Co si užít v Londýně? Co nelze nevidět?

elitera
22. čer 2009

Co byste doporučily/i užít si v Londýně? Co se vyplatí si tam nakoupit a přivézt? Co nelze nevidět?

Chystáme se na Big Ben, Westminsterské opatství, Buckinghamský palác, Oxford Street, nějaký muzeum.

pavlina05
22. čer 2009

Teda závidím, byla jsem tak před 10 lety a hned bych zase jela🙂

London eye
0-tý poledník...
Picadily
parky
😉
muzeum Md. Tessau 😉

a nákupy na Oxford Street, NEXT

elitera
autor
22. čer 2009

Ááááá, Greenwich, pravda, já věděla, že mi v tom výpisu ještě něco chybí 🙂 Na nákupy tedy opravdu na Oxford street, zdá se 🙂

Další tipy a nápady? 🙂 Nejen pro mě, i pro ostatní 🙂

linddi
22. čer 2009

Aj ja som od kolegyne počula, že sa tam dá kúpiť veľmi lacno značkové oblečenie.... pokiaľ tam ideš aj na nákupy 😀

lennis
22. čer 2009

Taky se tam chystáme koncem srpna, už mám doma průvodce, tak ho chci prolistovat, zatím jsem tam našla možnost plavby na lodi po Temži, vidět ty památky z jinýho úhlu pohledu, což mně zaujalo. Byla jsem v Anglii v r. 2000, takže Londýnský ty hlavní památky mám projitý, chtěla bych právě i vidět něco jinýho. Holky, máte i nějaký tipy na místa, kde je to pěkný pro děti???? Třeba nějaký DinoPark nebo něco takovýho????

agatka77
22. čer 2009

zaplať si okružní jízdu v double - deckeru (dvoupatrový autobus).není to drahé a můžeš kdekoliv vystoupit a po prohlídce zase nastoupit.platí tuším celý den

elitera
autor
22. čer 2009

Nejsou ty doule-deckery už zrušený?

agatka77
22. čer 2009

tak to netuším, nejlepší by bylo asi informovat se v nějaký cestovce,nebo v Brittish Council,nebo na nějakém info serveru o Británii.Jsem asi trochu mimo,já vůbec nevím,že se rušily/nerušily 😕

lennis
22. čer 2009

Koupila jsem manžovi průvodce k svátku, tak to prolouskám, dám mu ho ve středu 😀 😀 😀

len
22. čer 2009

Doubledeckery jsou zrušený ty starý, "naskakovací" - nový zůstávají.

Do Greenwiche doporučuji dojet lodí (ideálně od Westminsteru, na MHD travelcard poskytují 1/3 slevy). Pro milovníky historie i ten předražený a turistický Tower stojí za vidění (pozn. - pokud dojedete do Londýna vlakem, třeba i z letiště, tak si na nádraží seberte letáček a na spoustu památek vč. Toweru je vstupné 2 za cenu 1). Procházka podél Temže, po obou březích.

Z muzeí jsou má nejoblíbenější (a všechna zdarma) - British Museum (prostě "must see"), Natural History Museum (vč. geologické sekce - vchod z boční ulice), Science Museum (hned vedle Natural History) a pak National Maritime Museum (v Greenwichi). Plus chytnout prohlídku s průvodcem v Greenwichi v národní observatoři - báječný zážitek.

Taky nikdy nenavštívím Londýn, aniž bych nezašla aspoň na jeden muzikál, mezi absolutní klasiky patří např. Phantom of the Opera, Les Miserábles nebo nově Mamma mia.

Pěkný výhled je z ochozu St. Paul´s Cathedral, ale nově chtějí za návštěvu 11 liber, tak to je na pováženou... Výhled z London Eye je nezapomenutelný a neodolatelný, ale v sezóně jsou tam dost fronty a jízdné je nově 17 liber.

