Co si užít v Londýně? Co nelze nevidět?

elitera
22. čer 2009

Co byste doporučily/i užít si v Londýně? Co se vyplatí si tam nakoupit a přivézt? Co nelze nevidět?

Chystáme se na Big Ben, Westminsterské opatství, Buckinghamský palác, Oxford Street, nějaký muzeum.

eho
23. čer 2009

Leni, jezírko pro mě bylo taky zklamáním, ale naštěstí jediným 🙂.
Muzea jsou neskutečná, jednou pojedu do Londýna s cílem projít je "skoro všechna". V&A se mi líbilo, ale fakt jsem si musela vybírat, tentokrát jsme byli v Science, je to fakt skvěle udělané. Určitě se musím vrátit do toho Maritime. Jo a ještě je prý dobré Muzeum dopravy v Covent Garden, ale tam jsme nešla, radši jsem si sedla do kavárny a zahálela 🙂. Muzea jsou dělaná jinak, vtáhnou do děje, pro děti doporučuju.

herminka
23. čer 2009

Ha, vidím, že Len už o travelcard psala 🙂 Len, a platí i na vlaky (např. ze Stanstedu)?

len
23. čer 2009

Hm, jeho problém je, že od toho baroka se pak obloukem přenesl k obdivu podnikatelskýho baroka 🤐 Nás ve škole učili obdivovat funkcionalismus 😀 Jinak jsem šla do divadla, chlapa nechala v British muzeu 3 hodiny a zvládnul JEDNU místnost, takže v tomto ohledu byste si asi rozuměli 😀

No nic, zpět k tématu - laicky tzv. Elginovy mramory jsou metopy a sochy z athénského Parthenonu, kteréžto lord Elgin počátkem 19. stol za jistých okolností odvezl z Řecka, dostaly se do British M. a zde jsou k vidění. Zobrazují hlavně souboj Lapitů s Kentaury, jsou vážně nádherné (dle mého teda, potkali jsme tam dvě Slovenky a byla jsem svědkem rozhovoru na téma - teda kvůli téhle hromadě šutrů tolik nadělají?). Známé se staly nejen proto, že je to opravdu významná památka, ale poslední dobou hlavně proto, že Řecko vede s Británií dost velké debaty o tom, že by je Britové měli vrátit zpět...
http://en.wikipedia.org/wiki/Elgin_Marbles

len
23. čer 2009

Eho, my vážně tentokrát jeli do Londýna s hlavním cílem MUZEA 😀 Ale byli jsme jen tam 4 dny a zvládli 4 muzea (pravda, v Britském jsme byli asi 3x), to se prostě nedá...

Jinak mě docela nadchnul Tower, byla jsem tam naposledy před 15 lety ještě jako studentka gymplu a tehdy to pro mě prostě byla pevnost, veliká, no, korunovační klenoty a tak... Ale teď mě tam ukecal chlap a já se rozplývala blahem, asi jsem holt do toho musela dospět, za těch 15 let jsem načetla hromadu knih, viděla několik filmů, divadelních her o britské historii... a teď to pro mě prostě bylo místo, kde ožívají dějiny.

Travelcard dle mého platí i na vlaky, ale jen v těch pásmech, na která je zakoupená:
http://www.londonpass.com/index_transport.asp?a...

herminka
23. čer 2009

Len, díky, nastuduji to 🙂 Nevím, jestli si vzpomínáš, že jsem Ti psala s prosbou o tip na ubytování, to, které jsi mi poradila, už mělo plno, jediné volné s příjemnou cenou a dobrými referencemi bylo poblíž Heathrow a přiletíme na Stansted 😒

herminka
23. čer 2009

Len, ještě děkuji za tip na tripadvisor 😵

len
23. čer 2009

Jo a ještě k té travelcard - v podstatě je finančně jedno, jestli si člověk koupí tři jednodenní nebo jednu třídenní (snad na té třídenní dokonce libru prodělá), ale - ta třídenní jak platí po celý den, tak si ji člověk může koupit první den ráno, vystojí u okýnka frontu (prodejná je snad všude v metru, na větších stanicích určitě) a pak má klid. Totiž jak je ta jednodenní platná až po 9:30 (což samo o sobě není problém, než se člověk po snídani vykýbluje ven...), tak se u okýnek před 9:30 tvoří veliké fronty turistů a ty by se musely stát pokaždé... Další variantou je koupit ji v metru u automatu, ale aspoň tentokrát jsem tam kolem 9:30 taky zažila dost velké fronty, celej japonskej autobus 😀 Teoreticky by měla být jednodenní prodejná i u novinových stánků (Oyster card jsou určitě), trojdenní ne.

