Cestování s miminkem a změna prostředí. Co myslíte?

bereninka
20. čer 2009

Holky,

chystáme se na dovolenou po Čechách na 14 dní.
Do té doby jsme s malým byli 3x na chalupě (120 km od Phy). Vždy když jsme se vrátili, byl rozhozený, plačtivější a velmi špatně spal. To trvalo vždy tak týden, spíš dva.

Teď máme být 14 dní pryč a pak asi za další 2-3 týdny máme jet na týden zase jinam.
Co myslíte, vadí tolik jiných prostředí (+jiných lidí atd.)? Nebo si na to zvykne?

Divím se, že si nezvyknul na tu chalupu... Tam to ani tak zle neprožíval, ale ty návraty byly blbý.
Nebo se mám radši na tu jednu dovolenou týdenní vykašlat?

cerstvamama
20. čer 2009

Ahoj Bereniko,
my teda dost často lítáme, máme dva domovy. Taky jezdíme na několikadenní návštěvy k našim. Adélka si zvyká tak den dva. Ale asi je to tím, že je na cestování odmala zvyklá.. Vždycky se snažím dodržovat ten samý režim co doma a beru jí s sebou její spinkací plyšáky. No a co se týče lidí tak si jí hlavně nikdo nesmí prvních 10 minut všímat a ona pak sama začne dorážet a chce si hrát. Určitě je to na povaze prcka, ale taky si myslím, že jde trochu o zvyk. Asi bych se neomezovala s dovolenou. Něco jinýho by bylo, kdybyste často jezdili na den, dva. To by neměl šanci se aklimatizovat.

jindri
20. čer 2009

Ahoj, moc neporadím, spíš se přidám - taky řeším, zda vůbec s malou někam jezdit. Jestli je na to ještě moc malá nebo jí zvykat, aby to pak nebylo ještě horší. Jezdíme každých 14 dní na chatu, na půl dne a večer jedeme domů. Nereaguje na to zrovna nejlíp, přeci jen se to odpoledne liší od toho na co je zvyklá, byť ho tráví jako obvykle v kočárku. Jak přijedeme domů, opět hýří úsměvy. Zkusila jsem na čas jet k mámě - po prvním dnu už měla opět dobrou náladu, ale od příjezdu začala bojkotovat kojení. Vydržely jsme to 3 dny, pak bych asi přišla o mlíčko. Jak jsme přijeli domů, opět se nechává nakojit a je samý úsměv. Když jsme na chatě, tak se nakojit nechá málokdy, pláče skoro na každého a nemůže pořádně usnout. Prof. Matějček ve své knize píše, že měnit prostředí se má co nejméně. Ani lidi se miminku nemají měnit, tak nevím, to máme být pořád doma??

svataterezicka
20. čer 2009

No ted jste mě teda vyděsily, my chceme jet s malou za měsíc na dva týdny na lipno a pak ještě jednou v srpnu na týden. Zatím jsme byli akorát jednou na den na chatě a jeden den u našich. Probíhalo to fajn, ale představa že by nechtěla papat brr teda. Doufám že to bude v pořádku protože chci kojit a nechci ale sedět celé léto doma...

bereninka
autor
20. čer 2009

Mně právě taky pak jinde pije hůř a doma taky. Ale lidi vnímá pozitivně, směje se na ně a vše ok.

jindri, a nepíše v té knize, jak dlouho se nemá moc měnit prostředí? Od roka je to pak asi už v pohodě, ne?
Tak teda nevím, doma nebudeme přece celé léto...

meleri
20. čer 2009

jestli můžu poradit tak bych to riskla..přecejen život jde dál a už to zas není tak malé dítě a rodiče se nemůžou furt podřizovat ve všem dítěti, já bych prostě jela a myslím že mu to udělá dobře....já měla taky strach a náš byl taky rozhozený asi tak pět dní ale po návratu zpět a pak pohoda...my cestovali když mu bylo necelých šest měsíců...chce to aby si trochu zvykal...a myslím si že jestli má lidi rád tak to je velké plus a určitě bude rád. držím palce! 🙂

meleri
20. čer 2009

teda zas ne nějaké šílené celodenní výlety po městech atd, ale myslím že vyjet z domova a někde prostě strávit dovolenou není naškodu..

