Dovolená v Bulharsku. Kam jet aj dítětem?

rezetka
30. pro 2008

Ahojte, chceme v létě do Bulharska, to bude mít malý zhruba rok, kam jet?Jak to tam chodí? CO jídlo?Pláže? A hygiena?Platí se letenka za tak malé dítě? Díky za rady😉

dulius
2. led 2009

ja som autom nesiel ale autobusom.pisal som len ze planujem ist autom 🙂
takze tak ... cestu je tazko popisat, lebo mozes ist nonstop, ale mozes sa kde tam zastavit, napriklad v karpatoch, pozriet drakulu a podobne 🙂

liliandax
2. led 2009

my sme boli teraz v septembri autom a moje zazitky:
prechod cez rumunske hranice bol v pohode, tak ako pise lejla, ziadne dlhe cakacky (caka sa len na zaplatenie myta), prip. kontrola. Co mi vsak vadilo najviac, bola kvalita rumunskych ciest ☹ KEdze sa len teraz zacinaju budovat, vela hlavnych ciest bolo vo vystavbe - t.z., ze na kazdom kroku boli semafory, kde bol len jeden jazdny pruh volny. To strasne obmedzovalo rychlost jazdy, tak isto, na kazdom kroku same vozy tahane konmi - z nicoho nic - ako na nejakej polnej ceste. A vsade same tulave psy 😖
Na kazdom parkovisku, cerpacke.. museli sme fakt davat pozor 😝 A zastavovali sme len na vacsich cerpackach, ako je OMV.

Ale prirodu maju krasnu.. a odporucam, ak by som mala pas, isli by sme cez Srbsko, lenze ho nemam, tak len na obciansky, cez Rumunsko

dulius
2. led 2009

lilia, zaujimave, ja som tam bol busom v 2006, aj vtedy sa budovalo, ale tak velmi zle ako opisujes to nebolo, myslel som, ze to bude lepsie, a citam ze je to horsie :(

liliandax
2. led 2009

dulius - ked si chytil kolonu.. no des 😒 Ale zas strasit nechcem 😉 dalo sa to zvladnut v pohode 😵

dulius
2. led 2009

jasne,v pohodke ... mam malicku dcerku, takze pohodka, tak minimalne 2 roky s nou tam nepojdem, teraz v lete do chorvatska idem, to je pohodka, v kuse dialnice z miskolca az dole, cesta za 7 hodiniek, to sa da v pohodke autom aj s malou bambulkou 🙂

liliandax
2. led 2009

my sme boli s malym v chorvatsku , ked mal cca 8 mesiacov - celu cestu prespal, sli sme v noci 🙂 Takze to budete mat super 😵

teraz sme si trufli ist uz aj dalej a myslim si, ze maly to znasal uplne ok 🙂 Ale ak pojdeme niekam tento rok, jedine lietadlom 😀

dulius
2. led 2009

a inak kde v BG ste boli autom a ako dlho vlastne ta cesta tam trvala? aj s tymi zapchami ... a kebyze nie su zapchy, aku dlhu cestu tipujes?

annynka
2. led 2009

ahoj vsechny, ja jsem byla v Bg pred 4 lety jako delegatka a pruvodkyne a pred 2roky na dovci, moje "nahradni" mamca a jeji manzel(ona ceska on bulhar) tam ziji a ona ma cestovku...
napr. Johanda s ni urco byla v kontaktu, kdyz jela returem do Sozopolu..

Co se tyce vyberu mesta dovolene..o severu moc nevim, ale Slunecne pobrezi je super co se tyce vybavenosti, protoze toto mesto bylo zalozeno v 50. letech jako hotelove mesto pro turisty, je tam hodne Nemcu q jinych cizincu,a le zas jsou tam nejcistsi plaze..teda si myslim...

Nessebar je NADHERNY, ale DRAHY!!! Stare mesto je cele v UNESCU, takze tam jezdi koukat spousta turistu a oni maji vse predrazene!! Ale je tam krasne-doporucuju jako fakultativni vylet!

Pomorie je takove rozestavene, to jsou sice vsechny mesta,ale tohle mi prislo nejvice!..

