Jak jste zvládaly nebo zvládáte dvojčátka?

edicen
22. čer 2012

Maminky,čekám dvouvaječná dvojčátka.Termín mám v lednu.Když mi to lékařka oznámila,byla jsem v hodně velkém šoku,zatmělo se mi před očima,vyhrkly mi slzy,ani nevim z jakého důvodu.Byla to asi směsice všeho.Moje první reakce:Dejte mi,prosím,týden na rozmyšlenou.A to vše z toho důvodu,že doma už mám dvě holčičky(5 a 3) a ta mladší to je ještě velký ďáblík..Kolikrát v noci ani kvůli ní nespím.Když se manžel vrátil z práce,nejdřív jsem ho poprosila ať se posadí a oznámila jsem mu tuto velkou novinku.K mému překvapení se zvedl,obejmul mě a byl moc šťastný..úplně opačná reakce než jsem se domnívala.On ty dvojčátka chce a já se tím pádem pokouším s tou nečekanou informací smířit a lékařce jsem řekla,že si je nechám.Teď jsem už ve fázi kdy se těším aloe pořád mě pronásledují různé myšlenky.Chtěla bych znát vaše zkušenosti,těch maminek,kterým se již dvojčátka narodila ale klidně i těch,které jsou v očekávání...
Jak jste to zvládaly či jak to zvládáte,zda se vůbec v noci vyspíte a jak jste na tom psychicky??
Děkuji všem za případné odpovědi 🙂

venuss
19. říj 2013

ahoj holky, já se ráda přidám. Mám holčičky narozené 7.2. 2013 v 37 tydnu s váhama 2600 a 2570 g, mám tedy ještě syna narozeného 19.2.2010. Holčičky v 1. měsíci dostali zápal plic, tak jsme byly hospitalizovany v nemocnici na 9 dni, bylo to hrozny, Holky od te doby strasne spatne spaly a usinaly. Do 4 měsíců jsme je uspávali na rukách, nebo u prsa, bylo to příšerné, záda mě boleli. Pak jsme se rozhodli, že to takhle dal nejde a podle metody 3-5-7 jsme je naučili spinkat sami. Bez pláče se to teda neobešlo. V 5tem mesici dostali zase kašel a já měla hrozný strach, že skončíme zase v nemocnici, naštěstí se tak nestalo, ale holky kašlaly 2 měsice. Už jsem si nevěděla rady a doktorka to moc neřešila. Holky stále kojím a držím přísnou bezmléčnou dietu (jsou alergické na bílkovinu kravského mléka). Protože se mi zdálo, že holkám už moje mlíko nestačí, napsala nám doktorka nutrilon allergy care, ale to jsem mela pocit, ze se jim zhorsil exem, tak jsem jim ho vysadila a nasadila neo cate (specialni mliko) a do druhého dne kašel přešel. Světe div se...🙂
Ikacerova@ Obdivuji maminka, ktere zvladnou stres a vsechno kolem u predcasne narozenych deti.
Měla jsem cele tehotenstvi strasny strach, ze porodim predcasne, nastesti vse dopadlo dobře.
Babičky mám blízko u sebe, ale jedna pracuje a druha, no jak bych to řekla. Bydlí ve stejném vchodu jako my, ale dává přednost své dceři s jedním dítětem.
Jinak holčičky jsou moc šikovné, už chodí kolem nábytku a hezky papají příkrmy.
Co se týká spinkání. Holky se mi v noci budily často. Zuzanka 2x Nelinka po hodině, jak píšete, byla jsem utahaná, unavená, vystresovaná, do toho jsem nemohla jít ani přes den spát, protože mám ještě toho staršího, který už po obědě spát nechce...NO, hruza.Od včerejška jsme si s manželem řekli, že jim prostě v noci prso nedám. a světe div se. Nelinka teda plakala hodinu, ale nakonec usnula sama a vzbudila se pouze 1x za noc, to zamrcela a spala dal. Zuzanka 2x zamrcela a taky spala. Ja jsem spala u starsiho v pokojicku a celou noc jsem k holkam nesla, chodil k nim manžel a utěšoval.

