Řecko - Kos - uprchlíci, jak to tam vypadá teď?

prdlousek_7
29. kvě 2015

Ahoj všem,

ráda bych si zjistila AKTUÁLNÍ informace o situaci na řeckém ostrově Kos. Letíme 11.6. do oblasti Marmari a situace s uprchlíky mě vážně děsí! Tak pokud byste se odtamtud teď někdy vrátili, nebo pracovali v cestovce, prosím o info, jak to tam vypadá TEĎ?

Děkuji

staszi
30. kvě 2015

Ahoj, také letíme na Kos (Marmari) ..v červenci, váhám zda stornovat nebo vyčkat..v cestovce nás uklidňovali , že v letovisku je klid (prý hovořili s delegáty)...pokud by se situace zhoršovala, měla by ck dát jinou destinaci nebo zájezd zrušit....no nevím nemám dobrý pocit ...https://www.facebook.com/pages/Marmari-Beach-Ko... dávají někteří turisté aktuální fota atd...tak zkus mrknout.
https://www.facebook.com/pages/Kos-Town-Greece/...
...................informuj se cestovce. S.

marketuska
30. kvě 2015

@prdlousek_7 no, na českých stránkách to popisují jako že o nic nejde, ty zahraniční jsou poněkud horší - běženci okupující pláže, spící kolem restaurací, hotelů, znečištěné pláže... Máme letět v červenci tak právě taky netuším co máme dělat ale už se nám tam vůbec nechce a to jsme se tak těšili ☹

diniki
31. kvě 2015

Tohle o situaci na Kosu psala kamarádka na fcb, která tam již spoustu let žije:
Chtela bych se vyjadrit k vcerejsim novinam o tom, ze Kos je v oblezeni Syrijskych uprchliku....Ziji na Kosu jiz 12 let, na tom nadhernem ostrove s krasnyma dlouhyma plazema, poklidnym a vserikajicim Asklepionem, krasnym zapadem slunce v Zie a tak pohostinnyma a milyma lidma! To ze je Kos nejblize tureckemu pobrezi a ze lide, kteri utikaji pred valkou se snazi dostat se ze sve ze me do nejake ze zeme EU je fakt. Ale to ze jsme na Kosu zaplaveni uprchlikama to fakt NENI. Kazdy den sem dorazi tak 30-150 uprchliku, kteri to prvni co hledaji je POLICEJNI stanice, kde si jdou vyridit papiry aby mohli nejlepe tentyz den, i ten dalsi se dostat do Athen a za Athen do Nemecka, Francie, Anglie ci Cech a Slovenska. Recko pro ne neni atraktivni zemi na zivot a obzvlaste v tomto tezkem obdobi pro Recko! Jsou to lide s jednou taskou, s malyma detma a maminkama, vsichni ciste obleceni a vsichni vydeseni a smutni, ze museli opustit svuj cely zivot. Na Kosu nezustavaji, ale pouze to maji jako prestupni stanici. Proto se zdrzuji POUZE kolem policejni stanice a v jednom hotelu, ktery jim byl PROPUJCEN bankou, aby se tam mohli rodiny s detma vyspat a popripade umyt, a najist. To ze chodi z toho hotelu do mesta - jsou to normalni lidi, nikoho neobtezuji, nikomu nedelaji nic spatneho - maji penize - protoze kdyby nemeli, tak by se sem nikdy nedostali a kdyz se jich zeptate, co delaji - tak vam reknou ze byli ucitely..doktory...inzenyri....meli svuj podnik atd.... Je mi hrozne lito, ze padla takova spatna reklama na tak krasny ostrov KOS, ktery uz tak se potykal ekonomickou krizi ale hlavne to, ze CESI jsou lidi s predsudky a hloupe veri tomu co si prectou v novinach ci na seznamu!!!! Lambi je oblast, kde uprichliky najdete....Psalidy(mestska cast Kosu), Tigaki, Marmari, Mastixari, Kardamena a Kefalos - tam NEVEDI o tom, ze nejaci uprchlici tady jsou - ale bohuzel media jim to pripomenou hned jak zjisti, ze nemaji na to koupit svym detem mleko a zacneme migrovat i my! Pokud mate Recko aspon trochu radi...sdilejte.....
Tak myslím, že se nemáte čeho bát. Postupně sdílí i fotky a opravdu to tam nevypadá dramaticky. Tak ať si dovolenou užijete.