Burgas je 3. nejvetsi mesto v BG, je tam celkem pekne,a le prijde mi, ze tam neni nic zajimaveho..pristav..jeden dlouhy "bulvar", tot vse..zas ale muzete okoukat jejich sidliste a tak..

Cernomorec, no to je pro ty, co maji radi klid...je tam ale trosku nuda...A pak tam byva dost spinave more, protoze tam kdesik maji "skladku" a je to dost v zatoce..

Sozopol, tak to je asi pro me nej, srdecni zalezitost, nejkrasnejsi mestecko, rozdelene na nove a stare mesto, ve starem meste mate podobne domecky jako v Nessebaru, muzete okouknout historii, v novem je zase zabava, restosky atd, no to je i na starem..na starem meste jsou krasne skalnate pobrezi-super prochazky...

Primorsko, no, to je pro ty, co jsou trosku pohodlnejsi a nechce se jim obcas louskat cyrilice..to je v podstate "ceska vesnice" Na kazdem kroku Cech, bulhari umi cesky, vse je v cestine...toz to si muzu skocit nekde tady, ne?! 😀 Ale jinak pohoda..

Kiten, Lozenec-super pro rodiny s detmi, more je pri brehu dlouho hrozne melke, tak po kolena...

Na vylet bych doporucovala aquapark ten co je severneji od Slun. pobrezi...Varna-delfinatium, nessebar, bulharsky vecer- je to v male vesnicce, ve velke restauraci, venku, v cene je vino, vecere, nealko..maji tam pro vas predstaveni a souteze, je to i v cestine..no, ve vie jazycich..pak by tam mel byt i chlap co chodi po zhavem uhli..super vecer!!! A bezkonkurencni je vylet do Istanbulu!! Sice drazsi zalezitost, ale kdo na to ma, neprohloupi, je to nadherne mesto!!

Co se tyce cen, rekla bych, ze letos budou asi na nasi urovni, mozna o malinecko levneji,a le opravdu jen o malinecko!! Od poloviny cervna se zdrazuje, protoze zacina big sezona!

Ale kdyz jsme tam jeli pred 2 roky meli jsme na 10 dni asi 12000kc/2 osoby a nemuseli jsme se koukat do penezenky a dovezli jsme si spoustu obleceni...

restaurace super! Ja to jejich jidlo miluju!! Rika se, ze slabsi osoby by si kazdy den meli rano dat panaka alkoholu, at nemaji prujem 😉
Doporucuju tarator-stidena okurkova polevka (sal. okurka, jogurt, cesnek, nekdy vl. orisky, kopr..) osvezi a chutna, ovcarsky salat, sopsky,...pak jejich maso na grilu, pizza, kdo ma rad drstkovou polevku (ano, je nas malo) 😉 tak se jmenuje skembe corba, musaka (fr. brambory) , tykvicky na grilu, nejake morske potvory...no je toho dost..
Na snidani si muzete tzv banicku, je to straaasne velky, vetsinou, croissant plneny tim jejich super balkanskym syrem (sirene), nebo cokoladou...a k tomu airan (to je ten super bg jogurt redeny s vodou a trocha soli) ale je to strasne dobre! urcite ovoce, na trzistich maji sice silene ceny,a le obcas se da najit i trh pro bulhary, kde maji jejich ceny..
Rozhodne vyzkousjte palacinky ty plni vsi, na co si jen vzpomenete-bila nebo tmava nutela, marmoska, banan, orisky, nebo sunka, syry(sirene i kaskaval), jezis a ja uz nevim, ja si davala jen nutela s bananem nebo syrovou🙂 a rozhodne je super jejich zmzka!!! Jo a ty jejich zakusky, jsou pry super, ja je nemela, protoze jsem byla celou dovcu hrozne prezrana!! 😀 😀

Jo, vodu si muzete kupovat balenou, stolni bez bublinek je "mineralna voda" a s bubli. "gazirana"

annynka
2. led 2009

pardon za roman, jeste pokracuju 😀 😀 😀

bacha na smenarny, obcas dooost podvadi! Musite se kouknoout na jejich "super" nabidku, kterou maji venku, vyhodny kurz, ale bohuzel jen kdyz menite leva zpatky na eura, ale kdyz leva chcete pro sebe, tak kurz je jen vevnitr a to dost nevyhodny a spousta lidi uz na to nekouka!!! Pokud maji venku tabule 1euro=v leva a 1leva=x euro a vse sedi, je to k! Ale jsou tam samo i banky, kde si muzete v poho vymenit..

