Dvojčata - je vůbec reálné látkovat?

cukrik123
12. pro 2014

Ahoj všem, potřebuju Vaše názory, hlavně zkušených maminek dvojčátek. Najde se tu některá, co látkovala nebo látkuje? Já osobně bych do toho nešla ano za zlaté prase, ale zbláznil se mi manžel. Někde si přečetl inteligentní diskuzi o tom jak je to bezva a levné a kdo ví co ještě. No abych to nenatahovala... nenechá si to vymluvit. Tak by mě zajímalo jestli je to vůbec reálné. Ještě dodám, nemáme sušičku a ani prostor kam dávat v zimě sušit prádlo, pouze rozkládací sušák.
Děkuju všem.

somalicats
14. pro 2014

@cukrik123 Pokud čekáš dvojčata, tak bych tu sušičku zvážila bez ohledu na to, jestli látkovat budeš nebo nebudeš, protože oblíkat ty děti budeš tak jako tak a toho prádla, co ušpiní, bude dost. Já látkovala starší, látkuju i mladší, plíny peru ob den a její oblečení tak 2x - 3x do týdne a jen toho oblečení je plný balkón, respektive plný sušák, pokud suším vevnitř (což teď občas je, když potřebuji, aby mi prádlo uschlo dřív než za 2 dny). Protože máme byt hodně malý, nerada rozkládám sušák, když vyloženě nemusím, protože pak tu pomalu není k hnutí. Plíny mi nevadí, protože používám klasické čtvercovky a ty schnou rychle.

Co se zápachu týče, jak tu už někdo zmiňoval, tak koš s jednorázovkami smrdí i zavřený, na rozdíl od kýble s látkovkami, ty necítíme vůbec. Jednorázovky používám taky, na noc a když někam jedem.

somalicats
14. pro 2014

@verushe20 U starší mě celkově plíny vyšly na 4000 Kč za celou dobu používání plín. Klasické čtvercovky a svrchňáky za 70 Kč (tenkrát nebyly ty vymoženosti, co jsou dnes). Pro mladší používám čtvercovky po starší, jen jsem nakoupila lepší svrchňáky, takže tentokrát investice 2000 Kč do svrchňáků různých velikostí. Plus k tomu jednorázovky - pemprsky nesnese, kupuju Bambo Nature po 60 plínách za necelé 400 Kč, ten balík 60 plín mi vydrží cca měsíc - má jednu až 2 na noc (podle toho, jak se počůrá) plus nějaké během dne, když někam jedem. Ty čtvercovky vypere pračka, pověšení cca 30 - 40 plín 10 minut, poskládání a přežehlení (to dělám čistě z estetických důvodů, nutnost to už není) cca 20 minut. Tohle vše ob den. Vyšetřit si půl hodiny jednou za 2 dny na plíny je mnohem míň, než doba, co člověk stráví třeba na internetu 😉
A finanční náročnost spotřeby vody a energie - spotřeba nám stoupla zhruba o šestinu - partner kontroluje měřáky co měsíc a píše si spotřeby, takže tohle víme taktéž.

sabuse1
14. pro 2014

dvojčata sice nemám, mám první 2 děti od sebe 19 měsíců takže jsem 9 měsíců látkovala oba a bylo to úplně v pohodě jen bylo třeba častěji prát. Ale upřímně bez sušičky bych do látkování nešla, bydlíme v bytě kde je prostoru k sušení málo a zvlášť v období kdy se ještě netopí a venku je vlhko a špatně to schne by to byla pakárna. Takže já jaro,léto věším na sušák, přes zimu suším v sušičce a je to pro mě přijatelné🙂

lenicka07
14. pro 2014

@kammka s tou vlhkostí máš naprostou pravdu, taky jsme to poznali... ono je to nejen plenami, ale samozřejmě to tomu nepřidá. A pleny na obě děti.. uff. No radši jednorázovky než plíseň v bytě. Opravdu jedině se sušičkou když není místo na sušení.
A jinak se mi teda "líbí" že zakladatelka chtěla poradit argumenty proti látkovkám, které by řekla partnerovi, když sama látkovat nechce ,a vy ji přesvědčujete ať látkuje. Říkám že sama látkuju, ale vnucovat to nikomu nedokážu a holt musím přiznat i nevýhody které to má. A to je právě to sušení a nedostatek prostoru k němu, tím pádem zvýšená vlhkost (event. i plíseň) a taky trošku práce navíc.
Jinak větší zápach potvrdit nemůžu (dávám do kyblíků s víkem od pracího prášku - skladuju na sucho), peru asi jednou za tři dny, žádný extra zápach proti jednorázovkám nepociťuju (jednorázovky používám na noc).

