Roční dítko a noční let. Jak bude reagovat?

natalie77
27. srp 2008

Ahoj, mám na Vás prosbu, měli jsme letět minulý týden na dovolenou, ale malý byl nemocný, tak jsme to museli zrušit. POdmínka dovolené byla letět přes den....
Bohužel nový termín má let v noci, a to v 1.00. Letí se do Řecka, takže tak cca 2,5 hodiny.
Máte někdo zkušenost, jak reagovaly Vaše děti? Prospaly to nebo naopak byly z toho špatné, pak na dovolené byly rozhozené?
Mám tzv. režimové dítko, jí, spí, chodíme ven, koupe se v určitých hodinách, je strašný pohodář, veselý dítko, tak mám strach, abych ho tím nerozhodila.
Budu vděčná za všechny zkušnosti. Děkuju.

zevina
27. srp 2008

natalie, pro dítě je let přes den alespoň podle mne pohodlnější, takhle jsme letěli, když měl malý rok a naprostá pohodička, prostě když se přeruší denní spánek, není to pro dítě žádná tragédie

noční let (vlastně oba, tam i zpět) jsme absolvovali letos, jako dvouletí a bylo to podstaně náročnější, přece jen i dospělý je unavený a rozlámaný, protože v letadle se o pohodlném spánku mluvit nedá (ale mimi to má výhodnější, na klíně u rodičů se asi spí líp než když klimbáš v sedě)
nepříjemné je mezipřistání, pokud vás vylifrují s letadla, protože vláčet polospící bezvládné dítě, všechny příruční zavazadla do autobusu a přejíždět do letištní haly a za 15 min to absolvovat zpátky je pěkný opruz 😝

určitě si nenech poslat kočárek do letadla spolu s kufry, ale vem si ho s sebou až k letadlu, bude to pro vás pohodlnější 🙂 my jsme měli s sebou v příručním i mimivak, aby jsme při čekání na odbavení, kdy jsme ještě neměli k dispozici kočárek, nemuseli držet malého v náručí (ale kupodivu dítko ožilo a místo pochrupkávání, lítal po letištní hale a nadšeně pozoroval cvrkot 😅 )

takže můj závěr je, že když není zbytí, tak i noční let se dá přežít a kupodivu dítko se s tím srovná líp než dospělý, spánkový deficit lehce doženete, ale kdybych si mohla vybírat, určitě bych volila cestování přes den, bohužel u cestování na dovču to není dost dobře možné 😉

tannawe
27. srp 2008

Natali: my jsme leteli se ctyrletou slecnou a ani ne dvouletym letos do Egypta, celkem pres ctyri a pul hodiny a byl to pro nas tedy ocistec.

Let byl nocni, takze probudit deti jsme nechteli takze jsme je prenesli do auta /mame v tom praxi... 😉 a zvladneme to bez probuzeni/, ale preci jen na letisti uz byli oba dva uplne ready a hned je vsechno zajimalo. Starsi je opravdu rozumna, ale nas mrnousek je Blizenec, takze hned dve deti v jednom, jestli vite jak to myslim...ten se o dvanacte nocni rozjel a nezastavil se temer az do Egypta...! Nelibilo se mu hlavne byt pripoutany v letadle, deti hlavne boli ze vzletu a pristavani ouska, takze dumlat cumel nebo prs nebo lahev...vetsi muzou i bonbonek nebo zvykacku.

Kocarek taky urcite az s sebou do letadla, daji ti na nej specialni visacku a pak by ti ho hned automaticky meli zase pri pristani davat mezi prvnimi.
Nektere aerolinky maji specialni balicky pro deti /nejake presnidavky, piticka atd./, omalovanky...pokud jste na UM tak v letadle vam neohreji kojeneckou lahev,takze radeji s sebou termosku s teplou koj.vodou atd.
Pokud kojite tak urcite bych pri vzletu kojila, je to nejlepsi pro ouska.
My jsem za cely let nespali a pri navratu jsme taky leteli v pozdnich odpolednich hodinach takze deti byly celou dobu vzhuru a maly se dost nudil na miste, asi mu to prislo moc stisnene, rad beha...takze udrzet ho ctyri hodiny na sedadle byl nadlidsky vykon. Nektere deti hlavne vzlet a pristavani probreci, takze co doporucuji nejvic je obrnit se trpelivosti a nebrat si k srdci pripadne poznamky o nevychovanych detech atd. Najdou si i taci spolucestujici... 😀
Urcite s sebou oblibene deky,hracky atd. a hlavne zachovavat chladnou hlavu.

