Na dovolené požadují kopii občanského průkazu, co s tím?

peetrunka
17. dub 2014

Dobry den jsme v Cechach na dovolene a na mistnim penzione po nas pozaduji kopii OP.Vim ze je to celkem bezne ale co az dovolena skonci?Mam pozadovat kopii zpet? Je pravda ze se da kopie OP zneuzit na ruceni napr.hypoteky na byt ackoliv Bch s tim fyzicky nemela vubec nic spolecneho?Dost se toho obavam...dekuji

mataharyy
17. dub 2014

No když se někde ubytuješ, chtějí doklad totožnosti - OP, pas, příp. řidičák, takže mi to nepřijde nijak zvláštní... OP se dá zneužít ke kdečemu, ale tedy jen idiot dá hypotéku/úvěr na kopii občanky nebo jiného dokladu 😅 zvláště když je to kopie bez ověření (a i s ním je to krapet OFF). Samozřejmě bych nikde nenechala válet kopii dokladu jen tak, ale zase tohoto bych se asi nebála... To by musel být soubor mega podvodníků a snad víš recenze na penzion/hotel 😉 Kdybych s tím měla jo problém, tak jim dám OP k nahlédnutí a opsání údajů a vezmu si ho zpět... Jsou ubytovací zařízení kde si doklad kopírují, někde si informace opisují...

gepe
17. dub 2014

Na uradech kopii OK. Penziony, hotely aj. pouze k nahlednuti a opsani udaju.

ange_de_la_morte
18. dub 2014

Já bych kopii OP nedala, dala bych max. číslo OP a jméno. Každopádně samotná kopie pro půjčku, hypotéku apod. nestačí pokud není úředně ověřená . Nerozumím tomu k čemu je hotelu/penzionu celá kopie, fakt jim musí stačit číslo a jméno

me79
18. dub 2014

Mam neco málo nacestovano po světe a pravdou je, ze všude v hotelech si vzdy! delaji a dělali kopii pasu, popr. V EU kopii OP. Je to obecné nařízení a nesmí toho jinak zneužít. Myslím si, ze dnes k zneužití kopie tvého OP by musela ta kopie byt ověřena notářem, aby byla platná. Takže ja bych se nebala a dovcu si super užila 🙂

marecek4
18. dub 2014

já bych jim ji dala-ale jen s tím,že přes text i fotku napíšu,jasně že je to kopie-a zamazala bych RČ-pak bude všem na nic,a na hotelu ať si s tím dělají co chtějí

frantiska85
18. dub 2014

OP bych nanejvýš dala k nahlédnutí, ale žádné kopie. I to opisování čísla OP se mi příčí.
V práci jsem se setkala s desítkami lidí, které někdo namočil do dluhů pomocí podvodu s kopií OP. Ty případy se pak vyřešily ve prospěch těch podvedených, ale proč si přidělávat starosti a riskovat, že třeba nedostaneš hypotéku, protože se neprávem objevíš mezi dlužníky.

zamilovanadonej
18. dub 2014

Přesně, ať si opíšou údaje. Nemají jediný důvod k pořízení kopie, to je zase asi někdo důležitý.

radgab
18. dub 2014

Požadovat kopie dokladu v čr je trestné

kkouzlo
18. dub 2014

já teda nevím, ale na recepci jsem pracovala (ve více hotelech) a kopie se zakládají, je to teda pár let zpátky, že by to bylo trestné nevím, ono hotel taky chce mít nějakou záruku při poničení vybavení, nezaplacen atd. Nemyslím si, že je to tak snadno zneužitelné!!

white_tie
18. dub 2014

Já jsem též pracovala v hotelu, kopie jsme nikdy nedělali, ale údaje z OP zapisovali do počítače - např. kvůli tomu, kdyby host odjel bez zaplacení, aby ho šlo dohledat.
V případě, že chtějí kopii, bych jim řekla, ať si údaje opíšou (jméno, příjmení, číslo OP a trvalý pobyt), ale kopii bych jim nedávala.

tifanyt
19. dub 2014

Že by bylo požadování kopie trestné, nevím. V každém případě není vaší povinnost vydat OP nikomu jinému, než je státní orgán.
Ale samozřejmě v hotelech je běžná praxe, že si chtějí údaje opsat, zkontrolovat totožnost a mít jistotu, že pokud se něco stane, mají vaše údaje-to je nakonec zcela pochopitelné.
Nicméně, pokud bych dávala kopii, tak bych k ní napsala, že nesouhlasím se zveřejněním, popř. jí ještě přeškrtla - tak aby byly údaje důležité pro hotel čitelné, nicméně nepoužitelné.

