Dětský pas nebo stačí občanka? Matka z ČR, otec cizinec

marry16
30. pro 2016

Ahoj maminky 😊 Moje znama, ktera nedavno porodila miminko a ma ceske obcanstvi , jeji manzel je cizinec , tak museji si ted zaridit obcansky prukaz i pas pro miminko ? A zarizuje se to na matrice? Dekuji Vam za odpovedi a preji Vam hezky vecer 😊

absintka19
30. pro 2016

@marry16 taky to resime 🙂 zalezi z jake je zeme, zda staci op (Francie napr.) nebo je nutne pas (Nigerie napr 🙂). Vyrizuje se na mestskem urade-tam reknou vice. Potrebuje k tomu rodny list ten vyda matrika 🙂

j.a.n.i
30. pro 2016

@marry16 No, to zalwzi na tom, zda s miminem chteji jet do zahranici a pripadne kam.

marry16
autor
30. pro 2016

@absintka19 Rodny list uz maji..Jen jsem se nekde docetla, ze obcanku a pas zatim mimco nemusi mit tedy pokud nekam neodcestuji , ale ted se chystaji v breznu na dovolenou a zatim doklady zadne 😄😄 tak jestli to jeste vubec stihnou..A pokud maminka ma ceske obcanstvi, ale tata cizinec, tak miminko automaticky bude mit ceske obcanstvi ? Ci se musi zazadat? 😊

msimankova
30. pro 2016

Po EU staci obcanka, bez cestovani ji mit nemusi - vystaveni OP trva mesic, tak at to stihnou 🙂. Obcanstvi ma mimco ceske i druhe, ale to druhe se dovyrizuje potom - mam to stejne 🙂

marry16
autor
30. pro 2016

@msimankova Takze pokud maminka je ceska a tatinek treba japonec ,tak automaticky bude mimco mit ceske obcanstvi a pro zarizeni te obcanky na ten prislusny organ? 😉 Oni totiz nevedeli jake bude mit tedy mimco obcanstvi a ja jelikoz nejsem v tomhle odbornik ,tak jsem moc rada , ze existuje modrykonik a ochotne maminky 🙂

absintka19
31. pro 2016

@msimankova jen v pripade slovaka otce nemuze mit i slovenske obcanstvi protoze slovaci "vystoupili" , a neumoznuji dvoji obcanstvi 🙂 ja jsem svk, manzel cze, mimi bude cze 🙂

@marry16 Op/pas az kdyz cestuje, to je jasne 🙂 at necekaji na posl.chvilku. ten prvni op/pas je tusim na rok? Protoze pak se mimi sobe uz nepodoba 🙂

vrabcak0007
31. pro 2016

@absintka19 ja jsem cz, manzel svk..synovi jsme nechali udelat i slovenske obcanstvi..ma oboji..ma i slovensky rodny list..uplne v pohode...
My jsme radeji udelali pas...vydrzi az pet let (obcanka tusim jen dva) a muzes s nim i mimo EU...clovek nikdy nevi...

msimankova
31. pro 2016

@marry16 ja myslim, ze jo, kazdopadne to je v rodnem liste. Samozrejme nejsem odbornik, uzila jsem si ovsem s doklady svoje, nevim, jak je to treba s Japonskem, mne se tyka Italie, zeme maji mezi sebou ruzne umluvy.
@absintka19 @vrabcak0007 OP je na 5 let - docela komicke 🙂 Budu resit druhe obcanstvi dyl, pro Italii to bude stat tak 5 - 6 tisic jen za papiry a to ted proste navic nemam... 🙂

absintka19
31. pro 2016

@vrabcak0007 a kdy jste to delali? Tento zakon je v platnosti jen chvili. Tak mi to rekli na urade. Ak by byla mala slovak, tak uz nemuze byt cech protoze slovaci maji bud jsi svk nebo nejsi. Proto se o tom i psalo, ze ten kdo byl napr madar a slovak tak prisel o statut : BRATISLAVA - Zákon o štátnom občianstve pripravil za päť a pol roka (od 17. 7. 2010 do 8. 1. 2016) o slovenský pas 1276 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (399). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR.

absintka19
31. pro 2016

@vrabcak0007 divam se ze syn se narodil pred touto novelizaci ktera byla takze se ho to nedotklo-info z uradu. Ale ja se nehadam, to co mi vysvetlili tak jsem napsala. Pokud dojde kvuli dvojimu obcanstvi k odneti svk obcanstvi muze si slovak pozadat o znovuprideleni, to se posuzuje individualne.

vrabcak0007
31. pro 2016

@absintka19 on uz predtim v tom byl hokej a kazdy psal a rikal neco jineho..uz si to nepamatuju presne..deti svk obcanu narozenych v cr snad meli (maji) vyjimku..ze u nich to jde..proto jsme to udelali...proste jsme zavolali na prislusnou matriku v miste mamzelova trvaleho bydliste a tam nam rekli presne co a jak..mivaji presnejsi a aktualnejsi info..asi bych to tak udelala znova i v pripade tazatelcine situace..kazda zeme to ma trochu jinak a presne jak pises-porad se to meni...nejlepsi at otec cizinec zavola na prislusny urad v miste bydliste a tam mu reknou..