Jeste se mi osvedcilo sbalit si vsechno potrebne do zvlastniho zavazadla jen do kabiny letadla /vlhcene ubrousky,nahradni obleceni,hracky,nejakou svacinku na kterou jsou deti zvykle z domova,ovoce atd.,piticka atd./a udelat zvlast batuzek detem, kde mely svoje veci jen do letadla,aby si mohly hrat a zaroven jsem v tom nemela chaos. Protoze pak hlidat letenky,doklady,kabelku atd. je s batoletem docela problem...

Hodne stesti...

natalie77
autor
27. srp 2008

Zevino a Tannawe, moc a moc děkuju za rady a pomoc. Snad to bude v pohodě, nejvíce se bojím, že bude brečet, protože nerada obtěžuju lidi kolem a znáte to, samy jste nervózní a ještě řeči ostatních lidí, i když je chápu, jedou si odpočinout a pro starší generaci je dítě na palubě letadla naprosto nepochopytelný.....
Díky za tip s termoskou, tu vezmu a malému dám při vzletu UM. U něj je problém, že když je zvědavej nebo brečí, tak pití odmítá...no musím být vklidu, jaká máma, takové dítko 😉 .
Holky, díky Vám moc, až dojedeme zpět, tak dám vědět, jaký to bylo 😉

tannawe
28. srp 2008

Nati: to urcite zvladnete, my jsme taky byli "atrakce" jak na letisti tak v samotnem letadle, ale letelo s nami i opravdu male miminko a kupodivu u toho plac byl roztomily a kdyz nam rval ani ne dvoulety tak se lide pohorsene divali a ostentativne nam davali svymi pohledy najevo a to je jako co tohle rvouci dite???

To nechapu...dneska je jina doba,ale starsi generace neustale zustava v nazorech, ze matka ma sedet doma ci co a starat se jen a jen o dite a zivot jde stranou...

Jinak jestli nechces tahat termosku tak muzes pozadat letusku at ti do lahvicky da teplou vodu /maji horkou vodu na kavu a caj a rada ti urcite naleje.../a doplni ti ji normalne vodou z lahve /mivaji dobrou vodu,takze to jde.../a muzes si namichat UM primo v letadle a nemusis tahat tezkou termosku. 😉 Urcite je lepsi mit pripravene davky UM v davkovaci.
A jeste jsem si vzpomnela, ze pokud letite do hotelu, tak my jsme meli vyhodu, ze jsme meli malou kuchynku k dispozici, ale Egypt byl trochu "divocina" takze muj predpoklad, ze tam bude varna konvice, no...nebyla...takze normalne pak v jidelne stojan na pitnou vodu, tepla studena, namichat a maly to prezil v pohode, dokonce jsme ani jeden nemeli obavane strevni potize 🙂
Ale je fakt, ze detem asi hodne pomohli laktobacily co jsem do nich rvala mesic predem...ale Recko je fajn, tam si myslim, ze ani nebudes mit problem, ze by ti treba neco nechtel jist nebo tak.

Ja jsem si brala zasoby s sebou do kufru, asi pet baleni UM /ja mam hrozneho mlicnaka.../,granulovany caj,samozrejme mega lekarnicku se vsim co by se mohlo hodit /nepouzili jsme skoro nic,ale jistota je jistota.../,susenky,susene ovoce,par presnidavek,nejake Nestle a Hipp hotove mlicko,proste na co jsou zvykly.
Jinak je jeste fakt, ze kdyz beres plenky tak se ti pak hodne uvolni misto v kufru, ja jich brala tak akorat, maly uz chodi na zachod a v hotelu si vylozene uzival, ze muze curat primo do bidetu...

Ale jak rikam Egypt je v Africe a na nekterych vecech to bylo znat...
Tak at to zvladnes, a opravdu hlavne pamatuj, ze lidi v letadle a na letisti jsou tam pro vas, netreba zbytecne hrbit zada, kdyz rve tak rve, to se neda nic delat a kdyz je clovek podrazdeny tak je to jeste horsi...deti to vyciti a neuklidni je uz vubec nici. Ale treba ho to bude bavit...a bude spokojeny a usne a bude klidecek...

