Bulharsko - Kiten, jaké tam jsou obchody?

terinaf
11. čer 2013

Ahoj, letíme za 10dnů do Kitenu. Mladší syn má rok a tak řešíme jak s jídlem a hlavně jaké tam jsou obchody - tedy zda tam normálně koupíme pleny a co třeba ovocné přesnídávky? Mají to tam také a jak to vypadá? Já azbuku neumím, tak si toho asi moc nepřečtu a nepředpokládám, že každá prodavačka v obchodě bude umět anglicky 😒

blahova_andrea
11. čer 2013

Ahoj. My jedeme do Bulharska za měsíc. Bohužel mě nikdy nenapadlo sledovat v obchodech tyto věci, ale letos se mě to taky bude týkat. Naposledy jsem tam byla s 2letou holčičkou a ta už neměla ani plíny ani zvláštní výživové potřeby. Vím, že klasické značky jako je Nivea, Pampers apod. tam jsou k sehnání a psané po našem, protože to má ochranné značky. Angličtinu najdeš většinou na obalech. Z vlastních zkušeností vím, že se v Bulharsku dá krásně domluvit už i česky, jsou tam na nás léta zvyklí, takže slovanskou hatmatilkou vyřešíš téměř vše. Mladí ovládají angličtinu bez problémů. Já tam sice pleny a mlíčka beru, ale na to, že tam koupím sušenky, přesnídávky apod. vyloženě spoléhám. Oni mají taky děti a ty musí něco jíst. Kdybych si nebyla jistá v obchodě, tak klidně skočím do lékárny, kde bude "lepší" zboží.

terinaf
autor
11. čer 2013

Děkuju za info. Taky doufám, že to bude v pohodě. Trochu mě vyděsily některé názory, že v Bulharsku je to jako u nás před revolucí, že je tam pořád ještě špinavo a vše je o kategorii níž, než se uvádí. Ale asi už se to dost zlepšilo za poslední roky.My letíme 26.6. do hotelu Kamenec v Kitenu. Už se těšíme, snad bude dost teplé moře i pro malého 😉

ia.
11. čer 2013

před 9 lety jsme byli v Primorsku a pěšky jsme si udělali výlet do Kitenu, je to moc pěkné místo. Bydleli jsme v penzionu bez jídla, na snídaně, obědy i večeře jsme chodili do restaurací a je fakt, že jsme trpěli průjmama asi týden, než jsme jeden večer vypili lahev nějakého jejich místního koňaku a pak byl klid 😅 ale jinak že by tam bylo nějak špinavo, to určitě ne. V obchodech jsou normální věci, jen jiné značky, než na jaké jsme zvyklí, jako jak píšu, byli jsme tam před 9 lety a bez dětí, takže na značky plín jsem nekoukala, ale myslím že normálně koupíš plíny, přesnídávky..možná bych si vzala zásobu nutrilonu a skleničky na oběd, abys měla jistotu, ale jinak bych se fakt nebála....a v Kitenu a v okolí sice neumí moc anglicky, ale za to umí hodně dobře česky. Jsou to jejich nejčastější turisti 😅

terinaf
autor
11. čer 2013

No jo, čechů je všude plno 🙂 A ta cesta mezi Kitenem a Primorskem je po pláži, nebo asfaltka nebo normální silnice?..jestli to jde s kočárkem... 😕

anetmili
11. čer 2013

@terinaf Kiten a Kamenec můžu jen doporučit, my tam byli dva roky zpátky a byli jsme moc spokojeni, snad nejlepší dovolená. K moři blízko po písku a bazén u hotelu i dětský super. Je tam klidné prostředí a kousek je to do obchůdků a na tržnici tak nemusíte mít strach, po chodníku a takovým parčíkem tak 7min klidné chůze. V klidu se i domluvíte není problém🙂

micka1
12. čer 2013

Poprvé jsem byla se synem v Pri morsku. To měl dva roky. V obchodě jsem koupila stejné věci jako u nás. Přesnídavku od Hamé, jogruty danone. V lékárně i v obchodě jsem se domluvila česky. Syn dostal teplotu a nurofen sirup mě vyblil tak jsem sháněla čípky s paní jsem se domluvili česko-rusky 🙂. Na jídlo jsem chodili do restaurace a vše ok. Přeji hezkou dovču. 🙂

terinaf
autor
12. čer 2013

Jé, děkuju moc za názory. Pojedu určitě o něco klidnější a o pár kilo v kufru lehčí 🙂 Nebudu tahat zbytečnosti. 😎 😎

blahova_andrea
12. čer 2013

@terinaf ono taky dost záleží, kdo je na co zvyklý a jaké má požadavky. kdo lítá na kanáry, tak tam spokojený nebude 😉 kdo jezdil s rodiči celé dětství do českých kempů, ten tam bude spokojený, tak asi tak. rozhodně je to město od města a hotel od hotelu. neházela bych všechny do jednoho pytle. já tam teda vždy byla až červenec nebo srpen, ale ten červenec je tam asi nej. vy jedete konec června a začátek, tak to si myslím, že tam bude hezky. prckovi když tak vydlabete v písku bazének, kde bude mít jen trošku vody a nepromrzne 😉