prdlousek_7
autor
1. čer 2015

Holky všem moc děkuju za reakce, dovolenou jsem nerušila, jen mě prostě zajímalo, jak to tam vypadá 🙂

marketuska
1. čer 2015

@diniki Ach jo, tak my máme zájezd zrovna d0o Lambi ☹ Jen je divné, že tvoje kamarádka píše něco jiného než co jsme se dočetli na zahraničních serverech ☹
@prdlousek_7 můžu poprosit jestli by jsi sem mola hodit info jak to tam vypadá jak se vrátíte? díky

prdlousek_7
autor
1. čer 2015

@marketuska Určitě můžu, ale jedeme do Marmari 🙂

marcicek84
1. čer 2015

na jednu stranu si myslím, že problém s uprchlíky byl všude a pořád a všichni na dovolené jezdili, to samé je v jižní itálii, na druhou stranu na každém šprochu pravdy trochu, takže asi i na tom něco bude, já za sebe bych tedˇzájezd na Kos nekoupila, jela bych asi na jiný řecký ostrov, ale zase např. byli jsme v Paříži v údajném období velkých stávek a víte co, nebylo tam nic, sem na shromáždění na náměstí a to bylo vše ani jedna větší demonstrace, takže ono i ty novinářské zveličené příběhy jsou strašné, pořád dokola pořídí fotku pár větších demonstrací a to pak ke svým článkům zveřejňují, z toho důvody bych asi koupenou dovču nerušila...ono to už asi ani v jinak v jiných letech nebude, ti uprchlíci budou všude na jihu, to bychom nikdy nikam nemohli jet....

alen_ka
1. čer 2015

@prdlousek_7 já se na Kos chystám v srpnu (Agios Fokas), ale nijak z toho obavy nemám, ti uprchlíci vypadají celkem spořádaně a klidně a hlavně většina z nich to má opravdu jenom jako přechodnou stanici, oni Syřani jsou takový docela civilizovaný národ, jenom teď u nich bohužel vypuklo to, co tam vypuklo
spíš mám blbý pocit z té Itálie, tam se stahují hlavně běžěnci z Afriky, protože si vydrancovali vlastní země, tyto národy totiž dlouhodobé plánování a budování ekonomiky zatím moc v krvi nemají, a těžko je tomu teď naučíme v zemích, kde je od nich od začátku hezky postaráno, ale to už by bylo na jinou diskuzi 🙂

marcicek84
1. čer 2015

@marketuska - jj, o tom videu vím,proto jsem psala, že už jsou všude 😉

verjanja
1. čer 2015

Pokud nevěříte, že je na Kosu situace pod kontrolou a je tam klid, tak koukněte na web kamery. Na ostrově je jich několik, takže můžete sledovat 24hodin denně až do dovolené 🙂
Fakt nemá smysl panikařit, copak nevíte, že novináři nesmí psát o politice, tak píší blbosti, aby se kupovaly noviny a navštěvovaly jinak nečtené weby?

gepe
3. čer 2015

@prdlousek_7 sestrenka tam jela ted v sobotu, pracuje v Alexandrii a pry v pohode 🙂 a to se tam taky obavala jet 😀

marcicek84
3. čer 2015

@gepe - tak ono jde hlavně o tu oblast u hlavního města Kosu a údajně tamějších pláží a pouliční situace, ono v tom hotelu bude určitě klid...

prdlousek_7
autor
3. čer 2015

@gepe to je nádhera, už abych tam byla 😀 děkuji..

