Změna příjmení bez -ová, co to obnáší? Může ho mít malá?

finlay
15. čer 2012

Ahoj maminky,
nemáte někdo zkušenost se změnou jména? Já jsem si po svatbě vzala manželovo s -ová, teď čekáme holčičku, ale ráda bych jí dala jméno bez -ová, a sama bych si ho taky pak chtěla nechat změnit. Plánujeme případné stěhování do ciziny, tak bych to ráda měla takhle připravené 🙂
Nevíte někdo, co to všechno obnáší, a zda to vůbec jde dát malé vlastně jiné jméno než mám já?

achjonetusim
5. bře 2015

@pussinka Dcera může mít příjmení bez -ová přesto že je narozena v ČR. Stačí před porodem vyplnit pro matriku žádost. Bezplatně.

achjonetusim
5. bře 2015

@hojda Nám znuděná a nepříjemná úrednice doporučila ať třeba napíšu že se dcera cítí být eskymákem 🙄 Přijde mi scestný "vzdávat se" národnosti nebo si vymýšlet víru kvůli koncovce příjmení.

ladie
5. bře 2015

@achjonetusim stačí ve formuláři zaškrtnout, že budete žít v zahraničí a hodit tam jakoukoli skutečnou zahraniční adresu, na které jsou byty 🙂 Pro mě tohle byla taky jediná schůdná možnost.

marketnieuw
Autor odpověď smazal
Zobraz
achjonetusim
5. bře 2015

@ladie No pro mě taky, dokonce pravda. Ale nerozumim tomu proč se důvody kohokoli kvůli koncovce příjmení musí vejít do těhle čtyř důvodů? Taky jsou třeba lidi co hodně cestujou a nechtěj pořád za hranicema vysvětlovat že patřej k sobě když se jmenujou každej jinak 😅

achjonetusim
5. bře 2015

@marketnieuw V oddacím listu máme že dívčí příjmení dítěte bude bez -ová a beztak jsem před porodem žádost vyplňovala. Jak to tady čtu tak v tom je pěknej bordel, záleží kde kdo bydlí a jak se kdo na jakym úřadu právě vyspal.

batta
7. bře 2015

@nonnni aha, tak na matrice se nas nikdo neptal na formu a napsali tam s ova pro holku a bylo to, mozna jsem mela byt zvedavejsi a ptat se vic na moznosti ... ale ted jsem tam volala a rikali, ze neni problem v rodnem liste to mit bez ova, pokud je otec cizinec.

batta
7. bře 2015

@marketnieuw no presne, na matrice se nikdo na nic neptal ...a hotovo. ale je dobry, ze to jde jednoduse vyresit.

zsn
14. říj 2015

Ono je to celé naprosto uvalené, já chtěla taky zrušit ová a u nás na úřadě mne odkázali na Brno, kde mají celostátní kompetenci pro tyto žádosti a tam mi řekli, že to není možné, pokud nemám za manžela cizince, pokud se pracovně nezdržují v zahraničí déle jak 6 měsíců v roce, pokud se nehlásím i k jinému občanství (protože dnes prý můžete být i Čech i Američan najednou, ale musíte mít proto zase odůvodnění) nebo pokud "nejsem třeba Žid" - jak mi doslova řekla "příjemná" úřednice. Mám typicky české křestní jméno, pak cizokrajné druhé křestní jméno, které jsem přijala po svém křtu v zahraničí, a nato mám typicky české příjmení a ani proto, že to zní dohromady směšně, mi nedovolí dát ová pryč. Hlavně, že si pak pustíte televizní noviny, a máte tam Emu Smetanu, Dagmaru Hošek apod. Taky se mi nelíbí, že když po vdavkách používáte příjmení nové a za svobodna, že se píše první nové příjmení. V zahraničí to mají taky chronologicky postupně podle toho, jak se žena dřív jmenovala - Angelina Jolie Pitt, ale tady musí být Romana Jákl Vítová apod. Prostě jak my, tak naše děti jsou jen majetek ve hře státu. V Americe si můžete pojmenovat dítě po svém oblíbeném ovoci, tady vás lustrují podle knihy možných jmen. A to je ta lidská svoboda.

zsn
14. říj 2015

Ještě mě napadlo, jestli není jednodušší než boj za zrušení svého ová, zažádat prostě o změnu příjmení, přičemž fígl oklikou na převezení úřadu by byl v tom, že by se změnilo za stejné, ale mužské verze. Vím, že známá chtěla po rozvodu s Čechem zpátky své rodné příjmení a aniž by se hlásila k jinému národu, tak se za klasický poplatek stala podle svého požadovaného znění Horak. A to dokonce bez dlouhého á, které nechtěla, protože zas pro změnu měla s čárkami v příjmení problémy při převádění nebo přijímání peněz z banky ze zahraničí 😀 😀 😀 😀

ezzza
27. říj 2015

@ladie Ahoj..můžu se zeptat, jestli je ta žádost volně k dispozici kdekoliv na matrice? Mně teď na třech matrikách řekli, že to jde až po narození dítěte, ale nechci to pak řešit po porodu. Ráda bych měla vše vyřešené už před

ladie
27. říj 2015
ezzza
27. říj 2015

@ladie Super 🙂 díky za tip! Jsi moc hodná 🙂

saruskin
13. říj 2016

Dobrý večer, nevím jak kde, ale moje kamarádka má čecha jak poleno sice s cizojazyčným příjmením ,,Kilb" a ona se taky jmenuje Kilb a ne Kilbová. Když si vezmete české příjmení ,,Krejčí"...... taky se žena jmenuje Krejčí a ne Krejčová 😝

ezzza
14. říj 2016

@saruskin pokud se pri svatbě dohodli na tomto příjmení tak s tim úřady nemají problém. .ale pokud nejou partneři manželé tak se holčička rodí s koncovkou ova a pak se to musí zařizovat přes žádost na matrice 😆