Hlavne si dovolenou uzijte! Mezi nami, my meli spis trochu pocit, ze jsme detem zaplatili nadherny "prazdniny" vite jak...ale bylo to super a dodnes na to oba vzpominaji a uz se tesi na dalsi vypravu.
At vam sviti slunicko a mate klidny let. 🙂 🙂

zevina
29. srp 2008

Natalie, neboj, bude to určitě v pohodě 🙂

já bych asi termosku netahala, krámů budete mít i tak dost, jak píše Tannawe, letušky ti pak bez problémů a ochotně nalejí jakou budeš chtít, teplou, studenou, převařenou... to není problém, důležité je, abys měla dost pití na dobu vzletu, aby nezaléhaly ouška (my sice ještě pořád kojíme, ale v letadle se mi to při startu nikdy nepodařilo, protože malý si mohl zvědavostí ukroutit hlavu a měl tisíc jiných zájmů než mámino prso 😀 ) takže vrazit prckovi láhev, nebo aspoň dudlíka 😉
takže buď si nachystej víc lahviček po 100ml, nebo si až po odbavení kup vodu a nám se na čaj osvědčily obaly od kinder vajíček, vyjde tam jedna akorátní dávka granulovaného čaje, měla jsem jich v příručním zavazadle několik a už jsem se nemusela zdržovat odměřováním, rozsýpat apod

kočárek by ti sice měli vydat při přistání letadla, ale bohužel, ze 4 letů, co jsme s malým absolvovali, jsme ho takhle měli nachystaný jen 1x, jinak jsme si ho vyzvedávali na pásu normálně s ostatními kufry (ale pro mě bylo podstané, že doletěl 😅 )

přeju příjemnou dovču 😉

zevina
29. srp 2008

jo a ještě jsem si vzpomněla, byli jsme v řecku loni v půlce září a pokud budete chodit v noci s kočárkem po promenádě a po obchůdkách, doporučuju přibalit i punčocháčky a teplejší mikču, my je teda ocenili, páč to byl oproti denním teplotám dost rozdíl, i my se na večer dost přioblékali

petule.h
29. srp 2008

Ahoj,
my letěli do bulharska(14 měsiců) i egypta(8 měsíců) taky v noci, já mám zase náladové dítě...všude tedy sebou tahám v příruční tašce převařenou vodu v termosce, přesně naředěnou teplotně i sušené mléko a flašku...nikdy mi neřekli, abych to vylila, vše mi povolili, jen před odbavením do letadla jsem jim to řekla, zda to nebude problém...jednou jsem tu vodu před nima ochutnala...jinak vodu ti sice dají, ale zažila jsem i letušky, co byli dost zaneprázdněné a mimi tam plakalo jiné mamině...já bych termosku vzala vždycky s tak malým dítětem...také se mi v egyptě stalo, že jiná mamina si vše nechala v kufru, aby nebyl problém a tak jsem jí vše na letišti půjčovala mléko a vodu, pač na kufry se čekalo asi 40 min...dle mě je to jistější...jinak myslím, že bude spát, ono je sice nepříjemné, že v tom letadle se svítí, ale mě vždy tomík spal..navíc 2h jsou ok, to uteče...ale jsou i děti, co to propláčou...to je zkouška...myslím, že to bude ok..jinak určitě ještě bych taky vzala do letadla deku..je tam celkem nahoře zima 😀 . Jinak při odletu a přiletu mu dej určo napít vody, pokud tedy mu budou vadit uši...jak zaléhají..nic jiného mě nenapadá..ono ho máš celou dobu stejně na klíně a 3 místo obsadí někdo jiný, pokud bude plné letadlo, takže pak se třeba ani na wc nedostaneš a nemáš prostor před sebou ani na jídlo...jak jsme letěli z egypta, málem mi po 5h letu zdřevěněli nohy jak tomík ležel na mě...ale to se vše zmákne...příští rok jedeme na mallorcu a autem do Itálie...autem je to pro mě lepší...mějte se

zevina
29. srp 2008

jj, petule, když sedíte 3 a na sobě ještě dítko, je to drsný, naštěstí jsme to zažili jen 1x, to tunisané plnili letadlo podle nějakého záhadného vzorce, že zadek letadla, kde jsme byli my, byl jak sardinky a veprostřed pak byly volné sedadla 😝 přesně jak píšeš, ani na wc, ani sklopit stolek na jídlo, ještě dávat pozor, aby dítko ve spánku moc neokopávalo spolucestujícího...