lkacerova
20. říj 2013

Ahoj moc dakujeme za spravicku. No som tiez zvedava kedy sa posadia, uz by sa mi to hrozne hodilo, budeme musiet coskoro vymenit korby za sportiak, lebo sa tam nevojdu. Zalezi od zimy jak moc su obleceni, ale dlho to uz asi nevydrzime. Chlapci su uz ok, len Alanko nas trapi so spanim, dnes v noci to bol zas des a neviem ani uplne preco nemohol spat :( ach jo. Ako casto spite cez den, dari sa vam spinkat spolocne? pekny den. Na Vianoce sa tiez moc tesime, len sa nejak nevieme rozhodnut, ci zostat v Prahe alebo ist na Slovensko. Ked pochodime rodicov, tak dame aj 1500 km celkom a nie som si ista ci sa mi to chce s nimi absolvovat...

lkacerova
20. říj 2013

@venuss
ahoj som rada ze sa pridavas 🙂 urcite dakujem za skusenost, ja nejak stale riesim preco sa ten Alan tak casto budi, ci mu fakt nieco je, alebo ma proste chce len citit, vidiet... od mala ma tazkosti s travenim, prdikmi, ach jo dokola. Ked takto nechate holko v noci, budia sa navzajom. ? u nas je rev oboch a neda sa to utisit
holky su teda fakt sikovne u nas to ide pomalsie ako sme predcasne. Ja som si nikdy nejak nemyslela ze budeme predcasne a tak ma to potom nejak prekvapilo 🙂 nastastie sme ok ale fakt sme si vsetci uzili :( je pravda ze neni den ked na to nemyslim a dakujem ze to takto dopadlo... nasi chalani su 10.02. 2013 🙂
obdivujem maminy co zvladaju este starsie dieta ja mam pocit ze sa zblaznim uz teraz

alenataborikova
20. říj 2013

Ahoj holky, to jsem ráda, že se někdo přidal a píše svoje zkušenosti🙂)). Musím říct, že Vás obě obdivuji, předčasňátka jsou teda mazec a těch starostí potom, co jste měli. A ještě k tomu jedno starší děcko, to bych nedala!!! No a já si tu stěžuji se svýma klukama:(((. Nevím ani jak ale naučila jsem kluky spát stejně, někdy se stane, že jeden usneo trochu dříve, ale není to nikdy více jak půl hodina. Prostě jsem je od malička dávala spát stejně, i když se jim to teda moc nelíbilo. Ale naučili se to. Uhoupávala jsem je vždycky v kočáru venku. Celý půl rok jsem s nima chodila tak třikrát ven. Ani už si nevzpomínám, jak jsem to zvládala. Přebalit, nakrmit a obléknout a šup ven. Taky jsem byla o pár kilo lehčí🙂))). Teď už mám přeci jen čas se najíst🙂)). Mireček nám začíná konečně lézt dopředu🙂)), zatím mu to šlo jen dozadu a včera poprvé se začal snažit dopředu. I když je to lenoch líná🙂)). Jsem ráda, že kluci jsou už zdraví!!! Hele a nerostou jim zoubky???? Protože když začaly takhle špatně spát, tak to můžou být zoubky. A nebo to taky může být po té nemoci, než se trochu zase srovnají. U nás to tak bylo. Když se uzdravili, hrozně dlouho to trvalo.

alenataborikova
20. říj 2013

Jinak ještě k tomu spinkání. Poraď se s doktorkou a zkus dát homeopatika. My dávali Sedalii a malému jsem dávala siliceu. Sedalie myslím docela zabrala u Matýska, ale trošku to trvalo, musí se vydržet. Má se teda dávat ai tak jen 1é dní, jenže já jsem ji dávala asi tak 4.týdny a bylo vidět, že je to lepší. No a u Mirečka zase zabrala ta druhá, je na zuby a na spinkání. Není to zrovna lék jako takový, kterým se vše hned spraví, ale myslím že nám kluky trochu srovnal. Je to totiž mhohem lepší než to bylo. Buzení po hodině či dvou hodinách. Začaly nám spinkat delší dobu a v noci se se Mates budí tak 2-3krát a Mireček také. Což je fakt lepší než bylo. Dnes jsem se i trochu vyspala. Spát 4 hodiny v kuse jsem od porodu nezažila, takže jsem z toho fakt paf🙂)))))).