gepe
3. čer 2015

@marcicek84 ono, vetsi problem tam nyni maji s anglicany nez s uprchliky, Ti se neumi chovat. Stejne jako napr v Egypte a jinde velky problemy s rusaky, i kdyz jednou v Eg. jsme byli svedky situace, kdy si pri vecernim programu v atriu s jednim poradili dobre 😅 my sedeli nahore, tak i videli, jak ho z placu opilyho a agresivniho odtahli bokem, tam mu trochu nandali a dali pod sprchu u bazenu 😀 dobre mu tak. Vseobecne, rusky lovi chlapy, rusaci chlastaji a deti delaji bezprizorne bordel. Vsichni ru si mysli, ze jim patri svet.
@prdlousek_7 neni zac 🙂 ted by se mela nejak vracet, tak podam blizsi info pokud budes chtit 🙂

prdlousek_7
autor
3. čer 2015

@gepe No určitě, budeme všichni rádi 😉

gepe
3. čer 2015

@prdlousek_7 tak maji sjety cely ostrov, uprchlici nikde nejsou videt. Od vcerejska jsou primo v Kosu, kde jsou uprchlici jen u policajtu, kde vyrizuji doklady k dalsimu transferu. Ze to co se v CR rika a ukazuje v mediich je absolutni blaf a mystifikace 🙂

gepe
3. čer 2015
gepe
3. čer 2015

A hlavne poradny opalovak a po-opalovak, slunicka maji az az, pripaluje pry hodne.

p_e_t_k_a
3. čer 2015

Toto je odpověď majitele cestovky, se kterou létáme již několik let ......
Dobrý den, začnu ze široka ☺. Osobně mi je těchto lidí velice líto. Nedokážu si představit, že bych byl s rodinou ve stejné situaci. Taky se stydím za naše politiky, že odmítají přijmout a poskytnout zázemí 1300 lidem z těchto států. Je potřeba si uvědomit, že to nejsou po fin.stránce žádní chudáci. Mají prostředky na to, aby pašerákům lidí zaplatili cestu celé rodině, nejedná se o male částky. Nemusí to být pouze utečenci, ale to je již jiná věc. Druhá rovina je to, co se nyní děje na některých místech v Řecku. Žádný utečenec nepřijel do Řecka, aby tam trvale žil, chtějí do západní Evropy. To samé se děje již několk desetiletí i v jiných zemích EU. Pokud připlavou na ostrovy, které jsou blízko Turecka (Lesbos, Rhodos…), kde vzdálenost přes moře je i jen 10 km, je to naprosto rozdílná situace oproti např. Korfu. Tam na žádného nemůžete narazit. Pokud nebereme utečence takové ty “týpky”, kteří prodávají na plážích všechno možné ☺. Například na Kosu jsou utečenci dle médií všude, dokonce prý zabrali místní prázdné hotely. K tomu mohu jen dodat, že každý hotel má majitele a nedokáži si představit, že by je nějaký Řek na začátku sezóny nechal jen tak ubytovat. Má to podstatně jednoduší vysvětlení. Jsou to staré hotely, kde byla zřízena utečenecká centra. Když se podíváte na fotky, tak zjistíte, že mají všichni stejné matrace i na chodbách (tolik postelí v tom hotelu nemohlo být) a dokonce stejně barevné deky a spoustu jiných věcí, to si těžko přivezli sebou. Na vše je potřeba koukat více s odstupem. Já osobně si tím zkazit dovolenou nenechám, dokonce budu trávit dovolenou i na jmenovaných ostrovech. Bohužel je to pro média zajímavé a lidi to čtou. Je to stejné jako krize v Řecku, místní o ní nevědí (nebrat doslova), ale v Evropě to řeší každý. Když nebudou mít Euro, tak my je mít budeme a bude to stejné jako když jsme jezdili s německými markami. Pro nás tam bude levno ☺. Co se týká utečenců, nemám od našich delegátů v destinacích jedinou negativní informaci. Pokud jich je na Kosu například 3000 osob (nevím přesně, je to můj výmysl), žije tam cca. 50 000 místních, v létě přijede dalších 40 000 turistů (denně), je to mizivý počet, který dle mého názoru nikdo nepozná. Počty turistů jsou spíše vyšší. Snad jsem podal vyčerpávající odpověď.

p_e_t_k_a
3. čer 2015

Ono je to trošku jinak, neváli se na pláží (většina). Standartní procedůra je, že přistanou na ostrově. Tam je samozřejmě hned chytne policie a zavře je do internačního zařízení (stejně jako u nás). Základně je prověří a následně je odvezou do Athén, kde je schromažďují na "jednom" místě. Toto se děje již mnoho let, akorát nebylo to množství uprchlíku takové jako nyní. Zde čekají na vyřízení statutu uprchlíka a pak se mužou v rámci Evropy vydat kam chtějí. Stejné to je když je chytnou u nás, akorát záleží kde požádají o azyl. Zatím máme kliku v tom, že pro ně nejsme jako místo pobytu zajimavé místo k životu, oproti jiným státům z EU.