Pro milovníky lodí - replika Golden Hinde nebo novodobá válečná HMS Belfast. Chudinka Cutty Sark v Greenwichi bohužel lehla popelem ☹

Jízda metrem (pevné nervy, raději mimo špičku, pořídit mapu a je to dobrodružství samo o sobě 😉 ).

Naopak bych vynechala Madam Tussaud, či jak se ta ženská píše, nyní stojí přes 24 liber a stále je to, hm, muzeum voskových figurín 😒 Spíš bych popadla mapu, nasála atmosféru a dala tour od parku k parku kolem všech památek - z City až k Houses of Parliament a dále k Hyde Parku, maximum turistického Londýna, zcela zdarma a večer padáte vyčerpáním, nemá chybu 😀

Samozřejmě záleží, na jak dlouho tam člověk jede, při pobytu týden a déle se dá vypadnout i dál, třeba Kew Gardens, Cambridge, Oxford, Canterbury, Brighton... co člověka láká, všude jezdí vlak 🙂

elitera
autor
22. čer 2009

Len, děkuji za vyčerpávající popis! 🙂 Budem tam jen 3 celý dny, ale na jeden den určitě uděláme tu tour de parks 🙂

idora
22. čer 2009

len, tak si to pekne napisala,ze mam chut rano sadnut na lietadlo a ist do Londyna! 😀

lennis
22. čer 2009

tak my tam budeme cca 10dní, ale jeden den jdeme na svatbu + 1 den počítám na rekonvalescenci, takže možná i vypadneme, Brighton jsem kdysi navštívila zrovna když byl nějaký ten maraton z LOndýna tam, moc hezký,a le chci tam ještě jednou.

lennis
22. čer 2009

len, klidně piš dál 😀 , něco pro děti????? 😉

majacska
22. čer 2009

ja som bola nedavno, London eye a muzeum Madam Tussaint sa opozriet spolu, aj listky tak predavaju, ked kupis na oboje, vychadza to lacnejsie...fantasticky zazitok 🙂

whoknows
22. čer 2009

Ahoj, v Londýně se mi moc líbil výlet na palác Hampton Court. Jsou tam opravdu úžasné zámecké zahrady. 🙂

eho
22. čer 2009

Byla jsem před měsícem v Londýně už poněkolikáté, ale poprvé lodí v Greenwichi a fakt to stojí za vidění, ale chce to dost času, je tam moc zajímavé muzeum, které jsme nestíhali. Z těch méně obvyklých věcí doporučuji Camden - dojede se tam busem nebo metrem a je to velmi zajímavé - čtvrť pankáčů a lidí žijících trochu jiným způsobem než většina, dá se tam dobře najíst, prostě kuchyně z celého světa a dobrá byla odtud i projížďka lodí po Little Venice. Oko ano, ale taky to stačí jednou za život, asi nakouknout do Harrods-dobře tam nakoupíte suvenýry jako čaje a tak, s jistotou původu🙂, Oxford Street stačí projet busem, pokud nemáte chuť nakupovat. Parky jsou úžasné, je to super odpočinek a rychle zase do tepajícího velkoměsta. No a když je trochu víc času, tak Brighton je jednička. Místo předražené hop on-hop off busu je super jezdit na oyster busem - celý den byl asi za 3,80 libry, busy jezdí ve dne v noci, jsou skvěle značené, dostanete se ke všem památkám a jste mezi místními.

pavlina05
23. čer 2009

len, hned bych jela po tom tvém popisu 🙂

jabber
23. čer 2009

Souhlasím s tipy len, akorát se musím zastat Madame Tussaud's - náhodou to oddělení hororů bylo parádní 😀

Já bych ještě doplnila Speakers' Corner v Hyde Parku, to byl docela zážitek, co tam bylo za exoty 😀 Pak se nám líbil hrad Tower of London 🙂 Dál byla pěkná prohlídka Tower Bridge vevnitř ve věžích a taky parní strojovna, která dřív most zvedala 🙂
Bacha na zloděje, párkrát jsme zrovna tady měli docela namále, vyhlídli si nás a šli za námi doufajíc, že se naskytne příležitost nám ukrást kameru nebo foťák 😖 chce to fakt oči na šťopkách 🙂