venuss
21. říj 2013

@alenataborikova I já holky naučila stejně spát. TAky jsem chodila 3x s detmi v kocarku, bylo to narocne je to naucit. Z te nemocnice byly uplne rozhozene a ustrasene. Nelinka se mi poslední měsíc budila v noci po hodině a Zuzanka třeba 3x za noc. Ted uz vim, ze Nelinka v noci nepila, pouze si chtela dudlat prso (nemaji dudlika, od malicka odmitaji). Byla jsem uz tak vyrizena, ze uz jsem vubec nevnimala toho starsiho,tak se takovy spani muselo ukoncit. Nelinka mi dnesni noc spala do 5ti hod., po te dostala prso, Zuzanka je drobnejsi a ja mam i ten dojem, ze v noci jeste mlicko potrebuje, tak dostala v 1hod. a v 5 hod. a spali jsme do 7mi.🙂 Hodila jsem starsiho do skolky, manzel zaspal do prace, tak jsem toho vyuzila.🙂 ted se nasnidam, a za chvili pujdu s holkama ven.🙂
Jestli budou holky takhle hezky spinkat jako dneska, tak si konecne zacnu ty nase deti uzivat.🙂
Co vam papaji prcci?

alenataborikova
22. říj 2013

Tak to gratuluju, to je perfektní, jak holky spinkají!!! Kluci se docela taky začínají rovnat. Myslím, že se Mireček často budil, protože rostly zoubky a ještě do toho začal hodně růst. Dnes jsem se na něj podívala ráno a najednou mi přišel, že je zase větší a dost dohání Matýska. Vždycky mezi sebou měli kilo váhy rozdíl no a myslím, že až za týden půjdme na 10.měsíční kontrolu, tak Mireček už nebude takovej prcek. Říkáme jim malej a velkej🙂)), ale to už asi brzy skončí🙂)). Kluci papají skoro všechno. Kromě vajíček a ryb, to jim ještě nedávám. Snažím se vařit, ale jak víte to zas tak moc nejde. Dostávají všemožnou zeleninu, maso už taky dobře papají, brambory, těstoviny a rýži. Všechno jim chutná. Kupuju i hotové příkrmy a smíchávám to i se svým uvařeným. Od půl roka mi moc nechtěli pít mlíčko, tak už ho mají jen někdy po obědě, když chtějí a na noc. Nějak mi přestávají jíst přesnídávky, moc jim teď nejedou, ale mají strašně rádi cokoliv s tvarohem. Hlavně jim jede lipánek. Koukala jsem na všemožné tvarohové svačinky pro děti a jediný lipánek nemá v sobě chemii. To je hrozný!!!! Ale moooc jim chutná! A co papinkají holky? K večeři klukům vařim krupičku s medem a tu mají taky strašně rádi, někdy dostanou i pudink. Jsem ráda, že zatím nejsou vybíraví, ale co není ještě může přijít. No doufám, že ne🙂))).

alenataborikova
27. říj 2013

Ahoj holky, už dlouho sem nikdo nic nepsal🙂)). Jak zvládáte přechod na zimní čas? My dnes měli docela veselo večer, taky nám tu začal šíleně foukat vítr a tak jsou kluci strašně neklidní. No snad bude dobrá noc. Snad budete mít čas něco zase napsat. Jsou už kluci zdravý a je to lepší se spánkem??? Mějte se moc hezky a užívejte si teplé podzimní dny s děckama venku🙂)).

