Zapsání otce do rodného listu a jméno dítěte

pehamek
7. kvě 2013

Jsem neprovdaná, svobodná matka. Chtěla bych se zeptat jak moc dopředu se může jít na matriku, aby otec podepsal otcovství? Taky bych ráda, aby se dítě jmenovalo po otci, ale nevím, jestli s tím bude souhlasit, protože mě opustil a máme to spolu na ostří nože. Nevíte co se v takovém případě děje? Jestli by se dítě jmenovalo automaticky po mně?

lucaso84
17. kvě 2015

zdravim, chtel bych si osvojit dceru nove pritelkyne, ktera nema v rodnem lisu zapsaneho otce. pujde to? co k tomu potrebuji? dekuji

j.a.n.i
18. kvě 2015

@lucaso84 Tvůj a přítelkyně rodný list a dojít na matriku... nebudeš si ji osvojovat, ale přihlásíš se k otcovství.

mishell56
18. kvě 2015

@pehamek taky jsem neprovdaná a s přítelem jsme byly na matrice před měsícem. Chtěli po nás rodné listy obou, těhotenskou průkazku, občanky a ptali se nás když vyplňovali ten dokument na jméno pro holčičku a pro kluka a na jakém jsme se shodli příjmením. Takže jsme to nadiktovali, dostali jsme poučení a každý po jednom originále dokumentu. Kdy nejdéle tam jít nevím, ale třeba v porodnici kam od tohoto týdne budu docházet na monitor to chtějí při první schůzce ve 37tt. 🙂

j.a.n.i
18. kvě 2015

@mishell56 Chtít to mohou, ale to je tak všechno... my třeba na matrice byli až asi 10 dní po porodu. Ale tady už je příslušné dítko na světě a to pravděpodobně už celkem dlouho.

pehamek
autor
18. kvě 2015

@mishell56
@j.a.n.i Přesně tak. Už je na světě a zanedlouho bude mít rok a půl 🙂

mishell56
19. kvě 2015

@j.a.n.i
@pehamek jojo pardon nevšimla jsem si data, ale tak třeba to pomůže i jiným 🙂

fubik
12. únor 2016

Zdravim kdyz nechci aby otec ditete byl uveden v rodnem liste po porodu a dite nemelo ani jeho prijmeni da se to udelat pozdeji ?? Po nejakem case jelikoz nejsem plnoleta a moje matka nesouhlasi? Casem bych ho chtela uvest ale nevim zda to de. Diki

xpila
12. únor 2016

@fubik Jelikož nejsi plnoletá, tak by ti ho stejně do rodného listu nezapsali. Zapsání se řeší až po porodu soudně.

bustedka
30. bře 2016

Nečetla jsem celou diskuzi. Ale zrovna dneska jsem byla na matrice a řeším podobnou situaci. K určení otcovství se musíš dostavit ty i on osobně s RL, OP + těhotenskou průkazkou. Zároveň s tím se podepisuje prohlášení o jméně. Pokud by tvůj partner odmítl cokoliv z toho podepsat, automaticky by dítě nabylo tvoje jméno. Soudně se vše řeší až když je miminko na světě. Ale opravdu se nestává, že by se najednou díky přiznání otcovství změnilo i příjmení.
Na rovinu, nechej dítěti tvé příjmení. Pokud od tebe odešel jednou - zvlášť v takovéhle situaci, není to pořádný chlap. Odejde klidně i podruhé. Ty budeš s malým dítětem sama, vše budeš řešit ty. Automaticky tě všichni budou oslovavat jeho příjmením. To opravdu chceš? Vem v potaz i situaci, že si najdeš někoho jiného. A pak budete v domácnosti 3 a každý s jiným jménem. Jakmile by si chtěla, například po eventuálním sňatku změnu příjmení pro malé, tak narazíš, jelikož ti souhlas otec bude muset dát.