sarkar
14. pro 2014

@cukrik123 myslím, že u dvojčat je látkování ještě o chlup lepší nápad než u jednoho dítěte 🙂
Píšeš, že si nedovedeš představit, že ti něco "voňavého" čeká v koši na vyprání...a že ti tam bude denně čekat cca 20 jednorázovek na vynešení koše ti vadit nebude? 🙂 To si myslím, že je výmluva...Jsem látkařka, ale abych řekla pravdu - pokud to budeš ty, kdo se bude starat o děti a kdo po nich bude uklízet a prát a pokud ty jsi ta, které se do toho nechce, tak do toho nechoď! Za těch 21 měsíců s naší malou jsem se naučila, že v mateřství je nezbytně nutné řídit se vlastními pocity, instinktem a selským rozumem a nevyplatí se nutit do něčeho, co je člověku proti srsti, ať už jde o pleny, očkování, kojení, jídlo apod.
Takže pokud by mi manžel neslíbil, že se o pleny bude starat výhradně on, tak bych mu ukázala prostředník 😉 Jinak ale na látkování nevidím nic špatného, odlátkovala jsem první a v dubnu začínám látkovat druhé a už se na to těším, na trhu přibylo pár nových značek plenek, tak už se nemůžu dočkat až některé vyzkouším 🙂

somalicats
14. pro 2014

@lenicka07 Zakladatelka se ve svém úvodním příspěvku zeptala, zdali je reálné látkovat. Takže se nedivím, že se tu vede diskuse o především výhodách látkování, když se tu sešla celá řada těch, kdo látkují. Nicméně dle jejích dalších příspěků soudím, že ona sama má jasno a látkovat nechce, takže já osobně ji přesvědčovat nebudu. Stejně se vše vyvrbí až ve chvíli, kdy ty děti bude mít, může se stát, že jednorázovky nesnesou a bude k látkování donucena okolnostmi, nebo se to stát nemusí a vesele si s nima "odjednorázovkuje" - to se vše uvidí. Já měla hlavně u první dcery tolik přesvědčení, jak co budu dělat, a ve finále jsem stejně řešila vše aktuálně za pochodu, neb řada věcí nakonec vypadala úplně jinak, než jak jsem si vysnila. A s druhou už jsem proto neplánovala nic, ani některé věci, které šly u mé starší, se u mladší neosvědčily (neexistujou dvě naprosto totožné děti), takže jakékoli plány už beru těžce s rezervou.

ivasad.
14. pro 2014

Určitě se dvojčata látkovat dají. Já jsem látkovala dvě děti s malým věkovým rozdílem, devět měsíců se plenami kryli. V pohodě. Jen se ti musí chtít. 😉

ev.ka
14. pro 2014

nechápu proč touto diskuzí plýtváš energií těch, co Ti sem v dobré víře přišly poradit a napsat zkušenosti
Jestli jsi tak rozhodnutá nelátkovat, tak to tak asi bude (počítám, že s dětmi budeš doma ty) Leda by si svou látkovou výbavičku koupil manžel a do látky přebaloval on 😀

lenicka07
14. pro 2014

zakladatelka už v úvodu napsala :"já osobně bych do toho nešla ani za zlaté prase" takže si myslím že názor má jasný. O to nic, napsat výhody a nevýhody, ale nemám ráda takové to "přesvědčování" jak tady bývá obvyklé. A to všechno bez ohledu na to, jestli je to u zakladatelky reálné. Každý má jiné podmínky...mě to prostě spíš přišlo že chce znát argumenty aby to manželovi vymluvila než se nechat přesvědčovat k tomu, na co se necítí.
@somalicats