lkacerova
28. říj 2013

@alenataborikova
Ahoj, chystam sa napisat uz niekolko dni :( U nas je Alanko uz ok, uz aj lepsie spinka, ale pre zmenu ho vystriedal Maxik s prujmem a teplotou :( no proste sila a dokola. Ale svete div sa u Alanka nam cinkaju dva zuby, tak asi preto to caste budenie? teraz uz maxik teplotu nema, ale zas on sa casto budi a je viac nekludny. Tak si hovorim ci to tiez nebudu zubky 🙂 no cas ukaze. Takze sme si moc pocasie neuzili, lebo sme teplotovali :( No ja dufam ze uz bude lepsie. Inak Max sa snazi uz na styri tak cakam kedy sa rozbehne. Alanko pohoda nikde sa neponahla ide si tu svoju 🙂) Ale boli sme na kontrole na neurologii kvoli tomi ze sme predcasny a vraj je vsetko umerne veku, tak mi odlahlo 🙂 Chlapci na zmenu casu kaslu, vobec neviem ako ich zrovnam. Vecer tak isto priserne sceny ako sa islo spat. Takze sa mame tak dokola, obcas nestiham vobec nic. Holky jak zvladate s prckami domacnost? ja robim co sa da ale niekdy je to fakt mazes a neda sa vobec nic. Co sa tyka papania tak hlavne Alan papa krasne, Maxik je taky spekulant. Ale papaju vsetky druhy masa, ale najcastejsie kuracie, zelenina brokolica, kvetak, lilek, cuketa, dyna, petrzlen, spenat, mrkva a urcite som nieco zabudla. Prilohy zemiaky, ryza, cestoviny. Moc im chutia bataty jak su sladucke. Varim im kazdy den v tlakovom hrnci je to sice taz dva, ale niekedy by sa mi lubilo keby to robil niekto za mna 🙂 Kupovane im davam tiez ale iba obcas, aby poznali aj nieco ine. Inak desiata, olovrant predsnidavky, biely jogurt, piskoty, alebo struhane cerstve ovocie. Kedy ako. Vecer bastia a moc radi mlecnu kasu. No a medzitym kojime, vacsinou pred kazdym spanim. No rada by som im dala uz aj nieco ine na obed, ale nejak neviem co este mozu. Teraz jak mal Maxik prujem tak to mal dietnejsie, tak snad uz to bude ok. Tak zatial tolko, prajem krasne dni, idem makat! 🙂

alenataborikova
7. lis 2013

Zdravím při ufoukaném podzimu. U nás strašně fouká vítr. Tak kluci prodělaly střevní chřipku oba, to byla paseka, celý den zvracení, potom v noci strašný řev, druhý den unavení a potom dva dny průjem. No to byla paseka. Ale zaplaťpánbůh je to za námi. Jenže v tom mi začala růst osmička zub no a musela ven🙂)), takže teď jezdím denně k zubaři, protože se mi do toho dal zánět. To je jako z nějakého seriálu nebo románu. Ale nějak se nám to najednou všechno pokazilo. Kluci vypadaly, že už budou lépe spát a najednou bummmmm. Holky vůbec Vám to nepřeju, aby se Vám to vyhlo obloukem. Nakonec jsme střevní problémy měli celá rodina🙂)). Užívejte podzimní dny, za chvilku už začne advent....a to se už budeme těšit na Vánoce...holky já se tak těším!!!!!!!!

cekatelkadvojcatek
16. lis 2013

ahojky holky, jsem teď v 11. týdnu s dvouvaječnými dvojčátky, ale včera mě dr na utz vyděsil, protože to druhé je o týden menší. Obě mají krásnou srdeční ozvu. Prý by se mohlo jednat o syndrom mizejícího dvojčete. Setkala jste se taky nějaká s tím? a Jak to dopadlo? nemůžu vůbec spát, jsem z toho hotová...díky

alenataborikova
17. lis 2013

Ahojky čekatelko🙂)), doktor Tě vyděsil, ale neobávej se, jen si psychicky sobě a dětem přitěžuješ. Může se stát, že když jsou dvojčata dvojvaječná, že je jedno o týden či pár dní mladší. U mě to bylo také takové, jeden byl tak o týden velikostně pozadu, ale to vůbec nevadí. Může to být tak, že jedno vajíčko se vykutálí z vaječníků o něco dříve než to druhé no a dvojčátka jsou na světě a mají mezi sebou pár dní rozdíl ve vývoji. Ale zase se opravdu může stát, že jedno dvojče je více vyživované než druhé, ale je to spíše u dvojčat jednovaječných. Takže žádný strach a pokud Ti je dobře a jsi zdravotně v pohodě, tak si užívej těhotenství co to dá, protože až se prckové narodí, tak bude takový kolotoč, že se fakt nezastavíš!!!!! Držím palce a napiš.....moc maminek tu nepíše, je sice pravda, že s dvojčátkama je hodně práce a času nazbyt není, ale zase si tu ráda s někým povídám🙂))).

