Dovolená...

9. dub 2023

Jdu si sem jen tak vylit pocity. Letos se nam asi nepodari vubec jet k mori, ja vim, ze bych si nemela stezovat, ze nekdo na to ani nema, ze nekdo nekolik let ani nebyl, ale cloveka to zamrzi, kdyz cely rok drel jak kun a vsechny ceny stoupaji jak blazen a neda se nic poradne na odpocinek u more usetrit. Kazdy ma urcity standart a predstavu jak dovolena ma vypadat, my treba nechceme povolovat na "horsi" (hotel, lokaci) nez na to co jsme byli nekolik let zvykli, pak bychom si to ani neuzili. Snad se blyska na lepsi casy...

zanett
9. dub 2023

Rozumim ti. Ja taky letos dovolenou u more neocekavam. Nejvtipnejsi je, ze kdyz byla pandemie a milion restrikci k tomu, tak se nam (v ramci tehdejsich moznosti) poradilo cestovat. Ja se ale i tak celou dobu tesila, az pandemie skonci a az budeme zase moct poradne cestovat, bylo to takove divne byt v poloprazdnych hotelech....ovsem netusila jsem, ze az pandemie skonci, vyleti inflace do zavratnych vysin a vsechno se neskutecne zdrazi.

Bez okolku priznavam, ze jsem fiflena a ze me absolutne neberou takove ty dovolene, kdy se chodi po horach se svacinou v batohu nebo jezdi na cyklovylety (nic proti tomu! Chran buh! Jen ja osobne tohle nevnimam jako dovolenou, spis jako skolni vylet 😀). Pro me je dovolena o tom, ze me manzel rozmazluje, ze relaxujeme a dopravame si. 4* hotel je minimum, v hotelu nizsi kategorie bych proste nebyla, at si o mne kazdy mysli, ze jsem snob. Proste ne. Kdyz uz jedeme na dovolenou, tak si to chci sakra uzit. Vzdyt zijeme jenom jednou. Chci si uzit vyssi uroven sluzeb a to, ze na dovolene nemusim nic delat a ze se necham obskakovat, a to doslova. Varit a uklizet muzu doma (a taky to delam), na dovolene se chci citit jako kralovna a neobracet kazdou korunu - sorry, jestli tim pohorsuju ty, kteri maji v zalibe low budget pobyty. Nikdo mi dovolenou neplati, tak si nenecham kecat do toho, jak ji mam travit. Ani ja nikomu nerikam, na jakou dovolenou ma jet. Kazdy k svemu.

Treba mi rodice jezdi zasadne do 3* hotelu, cokoliv navic by brali jako zbytecne plytvani penezi. A je mi jasne, ze kdybych snizila naroky, tak bychom na dovolenou k mori mohli jet treba desetkrat za rok, ale to je prave to; nehodlam snizovat naroky, protoze stejne jako ty vim, ze bych si takovou dovolenou neuzila. Takze radsi nic. Pocitam ale, ze nam tady reknou, ze kdyz nechceme snizit naroky, tak si nemame stezovat, ze nejedeme letos k mori😀

martinka_33
9. dub 2023

Chápu Tè, taky mě to mrzí, že spousta věci, které mám ráda, mi je teď nedostupná 😪 A nejhorší je když pracuješ, co to jde a prostě ani to nestačí.. A pak přijde nějaká kravka/idiot a řeknou, že máš změnit práci za lepší, vydělat víc. A nakonec to jsou buď ti, kteří mají cestičku umetenou a nebo ti, kteří se vypracovali na základě svého talentu (bylo jim zhůry dáno ....) a nechápou, že průměrný nezajímavý člověk dře ve své průměrné nezajímavé práci a nic z toho... Ale že i on a jeho práce jsou pro společnost důležití. Takže nelituju ani trochu nemakačenka, ale lidi, kterým práce stačí sotva k pokrytí základních potřeb (někdy ani to ne) 😪
Hlavu vzhůru, bude zase líp 😉 Dokud jsme zdraví a máme aspoň to základní, dá se přečkat celkem dobře 😉
@zanett Lepší než jet někam, kde si to neužiješ je, jet méně často ale užít si to. Alespoň tak to mám já.

majaveja
10. dub 2023

Užít si dovolenou se dá kdekoliv. Já nebyla u moře 7 let, stavěli jsme dům, loni už jsme chtěli s dětmi jet, ale nevyšlo to z jiného důvodu. A tak jsem prázdniny trávila s dětmi na různých naucnych stezkách, chodili jsme do ZOO, vyrazili jsme na týden na Vranov, a nakonec to bylo všechno strašně moc fajn. Letos už to moře možná vyjde, ale když ne, vím, že se v pohodě zabavime i v Čechách a uzijou si to děti i my 🙂

areh
10. dub 2023

Já jsem zůstala s dětmi sama, takže nějaké moře nepřipadá v úvahu. Pojedu do kempu do chatky. Aspoň vypadnout a děti snad budou celou dobu venku, když dovolí počasí. K tomu výlety po okolí, koupání. Nedá se nic dělat.