No nic, doufám, že berete, že co tu popisuju, je prostě pohled turisty (byť hodně častýho) pro jiné turisty, tak snad se na mě nějaká Londýnská usedlice nebude zlobit 😉

Jinak dle mého úžasný "průvodce Londýnem" višel v Rexlexu, aspoň já teda jsem se u toho řezala smíchy a myslím, že to může být i docela užitečné 🙂
http://www.reflex.cz/Clanek32674.html

xaverov
23. čer 2009

Jo, jasne, Lapithy na tyhle metope samo znam. Jenze od studii ubehlo drahne let a z hlavy se mi vykourili nejen lordi, ale i takovyhle pojmy. No jo, tohle je dost vazny a velky tema, ja myslim, ze tohle neresi jen Recko... Napr.Cina si tvrde narokuje dost veci a to nejen z British musea. Byla jsem v torontskym museu, kde na sose bronzovyho lva staryho tisic let, bylo nekym nastrikano sprejem "stolen".. A ja tomu rozumim, ony to samozrejme jsou valecny koristi, jenze jeden pripad by se mohl stat precedencem a pak... To by byl bordel nad bordel, kdyby se vsechny staty rozhodly k repatriaci majetku. Tyjo, ale archivari a historici by se stali nejzkorumpovanejsima osobama... 😀 Ale to uz je od Londyna dost daleko..

len
23. čer 2009

Herminko, nojo, ten hotel bývá často plný, holt slušný hotel za slušnou cenu - v Londýně zázrak 🤐
Jinak bych si teda spíš trochu připlatila, ať každý den nedojíždíte hodinu či více, to nemá cenu... Ještě mám slušný tip na ubytování u Gatwicku, ale to je zase vlakem 3/4 hodiny, takže jen tak na přespání před odletem...

Jo, stránky www.tripadvosor.com, o kterých píše Herminka jsou vážně výborné (ovšem AJ je nutná) - nejen na hledání ubytování, ale kolikrát jsem si založila diskuzi s přesným dotazem a pokaždé se mi dostalo velice rychle naprosto dostatečné odpovědi. Ale je to horší než Koník, nesmíte pokládat dotazy - poraďte slušné ubytování v Londýně - protože takových diskuzí jsou tam milióny, je třeba se tím trochu prohrabat. Jsou to v podstatě rady cestovatelů cestovatelům - co stojí za to a tak - zdaleka nejen pro Británii, ale prakticky pro celý svět...

lennis
23. čer 2009

týýýý jooo, holky super, LEN úžasný, už je to hooodně dávno, co jsem tam byla, takže jsem vděčná za rady a tipy co tu píšeš!!!
Oyster card?? Netuším, pamatuji si Travel card...docela mi bodnou tipy, co je kde zdarma a stojí za to vidět! Díky 😉

len
23. čer 2009

Xaverov, já ti nevím, byla jsem v Athénách u Parthenonu a v hromadě řeckých archeologických muzeí, no a pak v British M., no a vážně se nemohu rozhodnout, kam ty mramory "správně" patří... Přeci jen Elgin je tehdy neukradnul, ale odvezl se svolením... no ale dost už toho.

Lennis, Travelcard je prostě kartička, kterou koupíš za určitý obnos a cestuješ na ni bez omezení, jak je libo... Na Oyster Card naopak vložíš nějaké peníze a pak se ti to při každé jednotlivé jízdě odečítá. Může se kdykoli dobíjet a existuje hromada modifikací, ve kterých se příliš neorientuji... Takže při pár cestách se vyplatí spíš Oyster, ale pro klasickýho turistu, co chce zjezdit Londýn během pár dní a využít veškerých dopravních prostředků vyjde líp ta Travelcard. Každopádně oba případy vyjdou výrazně levněji než si pokaždý kupovat jednotlivý jízdný, to už se snad nevyplatí při dvou a více jízdách denně...

