Dovolená s 3měsíčním miminem - máte rady a zkušenosti?

finezuza
13. čer 2012

Hodně cestujeme a chceme v tom pokračovat i s mimčem. Malé budou v létě 3 měsíce a v srpnu jedeme na dovolenou do jižní Francie (poznávací cesta i pobyt u moře). Cesta autem, ubytování v mobilhome, jedeme i s rodičema. Byli jste na dovolené s tak malým miminkem? Prosím o vaše rady a zkušenosti, jak zpříjemnit dovolenou sobě i malé. Zatím plně kojím, tak se jen modlím, ať to vydrží.

katka37
13. čer 2012

pokud se na to cítíš ,tak jed ,já ale osobně bych s takhle malým dítětem neriskovala ,ale je to jen můj názor.... 🙂

jijitka
13. čer 2012

@finezuza s tak malým dítětem bych jela nanejvýš po ČR. Je ještě moc malá na to, abys už předem mohla předvídat jak se bude chovat, jak bude snášet jízdu v sedačce, budete asi hodně jezdit po dálnicích kde není možnost hned zastavit, kdyby se něco dělo.. , může mít problémy se spaním atd. Neriskla bych to.

evcounek
13. čer 2012

Já osobně bych asi nejela, ale je to každého věc. Kamarádka byla s Kubíkem (asi 2-3m) a nemohla si to vynacválit. Věšinu toho prcek prospal a jen kojila, tak že o jídlo měl postaráno kdy si vzpomněl 😀. To my s Lukym by jsme nemohli. 1) náš miláček špatně v noci spinkal, 2) z prsu táhnul tak 3 hodiny (to počítám dohromady všechny naše kojeí) a musela bych táhnout tunu věcí jako sunar, vodu, lahvičky, sterilizátor a kdo ví co ještě.
takže jsme to pojali jako poznávačku Čech. Prcec byl doma u babičke (já na prášky, že nejsem s ním) a jezdili jsme na hrady a zámky. Večer pěkne domů k mému malému uzlíčku. Podotýkám, že jsme byly asi 2x. Oddych jsem opravdu potřebovala, protože řeči panímámí, že mám kojit a kojit a kojit a že příbuzná z druhého kolene kojila kuluka do 2 let mě doháněli k šílenctví. 😖 Koho by nedohnali když kojení bojkotoval prcec já mlíčko měla

denousek
13. čer 2012

určitě bych nikam nejela... ted umřel roční chapeček ze byl na dovči v madarsku v lázních a chytl nejakou vyrozu prujmy a umřel ☹ nestoji to za to... o 2 let minimalne jen po čr...

helulela
13. čer 2012

My jsme zatím s klukama nikde v zahraničí nebyli, ale nechci tu polemizovat, jestli to je nebo není vhodné. 3 měsíce jsou ještě věk, kdy se to dá zvládnout - dítě nemá ještě zajetý režim, k jídlu mu stačí MM, většinou spokojeně spí v kočárku... I tak se snažte program maximálně přizpůsobit miminku. Nepřeháněla bych to s klimatizací v autě, změny teplot nejsou nic extra. Přes poledne bych se snažila být v klidu, v chládku, žádné korzo po městě. S sebou bych vzala věci, které má ráda a je na ně zvyklá, klidně neprané, pár dní už používané, aby voněly domovem - deky, muchláčky.... Určitě dobře zásobenou lékárničku - teploměr, léky na teplotu, průjem, Fenistil na štípance, kapky do nosu, odsávačku, dezinfekční gel na ruce... určitě spoustu dalších věcí, které mě teď nenapadají. Nejvíc bych se bála zdravotních komplikací, takže určitě zdravotní připojištění a nastudovat si, kdo, kde a za jakých podmínek vás tam v případě potřeby ošetří, včetně důležitých telefonních čísel atd.