lennunna
20. kvě 2016

@speedygon.... mám podobný problém Já otce do rl nechci, příjmení bude mit mala moje, ale vím že on to tak nenechá a bude chtít do rl napsat. nevíte co to VŠE obnáší a jak dlouho Me a malou bude tahat po soudech? nevím co mám dělat rozhoduji se zda se nechat porazit a nechat ho tam napsat než mala vyleze a nebo to nechat tak jak to je a čekat na soudy :( .... poraďte Mi Prosím ...

bustedka
20. kvě 2016

@lennunna V první řadě, hned po porodu si na soudu zažádej o svěření do péče. Pokud by to udělal první on, byl by problém. Pokud víš, že bude chtít do RL, tak bych to možná v rámci domluvy - pokud je možná - pořešila ještě před porodem - tzn. zajít na matriku, nechat si podepsat od něj prohlášení o otcovství. Vyhneš se tím aspoň soudním tahanicím po porodu. Nebudeš mít na to nervy ani chuť. Další stres zbytečný. Ty tím pádem aspoň budeš dostávat alimenty. Hlavně si nechte vše písemně podložit.
Byla jsem v právní poradně kvůli tomu - hlavně to svěření do péče!! Ať už v RL bude, nebo ne. Ta žádost se sice může řešit 3-4 měsíce, ale důležité je, že už je žádost podaná. A veškeré písemné smlouvy mezi vámi si nechte ověřit přes právníka, případně mediační službu, ať se nestane, že se jedna strana potom rozhodne a smlouva pak bude soudem prohlášena z nějakých důvodů za neplatnou

barulina
20. kvě 2016

@speedygon moje dcera se jmenuje jinak nez ja a nikdy nikdo nic neresil

lennunna
20. kvě 2016

@bustedka... wow a co k tomu všemu pořebuji až půjdu na soud nebo tam můžu přijit jen tak a říct tak jsem tady a potřebuju žádost o svěřeni do vlastní péče? a na co se mě vše budou ptát a tak? a hned po porodu? hmm to asi nedám však chvíli budu ležet v porodnici co když to udělá on v těch dnech co budu v porodnici? nevim kde se on informuje a tak... :( .... ja ho tam vážně nechci nejraději bych ho vymazala uplne ze sveho zivota ...

bajana
20. kvě 2016

@lennunna to je blbost co ti radi vyssie, zbytocne ta strasi...predsa nemoze cudzi clovek len tak niekam nabehnut a
narokovat si nejake dieta...normalne v porodnici a tym aj na matrike uvedies "otec neznamy' a dokazovat otcovstvo bude musiet on...len ked to dokaze, tak budes musiet platit sudne trovy

lennunna
20. kvě 2016

mě bylo řečeno(kamaradkou co dela u soudu), že když požádá o určení otcovství tak že se(si) plati jen žádostní kolek cca 2000,- nic vic a plati to on jinak soud nic nechce!
@bajana

lennunna
20. kvě 2016

achjo .... proc je to tak slozite :( jsem zoufala :( kež by se malé chtěl on sám vzdát bylo by to jednodušší :(

bajana
20. kvě 2016

@lennunna ale ak budu treba geneticke testy, tak tie nie su zadarmo

tulikiss
20. kvě 2016

@lennunna no jde o to ze pokud ty pred soudem budes stale popirat to ze on je otec tak se budou delat tesy DNA a v pripade ze on bude otcem tak je daji k uhrade tobe, a to uz je castka kolem 10.000,-

lennunna
20. kvě 2016

@tulikiss .... no pokud to dopadne tak ze to da k soudu tak popirat nebudu to by stejne nemelo cenu a ja lhat neumim a ani nechci. jen jsem chtela vedet co to pro me a malou bude obnaset kdyz nas bude chtit tahat po soudech jak dlouho to muze cele trvat a kolikrat budeme muset k soudu a tak... jinak vim ze kdyz on bude stale chtit byt otcem a nevzda se male tak se ho nikdy nezbavim bohuzel. :(

tulikiss
20. kvě 2016

@lennunna proste at se ti to libi nebo ne je to otec a ma sva prava. zkus se zbavit toho ze ti nejspis ublizil a mysli na to dite, to za nic nemuze a ma pravo na oba rodice.