evikj33
18. lis 2013

@alenataborikova Ahojky nakukuji a máme asi skoro stejně stará dítka,když už řešíte téma vánoce co tak kupujete dětem a jak to u vás bude se stromečkem,mám trochu obavu at to přežije stromek i děti,tak ho asi šoupnu do ohrádky a budete péct?Já bych trochu chtěla asi po večerech.. jinak hodně dvojčecích mamin je v uzamč.d.

alenataborikova
20. lis 2013

Ahoj zdravím další maminku. také asi budu na Vánoce péct cukroví, snad to nějak dám, babičky slíbily hlídání až budu chtít něco upéct, tak snad to vyjde. No a stromeček ten nesmí samozřejmě chybět. Jen také řešíme kam s ním🙂). Asi bude na snad nedostupném místě pro kluky. I když myslím, že oba poslouchají, tedy v rámci svých možností, zkoušejí, co ještě můžou, ale přeci jen poslechnou. Máme spojenou kuchyň jídelnu a obývák a topíme v kachlových krbových kamnech, takže mají příležitost se spálit o ně, ale naučili jsme je, že na ně sahat nesmí🙂). Už to vědí, ale přeci jen trochu zkoušejí kam můžou až zajít🙂). Jsou to kulišáci kulišácký🙂)). Hrozně se těším na Vánoce, jen na tu atmosféru a klid, manžel bude konečně po roce s náma doma dlouho, na to se strašně těším. Kluci z toho asi ještě moc mít nebudou, jen světýlky se jim budou líbit, předpokládám. Koupíme jim hopsadla oběma. Myslím, že víc dárků je letos zbytečné. Stejně teď kupujeme průběžně, protože se starýma hračkama si už nechtějí hrát. A co Vy???? Jaké dárky budete kupovat???

milly.333
20. lis 2013

ahoj, mám dvojčátka - holčičky 2,5měsíce, jedna je klidná hodná, druhá neustále křičí a to pořád, když zrovna nespí a toho času kdy spí je opravdu málo ☹ prdíky ani hlad to rozhodně nejsou, nevíte čím by to mohlo být a kdy to přejde? Nemůže to být třeba nějak spojeno s tím, že se narodily o měsíc dřív? nemáte někdo podobnou zkušenost?

alenataborikova
27. lis 2013

Ahoj, no s brečením mám veliké zkušenosti. Kluci nám řvaly fakt hodně, nejhorší byl prvních 6.měsíců, bylo to opravdu na palici. Mireček byl tedy hodnější, ale zato Matěj ten řval skoro pořád, bylo to šílený. Taky jsem nevěděla proč. Vyloučily jsme úplně všechno. Prostě řval jen tak, má to v povaze je strašně impulzivní, buď veliký pláč nebo veliký smích. Ale ubezpečím Tě, že takové děti jsou potom ve vývoji trošku rychlejší a velice vnímavý!!! To že se narodily o něco dříve si myslím, že v tom to nebude. Pokud jsou v pohodě bez zdravotních problémů. Prostě máte také ubrečené dítě doma, také jsem to zažila. Člověk je z toho dost na hlavu🙂. Zkus třeba závěsnou houpačku, nebo ji nosit na sobě jestli se neuklidní při chůzi nebo chce být jen u Tebe, jestli nebrečí, když ji chováš. Zkus cokoliv co zabere. U nás zabíralo jen chování, to byla paseka. Muselo se s ním chodit a chovat. Ale věř, že to jednou skončí!!!!! Držím palce a pevné nervy!!!!!!

katerinaind
29. lis 2013

Ahoj, naše dvojčata naštěstí jako miminka plakaly minimálně. Ale starší dcera ječela od narození skoro nonstop, navíc taky vůbec nespala. Asi tě moc neuklidním, bude jí 6 a je to uřvanec pořád. Kvůli každé hlouposti spustí vždycky takový cirkus, že se to občas nedá. Já jsem si na to už zvykla, ale někdy je to náročné. Asi je to povaha, nevím, ale jinak je moc šikovná, samostatná, pořádná a s dvojčaty mi od mala pomáhá, jsou od sebe 3 roky. Přeju pevné nervy!!!