Na plazi doporucuju boty az k vode, pisek desne pali!🙂

Co se tyce za placeni maleho ditete, tak do 2 let vetsinou nemaji narok na vlastni sedadlo a sedi u mamci, ale plati taxy a polplatky, coz je obcas vic nezcena letenky 😉 Jen v nekterych ck maji treba svou cenu, lepsi je se zeptat,ale plati stopro!

Podle me je nej cesta letadlem trva (jedno jestli Ova, Praha nebo Brno) kolem 1,5h, utece to jako voda..
busem je to kolem 25h, coz je dost unavne!
Vlakem 2dny, dost drahe
A autem asi 24h...pokud budete delat delsi zastavky, da se to zvladnout i s ditetem, jen v Rumunsku se doporucuje nezastavovat!! Proste ho projet nebo ho objet...

My jsme pred temi 2 roky jeli bez CK, jelo nas 11 a vse jsem zarizovala sama..bohuzel uz nebyli letenky Praha-Burgas, tak jsme brali Viden-Sofia. Jsme z Ostrava, do Vidne vlakem, pak vlakem pres Bg do Burgasu (no, psycho)!! Predstavte si ten neeeejhnusnejsi cesky vlak, desetkrat to vynasobte a vyjde vam prumerny bulharsky vlak..v poslednim vagonu se daly otevirat dvere, wz "zechcane"(pocurane), smrad a hlavne to horko!! ale dalo se..Dohromady dovca trvala 12dni, 10pobytovych v 3*hotelu,pro jjednoho se vsim vsudy za 6000 a nejake drobne!!
A do toho jsme byli v Pratru, Belveder, Sofie..Spokojenost na vsechny strany.. 😀 Ale spis pro dobrodruhy, kteri se neboji...ja jsem nestesti jeste trooosinku umela bulharsky, tak jsem kupovala jizdenky na vlak, domlouvala se s ridici autobuse, atd...Ale zarizovala jsem to od unora a jeli jsme v srpnu..

all inclusive netreba, pak vam bude lito, ze jste dali tolik penez za zbytecne jidlo a nemuzete si doprst to, co se prodava venku, nevic all on zahrnuje i obed-ale na co ho, kdyz treba vstavate v 11, posnidate, v 1-2 jdete na plaz a jste tam az do vecera, popr jedete na cely den na vylet...

asi tak...

Pokud budete it zajem si ubytko zajistit sami, zkuste napsat te moji kamaradce,neni zadny zacatecnik, v oboru dela kolem 15let..pokud napisete az v kvetnu, bude pozde, neodpovi, ted je sance, ze jo🙂 Zajistuje ubytovani hlavne Sozopolu, muzete zkusit zeptat se i na jine mesto...
e-mail: bg2@dir.bg jmenuje se Petra Krstevova, mluvi cesky, je to ceska🙂 Odkazte se na me: Andrea ChamradovaA pokud byste se chtely treba jeste me na neco zeptat, napiste mi do IP

KDO NEMA ZAJEM? AT ME NECTE A PRESKOCI😉 😎

annynka
2. led 2009

jo, jeste neco 😀 😀 😀 😀 😅

Bulharsko proste miluju a mohla bych o nem psat dlouho, proto takove romany, tak se omlouvam!! 😔

annynka
2. led 2009

kruci, sorry za chyby!! Palacinky neplni vesma,ale vsim 😀 😀
zdrazuje se od cervence, ne od cervna...
pokud sedi kurzy je to ok a ne jen K 😝 😀

FAKT SE OMLOUVAM ZA CHYBKY, VYNECHAVKY CAREK, PISMENEK NAVIC A TAK..psala jsem strasne rychle a na klavesnici mi sviti jen monitor 😀

rezetka
autor
3. led 2009

Vyčerpávající 😀.