majatob
13. čer 2012

My jsme byli s 4 mesicni na dovolene ve Skotsku a uplne v pohode 🙂 ke stesti ji stacilo mlicko (byla na UM) a kocarek nebo nositko...dvouletej to snasel hur nez ona 🙂 jediny z ceho bych asi mela strach, tak z te cesty autem, nevim jak dlouho se tam jede, ale cestovani je prece jen dost narocny, takze bych volila asi spis letadlo (ikdyz sama litani nenavidim) 😝

johnatanka
13. čer 2012

Pokud malá spí a je "pohodová" a jsi zvyklá na mobilní podmínky, tak proč ne...se synem jako 3m jsem byla ochotná jet max do 1hod autem od baráku a s malou bych klidně i letěla do Anglie...syn řval jen jsem ho položila do autosedačky, dcera na pohodu, řiď se vlastním selským rozumem, co ti napoví, každý rodič i dítě je jiný....já myslím, že s 3m se to už dá zvládnout, zvlášť když jsi zvyklá cestovat, někdo není a tak se neodváží ...bude teplo, kojit a přebalovat se dá všude, navíc ohromná výhoda kojení, žádný flašky a UM a ještě není na příkrmech, ideální 😉 😉 😉

ffiinnkkaa
13. čer 2012

Ano je to dost individuální jak píše @johnatanka protože u mě např. v těch 3 měsicích by se to vůbec nedalo - v autě nechtěl vůbec být, v noci vůbec nespal - takže jsem na dovču neměla ani pomyšlení. Teď naopak mi příjde vše lepší takže záleží na mimču 🙂

finezuza
autor
13. čer 2012

@helulela díky, tvá odpověď zní rozumně, souhlasím s tím, co píšeš a určitě se poradím i s doktorkou.

jasekd
13. čer 2012

@finezuza vlastni instinkt ti napovi, Francie neni konec sveta, je to vyspela zeme. Moje 3mesicni deti byly na dovolenou vhodnejsi nez jsou ted. Nikde jsme nebyli, ale to z duvodu, ze mame ty deti dve a rok po sobe a byly jiny starosti. Letos bych chtela, do Chorvatska. Rozumny chovani viz prispevek @helulela , lekarnicka, veci na ktery je zvykly a jedu, spousta deti cestuje od mala treba proto, ze ma rodice ruznych narodnosti. Netahla bych ho na dovolenou do Egypta apod, ale po zapadni Evrope klidne. Ted jsem si nasla info o tom miminku 😔 Pokud to byly rotaviry, jak pisou na netu (da li se tomu verit), tak ty chytime i tady u nas, rozhodne bych nevinila rodice z toho, ze vzali dite do Madarska, vzdyt je to kousek, EU, zadna rozvojova zeme...

finezuza
autor
13. čer 2012

holky děkuju za názory, respektuju je, spíš jsem chtěla rady po mamkách, co cestují a určitě takové jsou. Je opravdu nemožné vědět, jaká malá za 2 měsíce bude, ale doufám, že stejná nebo "lepší" 🙂Samozřejmě že pokud by jí něco bylo, že by se dovča zrušila,nebo by se odjelo dřív. Kojím co 1.5 - 3hodiny, pije tak 5 minut, v noci spí relativně dobře, autosedačku má ráda, většinou jízdu prospí.Jedem i s mýma rodičema, takže mi s ní máma pomůže. Pravidelně jezdíme za rodičema na chalupu, poprvé jsme tam byli přes noc, když jí byl měsíc, teď už jsme tam trávili celý víkend, a je v pohodě.

jasekd
13. čer 2012

@finezuza Koukam taky Vendulka 🙂 Tak at se Vendulce dovolena libi 🙂

ciocca
13. čer 2012

@finezuza Já ti neporadím, jsem ve stejné situaci jako ty 😉 S rozdílem, že naše miminko je o týden mladší než tvoje a na dovolenou se chystáme začátkem září. Zatím tedy nemáme jasno kam - uvažovali jsme o Itálii - týden u Lago di Garda, abychom nejeli takový kus na jeden zátah, týden u moře v Ligurském zálivu. Zatím to necháváme otevřené, uvidíme jak malá a kdyžtak to koncem července rozsekneme. Také pojedeme s rodiči. Jsme zvyklí na dovolených hodně cestovat, což budeme muset letos dost omezit, ale oba potřebujeme změnit prostředí. Klidně bychom jeli i do Rakouska nebo kamkoli blíž - nemusíme bezpodmínečně k moři, ale obávám se, že v září už nebude nic moc počasí v těchto oblastech. Kam konkrétně jedete? O Francii jsem také uvažovala, ale zdá se mi to už docela daleko.