jindri
20. čer 2009

bereninka: zmiňuje to v kapitolce o 5ti měsíčních dětech, kdy jsou začátky učení a tvoří se tzv. specifický citový vztah, proto je důležitá "důslednost v prostředí" .... dál nevím, já to moc napřed nečtu, bo si to pak nepamatuji 😀
Tak to buď ráda, že na cizí reaguje dobře. To máš velký plus. Moje Mařenka je sluníčko doma a na procházce v kočárku, ale jak vyjedeme mimo domov ...... 😒
Nemá ráda novoty a změny, proto nevím, zda to pokoušet. Už jsem smířená s létem v Praze.

bereninka
autor
20. čer 2009

Mně malý taky práívě nesnáší jakékoli změny, třeba změnu režimu atd.
Zatím asi pojedeme na těch 14 dní a pak na ten týden už možná ne, nebo až pak za dýl.

jindri, já bych to úplně nezavrhla... Když budete někde dýl, ne jen pár dní, bude to snad ok. Malá by si měla trochu zvyknout. A kdyby tam nebyli cizí lidé, kteří by k ní chodili, jen vy...

luckahr
20. čer 2009

je holky, my byli na dovoleny v Recku a malymu bylo necelych 6 mesicu........tak to teorii moc neodpovidame, co 😉 ja si myslim, ze je to hodne o pristupu rodicu a kdyz jste v pohode vy, je v pohode dite........ jako v peti mesicich minimalne menit prostredi i lidi...........nekdy je mozna lepsi veci tak neresit 😉 Ale na druhou stranu, holt moje deti maji asi spolecenskou povahu, jinak by treba taky nebyly tak v pohode, nevim.

gingerlady
20. čer 2009

Teda holky, ted jste mi nasadily brouka do hlavy 😅 Mam tchyni na Slovesnku a chystame se tam na par dni jet. A prave porad nevim ☹ Ale zase si rikam, ze kdyz to nezkusime....v srpnu mame jet na 2 dny na Moravu, kde se svagrova vdava a taky tam budeme muset spat.
Jo a jeste jeden dotaz: Jak vam deti snasi dlouhe cesty autem? A mate nejaky rytmus? Je mi jasny, ze budeme casto zastavovat....mame to na Slovensko nejakych 7 hodin cesty bez zastavky, takze s prckem to bude streka🙂

luckahr
20. čer 2009

gingerlady, presne, vyzkousite a uvidite🙂 a jak rikam, deti citej, kdyz jste v pohode vy a jsou taky. My jeli do Rakouska, taky cca 7 hodin (zpatky o neco min) a malej dobry, chvilkama samozrejme zaknoural, ale v pohode, chvilku spal, pak neco papkal, hral si, slo to 😉

gingerlady
20. čer 2009

luckahr....jenze malej si momentalne umi papkat akorat tak svoji ruku😀 Jsou mu teprve 4 mesice...

luckahr
20. čer 2009

gingerlady 😀 no joooo, malymu byl uz rok, kdyz jsme tam jeli, tak to byla jina no 🙂 😉 ale neboj, urcite to zvladne v pohode🙂!