j.a.n.i
10. dub 2023

My jsme vybrali levnější destinaci at nemusime snizovat rozsah služeb a diky tomu si more muzeme dovolit.

autor
10. dub 2023

@zanett
@martinka_33
dekuju holky, mluvite mi do duse ❤️ snad bude lip!
pro me je realna dovca taky to more a hyckani v luxusnim hotelu, tak doufam, ze nam to vsem pristi rok vyjde 🙏
pocitam tady se vsemi komentari, jen nekdy mam pocit, jako bych selhala, ze se nedari, ze nevydelavam dost penez...ale ona je to debilni doba. pujdeme na nejake male vylety po cesku, ale more je more - jedina vec co cesku chybi :D

autor
10. dub 2023

@majaveja ale vzdyt jo, jen to cloveka mrzi, kdyz nekde pravidelne jezdi a tesi se a pak nemuze jet. Nejake ceske vylety dame, daji sa samozrejme uzit taky, ale ma to jiny nadech nez pobyt u more.

petaov
10. dub 2023

Škoda, že trváte na luxusním hotelu. Jinak se dá jet k moři hodně levně. Já právě hledám levné ubytování, protože je mi líto dávat spoustu peněz za hotel, když v něm stejně nejsem. Ráno vypadneme k vodě, do města, na památky, na jídlo a vracíme se až na spaní. Loni jsme měli moře levnější než dovolenou někde v ČR. Letos to nebude o moc dražší. Ale chápu, že každý to má jinak. My nejsme nároční. Děti by ani drahý hotel neocenily.

martinka_33
10. dub 2023

@petaov my třeba nemáme ani na to levné moře 😀 Mě na hotely moc neužije, mam raději kemp a přírodu. Zase jsem ale náročná na dopravu. Buď letadlo nebo vlak (a ten musí být luxusní, žádná přecpana Indie) 😀 Auto neuřídim ani do severní Itálie, či na Istrii a do autobusu bych na takovou dálku nevlezla. Tak zase třeba tím se nám dovolená u moře prodraží...

teenyel
10. dub 2023

Naprosto rozumim a chapu. Ja se priznam, ze jsem rozmachanek a ze cestovani je hodne velkou nedilnou soucasti me. Jen loni jsem si doprala Zanzibar a Tanzanii, Tunisko, Bali, Singapur, a vylety do Barcelony, Benatek, Hallstattu, Dublinu, Amsterdamu, Tyrolska a Mnichova 🙈 a za posledni roky to tak vypadalo vcelku pravidelne. Vzdy neco obycejnejsiho (Tunisko, Egypt,...), neco narocnejsiho (Maledivy, Emiraty, Mauricius,...) a neco poznavaciho kratsiho. Valna vetsina letadlem. Ted jsem tehotna, takze letosek vicemene bez cestovani, ze zdravotnich duvodu tehotna nemohu do letadla a s novorozencem to take nebude uplne optimalni. Takze letos vymyslime neco alespon autem i s detmi (koukame po Madarsku). A jeste par let to bude hodne omezene. Urcite nebude optimalni i ztrata meho prijmu, bez ktereho si take nebudeme moci takto vyskakovat....no. Takze naprosto soucitim, ze to cloveka nekdy mrzi, kdyz to ma rad. Manzel nikdy necestoval a kdyz jsme se poznali, zacal cestovat se mnou. Tak nastesti v tomto ohledu je dost chapavy a mam slibeno, ze kdyz to bude mozne, tak za 2 roky si da na tyden volno, ktere bude hlidat a me vysle s kamaradkou zase nekam dal (Kena, Mexiko, Peru nebo neco takoveho). 😅 Tak to jsem tedy zvedava, zda to klapne. Ale nerikam, ze bych nebyla rada, protoze on bude pres tyden mimo domov kvuli praci, doma jen o vikendech, tak si pak tu dovcu snad taky zaslouzim 🤣🙈

andelka
10. dub 2023

@martinka_33 taky bych chtěla k moři,ale právě kvůli dopravě ( řídí jen manžel a děcka na dlouhé cesty zvyklé nejsou a v autě kromě nejmladšího nespí) jsme letos moře odpískali. A taky pro větší rodinu ( je nás 5) je brzy obsazeno vhodné ubytko. Nakonec jedeme jen autem něco přes hodinu od domova,a co nejvíc vytěžime okolí. Na koupání budou akvaparky v Polsku.
Chtěla bych k moři příští rok, ale ideálně asi letecky. Ideálně Řecko. Kde budou ceny, uvidíme. Asi pěkná raketa. Na resorty s all in nás neužije. Spíš něco mimo, apartmán, chata, moře, výlety..