blahova_andrea
12. čer 2013

@terinaf taky jedeme do Primorska a do Kitenu chodíme na výlet. u vás bude pláž malá a za ní je hned silnice směr Primorsko a kolem ní se táhne mezi skalami nad mořem a tou silnicí cestička vyšlapaná v porostu, takovej pidi lesíček. dojdete až na kraj primorska, kde buď můžete jít rovnou do města a nebo se vydat na jednu ze dvou pláží. každopádně tam jezdí i jejich autobusy a taxíky za pár "korun" a nebo taky něco mezi...takové dodávky jako minibusy. my většinou jednu cesty šli a druhou se svezli.

terinaf
autor
12. čer 2013

Díky Andreo za tipy a rady. My jsme naštěstí typy pod stan, na vodu, na chalupu, tak předpokládám, že moc "remcat" nebudeme 😀 a budeme spokojení turisté. Do Primorska se cceme taky podívat, ještě si to musím trochu nastudovat, co tam je k vidění. Začínám se fakt těšit 😎

anetmili
12. čer 2013

@terinaf jen ještě k hotelu Kamenec - jestli máte plážový stan nebo deštník pro prcka, na pláži jsou jinak placená lehátka a u bazénu zdarma i slunečník.

blahova_andrea
13. čer 2013

@terinaf Ono ani nemáš moc co studovat. Jsou to jen přímořská letoviska. Žádné extra památky a tak. Ale Primorsko je poměrně veliké, jsou tam projížďky v kočárech tažených koňmi, na náměstí děti mohou jezdit na elektrických buginách a motorkách, jsou tam i čtyřkolky pro dospělé, klasické kolotočové atrakce a aquapark a jinak spousta obchůdků se vším možným za rozumné ceny a spousta restaurací.

terinaf
autor
13. čer 2013

anetmili díky, máme takový mini stan,co jsme dovezli ze států, v tom doufám dokáže i usnout a odpočinout (jako kdysi bráška) Ale nechce se nám tahat letadlem slunečník.....dají se tam určitě taky koupit ne?...nebo je to drahé?
Andreo díky za tip- ten aquapark možná jeden den zkusíme, ať je změna 🙂

blahova_andrea
14. čer 2013

@terinaf my v něm nikdy nebyli 😀 koupit sem tam dá všechno, dřív velmi levně. táta se z tama ale včera vrátil a prý tam docela podražili, tak nějak všechno celkově, tak jsem na to zvědavá, aby nám letos kapesné stačilo.

terinaf
autor
14. čer 2013

No my do toho aquaparku též nepůjdeme, viděla jsem video, jak tam šacují batohy, že si nesmíš vzít ani vlastní vodu 😠

pavlina05
23. čer 2013

Holky, byl někdo v hotelu Kotva na Slunečném pobřeží?

Jinyk my byli 3 roky nazpět v Primorsku-Grand hotel a vše super. Jen v červu byly bazeny ještě studené.Já bych tam jela až v srpnu 😉

terinaf
autor
5. črc 2013

Tak jsme se včera vrátili. Bulharsko je prostě jiné, je tma dost neuklizeno, špína, ruiny..atd.. Kiten je asi nejhezčí z městeček, co jsme viděli, my měli hotel opravdu u pláže, což je s dětmi veliké plus - vždycky jsme táhli obrovskou tašku hraček, člun atd atd. Pláž čistá, každé ráno uklízeli, jen obsluha slunečníků dosti neurvalá - pán rozdupal dětem hrad z písku, který si postavili na hraně moře - protože tam potřebocal dát lehátky, aby vydělal "( Prostě na blbce narazíte všude. Pořád jesště chtějí pouza tahat z lidí peníze. Ale musím bránit obsluhu našeho hotelu, ti byli docela fajn. Problém nastal, když jsme chtěli zůstat v pokoji déle (normálně se klíče odevzdávají do 12h), tak po nás chtěli 40Leva. Nakonec malý usnul na lehátku u bazénu a vše v pohodě. All inclusive fungovalo podle popisu v katalogu,typická jídla, vše dost voňavě kořeněné, třeba i karbanátky, jinak vepř.kousky na paprice s takovou omáčkou, kuře se zeleninou a sosem, filé, rybí prsty, opečené brambory, rýže, ke svačině ovšem koláče a pizza nebyly nikdy, spíš jen suché pečivo, hamburger po bulharsku (houska opečená a plněná zbytky od snídaně), ovoce během dne žádže né, ale vždy jsme si vzali u snídaně či oběda a nikdo nás nikdy nenapomenul. Pití během celého dne u baru OK, až do 2, tak3h. Pro roční dítě to ale naní, občas měl suchou rýži, br kaši. V marketu ale koupíte přesnídávky a jídla Geber já (je znám z USA). Pleny, umělé mléko i přesnídávky pak v lékárně (Apoteka).