sedmiteckas
14. pro 2014

Pokud nejsi o latkovani přesvědčena, nelátkuj. Latkovat může tvůj manžel, když bude s dětmi doma🙂 osobně mám jedno dítko, o latkovani jsem ani neuvažovala. Latkove pleny mám od tchyně, jsou bezvadne jako velke bryndáčky nebo pod hlavu malé, to ano. Mám štěstí, že malá snese veškerou kosmetiku, pleny atd., zatím neměla jedinou vyrážku.

kammka
14. pro 2014

@evulina77 můj muž je učitel, učí i v noci po skypu, stejně je to s penězma na prd.. ale až budu makat i já, tak je sušička v pořadí.. tady je totiž větrání práce na půl úvazku a když tu budou sušáky a nidko nebude průběžně větrat, tak to tu bude schnout tejden a ještě to bude zatuchlý... ale při našem "štěstí" ve chvíli, kdy si ji budu moct pořídit, klekne lednice, čerpadlo nebo některý auto 😀

kammka
14. pro 2014

@lenicka07 no já právě psala, že bych z důvodů nedostatku místa na sušení, což zakladatelka zmínila, že je u nich problém, do látkování s dvojčaty nešla.. a to i přes mnohé výhody látkování, prostě ta vlhkost v bytě je pak strašná, hlavně je to nezdravé.. látkování výhody má a není jich málo, ale musí to být zvládnutelné technicky..já nikoho nepřsvědčuju pro, jen říkám, že pokud vyřeší sušení, tak to za to stojí..

somalicats
14. pro 2014

@lenicka07 Hlavní argument proti je asi ten, že ona je ta, kdo s tím bude mít práci, a na to mi připadá ujeté se radit. Pokud se těmi plínami zaobírat nechce, nemá prostor na sušení, tak je bezpředmětné o látkování vůbec uvažovat. Spíš bych na jejím místě uvažovala o tom sušení prádla jako takovém - jestli nemá prostor na sušení plín, kde suší vyprané prádlo? A kde bude sušit prádlo dětí? Plínky (pokud jsou to čtvercovky, s jinými zkušenost nemám) schnou velmi rychle na rozdíl od běžného prádla a dvojčata těch bodýček a dupaček zamastí víc než jedno dítě. A jedno dítě dokáže vyprodukovat slušnej kýbl špinavýho prádla.

whitelilith
14. pro 2014

@kammka sme sice v byte, ale velmi špatně izovanem dome. Vlhkost i 85%. Máme vysoušeč - elektrický. Latkuju i kalhotovkama. Vždy zavřu sušák s vysoušečem do kuchyně a prubezne ho tam pouštím a za den mám většinou sucho nebo něco dosusim na topení. Protože sušák mam jen jeden a peru každý den. 🙂

kammka
14. pro 2014

@somalicats no právě, s dvojčatama bude toho prádla na sušení i bez plen hromada, takže já bych o sušičce uvažovala, ale s látkovkama by jela non stop a ten účet za elektriku bych asi vidět nechtěla.. 😠

somalicats
14. pro 2014

@kammka Právě, já pověsím čtvercovky i za hnusného počasí na balkón a během dne jsou suché, což u běžného prádla není. Se sušičkou si myslím, že by finanční rozdíl mezi jednorázovkama a látkovkama nebyl vzhledem k té spotřebě elektřiny žádný.