A doporučuju jízdu metrem - super 🙂

len
23. čer 2009

K MHD ještě - busy jsou super (obzvlášť chytnout místo v horním patře hned u čelního okénka), ale nesmí se chytnout zácpa, již zmiňovanou Oxford Street jsem jednou busem ve špičce projížděla hodinu! Dá se koupit celodenní travelcard (kolem 6 liber, tuším, platí od 9:30 ráno) nebo trojdenní (stojí +- trojnásobek, ale platí celodenně), na tu se kromě busů dá jezdit i veškerým metrem a DLR (dockland light railway), teda na pásmo 1-2, což bohatě pokryje centrum až do Greenwiche. S tím Greenwichem, myslím, že pokud je čas, stojí za to udělat celodenní výlet - od Westminsteru do Greenwiche lodí (jede asi hodinu, navíc je to s výkladem - mnohdy ne zrovna politicky korektním, ale báječně anglicky vtipným), prohlédnout v Greenwichi park s výhledem na Londýn, observatoř (ideálně s průvodcem) včetně dalekohledů, pak slézt dolů do městečka, projít ho, dát si v nějaké anglické hospůdce oběd, prohlédnout námořní muzeum a zpátky jet výše zmíněnou DLR mezi mrakodrapy zpět do centra...

len
23. čer 2009

Jo a s dětmi... já bych je vzala do muzea 🙂 Britská muzea jsou zcela o něčem jiném než u nás, všude mají pro děti spoustu her, otázek a odpovědí... Dospělý pěkně kouká nahoru a dítě má ve výšce očí srandičky 😀 Konkrétně v Natural History muzeu je pro děti neodolatelná expozice dinosaurů (mnozí z nich se i hýbou, jak živí...), v Science muzeu je zase skoro celé patro věnované všelijakým pokusům, které si děti mohou samy vyzkoušet, na všecko si sáhnout, mačkat knoflíky, vidět, jak který fyzikální jev funguje... Chodí sem i školní výpravy, obě muzea jsou zdarma 🙂

ygreen
23. čer 2009

Národní galerii na Trafalgar Square, ale to chce si vyšetřit pár dní, pak přírodovědný muzeum, ale Londýn je úžasnej celej, zajdi si třeba do literární kavárny na obrovskou a vynikající horkou čokoládu s výhledem na Trafalgar square, apod. A varuju před poměrně hnusnou čínou v SOHO 😀 😉

len
23. čer 2009

Nooo, já mám zrovna v čínský čtvrti v Soho oblíbenou takovou malou rodinnou restauraci, kam chodím skoro pokaždý, dáváme menu pro dva a je to moc dobrý (kromě nás tam jsou povětšinou už jen samí Číňané, taky známka toho, že to není zas až tak turistické) 🙂 Jo a taky je tam báječnej supermarket s neskutečnýma exotickýma věcma 😀 Jasně, dá se zajet do odlehlejších částí města, kde to není tak turistický, ale když je člověk v Londýně jenom na pár dní, tak tohle je pěkně po ruce.

Myslím, že Londýn je skvělej v tom, že si tam každej najde, co má rád - od milovníků umění přes milovníky hospod až po sběratele profláknutejch památek 🙂

caira
23. čer 2009

Eli

urcite zajed do Covent garden , tam se ti bude libit

jinak me Soho prijde naprosto ubohy...je to 100 metru cinskych restauraci jedna jak druha..oproti treba cinske ctvrti nekde v New Yorku nebo tak se to neda vubec srovnat..me Soho zklamalo...

jinak jestli chces videt neco uplne z jineho sveta tak se jen podivat na Camden 🙂

hezky na vegeteni je St.James park a super je urcite se podivat na Kensington a Notting Hill ( Kensington gardens jsou uzasne a da se projit od Paddingtu az na Kensington High streed krasnou prochazkou)

len
23. čer 2009

Mně ta čínská čtvrť přijde taková "v rámci možností" 😀 Ale chodím tam spíš z tradice, pořád do té samé restaurace (jenom se mě neptejte, kde a která to je, poznávám ji podle vzhledu)...

