Změna příjmení bez -ová, co to obnáší? Může ho mít malá?

finlay
15. čer 2012

Ahoj maminky,
nemáte někdo zkušenost se změnou jména? Já jsem si po svatbě vzala manželovo s -ová, teď čekáme holčičku, ale ráda bych jí dala jméno bez -ová, a sama bych si ho taky pak chtěla nechat změnit. Plánujeme případné stěhování do ciziny, tak bych to ráda měla takhle připravené 🙂
Nevíte někdo, co to všechno obnáší, a zda to vůbec jde dát malé vlastně jiné jméno než mám já?

ronyx
15. čer 2012

Podat žádost na matrice a zaplatit poplatek 1000 Kč.
Součástí žádosti musí být zdůvodnění. Důvod pro odstranění -ová je např. manželství s cizincem a plánované vystěhování do ciziny.Není to však nic jednoduchého.Přesvědčit někdy úřednice je pěkná fuška.Hodně štěstí 😉

finlay
autor
17. čer 2012

@ronyx takže automaticky malá dostane příjmení s -ová? a žádat za tisíc korun musím pro sebe, a pro ni zvlášť?
Jako to, že tady nejde nic snadno a všechno obnáší naprosto nesmyslnou administrativu, je už věc opravdu známá ☹

ronyx
17. čer 2012

@finlay Podle mě,pokud si stihneš změnit příjmení před porodem mohla by malá automaticky dostat už příjmení bez ová.Ale to je případ od případu.V každém městě jsou úředníci jiní a platí pro ně jiná pravidla.Takže vážně doporučuju zajít si na úřad a poptat se přímo na té matrice.Oni ti tam určitě poradí co a jak. 😉

jijitka
17. čer 2012

@finlay nevím jestli se něco nezměnilo, ale i když matka bude mít příjmení bez -ová, dcera ho automaticky nedostane. Já se v tom nevyznám, ale beru to podle mé kolegyně z práce, která byla vdaná za angličana, měla jeho anglické příjmení, ale jejich dcera už to příjmení měla s -ová.

lucisa
4. zář 2012

@finlay no hlavně, když jste se brali, vyplňovali jste taky kolonku, jaké příjmení budete po sňatku užívat vy - zda společné, nebo každý svoje, příp. ty své i nové, a také, jaké příjmení budou užívat případní potomci.....
A jak píšou holky, byrokracie je někdy na hlavu, zvlášť když tomu velí nějaký trotl, co dostal razítko a funkci a nedívá se na člověka jako živou bytost, ale jen jako na kolonku ve statistice.
Přeji hodně štěstí😉
a mmch, zajímal by mě výsledek, jak to dopadlo....

pussinka
13. pro 2012

Ahoj, před svatbou jsem studovala zákon. Měla jsem s matrikou velké problémy. Já mám nakonec příjmení obě, manželovo bez ová, ale dítě musí mít koncovku ová - bude li to holčička narozena v CR. Jinak to udělat nejde, informace mám čerstvé z květa tohoto roku a zákon se neměnil.

batta
5. bře 2015

ahoj, z vlastni zkusenosti to musim potvrdit
- manzel je cizinec, ja mam jeho prijmeni bez -ova, ale male automaticky napsali s -ova ... ted se prave budeme snazit to zmenit

nonnni
5. bře 2015

Mam dve deti narozene v CR a ani jedna nema prijmeni s koncovkou OVA...jedna narozena v roce 2008 a druha 2014.

Kazdopadne v oddacim liste je kolonka, kde vyplnujete, jak se budouci deti budou jmenovat. My vyplnili v zakladni podobe manzelova jmena a nepozastavoval se nikdo.

nonnni
5. bře 2015
inkognita
5. bře 2015

Ahoj, já když si brala cizince, tak jsem musela požádat o příjmení bez koncovky -ová, přičemž do oddacího listu se automaticky napsalo v případě narození holčičky příjmení s -ová. Zjistila jsem si, že už před porodem musím požádat o příjmení bez -ová, taky to lze pouze v některých případech - např. když je manžel "tatínek" stále cizinec (takže čekáme co se narodí, než si manžel změní občanství :D).. docela mazec, taky nechápu, proč nemůže mít dítě automaticky příjmení podle matky... 😒

inkognita
5. bře 2015

@nonnni Nám řekli, že to nejde.. co úředník, to názor..

miavit
5. bře 2015

jak jsem si měla vzít manžela, tak jsem to šla zjišťovat ...taky jsem nechtěla -ová.... no a bylo mi řečeno, že když si beru čecha tak musím mít -ova ....jedině, že bych si brala cizince a to bych si mohla nechat tak jak je manželovo příjmení ...no jo DEMOKRACIE !

zuzankadui
5. bře 2015

Já mám manžela cizince, mám příjmení bez ová a v oddacíl listě máme pro děti vyplněna taky příjmení bez ová, zatím máme syna takže jsme to neřešili, pokud budeme mýt dceru budu taky chtít aby měla stejné příjmení jako já 🙂

nonnni
5. bře 2015

@inkognita a co jste vyplnili do oddaciho listu za prijmeni u holcicky? Jestli jste tam dali s ova, tak pak chapu, ze to nejde, i kdyz asi by to stejne slo za poplatek, ale uz je to zbytecne zarizovani.

sylvia_p
5. bře 2015

Já mám manžela taky cizince a měla jsem to stejně jako @zuzankadui. Když se nám narodila dcera (narodila se v ČR), dostala na RL automaticky příjmení bez -ová, tak jak je uvedeno v našem oddacím listě. Žádnou jinou/další žádost jsem nevyplňovala.

