Co musí mít roční dítě za doklad na výlet do Polska?

eva2bb
19. čer 2014

Řešíme s manželem, že bychom jeli na jeden den na pěší výlet do Polska, ale nevíme, jak se synem - co musí mít téměř roční dítě za doklad? Je to v rámci EU, jak to je?Díky.

adelaslaba
19. čer 2014

Dítě musí mít svuj vlastní pas. Už nestačí ho mít ve svém. Stojí to pouze 100,- Kč. Také ho máme pro roční dítě.

vera_vila
19. čer 2014

Buď pas nebo občanku... Obojí je jeho doklad totožnosti... Na cestování po EU mu stačí občanka, poplatek za ni se platí 50 Kč (za pas 100 Kč a lze jej používat i na cestování mimo EU), platnost obou dokladů je 5 let, pokud je vystaven v základní 30-denní lhůtě. K oběma dokladům se dokládá OP rodiče a rodný list dítěte. Ale nejlepší, zavolat si na oddělení pasů a OP přímo na příslušném úřadě, tam poradí nejlíp, jaké mají zkušenosti.

betelgeuzz
19. čer 2014

Dítě musí mít svůj doklad, buĎ občanku, nebo pas. jenom pozor na tu občanku, jak ji jednou uděláš, tak ji musíš aktualizovat podle změny bydliště, hlídat platnost, není to jen doklad na cestování, ale klasická občanka. kamarádka teď podcenila změnu trvalého bydlíště a měla s tím problém.

leni36
19. čer 2014

Zrovna předevčírem jsem byla na úřadě podat žádost o pas pro 5ti měsíčního syna. Rozdíl je jen 50,- Kč a platí pro celý svět a ne jen pro EU, tak mi to připadá praktičtější, když už se to řeší.

mysplys
19. čer 2014

do Polska stačí jen občanka, takže bych se asi řídila tím, kolik je synkovi a jak se výhledově někam do zahraničí chystáte ... my v nejbližší době jen do Německa a malému je krátce přes rok, takže se stejně pořád mění podoba a tím pádem bychom museli asi i měnit pas příští rok, takže jsme zvolili občanku (nám pro naše potřeby stačí a je levnější), protože za 5 let si opravdu už podobný nebude 🙂

holubice.petra
19. čer 2014

My mame oboje ale na urade mi doporucili cestovat s pasem...ve svete (v evrope) neznaji detske obcanky a bylo by to pry zbytecne dohadovani s uredniky (policii) v cizine....

barinkas
19. čer 2014

bych pořídila pas... platí 5 let, nevíš kam pojedete za rok 🙂

tak levnější, 50 korun bych tedy neřešila ...

máme pas z loňska, malá měla 13 měsíců a teda letos na něj pojede, nevidím důvod dělat nový.

olusenka
19. čer 2014

my jsme pro tento případ (jednodenní výlety do Polska, Německa, Rakouska) pořídili oběma dětem OP. Ten stojí 50Kč, pas 100Kč, oboje trvá asi stejně. OP platí u dětí sice 5 let, ale s dovětkem jen potud, dokud si jsou podobné. My pořídili synovi první OP, když mu bylo 7měs. a před pár týdny jsem mu byla vyzvednout novou, už si podobný nebyl, je mu necelých 2,5 roku. Myslím, že u pasu to bude s podobností na fotce stejné, ať platí déle nebo ne, jak si dítě není podobné, i tak je nutno vyměnit.

palomitacheca
19. čer 2014

Máme pro děti občanky, protože jezdíváme na nákupy do Německa a na výlety kousek od hranic. První průkazy jsme dětem dělali, když byl Janičce 1 měsíc. Už při vyzvednutí o měsíc později si nebyla tolik podobná, ale nové průkazy jsme dělali, když měla rok. Po svatbě jsem s dětmi změnila trvalý pobyt, tak jsme si stejně museli o nové doklady zažádat. Mimo EU se nechystáme, tak nám OP stačí.

lenou29
20. čer 2014

A musí to být v místě bydliště? Kde je trvalý pobyt?

cestysdetmi
20. čer 2014

Občanský průkaz udělají i jinde, ale o pas se žádá i se vydává jen v místě trvalého bydliště. Je třeba osobně přijít podat žádost a pak jej znova osobně vyzvednout.

vec01
10. srp 2014

Dobry den maminky, mohu k tomuto tematu pozadat o zkusenost? Rozhodli jsme se jet za 10 dni na dovolenou do Nemecka. Pro rocniho synka vsak zatim zadny cestovni doklad nemame, nebyl doposud potreba. Napadlo me, ze nechame udelat rychlo obcanku. Mate nektera zkusenost, jaky je poplatek za vydani, jaka je lhuta a zda je potreba vlastni foto? U pasu je poplatek za rychle vydani 1000 Kc, je to u obcanky mene? Moc predem dekuji za reakce