ale ostatní cesty letos i loni jsme vždy seděli v prvních řadách sedadel, letušky tam mají kuchyňku blízko a nebyl problém je o cokoliv požádat a navíc jsme měli tu trojku sedadel pro sebe, tak jak prcek nemusel být připoutaný, seděl nebo ležel na tom volném a hned to bylo pohodlnější

natalie77
autor
29. srp 2008

MOc a moc děkuju, začnu psát ten seznam věcí....už začínám mít horečku....tolik věcí, kam to naskládám 😕 . To už si asi nepovezu pro sebe čtvery boty, šaty, všelijaké topíky a sukénky....
Můj seznam je jasný, spodní prádlo, plavky, pár triček, kraťasy a drogerka 😀 .

petule.h
29. srp 2008

zevina: no za rok už busdou tomíkovi 3 v dubnu, tak budeme mít už 3 sesdadla pro sebe a lukášek se mezi nás pak vejde, tak to bude fajn... 😀
natalie: hlavně nezapomeň biolit nebo raid do zásuvky proti komárům...to je u mě 1 místo 😀

natalie77
autor
29. srp 2008

Petul, díky, díky..včera jsem to hodila na seznam 😀 .
Si přijdu, jako blázen, pořád něco dopisuju, asi nám dají speciální letadlo 😀

petule.h
29. srp 2008

natalie:neboj, oni tolerují nadbytek když máš dítě...já vozím i konvici...už jsem so nechala koupit tu cestovní 🙂 pač obě děti nejsou kojené, tak v noci kdyby něco...seznamy taky dělám... 😀 ještě balím baterku,to je taky potřeba..jinak neboj, určitě budeš nosit polovinu kufru, ale to je normální...hlavně, aby vše bylo ok...kde bydlíte v praze? já už se těším, jak si to za rok trojnásobně vynahradím...

petule.h
29. srp 2008

my cestujeme od 4 měsíců tomíka dost...vždy vezmu milion věcí navíc, to je 5 triček s krátkým, 5 s dlouhým...apod a pak nosí max 2 😀 . důležité jsou léky,teploty jsme už taky u moře měli...do letadla se alespoň omezíš, ale do auta, což je mé oblíbené do itálie jedeme vždy po střechu a pak to čisté vezu zpět, protože děti jsou nahaté, max plena do vody či plavky a večer na procházky je oblékneš 😀

mapris
30. srp 2008

natalie77,
ahoj, pokud je tvoje ditko pohodar, tak bych se nebala. My jsme leteli nekdy na zacatku cervna a to bylo Terce 19 mesicu. Je pravda, ze jsme leteli jen do kosic a byla to necela pul hodinka, ale je na um a zvladlil jsme to. Budili jsme ji rano ve 4, oblekla jsem ji na noc tak, aby jsme ji jen dooblekli, vzali do auta. Na letisti byla vzhuru, oba lety - tam i zpet prospala. Zpatky jsme leteli nekdy v 9 vecer. Pri vzletu a pristani mela dudlika. Jinak vim, ze se to asi neda srovnat, ale my jezdime autem na slovensko hlavne v noci a to je cesta 7 hodin. Podle mne je to jedno, jestli je to nocni nebo denni let. Jednou za cas se nic nestane, kdyz se ditku rozhodi spankovy rezim. Tvemu malemu je uz rok, a to uz myslim, ze je vek, ze daji vedet co se jim libi ne bo ne. Jak pise prochi - ignoruj pripadne poznamky o uplakanem diteti. Proste je to dite a nazdar. Jinak jak pisou tady holky, urcite bych vzala nejakou zabavnou hracku, oblibeneho plysaka, dudlik,na um jsme meli tez vodu v termosce, ale dali jsme ji to az po pristani. S kocarkem jsme to meli tak, ze jsme ho vzali az k letadlu a pak jsme ho meli pripravene u letadla - aspon tady v praze. Je dobre si takoveto veci zjistit u prislusne letecke spolecnosti, se kterou letite. A hlavne jestli vubec tu termosku muzes mit, je dobre si take zjistit moznost prevazeni tekutin a hlavne obsah. Nam u odbaveni vzali 1.5 l flasku vody - co jsme meli pro sebe, a nechali nam jen jednu pullitrovku pro malou.
Co se tyce veci - vratili jsme se minuly tyden z chorvatska. Sice jsme byli autem, ale taky jsem musela korigovat obleceni a netahat toho moc. Podle meho si zabalte obleceni takoveho druhu, ktere neni muchlave, a pokud budes mit balkon, tak muzes cokoliv preprat.Ja to take tak delala. Ve finale mela Terka za celou dobu asi 4 tricka a dva kratasovy komplety - a ty jsme podle moznosti prepirala. Pak jsem mela sebou jednu teplejsi teplakovou soupravu v pripade, ze by se ochladilo. Na kazdeho muzete mit jeden kufr a nesmi presahnout 20 kg, jinak nadvahu doplacis. Takze to narvi do trech kufru :o) nevim na jak dlouho jedes, ale myslim, ze to zvladnete. My meli ve finale tri tasky s oblecenim. Kazdy jednu a bylo to v pohode. Hlavne urcite nejake leky na prujem a tak... kosmetiku jsem mela v male kosmeticke tasce(kufriku). Zalezi co vsechno potrebujes.My mame s manzelem tady doma kazdej svuj sprchac, ale vzali jsme jen jede a tak. Kamaradka byla na dovolene v turecku a pro sebe tez brala co nejmin veci, hlavne kremy maleho baleni a tak...Hlavne pro dite opalovaci krem faktor 50.Jinak mne vic nenapada ... Kdybys neco potrebovala, tak mi klidne pisni do ip a rada poradim. Tak preju stastnou cestu :o))) A neboj, to zvladnete. Je potreba tomu verit a byt v pohode, protoze kdyz budes nervozni, bude tvuj maly taky :o)))