kammka
14. pro 2014

@whitelilith to je pak otázka, jakýho žrouta elektriky si pořídit, co?? 🙂

gaba_h
14. pro 2014

@veruska007 to teda ziram.... kozni lekarka nedoporucila latkovani?? Zkuste se podivat na youtube na test prodysnosti plenek a udelat si obrazek sama 🙂 neni to spatne videt. Syn i dcera v jednorazovkach trpeli na kvasinkove infekce k nezbaveni... takze za me latka ano, ale zalezi jak kteremu diteti vyhovuje. Pro chlapecky z hlediska vyvoje varlat lepsi rozhodne latka. Dcerka se mi v pampers v zime vzdycky pekne zaparila... 🙂

veruska007
14. pro 2014

@gaba_h Děti mám v jednorázovkách a nikdy opruzeniny neměli - akorát krátce nejmladší, ale to bylo způsobeno brutální moučnivkou s komplikacemi, kdy měla moučnivku i na zadečku.
Kožní mi skutečně látkování nedoporučila a moje maminka také vzpomínala, že jsem měla z plínek ekzém i na zadečku...
Já má vcelku štěstí, s manželem máme brutální ekzém a děti jen sem tam malý flíček, zvládáme to i bez dr. jen s infadolanem 🙂

whitelilith
14. pro 2014

@kammka žere to jako klasicka 100w žárovka 🙂

lenicka07
14. pro 2014

@whitelilith no jo, ale takhle si tu, už hodně vysokou vlhkost ještě zhoršuješ. My jsme měli přes 65% a už to byl problém.

whitelilith
14. pro 2014

@lenicka07 tím, že používám vysoušeč nebo že suším prádlo :D

veri0007
14. pro 2014

@cukrik123 mám malé miminko a látkuju cca 2 týdny. Do té doby jsem měla jednorázovky. Už v těhotenství jsem byla přesvědčena, že budu látkovat. Zároveň jsem však věděla že po narození malé se budeme stěhovat do baráčku. Vidina toho, že budu prát plíny, starat se o nemluvně a ještě snášet trable se stěhování se mi však nezamlouvala. Nakoupila jsem si základní látkovací výbavu, vše vyprala, čtverce nažehlila a čekala. V porodnici jsem měla jednorázovky a pokračovala jsem na nich i doma. Pak jsme se přestěhoval a já stále jela na jednorázovkách a nějak jsem si na ně zvykla. Co byl ale pro mě impuls pro začátek látkování je odpad🙂 Byla jsem na obecním úřadě nahlásit odpady. Tady to nemáme jak ve mstě ,,na hlavu,, poplatek ale na množství vyprodukovaného odpadu. No když jsem si představbila, že nám budou vyvážet popelnici jednou za 14 dní a poděláne plíny mi zaberou minimálně půlku popelnice... Tohle byl asi impuls, že látkování je pro nás nutností😀 Použité plíny skladuju na sucho v sudu od primalexu, pokaděné přečvachnu a namočím do kýble. Smradu se vážně bát nemusíš. U jednorázovek je teda smrad děsnej, taková hnusná chemie jde cítit když je plína nacucaná. A co jsem tím vlastně chtěla říct: Pokud nejsi o látkování sama přesvědčená, nezačínej.Nicméně pokud chce manžel, zkuste to. kup třeba jen 20 čtvercú a 4 svrchňáčky. A ty barvy a vzory co si jde vybrat😀Manžel si to může zkoušet třeba jen jeden den v týdnu a třeba to taky potom zavrhne nebo třeba otočíš názior ty. Často v okolí slýchám o látkování názory 20 let staré. U tebe spíše vidím problé s tím sušením. Jestli se místo na sušení nenajde, je zbytečné to vůbec zkoušet, tohle beru za pro mě jedinou nevýhodu látkování. Za mě s financemi takto: jednorázovky 2.178Kč za dva měsíce. Látkovky včetně čtverců na slintání 8.577Kč na celé plenkovací období (pokud se teda udržím a nebudu nakupovat🙂)

marca22
14. pro 2014

Reálné ano,ale taky je to těžké. Kdo má sušičku tak je to asi lepší,ale malé miminko je potřeba přebalit dejme tomu 10-12x dvojčata tedy 24x denně,jednorázovka vydrží a dítě je v suchu pokud hned nemáte čas ho přebalit,v látkovce je potřeba přebalit ihned. Já jsem tedy měla denně plnou pračku plen a v zimě to špatně schlo,byla jsem unavená,na nervy,zlaté jednorázovky. Já jsem to dělala pouze z finančních důvodů,ale dobrovolně bych do toho nešla.

lenicka07
14. pro 2014

@whitelilith Na snížení vlhkosti vzduchu se doporučuje nesušit prádlo v bytě. Tím že použiješ vysoušeč tak to možná zmírníš, ale stejně ....

janinek
14. pro 2014

@kammka Hele, ja te chapu, ja kdybych mela plisen, tak proste to resim jinak, nesnaism plisen uplne silene.