ciocca
13. čer 2012

@finezuza Také plně kojím, v noci celkem spí a v autě spinká. Rovněž jsme byli třikrát u rodičů na chatě, ale ještě jsme nikde nespali. Premiéru budeme mít v červenci jak jsou ty svátky, jedeme na 4 dny do jižních Čech a pak k manželovým rodičům, kteří bydlí 200 km od nás.Tak jsem zvědavá jak to půjse na delších trasách.

finezuza
autor
13. čer 2012

@ciocca Jedeme Azurové pobřeží a Provance, s tím, že pojedem přes noc, nejdřív do Benátek, tam strávíme den, přespíme a pojedem dál do Francie, aby to nebylo tak daleko najednou. Moře bude taky jen "doplněk".Příjde mi, že když nebude na přímém sluníčku, bude dodržována hygiena, tak to bude v pohodě, maximálně to prořve a bude vina máma, že to všechno vymyslela 🙂 Tak malému mimču je jedno, jestli spí doma, u babi na zahradě nebo v apartmáně 1000km daleko. Určitě i vám přeju štěstí, aby vám dovča vyšla a jestli budete moci, běžte do toho, pak dám vědět, jak to dopadlo. To už rady nebudu sbírat, ale rozdávat 🙂

caricia1
13. čer 2012

můj synovec byl v Itálii když mu byly dva měsíce a naprosto v pohodě..Spíš mu bylo uplně jedno kde je 😀 Nebála bych se 😉

ciocca
13. čer 2012

@finezuza Také přeji ať vám to dopadne na 1* a těším se na rady a zkušenosti z cesty🙂 Vidím to stejně, je mi jasné, že to bude náročné, ale myslím, že když se na to člověk připraví, že se to snad dá zvládnout. Jestli malá nebude nemocná nebo se to neotočí a třeba bude nesnášet cestování v autě, tak do toho půjdem. Zatím jsem rozhodnutá jet, ale uvidíme jak na tom bude ona za ty dva měsíce. Doufám, že se tu ještě objeví nějaké rady maminek, které mají nějaké zkušenosti s cestováním s takhle malým dítkem.

garfie
13. čer 2012

Cestování s malým miminkem je na pohodu, pokud nejsi stresový typ 🙂 Jižní Francie je sice zbytečně daleko, pro případ, že byste se rychle museli vrátit domů, ale nebudu sýčkovat....nezapomeň na moskytiéru, ti jižní komáři můžou přenášet různý svinstva. Chicco prodává i repelenty od narození. Když jsem u Chicca, prodávají taky sterilizační ubrousky-můžeš s nima třeba otřít dudlík, když ti spadne na zem a není voda nebo tak....Taky bych s sebou vzala pro jistotu malý balení UM a lahvičku-nikdy nevíš, co se může přihodit. Nemáte bezpečnostní korbičku u kočárku? Dají se do ní koupit pásy a může se vozit místo sedačky-my tak taky jeli do Francie.

finezuza
autor
13. čer 2012

@garfie díky, další dobré nápady.

olusenka
13. čer 2012

Zkušenosti nemám, ale jedeme za týden tady po ČR s miminkem 5 měsíců starým. Taky plně kojím. Zatím nikde nespal jinde, než doma, na dovolené bude mít i jinou postýlku než doma. Tak jsem zvědavá.
Cestu 3-4 hodiny doufám zvládneme. Doufám, že kojení udržím, uvidím, jestli nebudou velká vedra, snad to půjde. Malinko nám to komplikuje jeho ekzém a moje dieta kvůli jeho ekzému (žádné mléka a nic z něho, žádné hovězí, kuřecí ani vejce).
Držím palce.