St. James park mám moc ráda, je tam prima to jezírko s kachničkama, akorát zrovna teďka v květnu bylo celý vypuštěný, tak jsem z toho byla taková přejetá, táhla jsem tam manžela a pak tohle...

caira
23. čer 2009

len to znam..ja mam takhle chinese take-away porad z jedne a te same a i kdyz jich zname nekolik proste porad jedeme to same 🙂

je fakt, ze na to, ze bydlim 20 minut vlakem od Paddingtonu tak v Londyne jsem nebyla snad od doby co jsem byla tehotna... 😀

len
23. čer 2009

No vidíš, já bydlím 1200 km daleko a na Paddington jsem přijela vlakem z Exeteru před měsícem 😀
Já vlastně nikdy chinese take-away v UK nikdy neměla, přijde mi, že to u nás máme taky, takže v těch take-awaích zkouším fish and chips a místní specialitky tyou haggis ve Skotsku nebo pasties v Cornwallu (netvrdím, že jsou teda chuťově lepší, ale prostě jsou místní, no 😀), takže mám dotaz - jsou čínský take-awaye v UK taky tak příšerně glutamanový a číně vzdálený jako v ČR? Protože v tý čínský restauraci v Soho je to zcela o něčem jiným než u nás (jak píšu, choděj tam převážně místní, takže jsem si vždycky dělala iluze, že to vařej dle své chuti a "správně")?

xaverov
23. čer 2009

Doporucuju stejne jako Len Science museum a myslim, ze ve stejny ulici je skvely Albert and kdosi museum. Jako milovnik umeni doporucuju Tate modern a blizky okoli Millenium bridge obklopeny moderni arch. a katedralou St. Paula. Videt tohle a zemrit. Na vycpelou komerci (poznavaci znameni dlouhy fronty a vysoka cena vstupenek) typu Madam Tussaud urcite nechodit.

len
23. čer 2009

Victoria and Albert museum. To jsou hlavně umělecký sbírky, ne? Já se přiznávám, že mě vždycky návštěva Natural History a pak Science tak vyšťavila, že už jsem na VA neměla dost sil - tři taková muzea pohromadě, to je mor 🤐 Jo, jinak British Museum má snad čtvrtek-pátek otevřenu značnou část sbírek do osmi večer, takže v době, kdy už většina dalších památek dávno spí.

Jo, pro milovníky umění a architektury jasně Tate modern (opět zdarma), výše zmiňovanou Národní galerii na Trafalgaru (taky zdarma) a tu oblast kolem City, jasně, Millenium Bridge, Lloyds (můj muž jen úpěl, jeho vkus se zastavil někde u baroka), Fosterova "okurka," popř. v tom výše zmíněném British M. tu hlavní dvoranu zastřešenou opět Fosterem, to miluju. Tamtéž návrat zpět ke kořenům, tolik diskutované Elginovy mramory, kdo se nedostal do Athén 😀

herminka
23. čer 2009

Elitero, díky za toto téma, jdu pročítat 🙂

Len, slyšela jsem něco o 3denní turistické jízdence na veškeré londýnské MHD, víš o ní prosím něco bližšího (zda opravdu existuje, kolik stojí apod.),

xaverov
23. čer 2009

U baroka, jo? Takovyho rigidniho konzervativce snad ani neznam 😀 V a A museum jsou umelecky, s durazem na uzity um. British museum je v mym tempu o smote prohldika asi tak na 7 tejdnu.
Len, osvetli problematiku E.mramoru. (recky chramovy pozustatky nebo co?)