andelka
10. dub 2023

Jo a na letošní rok jsem měla původně v plánu jet sama k moři s manželem. Slavíme oba kulatiny a 5 let výročí svatby. No, jednak na to úplně nejsou finance, jednak hlavně nejmladšího nechce nikdo hlídat dýl jak den a noc. Tak snad jindy. Na další kulatiny 🫣

zmrzlinka
10. dub 2023

V ČR je taky super dovolená.Chce to si jenom přenastavit v hlavě....My jsme byli s dětmi u moře zatím jednou a letos to nedáme.Snad příští rok.

j.a.n.i
10. dub 2023

@zmrzlinka O tom žádná, ale tedy poslední dobou mi přijde, že letecká válečka u moře nevyjde zas tak výrazně dráž, než ta dovolená v ČR...

levandule_k
10. dub 2023

@andelka Jestli jste s manželem jazykově vybavení, zkusila bych si hlídat ceny letenek a podle toho shánět nějaké levnější ubytování. Podívat se po nějakých fb skupinách, cestování levně bez cestovky.

ninive211
10. dub 2023

@j.a.n.i No, dát skoro 80 tis. za týdenní leteckou "válečku" all in u moře mi přijde teda šílený. To zas jako v Česku na takovou dardu nedosáhneš. Levnější je Egypt, možná Tunisko. Ale jinak ty ceny, pokud člověk chce aspoň 4* hotel, jsou šílený.

andelka
10. dub 2023

@levandule_k to právě moc nejsme no.

andelka
10. dub 2023

@ninive211 mně to letos hodilo jen let a ubytko bez jídla 70-80 tis ( ale pro pět). V ČR se vejdeme do 20-25 tis.

kryany
10. dub 2023

Wellness hotely v horach Tatry apod..s animaky a all inclusive tez doporucuji,uz nam bylo i lip nez u more a tak jsme dosli k tomu,ze jen o mori to neni...ale umi zde si clovek zaplati,to ne ze ne...Jinak asi to bude hodne Cechu mrzet,ale mit standard byt kazdorocne u more uz mit nebudou a tak je treba se s tim smirit a najit si bud levnejsi alternativu nebo jezdit jedou za dva roky ...

malanoha
10. dub 2023

Já taky nemůžu bez moře vůbec žít. Když jsme nějaký rok nejeli, tak to léto stalo vždycky za 💩 Dovolená allinclusive v hotelu je sice fajn, to si taky nechám líbit, ale nemáme vůbec problém jet klidně do kempu, když není zrovna na vyskakování 🤷 Mě jde teda vždycky hlavně o to koupání v moři...

westie
10. dub 2023

Potřebě se nechat rozmazlovat a hýčkat v luxusním prostředí rozumím, ale pokud k tomu vyloženě nepotřebuješ pláže a moře, dá se to samé zažít i v CR a odpadá ti cena letenek, které jsou teď drahé. A ten luxus a pocit ti dopřejí úplně stejný.
A upřímně bych si dala pozor na to, aby se neuskutečněná dovolená nestála podkladem pro nějaký dlouhodobejsi špatný pocit a psychické komplikace.

kupi
10. dub 2023

Teď jsem si dala u cestovky do vyhledávače stejnou dovolenou na které jsme byli v loni a cena se zvýšila o 2800, takže jsem byla mile překvapená, čekala jsem, že se ceny zvýšily více, sice se zdrazilo vše kolem, ale tohle je fajn.

ninive211
10. dub 2023

Autorko, já teda asi tu "reálnou" dovču v luxusním hotelu nezažila, maximum teda byly loňský 4* v Karlových Varech na 4 dny, že jsme měli s manželem výročí. A to byla polopenze, ne all in (I na svatební jsme byli "jen" ve 3*- jediný all in v životě, pro nás luxus, ale zbytečnost. Zkusila jsem jednou a nemusím). Na min. týden pro celou rodinu bychom za podobnou dovču touto optikou teď dali min. 80 tisíc. To mi přijde šílený, no. Tak holt jezdíme spíš levnější dovolené, co se ubytka týče (vždy teda min. komplet zařízený apartmán, pod stan či do chatky v kempu se společným sociálním zařízením by mě už nikdo nedostal), s vlastní stravou, občas restaurace a co ušetříme na ubytku, vrazíme do zážitků. S dětmi to stačí a jednou za rok až dva dáme prodloužený víkend ve 2 do penzionu/hotelu s polopenzí. My rádi objevujeme okolí, památky, ležet týden na jedný pláži či u jednoho super truper bazénu, tomu bych říkala promarněná dovolená. Radši dám v ČR cca 10-12t. za ubytko a stejnou částku rozfofruju za vstupy, zmrzky, suvenýry...dát jen 80 tis.za ubytko +dopravu, tak už ani mi nic nezbyde na ty výlety, suvenýry atd. Neomezený rozpočet fakt nemáme.
Holt ono už jaksi nebude standard si každoročně dovolit v zimě Alpy, v létě letecky moře v 5*. Pokud to někdo má jako standard, bez kterého "nemůže být", tak si může gratulovat, že je asi fakt ve vatě, standard to fakt už není a nebude

