Dovolená při neschopence, jak to udělat?

alicezakova
10. kvě 2018

Dobry den mam fyzicky náročné zaměstnání ,ktere jsem uz nezvládala a tudis jsem už ted ve 23 tydnu tehotenstvi dostala neschopenku. Asi za měsíc mě vsak čeká rodina dovolena s manželem a nasi prvni dcerkou, nic náročného jen tyden rekreace tady v čechách, ktery jsme zamlouvali jeste v dobe kdy jsem ani netušila že jsem těhotná. Moc rada bych jela a nerusila to ,nevim ale jak to udelat kdyz nam ted jen parhodin denně vychazky.

mku
10. kvě 2018

Nahlasit na gynde na tu dobu zmenu pobytu.

ladyhacek
10. kvě 2018

přesně u svého gynekologa nahslásit změnu pobytu, ale i tam bych dodržovala vycházky mimo penzion/hotel nechodila (ale to jsem já 🙂)

priefi
10. kvě 2018

@alicezakova pokud mas vychazky, ne to bez problemu, jen nahlas zmenu pobytu na ty dny, kdy pojedete. Pripadne si uprav casove rozmezi vychazek na cestu tam a zpet

nikoulinka
10. kvě 2018

Taky jsem resila rok zpet. Staci nahlasit zmenu pobytu (lepe s předstihem, ja hlasila tyden predem). Pokud budete na uzemito CR, neni problem. Ale i tak by se meli dodrzovat vychazky (ja osobne na to prdela :D)

eliesch1
10. kvě 2018

Jsem úplně v te samé situaci akorát mam jet do Chorvatska od ledna zaplaceno domluveno a v únoru zjistím ze jsem těhotná, tam by se to dalo nějak řešit?dekuji moc za nějaké rady

mku
10. kvě 2018

@eliesch1 to pri neschopence nedalo... pokud je tehu rizikove a tudiz neschopenka tak bych teda cestu do chorvatska neriskovala

raduushka
10. kvě 2018

@eliesch1 Chorvatsko leda na vlastní nebezpečí, ale myslím, že budeš mít i problém s připojištěním- 1.už jen proto, že jsi těhotná a za 2. kvůli neschpenky....

bartakova_veronika
10. kvě 2018

jak bylo zmiňováno ... nahlásit na gyndě změnu pobytu a určitě to umožní ... já jsem byla od začátku těhotenství na neschopence a v létě jsem si chtěla užívat na zahrádce, kterou máme cca 45 minut chůze, ale chtěla jsem tam nocovat a nevázat se na vycházkách tak mi na týden napsal změnu pobytu právě tam v zahrádkářské kolonii a bylo bez problému řešit kdy musím domu atd 🙂

eliesch1
10. kvě 2018

@mku nemam rizikové takže si myslím ze by neměl byt problém odjet do Chorvatska jen se obavám těch kontrol

bartakova_veronika
10. kvě 2018

@eliesch1 kontrol jakých? to chcete odjet aniž by jste to nahlásila na gynegologii? tak do toho bych nikdy nešla

lachtanice86
10. kvě 2018

@eliesch1 jako odjet na dovolenou při dpn aniž by jste hlásila změnu? Hmm odvážna

adelka951
10. kvě 2018

@eliesch1 Odjet do Chorvatska problem neni, problem je cestovni pojisteni, protoze te pri pracovni neschopnosti zadna pdojistovna nepojisti, Pokud mas neschopenku, tak mas od lekare nejakou diagnozu, abys na ni mohla byt.

2hanah
10. kvě 2018

@raduushka
@eliesch1 přesně tohle jsem řešila loni, pokud jste na neschopence kvůli těhu - je rizikové a nikdo Vás nepojistí a jet do ciziny těhotná bez pojištění bych se bála, známá takhle přišla o vejcovod a já loni krátce před tou dovolenou taky potratila, takže bych neriskovala.

mku
10. kvě 2018

@eliesch1 pardon, ale neschopenku mas pak proc? Pokud mas nejake problemy v tehu tak bych si uz kvuli miminku bala jet... my jsme takhle meli zaplacene dvoje hory a holt jsem je vynechala...

eliesch1
10. kvě 2018

@mku neschopenku mám pak proto protože dělám 12ctky plus nocni a není žádná práce pro mě jen na denní tudíž nezbyva než jít na nemocenskou(stále ještě pracuji ale za par tydnu už jdu na nemocenskou)nemam žádné zdravotní problémy krom těhotenských nevolnosti,únavy atd, takže píšu ze Co se tyče zdraví nevidim problém abych odjela, ALE, ptám se jak je to s nahlasenim na gynekologii, pojištěním atd!

eliesch1
10. kvě 2018

@bartakova_veronika kontrol co kontrolují Vycházky, ne kontroly u doktorky,samozřejmě nejsem hloupá a nezodpovedna abych si jen tak bez nahlášení odjela!

eliesch1
10. kvě 2018

@lachtanice86 nepsala jsem nic o tom ze bych nenahlasila změnu,já se jen ptám jak se v tom chodí

lachtanice86
10. kvě 2018

@eliesch1 nechápu proč jít na neschopenku? A změna pobytu v čr ok. Mimo už bylo psáno

mazeret
10. kvě 2018

Já bych asi byla drzá a neřešila to... snad nekontrolují proboha těhotný?!