veverkazrzava
13. čer 2012

Tak ja za sebe muzu rict,, ze nejen, ze bych si troufla, dokonce se domnivam, ze je to daleko lepsi nez s pocinajicim chodicim ditetem. My mame termin v cervenci a na rijen taky planujem, at uz poznavacku do nejakeho mesta v cizine nebo k mori. A uprimne se nebojim. Co se tyce tech infekci, no jo, Madarsko, tak kdyz uz nekdo jede do Madar do hotelu nekam, kde vubec netusi, zda je pitna voda apod., tak se muze stat, ze mimco ochori nejakou strevni. Pokud kojis, je to dle meho jeste lepsi. Ja moc kojit nechci, takze me spis hroti ta hromada veci navic. Ale zas na druhou stranu, treba sterelizator fakt nemame, takze tech par lahvicek, termosku a nutrilon taky uvezem. Jedine, co by me trapilo, je to auto, tam si zatim netroufam rict, zda jsou toho ty ci one deti takhle male schopne (nicmene, nase mala se narodi a jedem na tyden na chatu, takze myslim, ze si bude muset zvyknout 🙂 ). My chcem letet. Navic, loni jsme meli s sebou v nejvetsich paracich v Chorvatsku pulrocni. Cesta 22 hodin autem, des bes, dite krmene mlikem. Mama rikala, ze nejvetsi chybou je ve vedrech to umele mliko, to se potrvdilo, malej tri dny promarodil (tedy teplota, jenom). Za tri dny byl ok a nakonec vse dobre dopadlo. A doktori jsou taky vsude, kdyby neco 🙂 Takze preju hodne stesti, verim, ze pokud to pro tebe neni problem, ty se tesis a bude se ti tam libit, mimco to preci citi a nemuze mu zakonite byt hur nez tobe.

finezuza
autor
13. čer 2012

@olusenka ať vám to vyjde a všichni si to užijete.

finezuza
autor
13. čer 2012

@veverkazrzava Jsem ráda, že je víc takových maminek jako já a neslyším jen kritiku a že jsem blbá, že chceme mimčo někam tahat.

veverkazrzava
13. čer 2012

@finezuza No me prave tahle kritika dost vytaci, ja to neposloucham. To male je preci ve sve podstate odraz svych rodicu, pokud si pecivalka, ktera se necha hned vysokovat, tak bude takove i mimco. I o tehotenstvi se rika, ze jaka je matka v tehle dobe, muze byt i dite. Takze, ano, mozna riskujem podle nekoho, ale zas na druhou stranu, znam magory, co jeli autem do francouzskej alp v lete chodit a lezt po horach s pulrocni na umele vyzive :D a dite koupali v potoce. A je ji dneska pet a leze po horach 🙂 Takze ja ti naopak fandim a doufam, ze nebudes zklamana a vydrzi to.

ffiinnkkaa
13. čer 2012

@veverkazrzava Maďarsko je stejně vyspělý stát jako my - to není Afrika 🙂 Ale to jen mimo téma 😉

ffiinnkkaa
13. čer 2012

@finezuza Pokud ti někdo řekne, že jsi blbá že dítě někde taháš - tak to bych vůbec neřešila - je to přece na tobě a tatínkovi 🙂
Jenže plánovat dopředu se fakt nedá - takže sama uvidíš - a určitě ani rady ostatních nepotřebuješ 😉
Tak přeju klidné hodné dítě a hezkou dovču 😀

veverkazrzava
13. čer 2012

@ffiinnkkaa Jo, tak to Egypt (kterej teda v Africe je) a Turecko taky, ale šagelu si privezt muzes ;)

anrebcz
13. čer 2012

@finezuza Souhlasim s tebou, ja sice jeste dite nemam, ale hodne cestujeme( i ted v tehotenstvi) a nevim proc bychom s tim meli prestavat jen proto ze mame dite. Nazory typu 's malym ditetem bych nikam nejela' vetsinou zastavaji maminky/rodice, ktere/ri jezdi tak max jednou za rok na dovolenou k mori a tak si to holt jeden rok odpusti (ted me tu ukamenuji 😕 ). My i pokud chceme jet za babickama tak proste musime cestovat daleko(letet) a proto to neberem jako nejaky luxus, ktery si na par let odpustime, cestovani je proste soucasti naseho zivota a stejne to bude i s detmi. Je jasne, ze cestovat s malym ditetem je jine, ale pokud jde o Evropu a pokud se na cestu dobre pripravis predem, tak by to nemel byt problem. Preju hezkou dovolenou. 🙂

ffiinnkkaa
13. čer 2012

@veverkazrzava No v Egyptě bych se toho teda bálá více 😉 Já jen že do Maďarska jezdíme už desel let a pohoda - letos i s malým

olusenka
13. čer 2012

@finezuza Tak tak, pro miminko je důležité (ale to pro každé dítě), že má u sebe rodiče. A kde je, to je v podstatě jedno.
Jet s takhle malým miminkem je podle mě lepší, než třeba s 8 měsíčním a starším, prostě s miminkem, které už leze, začíná to období úzkosti, nemá rádo cizí prostředí apod.