Je Maroko "postižené" jako Egypt faraonovou pomstou?

petra.vavra
21. kvě 2013

Prosím, kdo jste absolvoval dovolenou v Maroku? Je zde stejný problém jako v Egyptě, že máte průjem od druhého dne do příjezdu domů? Tato destinace mě velice zajímá, recenze jsou super, ale mám 2 děti a nechci strávit dovolenou po lítání na záchody a trávením času na pokoji. Děkuji moc.

lucy222
21. kvě 2013

Kamarádka se vrátila v sobotu. Hygienické podmínky nic moc - i v hotelech. Strava také nic moc... byli jen dospělí, ale stejně si dezinfikovali vše.. podle toho co vyprávěla a podle toho co jsem viděla na fotkách - s dětmi bych nejela.. oni teda cestovali po celé zemi, ale pár dní byli i v civilizaci na hotelech a stejně nic moc.

jaajaa
21. kvě 2013

Ja jsem byla v Maroku v lednu- cestovali jsme po cele zemi, 10 dni. Nemeli jsme zadne problemy- jedli jsme v hotelech i na ulici v kavarnach atd.. Jidlo bylo moc dobre. Byl s nami i syn, v te dobe mel 6 mesicu a moc si to uzil. Byl teda jeste plne kojeny. Porovnat s Egyptem nemuzu, nebyla jsem tam. 😉 Takze ja bych se nebala.

hav81
21. kvě 2013

Manžel byl v Maroku týden,bydleli v 5* hotelu a hygiena tam byla perfektní.Mimo hotel chodili do lepších restaurací.V místních stáncích si jídlo žádné nekupoval.Na výletě byl v Marakeši a tam by s dětma určitě nejel,všude špína,žebrající děti,spousta lidí.Je to něco jako v Egyptě.Ale střevní potíže tam neměl. 😉 Myslim,že to neni ani tím kde člověk je,ale je to na člověku.Sestra byla v Egyptě nic jim tam nebylo,tchýně byla v Bulharsku a několik dní jí tam bylo zle.

blondynka400
21. kvě 2013

Podle mne je to zhruba totožné. V Egyptě jsem byla asi 8x, v Maroku jednou, nikdy jsme žádný problém neměla... Musíš dodržovat určitá pravidla a záleží na odolnosti organismu. S 2,5 letou dcerou bych ale ani do jedné země nejela. Nikdy nevíš, co se může stát (průjmy jsou to nejmenší) a lékařská péče tam není dobrá...

monasek84
22. kvě 2013

Byli jsem tam 2 tydny, s prujmem zadny problem. Jedli jsem teda jen v hotelu, ale nejakou zvlastni extra hygienu jsme nedodrzovali.... jen za me rikam, ze uz bych tam v zivote nejela.... kdykoliv jsem byla venku z hotelu, chodilo za mnou cca 10 chlapu, neustale na me sahali, chteli si povidat, porad nekdo nekde zebral, vsude spina....nekolikrat se mi stalo, ze na plazi cca 5m ode me si nektery sedl a onanoval.... neskutecne nechutnyyyyyyyyyyy!!! Jedina chvile kdy se to zlepsilo, kdyz s nama zacal chodit ven z hotelu mistni kluk, ktery se v hotelu staral o bazen....
Pokud bych pominula toto vsechno, tak ani zeme jako samotna me nejak neoslovila, takze opravdu uz nemam potrebu timto smerem cestovat...

svoba
22. kvě 2013

Mám citlivé zažívání a obě země jsem strávila na záchodě ☹

elephant
22. kvě 2013

My sme boli ako rodina v Egypte, a ja za nás môžem napísať, že je to o tom, aký hotel, miesto, program zvolíte. Boli sme v Egypte, keď mali deti 15mesiacov, 4 roky a 5,5 rokov. Zvolili sme rezort, oddelený púšťou od okolného sveta, mal tuším 4, možno 5*. V rezorte bola hygiena výborná, vodu sme pili iba balenú - z barelov, jedli všetko, čo nám predložili, pre deti sme samozrejme vyberali tak, akoby sme boli doma, nie smažené, korenené a ťažké jedlá... A hlavne, boli sme pred hlavnou sezónou, na prelome marca (března) a apríla. Takže teploty boli cez deň do 30 stupňov. Ono totiž uškodiť môže i to, keď sa do rozpáleného tela naleje ľadová voda... Jo, a na umývanie zubov som pre istotu nosila pre deti vodu z barelov..
Samozrejme bola možnosť výletov, ale to sme odmietli, práve preto, aby sme sa nedostali do kontaktu "s okolným svetom". Prežili sme to všetci úplne v pohode.