gingerlady
20. čer 2009

lucka, doufam, nerada bych ho tim nejak moc rozhodila ☹ ale snad to zvladneme bez vetsi ujmy.....zatim jsme jeste nespali nikde jinde, nez doma, tak to budou dve mouchy jednou ranou 😀 spani i cestovani 😉

jindri
21. čer 2009

lucka: kdyz na to detatko nema "povahu" nezachrani to rozpolozeni rodicu. Tam kam jezdime je vsechno ok, tesime se, dobra nalada a presto to dopada viz vyse popsane 😖 Taky bych to neresila, kdyby neprijel ten bojkkot, co nadelas, kazde ditko je jine 😉

ginger: 7h cesty - to bych s 4mes. nedala. Nevim, jak mate pohodlnou autosedajdu, my mame Maxi Cosi a mala tam spis sedi, takze kdyz uz, vzala bych to letecky 😉 c

gingerlady
21. čer 2009

jindri: my mame Maxi Cosi taky a od brachy Chicco - to vajco je vetsi, nez MC. Ale malemu je v M-C zatim dobre, klasicka poloha ve vajicku. No ja bych naopak do letadla s mimcem nevlezla. Kdyz si vzpomenu, jak jsme leteli na Kretu a tam byli rodice s 4mesicnim miminkem a pri vzletu i pristavani chudinka strane plakalo.....nene, letadlo urcite nee. I me je neprijemny vzlet i pristani v letadle, natoz co to musi udelat s tim mrnouskem ☹

lotris
21. čer 2009

Ahojte dievcata! Ja zijem s manzelom a trojmesacnou dcerkou v Norsku a prave za 3 tyzdne sa chystame cestovat domov na Slovensko. Doteraz som si nerobila starosti ako bude Sárka zvladat ten mesiac doma. Obavy som mala len z cesty. Ale svojimi skusenostami ste ma prinutili sa nad tym zamysliet. No snad to bude zvladat dobre ona zaspi kde ju polozim. Asi ju kazdy den dam spat k inym susedom, aby si pomaly zvykala 😀 Myslela som si ze deti zvladaju lietanie lepsie ako my dospelaci. My sa tomu nevyhneme, dve hodiny akosi pretrpime, urcite to bude lepsie ako tri dni autom. No a potom este 6 hodim vlakom, len neviem ako jej zohriat jest, ak tam nebude restauracny vozen. (ja uz nemam mlieko ☹ ). Nemate s tym nejake skusenosti?

jituskak
21. čer 2009

ahojky, tak já se přidávám. malý se ted hodně rozkoukal, tak když někde jsme, tak hodně sleduje, co se děje a je klidný. takže si myslím, že s cestováním problémy nemá. lotris, já taky už nekojím a dělám to tak, že úplně vroucí vodu naliju do termosky a to mi teď vydrželo dýl jak těch 6 hodin. ze začátku jsem musela ředit studenou vodou a pak to postupně chládlo, ale bylo to v poho. ale je to náročné to chystání jídla v terénu, co? nedá se nic dělat. malej jedl už i na fotbalovým hřišti🙂

jindri
21. čer 2009

ginger: v letadle jsem ještě neseděla 😅 takže nevím. Zdálo se mi to přijatelnější než kolik hodin jízdy.

lotris: tak zatím tu jsou názory spíše pozitivní 😉 U nás tohle začalo až později, až začala být zvědavá a jevit zájem o okolí. Určitě to vyřeš tou termoskou, hned máš o starost míň. 😉

lotris
21. čer 2009

jituskak: Dik! dobry napad. Som z toho trosku nervozna ked mam cestovat prvykrat s malou a este tak dlho. budeme cestovat asi 12 hodin ale medzi lietadlom a vlakom si porodim. 🙂

mirri
21. čer 2009

holky,tak ja poprve cestovala s malym,kdyz mel neco pres 4 mesice.jeli jsme za babickou 1000 km busem celkem 12 hodin a jeste 3 hodiny autem.urcite doporucuju cestovat v noci,kdy vetsi cast deti prospi.cestujem s vajickem chicco.za 2 tydny si cestu zopakujeme.. 😀
prvni den byl nesvuj,ale potom uz v pohode,dodrzovali jsme nas denni rezim.. 😉

luckahr
21. čer 2009

jindri, jo jo, to je pravda, kazdy ditko je jiny 😉

gingerlady
21. čer 2009

mirri: super, diky za tip....kdyz pojedeme v noci, rano muzeme najet na nas rezim, to je fakt😉