mmaajjaa
10. kvě 2018

@mazeret No jasně, že kontrolují. Neschopenku máte proto, že jste práce neschopná a je vám vyplácena nemocenská. Kontrolórům je jedno, jestli máte chřipku nebo jste těhotná.

mku
10. kvě 2018

@eliesch1 no bud te zamestnavatel preradi na jinou praci, nebo necha za 100% mzdy doma... to s neschopenkou vubec nesouvisi. A pak muzes nezdit kde chces a nikomu to nehlasis... ale pokud mas neschopenku, tak na nejakou diagnozu a pak je to co jsem psala...

lachtanice86
10. kvě 2018

@mazeret ale kontrolují a když to tu někdy čtu, říkám si že málo

mazeret
10. kvě 2018

@lachtanice86
@mmaajjaa
jo, já chápu ten smysl, že jsou ženský, co berou těhotenství jako super státem placenou dovolenou jenom... ale umím si i představit, i že prostě nedávají už ten stres v práci, nebo jsou tolik unavený... a to mi pak nedává logiku, proč by měly trčet jen doma no... ale to jde na neschopence těžko odlišit ☹

raduushka
10. kvě 2018

@mazeret Kontrolují i těhotné, výběr toho koho pujdou zkontrolovat je náhodný a ti co na kontroly chodí ani neví s jakou diagnozou jsi doma.

raduushka
10. kvě 2018

@2hanah Proto jsem psala na vlastní nebezpečí... Já bych do toho teda taky nešla a radši hned po zjištění těhotenství dovolenou zrušila, dokud to šlo. Místo toho bych si naplánovala radši dovolenou v ČR. Ono už tak je problém aby jakákoliv pojišťovna pojistila těhotnou ve třetím trimestru, natož tak když bych byla na PN. A do toho ještě riskovat že mi přijde kontrola a já přijdu i to málo peněz co mi dávají....

bartakova_veronika
11. kvě 2018

@lachtanice86 proč by nešla? taky jsem kvůli zaměstnání šla hned co jsem zjistila, že jsem těhotná ... u nás odchází každá ... ano je možnost být na 100% doma ale to vám zaměstnavatel neumožní .. raději vám najde práci jinou ale takovou, kde je neustále zima a tahá se bedny ... což je ve skladu .. a na to opravdu nemám abych mrzla a ještě se tahala celý den s bednami ....

bartakova_veronika
11. kvě 2018

@mazeret ale kontrolují ... já byla cca 6 měsíců na neschopence a kontrolu jsem měla ... sice jednu ale měla ... mám známé co měli dokonce 2x a znám takové co neměli vůbec .... je to riziko zda příjdou nebo nepříjdou na kontrolu

zmrz_lina
11. kvě 2018

@bartakova_veronika zaměstnavatel nemá co umožňovat. Buď vhodnou práci má, nebo nema. Pokud nemá (a tahání beden ve skladu není vhodná práce), zůstáva těhotná doma za 100 % platů a bez omezeni vychazkama. Chodit na PN v takové situaci je zneužívání této davky. Je to jen a jen o tom co si necháte líbit.

raduushka
11. kvě 2018

@zmrz_lina nechce se mi to psat znovu, takze jsem text prekopirovala z jine diskuze kde jsem jej psala 2 dny zpatky.... no takhle by to být mělo, ale bohužel realita je úplně jiná a málokterý zaměstnavatel na tohle přistoupí. Dělala jsem ve fabrice, s jedovatým hliníkem a fluxem, u pecí kde i v zimě šplhají teploty k 35ti stupňům a o nynějším horkém počasí ani nemluvím ( to mám s mým nízkým tlakem pocit že sebou švihnu i doma), 12ti hodinové směny a celou dobu na nohách, sedneš si max na pauze a to ještě pokud na tebe zbyde místo 😃 Za toho dva a půl roku vím o PĚTI!!! případech, kdy se těhotné u nás ve firmě pokoušely pracovat dokud je nenechají doma se 100% a všech pět jich nakonec potratilo. Dozveděla jsem se že jsem těhotná během vánoc, odpracovala jsem do konce ledna (od nového roku jsme měli novou vedoucí, dělala jsem ji zástup a ze začátku hodně pomáhala se vším a byl to pro mě nejtěžší měsíc za celou tu dobu, jak fyzicky tak psychicky) a od února jsem šla na PN, kterou mi moje gyndr nabízela hned. Takže se omlouvám všem moralistkám, přišla jsem o dost peněz, jsem omezena vycházkami, ale pro mě je to lepší než si stát za svým a za tím jak to má ze zákona být a přijít přitom o dítě.

zmrz_lina
11. kvě 2018

@raduushka akorát že ty když zjistíš, že jsi těhotná, tak nemusíš čekat, až se zaměstnavatel rozhoupe. Oznam těhotenství, požádej o přeřazení na jinou pozici vhodnou pro tehotne. Nemá? Jeho smůla, zůstávás doma. Omezujete jen samy sebe a navíc i kvůli tomuto zneužívání byly pro těhotné zavedeny vycházky. Je to opravdu jen o tom, co si necháš/nenecháš líbit. Dokud to takto ženský budou řešit, tak se nic nezmění a zaměstnavatelé to budou zkoušet dál.