evaviki
3. črc 2013

ja som tam bola s manzelem, cestovali sme autem po Maroku, prespavali v hodne levnych hotelech (asi dva krat jsem nevlezla ani do sprchy), jedli vsude mozne a nic nam nebylo.. a to ja mam hodne citlivej zaludek, ale nevadilo mi ani jidlo z trhu, vsechno bylo cerstve, delane primo pred nama.. v nejakom lepsom hoteli som nebola, ale toho bych se nebala.. Takze ja bych si radeji vybrala s malym ditetem Maroko..

olusenka
3. črc 2013

v Maroku jsme byla, ale ne v hotelu u moře, na to si myslím,že je Maroka škoda, projela jsem ho většinu od severu k jihu, spala ve stanu nebo ve spacáku na terasách hotýlků, a jedla místní stravu nebo svoji (konzervy, suché těstoviny) spolu s jejich chlebem, ovocem a zeleninou. Vodu na pití balenou, na vypláchnutí po čištění zubů z vododovu. Žádným průjmem jsem netrpěla, ale je fakt, že pokud vím, v našem zájezdu jsem patřila spíš k menšině. Při cestování trpím spíš pravým opakem. Ovšem v Marrakeschi na náměstí Jema el Fna jsem si dala na tržišti jídlo-maso a utpěla lehkou otravu z jídla. Následující dva dny mi bylo dost blbě, trochu jsem zvracela a měla teplotu. Pak už zas dobrý. Jedla jsem jejich jídlo často a až na ten jeden případ, dobrý. Strávili jsme v Maroku necelé tři týdny. A průjem....ten přišel po návratu domů. 🙂
Co se týče období, jela bych tam na jaře nebo až v září (když ale nebude Ramadán), ale i na přelomu září a října jsme měli 35st., v létě určitě ne, kvůli děsnému vedru. S malými dětmi bych asi byla opatrná, přijde na to, s jak malými. Nechala bych to asi tak od 6 let. Nevím...

zvargova
3. črc 2013

taky jsme byli a neměla jsem žádné problémy 😉

jancip
3. črc 2013

V Maroku průjmy v tak velké míře a rozsahu jako v Egyptě nebývají, ale mohou člověka potkat. A je jedno, v jakém je hotelu, zda se stravuje v něm nebo na ulici, zda jezdí taxíkem nebo MHD. Je to vždy o souhře náhod a stavu organismu. S malým dítětem bych do Maroka nejela, byť mám cestování ráda a sama jsem pár zemí navštívila. Jinak Maroko je krásná země a je škoda tam jet pouze do nějakého letoviska.

kachen
3. črc 2013

Asi takhle. Vetsinou je na vine voda. To, ze se nema pit voda z kohoutku asi kazdy vi. Ale, tou vodou se umyva ovoce v restauraci, podava se ve forme ledu, cistite si s ni zuby. A dalsi vec je, ze se turisti nalivaji ledovou vodou, taky blbost. Delala jsem delegatku a mistni nam rikali, ze nemame pit ledovou vodu. Za pul roku me prujem nepostihl, a to mam fest citlivy zazivani.

indigirka
4. črc 2013

Byla jsem v obou zemích, v Maroku na přelomu prosince a ledna, v Egyptě na přelomu ledna a února. Obecně mi Maroko připadá civilizovanější a co se hygieny týče, lepší (a mnohdy lepší než ve Španělsku). Průjem jsem neměla v Egyptě ani v Maroku. V obou zemích jsme cestovali místní dopravou a spali v těch levnějších zařízeních, v Maroku jsme navíc tábořili v horách a v poušti. V Maroku jsme ohledně hygieny nic dramatického neřešili, dodržovali jsme stejné zásady jako jinde. V horách jsme z vody pouze vařili - na pití během dne a na zuby jsme si nesli lahev balené, v civilizaci jsme se stravovali různě na trhu a u stánků a v kavárničkách (samozřejmě si nedám nějaké pochybné mleté maso ve stánku, který je celý den na sluníčku, to si ale nedám ani u nás). Zuby jsme si čistili vodou z vodovodu. Snědli jsme, na co jsme přišli (ale v Maroku se dost často podává jídlo v těch nádobách, ve kterých se uvařilo, takže je to naprosto OK), pili jsme u stánků lisovanou pomerančovou šťávu nebo čaj (v Egyptě vlastně taky), nikomu nám nic nebylo za celou dobu. Nedovedu si to moc představit v létě. Maroko je krásná země, s dětmi bych tam ale taky jela, až budou větší, nedovedu si představit, že bych tam jela s dítětem, které strká do pusy všechno, co vidí.