prdlousek_7
autor
3. čer 2015

@gepe
@p_e_t_k_a
Uz se moc tesim, az se budu smazit 😀 Moc obema dekuju, urcite napisu i svou zkusenost, az se vratim 😉

hacek_hacek
5. čer 2015

Ahoj,

dnes jsem se se ženou vrátil z dovolené na ostrovu KOSu, konkrétně v Lambi. Při naší návštěvě hlavního města Kos jsme několik běženců viděli, avšak bylo to v řádu jednotek a normálně seděli na lavičce, povídali si. Kdybych nevěděl, co se o tom píše, tak mi to ani nepřijdě zvláštní a myslel bych si, že to jsou turisté. Když jsme další den projížděli kolem policejní stanice, tak tam jich bylo cca 60, kdy čekali na papíry. Normálně stáli a povídali si. Žádné problémy, nic. Jinak jsou ubytování v opuštěných hotelích a v kasárnách poblíž Palio Pyli. V žádném jiném místě na ně nikdo nenarazí. Docela nás zamrzelo chování médií, jak příšerně o ostrově píší. Dorazila nás dnes před odletem delegárka, která nám sdělila, že se prodej zájezdů na Kos zastavil! Nevím, kdo tím co sleduje, každopádně to jsou lži a skutečně se není čeho se bát!

little_frog
8. čer 2015

A co se bojíte, že vám zalehnou lehátko? Neskutečné... kdybych jela na Kos, spíš by mě zajímalo, co jim tam mohu dovézt a jak jim pomoci... je mi ouzko, mezi jakými hloupými a lakomými lidmi žiji a bude mezi nimi vyrůstat má dcera.

nov777
8. čer 2015

@little_frog Tak tam jed a pomoz jim. Urcite to bude konstruktivnejsi, nez tady nadavat lidem, ze touzi po klidne dovolene a zjistuji si veci predem. Dovolena neni pro vetsinu lidi humanitarni mise, ale proste dovolena.

shine2015
8. čer 2015

@little_frog zrovna jsme se bavili s manželem, jak jedou na dovolenou lide, do hotelu užívat si dovolenou a cpat se, popíjet,ale nechtějí vidět lidi kteří nemají kam jít a co jist,nemají střechu nad hlavou. A plus tedy kritizují, ze je v Evropě potazmo u nás v ČR ani za nic nechtějí. A to jen proto, ze oni neměli takové štěstí a narodili se mimo Evropu do podmínek,které si z nás nikdo neumíme predstavit. Smutné. Ono je lepší v lepsim pripade o vánocích poslat 30kc SMS a hlavně at neotravuji. Když je potřeba jim opravdu pomoci, ruce pryč my nemůžeme a najdeme tisíc důvodu proč to nejde. Nač hledat cesty proč jak to udělat...... Smutné.

lenka5731
8. čer 2015

@little_frog to jsi trochu přestřelila, ne? Ale jak bylo napsáno, kecat z pohodlí domova umí každý. Jak konkrétně těm lidem pomáháš ty?

lenka5731
8. čer 2015

@shine2015 ano, zachraňme všechny chudé lidi z celého světa, kteří neměli to štěstí narodit se v Evropě. Vezměme si je všechny domů. Tisíce, milióny. Super nápad, holky. 😉

shine2015
8. čer 2015

@lenka5731 nehodlam si kazit den takovým rypanim....je lepší je vrátit zpět, valet si šunky na dovolených a hlavně at tam nikdo neotravuje, zejména ne ti, co pomoc opravdu potřebují....nemusím a nebudu se tady tobě zpovídat komu a jak pomaham, nejsem zastánce výkřiků hle podívejte co jsem vseudelala.....pokud pomaham, delam to pro lidi, ne proto abych se masirovala na diskuzích co všem jsem udělala.

A ano, měli bychom pomoci co nejvíce lidem,kteří to potřebují....a právě když každý stat přijde a pomůže a nebude dávat ruce pryc, bude to snazší . To ale tobě těžko vysvětlovat. Nebudu ztrácet čas.

Mej se pěkně.