Kam na zahraniční dovolenou bez pasu?

zirafka1988
3. črc 2014

Ahojte, můžete mi prosím napsat kam na zahraniční dovolenou bez pasu, tudiž pouze na OP? dá se vyjet i jinde než třeba Slovensko, Rakousko, Německo apod.? máte někdo zkušenosti třeba i s leteckou dovolenou pouze na občanku?děkuji za tipy. a pokud máte nějaké tipy na dovolenou u některých z naších sousedů, sem s nimi 🙂

copa
3. črc 2014

@zirafka1988 na OP se může kdekoli po EU, my jsme loni letěli do Řecka a na OP nebyl problém 😉

anetka1701
3. črc 2014

na OP se dá do EU - kdekoliv :oD A i letadlem. Já osobně ráda jezdím do jižní francie, mám to tam moc ráda - i dojezd je docela rozumnej...

zirafka1988
autor
3. črc 2014

@copa a měli jste obyčejný OP nebo ten se strojově čitelnými údaji?

copa
3. črc 2014

@zirafka1988 no tak to netuším 😨 ale je vydaný 2011
podle mě z něj ale nikdo žádná data "strojově nečetl" 😀 jen mrkli na fotku a pak na nás, v Řecku byla dcera při pasové kontrole zavrtaná v kočárku a ani nezkoumali, koho to tam vezeme 😉

zirafka1988
autor
3. črc 2014

no když má strojově čitelné údaje tak tam je taková ta zlatá čtečka, takový ten čtveteček jako máš na platební kartě. někde jsem četla, že v některých zemích to právě požadují, že to vlastně zastrčí do nějakého jejich přístroje, tak jak když dáváš platební kartu do bankomatu a že se jim stáhnou všechny údaje.

me79
3. črc 2014

@zirafka1988 ziji na jihu Evropy a letam po Evrope bezne na obcanku. Na klasickou , zalisovanou ve folii. A nikdy nebyl problem. Takze bud v klidu a Uzij si super dovcu 🙂

zirafka1988
autor
3. črc 2014

@me79 tak to jsem moc ráda, po svatbě mi platil pas do konce února a pak jsem na to nějak zapomněla, takže tedka když jsme chtěli někam na dovču, tak mi došlo že nemám pas 🙂

cestysdetmi
3. črc 2014

@zirafka1988 Opravdu, lze jet na OP kdekoli po EU. Jen je třeba dát pozor na dětské cestovní doklady. Děti už nejezdí na zápisy v pasech nebo OP rodičů. Musí mít vlastní doklad s fotkou. Tedy také OP nebo pas.

palomitacheca
3. črc 2014

@zirafka1988 myslim, ze ta klasicka ruzova obcanka je se strojove citelnymi udaji vzdycky. Ty si to asi pletes s obcankou s cipem 😉

zirafka1988
autor
3. črc 2014

@palomitacheca aha to je možná pravda. 🙂

zuzana_ka
3. črc 2014

Ahoj
na této stránce ministerstva zahr. věcí http://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/index.html
si v pravé části zadáš zemi kam chcete vycestovat, pod tím vyberete cestování, následně cestovní dokumenty, tak ihned dle platných předpisů víš, že můžeš vycestovat jen na op. Pozor na země přes které jen projíždíte a nejsou v eu. Na druhou stranu, některé země nepatří do EU a i tak se dá cestovat jen na op....
@zirafka1988

zirafka1988
autor
3. črc 2014

@zuzana_ka Děkuji mockrát.