adventurer
26. srp 2013

V Maroku jsem byla mnohokrát, s malou dcerou jezdíme od cca jejích 2,5 let. V hotelech či penzionech, ale většinou samostatně na výpravách do pouště, hor i na pobřeží na jihu. Nikdy neměla zdravotní problémy (kromě jedné noční horečky, ale ráno již v pohodě). Pro cizince pak fungují vybavené soukromé nemocnice (bývalá franc.kolonie, takže mnoho věcí vás možná v tomto tzv."třetím" světě překvapí...). Cestovala jsem hodně i po Egyptě (a dalších zemích Středního Východu)a domnívám se, že v Egyptě je situace o mnoho horší (ať už se týká hygieny či obtěžování). Všeobecně je však třeba dávat si pozor na čerstvé saláty a samozřejmě vodu (pít pouze balenou, tu použít také na čistění zubů). Záleží však také na imunitě každého člověka a ačkoliv místní lidé vodu běžně pijí, právě kvůli jiným bakteriím v zažívacím traktu cizinců se jim nedoporučuje. Moje malá dcerka si často hrála s místními dětmi a neměla žádné problémy. Jídlo u místních - většinou se podává tažín - což je dušené maso se zeleninou, často se jí rukama, ale ty se napřed umyjí (před zraky všech). Díky tomu, že se tažín připravuje dlouho, nic nemá šanci přežít 🙂 A k tomu je jídlo nesmírně chutné, takže by byla škoda neokusit...Maroko je však pro ty, co si užívají zejména přírodní krásy a kulturu a chtějí ji objevovat, na ležení na pláži či šnorchlování je lepší rozhodně Egypt! Pro cestování do Maroka se můžete inspirovat také videi na http://www.youtube.com/ObjevteMaroko

lu777
26. srp 2013

já tam nebyla, ale MM mi říkal, že v Egyptě to bylo dost děsné... ale záleží kam jedeš... my když byli v Instanbulu, tak synovi bylo 10 měsíců, počítala jsem se vším, takže jsme vše převařovali, dezinfikovali.. a měla jsem sebou léky na průjem, věci na dietu (bezlaktoz. mléko, suchary, probiotika apod.)...
my byli ok, syn taky, pak tam dostal kousek chleba a měl průjem, naštěstí to byl jen kousíček chleba a tak bylo druhý den po průjmu...

přiznám se že s malými děti bych si to rozmyslela.... třeba 5-tileté dítě si myslím, že má jednak větší imunitu, druhak vše neolizuje (i když zrovna ten náš vcelku jo 😝 ), ale dvě děti nevím jestli bych uhlídala nebo kdyby chytli oba průjem tak je to na levačku...

myslím, že jsou na tohle lepší destinace s malými dětmi, kde se nemusíš tak bát tohohle... a nebo jet bez dětí 😉

xsenova
26. srp 2013

ak ides niekde do turistickeho komplexu tak to je OK. Inak je Maroko prilis nevyspele na cestu s malymi detmi. Ked mas stale strazit deti aby nevypili vodu pri umyvani zubov, v spche a davat pozor ze nesmu toto a tamto a si 2x viac v strehu ako doma, moc dovolenka byt nemusi - vo finale prave pre teba

meenox
17. čer 2015

V Maroku jsem byl 10x, po několika návštěvách jsem přestal být opatrný. Často bydlím u přátel a jím to, co oni. Možná už jsem si prostě na zdejší stravu zvykl, ale průjmy tam netrpím. Naposledy jsem měl spíš zácpu - což se mi stává, když jsem na cestách.
Po předminulé cestě jsem dostal průjem v Čechách, když jsem se po delším pobytu v Maroku vrátil a koupil si v nejmenovaném 😉 obchodním řetězci u nás levné kuřecí párky 😀