ninive211
10. dub 2023

@petaov Mě na luxusní hotely neužije. "Dopřála" bych si tak jedině na pár dní ve dvou jen s manželem, s dětma ne. Na to jdou prostě a když si vezmu to naše předškolní prasátko, co neumí sníst jogurt aniž by se pokydal, no, tak holt radši apartmá s vlastním vařením a dvakrát za dovču přetrpím oběd/večeři v restauraci (kde si to teda neužiju, spíš trnu hrůzou, aby dítě neudělalo ostudu, že vylije pití, tašpiní ubrus nebo si rozpatle omáčku do vlasů🙈 Kdy trn kluk se naučí slušnému dtolování, to asi buchnu šáňo! Jo, taky bych asi brala kdyby mi finance-a děti! - dovolili pobyt v luxusním resortu, ovšem smůla, tak bereme, na co je (finančně i nervama)

zanett
10. dub 2023

Diskuze se jako tradicne staci jinym smerem, nez autorka zamyslela. Posteskla si, ze letos nevyjde luxusni dovolena a zcela podle ocekavani vetsina diskutujicich hovori stylem 'i levna dovolena muze byt hezka'. Tvl, to je jako kdybych si chtela koupit mercedes a okoli me presvedcovalo, ze i Skodovka je dobra. Nebo ze oni by tolik penez za mercedes nedali. Jo, dobra Skodovka treba je, ale dop*dele ja chci ten Mercedes! No ale no comment, neni to moje diskuze, ja se uz v uvodu vyjadrila dlouhym prispevkem, ale nedivila bych se, kdyby se autorka uz neobjevila.

ninive211
10. dub 2023

@zanett Hele, já bych třeba taky ten Mercedes (teoreticky, v reálu po luxusu nebažím, neb stojím nohama na zemi). A musím se "spokojit" se Škodovkou, no. Realita je taková, že všechno zdražuje tak brutálně, že holt to, co dřív bylo standard, teď bude spíš bráno jako luxus. A holt nebude moře v all in 5* každý rok, ale třeba jen jednou za tři roky. Návrhy tu taky padly, luxusnější dovolenou (pokud jde o ten hotel a služby) si lze užít i u nás, na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku v termálech... třeba přes Slevomat je nabídek spousta, i do 4*. Pokud jde výhradně o to moře, ne vždy 3* přece znamená děsnou dovolenou (jasně, do Egypta či Tunisu bych do 3* nejela, tam ten standard je prostě jinde). Vždy jde najít řešení.

martinka_33
10. dub 2023

@zanett to je taková neochota či neschopnost se vcítit do potřeb druhých, byť jsou ty potřeby odlišné od těch mých. Mně to připadá smutný, když se člověk nemůže za celoroční dřinu odměnit podle svých představ. Vždycky mi pomáhá si říct, že jsem zdravá, mam co jíst, mam kde bydlet, mam doma teplo a.jsem tu v bezpečí. Že může být i mnohem hůř, sice chabá útěcha, ale lepší než nic.

martinka_33
10. dub 2023

@ninive211 mimo téma, ekonomika funguje v cyklech a ten propad proste přijít musel (a to je teprve začátek, bude hůř...). Je spousta faktorů, které celkovou situaci ovlivňují, ale na ty můžme nadávat, diskutovat o nich, zmenit je nemůžeme. A tezko se človek zvyklý na Mercedes spokojí se Škodovkou, když nastame situace, kdy ho okolnosti donutí se uskromnit, je to na psychiku chtě nechtě nápor. A tím spíš pokud ho k tomu nutí vnější vlivy.

hojda
10. dub 2023

Prý teď Češi jezdí na kratší dobu, aby nemuseli slevit ze služeb a hotelu.

honatko092
10. dub 2023

@petaov Prosím, nemohla by ses třeba do zprávy podělit o to, kolik vás je, kolik taková dovolená stojí a kde hledáš? Jako my teď na dovolenou nemáme peníze, ale do budoucna...🙂 Jinak zakladatelko, mrzí mě to, ale určitě bude líp. Já u moře nebyla 12 let, manžel ještě nikdy. A já jsem ještě nikdy neletěla letadlem...prostě vždycky se investovaly peníze jinam. A taky věřím, že bude líp a uvidím ještě hodně věcí 😊