caira
23. čer 2009

len jeste k tomu chinese....me to prijde naprosto uzasny...mnaaaaaaam 🙂 fakt fakt moc dobry
a i moje mamka, kdyz tu byla na navsteve si moc pochutnala a to moje mati je ten typ, se kterym clovek nemuze jit ani do hospody na jidlo natoz do restaurace, vzdycky na tom najde neco co se ji nelibi a bude si stezovat 😀

lennis
23. čer 2009

Len, ok, travel card jsem používala už tehdá, jelikož nebudeme bydlet v Londýně, tak budeme určitě jezdit na ně. Já se tam už tak těším, ale letíme až za 2 měs, takže do tý doby to musím pořádně nastudovat, kam všude chci!!!! 😀

len
23. čer 2009

Caira, bezva, takže příště v UK zkusím i čínu 🙂

Lennis, sorry, popletla jsem to, nějak jsem pochopila, že znáš Oysterc., ale ne Travelc. a ono je to naopak 😉

darkwitch
23. čer 2009

me teda uchvatilo museum Sherlocka Holmese 😀 British muzeum taky, ale mela jsem na nej jen asi dve hodiny a to ty vecerni a to je malo a vetsina expozic uz mela zavreno
na Oysterc. se mi zamlouvalo, ze mi pak vratili penize co jsem neprojela a ja si mohla na letisti koupit karamely 🙂

elitera
autor
23. čer 2009

Juj, to je rad, to je super, akorát mam pocit, že do toho Londýna budem muset jet ještě tak 8x, abysme stihli všechno to, co tu doporučujete 😀
Tímto ještě jednou dík taky Caiře za radu s ubytkem, reference dodám po návratu.

zanett
23. čer 2009

ahoj Elitero, jak asi vis, ja v Londyne driv bydlela, ted bydlim asi dve hodky od nej, pro Londyn ma obrovskou slabost a snazim se tam jezdit co nejcastejsi (alespon jednou za par mesicu) a zrovna pred dvema tydny jsem tam nekolik dni slavila sve narozky 😵 Otazka zni, co si mas uzit - ale tipuju, ze tim myslis hlavne ty turisticky veci. Ja osobne bych doporucila (krome te turisticke klasiky) londynskou barovou a hudebni scenu (Soho ma nohodou velmi kvalitni bary, ale jde to to tam jit ve spravnou dobu) - tim se Londyn odlisuje od ostatnich. Nejde o zadne bary jak je zname z CR (no nektere jsou samozrejme starsne). Kultura obecne je v Londyne pro i pro fajnsmekry 😵 To je mimochodem i tip pro ty, kteri maji zajem o opravdovy Londyn bez turistu 😵 (i kdyz chapu, ze na tohle je treba mit cas a naladu)...

tictactoe
23. čer 2009

"starou novinkou" je eroticke muzeum amora na piccadilly circus - velmi zaujimavy zazitok 😀 do madame tussauds by som sa nehrabala, su tam nekonecne rady, je to zbytocne drahe a nic uzasne to nie je. ale urcite by som sla na greenwich ako tu uz bolo spomenute, lodou. a prechadzka po south bank je pre mna stale zazitok, v kazdom rocnom obdobi, pocasi, ci za tmy alebo svetla - zacat pri big ben a prejst az ku tower bridge. london eye sa moc neoplati ak nie je dobre pocasie.

tweetinkapp
25. zář 2010

pisala som aj do druhej temy, ale skusim aj tu
potrebovala by som poradit. my sa chystame buduci tyzden s manzelom do Londyna na taky mensi vyletik a zaujimala by ma hlavne doprava. ako ste to riesili? co to som si uz vyzistila a viem, ze tam funguju nejake Oystercard a taktiez tie turisticke listky. zaujimalo by ma hlavne, co je vyhodnejsie. uvazovali sme nad tym celodennnym turistickym listkom, lenze my sa moc presuvat zase nebudeme. radsej by sme sa chceli presunut na jedno miesto, kde je najviac pamiatok a obchodit to tam, kedze londyn je velky a zrejme sa tam budeme musiet este vratit, aby sme videli vsetko, co ponuka. Oplati sa potom viac ta Oyster card? a ako to funguje?