janka_pn
3. led 2009

my sa chystame tento rok prvy krat do bg. pojdeme s cca 8-9 mesacnym babom. kam by ste mi teda odporucali? chcem najma city piesocek a more. nie velmi rusno, ale zas ziadnu nudu 😝

janka_pn
3. led 2009

som to tu cele precitala a tusim kazdy chvali daco ineho 😀

marcela.m
3. led 2009

Rezetka,viem aj azbuku,pisat aj citat.Dobry den sa povie Dobr den.Za b je tvrdy znak 🙂 A aj starosloviencinu-kedze sme sa modlili po starosloviensky.A to su fakt hieroglifi.Tri pismenka a hore znacky.No ale vsetko sme sa naucili.Aj ked so slzami...Koncim,lebo Kajka vstala a chceme ist aj s manzelom vonku.Dufam,ze aj mi sa raz dostaneme aspon do Bulharska.

kuskus
3. led 2009

annynka, my jsme byli předloni v Bulharsku,malá měla rok a neplatila ani letenku ani žádné taxy, do dvou let létají děti zdarma a platilo to i loni..jedině že by se od letoška něco měnilo...ale naše malá lítala do dvou let zdarma..

johanda
3. led 2009

annynko, jestli je tvoje náhradní máma taková sympatická blondýnka, tak jsem se s ní setkala 🙂

Sozopol doporučuju taky, je vhodný pro rodiny s děcky i pařiče 🙂 Jen ta městská pláž není nic moc, řasy a docela binec, vyplatí se jít na charmanite nebo až k Djuni

annynka
3. led 2009

kuskus, jo, mozna v ck to asi tak je, jak pises, ale v low-costovych prave za dite do 2 let platis ty taxy, vydelavaji, jak se da... 😠

Johando: no blondyna ona neni, mozna jste meli nekoho jineho, nebo nejakou jeji delegatku a s ni samotnou ses nesetkala...Ale o Retur se stara (starala..)
Nevim, kdy jsi tam byla, ale loni uz mela delegatku v Sozopolu svou dceru,ale te je 17 😉 Tak mozna uz s CK Retur nespolupracuje...

maryx
3. led 2009

Ahojte, my sme boli minulý rok v Nesebare a Sofia mala rok a pol. Vychytili sme celkom dobré last minute a hlavne dostali sme sa do penzionu, ktorý bol sezonu pred tým otvorený čiže všetko ešte dýchalo čistotou a aj majiteľka bola strašne príjemná a ústretová pani. Celkovo to bola dovolenka krásna aj s takým mimčom a malá si tiež užívala chvíle pri mori. Jediné čo mi dosť vadilo bolo, že boli pláže kde bolo treba si zaplatiť za lehátko a slnečník bez toho vás poslali dalej a tie pláže kde nebolo treba platiť, boli zas preplnené. No ved uznajte načo s malým dieťaťom budete platiť za lehátko na celý deň ked aj tak pobudnete na pláži možno dve hodiny doobeda a poobede nejaký čas...ale isto nie v kuse.

rezetka
autor
4. led 2009

Marcelo, ja se s řeholní sestry stane manželka? 😀 A jak ses dostala do Bulharska, prosím Tě? A proč jste se modlily staroslovansky?Co je to za církev?

marcela.m
5. led 2009

Som greckokatolicka.Viera je ta ista ako rimskokatolicka,len je to iny obrad-teda vychodny.Ako som sa tam dostala?No v podstate som planovala vstupit v Kosiciach ku rimskokatolickym karmelitankam,ale potom som sa dozvedela,ze vtedajsi sv.otec Jan Pavol II si prial,aby sa zachoval nas obrad a aby sme vstupovali do Karmelu greckokatol.obradu.A vtedy to bolo v Amerike a v Sofii.A pretoze som citila,ze ma Boh chce mat tam.A ako som prisla k manzelstvu?No to je aj pre mna zahada.Nikdy som si nemyslela,ze sa vratim-ze opustim Karmel,a uz vobec nie,ze sa vydam.Myslim,ze som neustala skusky,a nezvladla som to...A po navrate som sa citila bez zmyslu zivota atd. a tak som zacala hladat na nete...no a po viacerych pokusoch som nasla manzela.A dnes mame dcerku,kt.bude mat v marci 2 roky.So sestrami som v kontakte,aj s tymi vo Svajciarsku,kde som bola 9 mesiacov na formacii.
Ked tak citam vase skusenosti,mam chut ist cim skor.No neviem,ci sa nam podari nieco usetrit,kedze sme v podnajme a mame problem aj vyzit.