nelinori
5. bře 2015

než se nám narodila dcera 2009 tak jsme byli na matrice a paní se dívala do nějaké knihy a řekla, že bez ová být může, u druhé dcery 2012 to bylo automaticky a nikdo to neřešil. Ale pokaždé v jiném městě. Jednou Praha a podruhé Karlovy Vary. Když jsme se s manželem před 2lety brali tak mi dělali problémy, že to bez ová nejde, musela jsem nakonec podepsat nějaký papír, že z důvodu příjmení dcer bez ová se chci taky tak jmenovat. Ale myslím, že třeba u klasických českých příjmení to ani nejde bez ová.

ladie
5. bře 2015

No nevím. Já jsem se vdávala 2010 a mám přijímení bez -ová a naprosto v pohodě. Nikdo nic neřešil, nic jsem nikde neprohlašovala atd.
2015 se mi narodila dcera, do papíru pro matriku jsem uvedla, že budeme žít v zahraničí, napsala tam nějakou adresu, která mi padla do oka na stránkách jedné londýnské realitky a taky naprosto v pohodě.

sylvia_p
5. bře 2015

@ladie Mně je teda jen divný, že jste musela psát "něco" do papírů matriky, aby dcera mohla být bez -ová. Žila jsem v dojmu, že co je napsaný na oddacím listě, to by měla matrika akceptovat. Asi teda to tak není 😒 Nebo máte v oddacím listě pro dceru příjmení s -ová? Ještě je to možná jinak, když je manžel cizinec a když je Čech..

happylenulka
5. bře 2015

ahoj, mám přijímení bez ová a víceméně záleží na tom, jak ochotnou máte matrikářku. Mně to dovolila i bez toho, že bychom bydleli v cizině či manžel byl jiné národnosti (to většinou je pak bez problémů). Budeme mít holčičku, která má automaticky ze zákona po narození přijímení s ová - takže jiné než matka..... a pokud budem trvat na variantě bez ová, tak si musíme znovu na matriku a zažádat. a vzhledem k tomu, že mně to dovolili, tak s dcerou by neměl být problém 🙂

klaarka
5. bře 2015

Znama ma Srba a ziji v CR.Je -ova. Dcery maji bez -ova. Nechteji se stehovat z CR, tak mi prijde divne,ze nechteli pro holcicky prijmeni s -ova po mame.

inkognita
5. bře 2015

@nonnni Vyplnil to úřad s -ová. Žádala jsem je, aby to tam nedávali, ale oni na to, že to nejde, že o to budu muset požádat před porodem.

inkognita
5. bře 2015

@happylenulka Přesně tak to mám i já :( musím znovu žádat..

chris_n
5. bře 2015

@finlay sorry, ale to jste si odsouhlasili nejspíš při sňatku, že děti budou užívat jméno s - ová.... Ale změna určitě jde, jak bylo napsané výše.

nonnni
5. bře 2015

@inkognita ty urady jsou fakt na ranu☹ Jisteze to jde, akorat zase byl nekdo liny, nebo rovnou blby☹

Me takhle matrika v Brne zvorala cesky oddaci list a zase mi misto zdvojeneho prijmeni zaregistrovala jen polovicku, desne vtipni. Ale uprimne to zvorala uz matrika, kde jsem tu zadost podavala a oni to jen dorazili.

Preji pevne nervy na boj s urady...

cukrik123
5. bře 2015

ahoj já mám příjmení bez ová brala jsem sis ho hned po svatbě a musela jsem sepsat prohlášení s důvodem proč jsou tuší 4 nebo pět ze kterých se vybírá. Ted až se narodí děti tak holčičku zapíší do knihy narození ss ová a my pak půjdeme na matriku s žádostí o úpravu. dítě se musí jmenovat stejně jako rodič. Nic platit nebudeme.

ladie
5. bře 2015

@sylvia_p nikoho nezajímalo, co máme v oddacím listě 😠 Prostě když jsme chtěli příjmení bez -ová, tak jsme museli ve formuláři vybrat a zaškrtnout jednu možnost (bylo tam tuším, že je někdo z rodičů cizinec, že má jinou národnost nebo že se bude žít v cizině - pro nás jediná schůdná možnost). A sama matrikářka mi řekla, že tam můžeme napsat jakoukoli adresu, co nás napadne (jen kouknout, jestli jsou na té adrese byty a ne třeba pole 😀 ), že to stejně nikdo nekontroluje.

sylvia_p
5. bře 2015

@ladie Hm, to je teda opravdu děs běs 😒 Na co se pak příjmení dětí na oddacím listě vůbec uvádí, když si to každá matrika přebere, jak chce.. 😠 My jsme se brali 2008 a dcera se narodila 2009 a problém tam tedy nebyl, platilo, co jsme si dohodli při sňatku ( bez ová) a naštěstí to brněnská matrika akceptovala.

hojda
5. bře 2015

Sousedka to myslím měla na základě víry, že jí to prošlo, ale nevím to jistě, přihlásila se fiktivně, že vyznává nějaké podivné náboženství, nebo co. No nepochopila jsem to vůbec.

achjonetusim
5. bře 2015

@finlay Mám příjmení bez -ová, dcera ho automaticky nedostala musela jsem o něj žádat. Rovná se před porodem vyplnit papír pro matriku kde se zaškrtává důvod proč máte zájem mít příjmení bez koncovky. Záležitost pár vteřin, neplatíš nic. Tak jest pro dceru. Pokud jde o tebe, je to přesně jak psala @ronyx , žádost o změnu příjmení a poplatek 1000czk.

@miavit To není pravda, mám za manžela čecha a jsem bez -ová. Stačilo před svatbou (2009) vyplnit papír na matrice.

hojda
5. bře 2015

Tak ne víra, ale přihlásila se k nějaké národnostní menšině kvůli tomu.....