anza
21. čer 2009

Ahoj, chtěla bych jenom říct, že to každej mimin snáší jinak. My se teď přesouvali co šest tejdnů od jedněch praro k druhým a Víťan v naprostý pohodě. Nepřeceňovala bych moc to prostředí, podle mě je naprosto nejdůležitější přítomnost matky, případně otce. Ale jak říkám, existujou malý konzervativci, který to třeba pojímaj jinak 😉

eliotka
28. čer 2009

Holky, chtěla bych s malým být na dovolené 14 dní a pak občas strávit den u naší tramské chaty.
Není to tam na přespání, není tam voda, je to jen jedna místnost a nedá se tam topit. Jen tak být venku. Jsou tam hezké procházky a jídlo bychom měli navařeno s sebou.
Ráno bychom tam jeli a večer zpět, na koupání by byl malý zpět.

Ale nevím, jestli by v tom neměl zmatek? nevadí to být někde takhle jen den? Nebo je lepší být na jednom místě třeba týden? myslíte, že bychom to takhle zvládli? Zase je tam hezky a je mi líto strávit mimo Phu jen 14 dní za celé léto...

kata.jan
28. čer 2009

já se snažím už od mala, aby neměl problém se změnou prostředí jako já. už ve dvou měsících jsme byly na víkend v Praze a tak podobně. Teď je nám osm měsíců a žádné problémi nemáme, akorát musíme dělat častější přestávky v průběhu jízdy, kdy malého vyndaváme z autosedačky, ať má nějakou změnu polohy

matysekasasenka
28. čer 2009

baby, ja som pravidelne lietala do irska (3hod.) a boli tam obcas aj miminka a nemali s letom ziaden problem, ale samozrejme kazde babo je ine. Pisem preto, ze my sa chystame v marci so svojim babom (bude mat vtedy 15mesiacov ) do australie. Strasne sa bojim ako to bude cele zvladat, lebo to je dlhy let a hlavne uz 2krat mal zapalene uska, tak sa bojim ze ho to vzlietavanie a pristavanie bude boliet. Len sa modlim aby som este dovtedy kojila, ze mu mozem dat prsnik, tak to deti lepsie zvladaju...drzte palce, aj ked je to az v marci, ale uz teraz mam nocne mory z toho

shaula
28. čer 2009

Eliotka, to zase nesmíš tak přehánět, ten režim nemůžeš brát tak vážně 😉 Kdyby ses trápila tím, jestli zvládne jednodenní výlet, tak to bys nikdy nemohla nikam jet... Chce se ti sedět pořád doma? Asi ne 😉 My jsme byli s klukama několikrát na chatě, sice jen na půl dne (odpoledne), ale bylo to OK 😉 Důležité podle mě je, aby měli to, na co jsou zvyklí, tj. sváču apod. A aby se měli kde prospat. No a ve tvém případě aby bylo jak zajistit hygienu, když tam není voda, tj. aby ses ty i synátor měli případně kde umýt...

briketa
28. čer 2009

Jazdime odmalicka, na vikendy, na tyzden-14dni, alebo potom aj na dva mesiace.
Dolezite je dieta "trenovat" zaspat hocikde. Bud v kociku, alebo prenosnej postielke. Hocikde sme boli, isiel v ten isty cas spat. Aj ked na navsteve.
Zvykol si na to a nemala som uz nikdy ziadny problem. Teraz ma tri a pol roka a mozem ho ulozit hocikde spat, aj poobede este stale spava v kociku.

garfie
29. čer 2009

No v červenci se chystáme prakticky na otočku do Paříže. V noci tam, dvě noci v Paříži (z toho jednu ve spacáku pod Eiffelovkou) a v noci zpátky-tak pak dám vědět, jak jsme to zvládli 🙂
Malá už nevydrží celý den v kočárku, nebaví ji to-tak berem deku na pikniky v Bouloňském lesíku.... 😉 No těším se moc!