johanda
5. led 2009

annynko, škoda🙂, ta paní měla za manžela taky Bulhara - byli jsme tam v roce 2005

rezetka
autor
5. led 2009

Marcel, to je teda odvaha a síla víry 😉.
Já jsem si dneska rezervovala 6. září a už se hrozně těšííííííííím 😀.
Jo a mimísi u Alexandrie do 2 let NEPLATÍ NIC!!!

johanda
5. led 2009

holky, závidím, že máte malé prcky, my už platíme za celou family a navíc jedem v sezóně, kvůli škole a práci. Takže tedy moc neušetříme 😅

rezetka
autor
5. led 2009

bude stačit 50 faktor pro prcka?

bramburka
5. led 2009

ja ybla v Kitenu asi 10 let zpatky, nadherné, ale endiaron sebou, kupovat vodu bych doporučila balenou i pro dospělé ...

rezetka
autor
6. led 2009

Endiaron jsme měli v Egyptě, BG jsem právě myslela, že je v tomto ohledu lepší...

lejla239
6. led 2009

dulius myslela som tym, ze teraz ked su rumuni v unii nie su ziadne problemy s prechodom cez hranice...
nehadam sa, ze v minulosti to bolo inak a poverami som myslela to, ze na jednom ceskom fore, uz neviem na ktorom sa preberalo ako rumuni teraz okradaju ludi na hraniciach, ako ti chcu s palicami a kamenmi vybit celne sklo na aute atd. - to bolo mozno v minulosti, ale teraz to tak nie je a preto ti, ktori chcete ist autom, nemusite sa obavat takychto veci!!! A hlavne sa necaka tolko na hraniciach ako v Srbsku.

A to ze je Bulharsko neporovnatelne s Chorvatskom - v bg je omnoho lacnejsie, ako tu uz bolo pisane more bez jezkov, piesocnate plaze, atd... 😉

lejla239
6. led 2009

a este som zabudla.
dulius: samozrejme, ze viem, ze rumuni su v EU /nezijem predsa v jaskyni/ 😠 🙂
nic v zlom, ale ja som sa o tom rumunsku napocuvala pred cestou az az a skutocnost bola uplne ina, ako vsetci hovorili...
a rumunske karpaty - priroda bola naozaj carovna, prekrasna, to bol asi najkrajsi usek cesty cez rumunsko, inak v rumunsku aspon clovek uvidi aky je tam zivot /myslim na vidieku, ked sa prechadza cez tie dedinky/ a az potom pochopi, ako je nam tu na Slovenksu dobre...

aneti78
6. led 2009

ahojte

tak ja som polovicna bulharka 😉 (otec je bulhar), takze to o rumunsku...kedysi to tak bolo, si pamatam ako sme ako decka cestovali s nasimi a pritom ako sme stali na cervenej, tak rumunske deti zobrali piskoty, co sme mali polozene a otvorene, ale teraz je to uplne inak a hoci sa mi to vobec nepaci, tak rumuni su teraz na tom ovela ovela lepsie nez bulhari, v bulharsku neplatia zakony, bordel tam je neskutocny, hoci pri mori to tak nevyzera. u nasich si obcas pozriem ich telku, takze mam trochu prehlad, no...som rada, ze byvame tu, aj ked na dovolenke pri mori v BG je super, fakt lacno, clovek si dovoli, myslim, ze super je Sozopol a my mame radi aj Pomorie,ale meni sa to tam kazdym rokom. ale chodime len ku Burgasu, k Varne nie.