lennunna
20. kvě 2016

je mi z toho vseho na nic :,( ... ale moc vam holky dekuju za snahu jste zlaticka ...ale zapisu do RL se bohuzel nikdy nevyhnu at pred nebo po porodu :( :( :( :( :( :( :(

lennunna
20. kvě 2016

@tulikiss ... mas recht ale je to hodne tezky :( ale i tak moc moc dekuji

blahova_andrea
20. kvě 2016

@lennunna o to svěření do péče bych si ale zažádala i tak, i když ho dobrovolně necháš zapsat do rl 😉

tulikiss
20. kvě 2016

@lennunna vzdycky kdyz to mezi dospelyma nedopadne je to tezke, ale prave protoze jste dospeli tak se tak musite chovat hlavne pro toho prcka ktery za nic nemuze. clovek si uvnitr o druhem muze myslet co chce, ale navenek vzdy musi pred detma se snazit, aby zbytecne tu svou zlobu a nenavist na ne neprenasel.

lennunna
20. kvě 2016

@blahova_andrea .... myslím na to ale přijde mi to ted strasne složitý,ale tak mam ještě čas si promyslet co a jak napsat do žádosti.... Děkuji za podporu

lennunna
20. kvě 2016

@tulikiss je to těžký ...ale musím to nějak dat a naučit se to, byt v klidu a nad věcí už právě kvůli Te malé.... jen nevím jak se to mam naučit :(

tulikiss
20. kvě 2016

@lennunna s tim pomuze az cas...

lennunna
20. kvě 2016

@tulikiss snad ano.... Děkuji za podporu

bustedka
20. kvě 2016

@bajana @lennunna nechci nikoho strašit, jen píšu to, co bylo řečeno mně - matrika a právní poradna se zaměřením na rodinnné právo. Jsem v situaci, kdy žiji sama v ČR, malá bude mít mé jméno a taktéž bych radši, aby otec SK žijící tamtéž v RL nebyl. Ten však momentálně stále neví, zda tím otcem bude chtít být, či nikoliv. Já mu v tom však nemůžu zabránit. Takže mně bylo řečeno, ať si zažádám o svěření do péče, protože pokud bych to neudělala, tak by o to svěření do péče mohl požádat on zároveň s tím, že je otec a že chce mít svá otcovská práva. To samozřejmě neznamená, že by malé dali do péče jemu - zvlášť pokud se jedná o miminko a ty jako matka si schopná zajistit základní podmínky pro život 🙂 Jen by se to komplikovalo zbytečně. Administrativa a byrokracie je podivná věc. Takže se zas není čeho bát.
Jde ale o to, že pokud víš, že on otcem chce být, nenechala bych doběhnout dohady o tom, zda v RL bude či nebude až na soud, protože tam se akorát ukáže, že otcem je a tebe to bude stát po porodu nervy u soudu a i finance. A to jako svobodná máma věř že nechceš.
Tzn., buď s tebou půjde dobrovolně na matriku ještě před porodem, nebo se pak díky absenci prohlášení o otcovství vydá RL bez otce a on to bude řešit až po porodu.. Kdyby náhodou se do toho nepustil a vzpomněl si třeba za pár let, tak ze zákona se doplácí alimenty max do 3 let zpětně. A nezapomeň, že by ti měl hradit správně i 50% v rámci výbavičky.
Hlavně nechat vše písemně, co se týše toho svěření do péče, na netu jsou vzory, případně by ti s tím měli pomoci i na sociálním odboru na úřadu.
Hlavně se nenervuj a buď pozitivní 🙂 Úplně rozumím tvému přání, ale bránit těm chlapům nemůžem. Když se budeš stresovat, ublíží to akorát malému, takže hlavu vzhůru. Však ono se to nějak vyřeší 🙂

lennunna
20. kvě 2016

@bustedka Děkuji za vysvětlení....jen asi blba otázka žádost o prcka do vlastni péče asi nejde zřídit před porodem co?