kacka79
31. srp 2008

Tak my jsme letěli s Filípkem když mu bylo necelých 9 měs daleko - let trval 12 hodin s jedním mezipřistáním (2x6 hodin) a nebyl v tom vůbec problém, letěli jsme celou noc, je pravda že byl občas vzhůru - tak se pomazlil a zase usnul. Jen při turbulencích jsme ho museli vyndat z toho koše na spaní a to se budil, ale hned zase zabral...Já osobně s dítětem preferuji noční lety.. jo a s tím rozhozením, Fíla už na místě spal jak je zvyklý - jen jsme se přizpůsobili místnímu času - je to náš cestovatel a tohle mu nečiní žádné problémy...

snupik
31. srp 2008

Ahoj, tak včera jsme se po 11 dnech vrátili z Turecka....Kubíček se z nás aklimatizoval nejlépe, ještě, že to, protože jsme tam chytli největší vedra a to i přes 40
Miloval tam bazény, takže byl nástup do bazénu i někdy v šest ráno(tam+1h)...cachtal se a cachtal a začal chodit sám okolo bazénku
Moře se mu líbilo jen, když nebyly velké vlny
Doporučuji s sebou vzít malý bazének..cachtal se v něm na paláži i u bazénku a docela si v něm vyhrál...
Nejhorší ze všeho byl let tam, tan nám skoro celý(3h)proplakal, držel si ouška..asi ho bolely a ak nemohl zabrat..zpáteční let byl v noci a to bylo úplně v poho..celý ho prospinkal...
Dovolená byla moooc fajn, ale už jsem ráda, že jsme doma....nevím, jesdtli bych to ještě jednou absolvovala...příští rok určo ještě asi nee...možná do Chorvatska či Itálie..je to blíž a aute o je auto, tam si může křičet jak chce

Ale bylo to moc fajn

tak ať se vám taky moc líbí
Jo: a přesnídávky a pleny jsem kupovali tam....seženete je tam v poho a ceny jsou přibližně jako u nás
S jogurty je to už horší: mají asi 3 druhy
Nejlepší je taky kojit, kvůli imunitě mimča...nemá pak třeba ani průjem
Jo, a ještě jsem Kubínovi koupili kruh pro nejmenší:s otvorama na nožky a on si sám jezdil v něm v malém bazénu a byl nejšťastnější na světě, že sám ťape

carlisse1982
8. zář 2008

Ahoj zkušené dovolenkářky, chci se zeptat na nějaké věci:
1. platí se za kočárek extra taxa? Přeci jeni s kočárkem bychom se do 20ti kilo nevešli...
2. pokud malá letí bez zaplacené sedačky (u mě na klíně) má také nárok na 20kg kufr, nebo jí musíme věci nabalit k nám?
3. dá se ta váha rozdělit do dvou kufrů, např. já a manžel= dohromady 40kg, ale manžel má malý kufírek a já mega loďák a nevím, jestli můžeme mít třeba 25kg a 15kg, nebo je to prostě limit 20kg / 1 zavazadlo?