S tou hypotékou Vás to myslím napadlo správně. Není to sice tak jednoduché, ale my když jsme žádali o hypo, tak já jsem byla doma s dětmi a do poslední chvíle jsem nikam s originál OP nešla. Jen jsem poslala naskenovanou kopii s textem, že souhlasím se použitím pro účely hypotéky. A to si na ten papír může nakonec napsat kdokoliv, pokud si natrénuje váš podpis.
Pak si mě z banky pozvali už jen na finální podpis smlouvy a nejsem si úplně vědoma toho, že bych jim tam předkládala OP. Už jsem jen podepsala-a to opět udělá každý, kdo má natrénovaný podpis.

Stejně tak jsem si online založila účet u air bank - jen zasláním kopie OP. A stejně tak snadně mi nabízeli i půjčku - online, přes internet...
Prostě v dnešní době, kdy vesměs všechno jede elektronicky a s nikým se moc už nemusíte vidět osobně je to docela podstatné, že má někdo vaší kopii OP. Takže určitě znehodnotit např. tím přeškrtnutím a textem, že nesouhlasíte.

speedygon
19. dub 2014

@radgba kopírování dokladu trestné? Pěkný nesmysl...např. v bance to dělají běžně, když si např. zřizuješ účet. 😉

michamicha
19. dub 2014

Mně se příčí komukoliv (kromě státních orgánů) předkládat OP/cestovní pas. Třeba ve Španělsku před asi 10 lety si hotel dokonce ponechával v úschově můj cestovní pas (měli ho strčený jen v těch chlívečcích na recepci jak tam mají klíče od pokojů 😲 Takže já celých 10 dní chodila po Španělsku bez dokladů, vydali mi ho zpět až na konci pobytu a delegátka, kterou jsem za celý pobyt viděla jen jednou (ten první den při příjezdu) mi tvrdila, že to je běžná praxe 😠 jako nevim, co kdyby mě na ulici srazilo auto (byla jsem tam tenkrát sama), tak se nedopátrají kdo jsem, kde jsem ubytovaná, prostě nic...
No a pak mám ještě zkušenost z knihkupectví, kde jsem si vyzvedávala zaplacenou internetovou objednávku, tak si na papír A4 vytiskli v horní části nějaké údaje o objednávce. Pak kus čistého papíru, v polovině papíru si začali opisovat údaje z mého OP, pak zase kus čistého papíru a až na konci stránky chtěli datum a můj podpis. To jsem tenkrát odmítla s tím, že si do těch prázných ploch na papíře můžou dopsat cokoliv a budou tam mít moje osobní údaje a podpis. A prostě jsem to nepodepsala. Co já vím, co si tam kdo později dopíše, že mu něco dlužím nebo já nevím co...

Ale zpět k tvému dotazu, u ubytovacího zařízení bych je nechala opsat číslo OP, jméno, adresu a víc je zajímat nemusí. Kopii bych určitě nenechala pořídit. A kdyby byli proti, tak to udělat s tím přeškrtnutím a napsáním důvodu, že slouží pouze pro potřeby zajištění ubytování nebo něco takového 😉

antarres
19. dub 2014

Určitě bych nedávala kopii, stačí jim opsání potřebných informací. Je to tedy dost divné, po nás chtěli jen OP předložit, nic víc. Možná byste měla zveřejnit, kde římo jste, docela by mě zajímalo kde to je, abychom tam třeba taky nezavítali. 🙂))

p3tulkaa
19. dub 2014

Pracuji na hotelu jako manažer a nechápu k čemu by měla mít ubytovacímu zařízení kopie OP. Při příjezdu si do počítače pro potřeby cizinecké policie opíšeme údaje a vzápětí OP či pas vracíme. Já bych tedy nikomu nic nevydávala.