My ted meli blbe ty tri tydny, kdy to schnulo sto let a take jsem kupovala novy susak, protoze me vytacelo mit velky v obyvaku porad a nahoru se mi nevesel, jela jsem na 3 susaky, velikansky v obyvaku a jeden pres vanu a jeden takvoy divny v pracovne, k tomu u topeni mam takove male. Takze jsem velky uklidila, koupila lepsi do pracovny, kam se ten velky nevesel, a je to lepsi. Ale prudilo me, jak sjem proad prevesovala obleceni, kdyz jsem chtela dole mit obyvak a a ne susarnu. Resit k tomu jeste plisne, hodim si to.

janinek
14. pro 2014

@gaba_h Vetsina doktoru je sto let za opicemi a o latkovani nic nevi nebo je proti, aniz by vedeli proc.

janinek
14. pro 2014

Jinakmyslim, ze cukrik by nejlip udelala, aby rekla, ze teda do latkovani muzou jit, s manzelovou velkou ucasti a hlavne porizenim susicky. Kdyz pak skonci na jednorazu, porad bdue mit susicku, coz v jejich susici situaci oceni. A ten mesic pokus o latkovani prezije. A treba se stane zazrak a prijd etomu na chut a tim lip pro mimca a planetu.

filipatereza
6. led 2015

No k tomu co je ekologičtější - to už bychom se mohly začít bavit o tom, jestli je ekologičtější používat i doma plastové nádobí, které po použití vyhodíš a nebo nádobí mýt... Ekologie je myslím jasně na straně látkovek, to se nezlobte... Na druhou stranu at si každý dělá co chce... Mně vyhazovat pytle a pytle odpadu prostě vadí... Sama nesnáším vložky a nechci aby moje miminko bylo v kontaktu s umělým materiálem 24 hodin denně... Navíc nic není černobílé... Nikdo neříká, že je nutné látkovat pořád... Kdo chce, bere si na návštěvy, na víkendy jednorázovky... Já látkuju de facto pořád - úspora peněz prostě obrovská... Dcerka byla v 18 měsících bez plen, uvidíme co syn... ale i v 5 měsících občas kaká do umyvadla...
Ať si každý opravdu dělá co chce, jen když tady čtu některé argumenty, tak mi připadá, že dotyčné nalhávají okolí ale i trochu sobě že látkovat se vlastně finančně ani ekologicky nevyplatí a to prostě není pravda... (často to je proto, že nemají zkušenost s látkovkama (jen zprostředkovaně) a tak nedokáží posoudit...

jasekd
26. led 2015

Nedocitam vse, tema uz je za mnou. Jen napisu, kdo chce, hleda zpusob, kdo nechce, hleda duvod. Dvojcata nemam. Mam deti narozene 1 rok po sobe. Latkovala jsem ve dne, v noci, na vyletech, u doktora, vsude. Oba. Neni to ani slozite, ani drahe, ani extra pracne. V panelakovem 1+1 bez balkonu a susicky. A to nejsem zadna hospodynka roku a na domaci prace jsem spis lina. Kdo nezna, dela z toho vedu. Je to zdravejsi, ekologictejsi, levnejsi. Zahledla jsem jen srovnavani vyroby jednorazovek a PUL zateru 😅 Samo, ze ty kalhotky maji PUL zater, ale za obdobi latkovani jsem na obe deti pouzila tech kalhotek cca 6-8, a putovaly dal k me sestre, ktera je ekzematik, ma extremne citlivou holcicku, jsou na diete bez BKM, bezlepkove, bez vajec, bez sojy, a diteti se v latce krasne dari. Ja mam pocit, ze ti, kdo nelatkuji, asi ani neperou, kdyz se porad ohaneji spotrebou praciho prasku a znecistenim pitne vody.