Díky moc za odpovědi, letíme v sobotu do Řecka.

zevina
8. zář 2008

carlisse
1. kočárek se do váhy zavazadel nepočítá a ani obvykle neváží, max se tě u přepážky při odbavování zeptají na orientační hmotnost, taky se tam zrovna můžeš domluvit, že si ho vezmete s sebou až k letadlu, je to lepší, nikdy nevíš jestli nebude mít letadlo zpoždění, dítěti se při čekání nebude chtít spát apod (a navíc máš 100% jistotu, že s váma skutečně odletí)
2. dítě do 2 let, bez letenky, nárok na zavazadlo nemá, protože za jeho zavazadlo se považuje právě ten kočárek (vůbec na to nemá vliv, jestli váží 6 nebo 15kg) takže 40kg ve dvou kufrech a po 5kg v příručních zavazadlech (ty nikdo neváží, takže pokud by vás tlačil váhový limit, dá se to ošidit a nacpat tam trochu víc 🤐 ale musíš dávat pozor, aby neobsahovaly nic, s čím se na palubu nesmí, hlavně tekutiny, ostré předměty apod)
3. sice se kufry dávají na váhu obvykle společně (ale 100% bych se na to nespoléhala) radši bych si s obsahem pohrála tak, aby byly přibližně stejně těžké, už s ohledem na ty lidi, co se nima budou vláčet na vozík a předělávat do letadla, tahat se s třicetikilovým loďákem určo není nic příjemného 😉 ale plus-mínus nějaké kilečko určitě nehraje roli, zvlášť až poletíte zpátky

kocurek
17. zář 2008

Cestování s dětmi
Děti, i ty dosud nenarozené, patří mezi naše nejváženější cestující. Pro rodiče a nastávající maminky jsou určeny následující informace.

Pro vaše děti máme připraveny speciální tarify a služby, které se řídí věkem dítěte.

Děti do 2 let (tzv. infanti), cestující spolu s dospělými:

mohou cestovat na klíně dospělého cestujícího nebo na vlastním sedadle
za dítě bez nároku na vlastní sedadlo zpravidla zaplatíte pouze 10 % ceny z aplikovaného tarifu (nebo speciálního tarifu pro dospělého cestujícího, pokud podmínky tarifu nestanoví jinak a pokud tarif nabízí slevu pro infanta);
za dítě s vlastním sedadlem vám zpravidla bude účtována cena ve výši dvou třetin aplikovatelného tarifu
během vzletu, přistání a během letu, kdy svítí nápis „Připoutejte se“, musí vaše dítě sedět u vás na klíně a být připoutáno bezpečnostním pásem spolu s vámi nebo musí být usazeno a připoutáno ve vlastní autosedačce, certifikované pro použití v letecké dopravě.
na linkách provozovaných Českými aeroliniemi můžete cestovat maximálně se dvěma dětmi mladšími dvou let
jedno dítě platí 10 % z aplikovatelného tarifu a nemá nárok na vlastní sedačku, druhé dítě má nárok na vlastní sedačku a platí 67 % aplikovatelného tarifu.
druhé dítě s nárokem na vlastní sedačku musí mít vlastí autosedačku certifikovanou pro použití v letecké dopravě nebo rezervovanou speciální certifikovanou sedačku Českých aerolinií (speciální sedačka je určena pro děti ve věku od 6 měsíců a je možné si ji vyžádat zdarma při rezervaci místa)

pro dítě do dvou let můžete odbavit zavazadlo o maximální hmotnosti 10 kg (na linkách do/z USA a Kanady 1 kus zavazadla o celkovém rozměru do 115 cm = šířka + výška + hloubka)

kromě běžného zavazadla můžete pro dítě odbavit skládací kočárek (příp. přenosný koš, spací tašku, autosedačku), plenky, pokrývky a občerstvení na cestu (to je však nutné mít dle bezpečnostních pokynů v originálních obalech nebo v dětské lahvi)

kočárek je možné vzít až k letadlu, kde je pracovníkem Českých aerolinií odebrán a uložen do zavazadlového prostoru letadla; po příletu bude kočárek připraven při výstupu z letadla
na palubě můžete dítě uložit do speciální dětské postýlky (z kapacitních důvodů je ale vhodné si postýlku vyžádat již při rezervaci místa)

Na vybraných dálkových linkách je na vyžádání k dispozici balíček pro miminko či batole (tzv. baby kit), obsahující jednorázové pleny, vlhčené ubrousky a chrastítko.
během letu mohou nejmenší děti dostat speciální občerstvení, tzv. baby meal (je třeba objednat předem, tzn. při rezervaci letenky)
v letadle můžete pro dítě nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi. (pozn.: přeprava dětské stravy na palubě letadla se řídí bezpečnostními pravidly).