janiart
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
darling007
4. pro 2013

@lkacerova Nevěšte hlavu, u nás to nebylo o moc lepší, spíš horší, řekla bych... Kluci narození v 32 + 5 tt, Honzíka oživovali, Daneček si naštěstí dýchal sám. Pak ale u obou těžká infekce, nikdo nevěděl co je to za bakterii a kde k tomu mohli přijít a hlavně jak to léčit!!! No vidíte a všechno jsme to zvládli, sice jsme skoro rok cvičili Vojtovku a v cca roce věku se srovnali s vrstevníky, dnes máme sice sníženou imunito, ale to má dnes kdekdo... Kluci jsou úžasní, aktivní (někdy až moc), chodí do školky a ve všem se vyrovnají svým "spolužákům"... Držte se a přeji hodně sil!!! LH 😵

wwera
18. dub 2014

@edicen Ahoj,já mám taky dvouvaječná dvojčata,Marka a Matěje..jsou jim téměř čtyři roky a někdy je to složitý ale všechno se dalo 🙂 takže neboj to zvládnete,je hodně důležitý mít v manželovi pomoc a oporu..chtěli by jsme ke klukům ještě sourozence ale pořád váháme

wwera
18. dub 2014

@edicen jee ted koukám na to datum,to odepisuju pozdě 🙂 jsem tu prvně tak se omlouvám

danaantonu
13. kvě 2014

Hledam maminku,ktera ma dvojcatka,a podelila se se mniu o starostii a radosti s detmi.

venuss
23. čer 2014

Ahoj maminky, ozývám se po delší době a musím říct, že jsem opravdu už zralá na psychologa...
Jsem pořád vystresovaná, na nervy, křičím po dětech, nesměju se, jsem zlá na manžela. Už nevím, co s tím mám dělat, beru homeopatika na psychické a fyzické vyčerpání, ale tentokrát mám dojem, že mi to nijak nepomáhá...☹
Děti jsou užásní, ale mně prosttě nejde se radovat a tak bych strašně moc chtěla...☹
Také musím dodat, že starší syn je pořád nemocný a většinou pořád sedíme s ním doma V PANELÁKU, což je fakt mazec...☹
Máte nějaký typ a rady?

elisisko
2. říj 2014

@janulka1980 dvojčátka jsou boží🙂 aj ja som my sme zistili až v 12 tt že su tam dve mimiška....😀 jednovaječní klučánci :-* :-*
přirozenou cestou, v rodine sme neměli...niekto to proste začat musel....😉 teraz majú dva r. a 4 mesiace....su zlatí hodní, a maji se mnou trpělivost 😉 🙂 😀 není se čeho bát
eli

denyzuza06
2. říj 2014

@venuss šla bych rovnou k psychiatrovi, cítila jsem se loni podobně, ale já to měla z kolotoče práce, školka, škola...nakonec pani doktorka vyřkla diagnozu těžká deprese z vyčerpání. Ač nejsem zastáncem toho tipu léčby opravdu mi pomohla až lehká antidepresiva. řeš to než se složíš z celkového vyčerpání organismu zima před námi, je dost pravděpodobné že dítka budou nemocná, at tě to nezničí.

denyzuza06
2. říj 2014

@venuss aaa koukám na datu že už je to dost pozdě🙂 no tak snad jsi to vyřešila a je už dobře

venuss
2. říj 2014

@denyzuza06 mockrát děkuji za radu i tak, nijak jsem to neřešila, vyřešilo se to samo a jsem teď v pohodě, ale jak píšeš, zima před námi děti nemocné aj. starosti, ktere mě nyní tíží. Pokud se mé stavy budou opakovat, určitě navštívím lékaře...🙂

janulka1980
2. říj 2014

@elisisko dakujem za spravicku, presiel uz nejaky ten cas a mne sa dvojcatka nenarodili (to druhe sa "vstrebalo"). narodilo sa nam dievcatko. ale to druhe si cestu predsa naslo a o rok sa nam narodil syncek 😉
takze mame deti brezen 2013 a brezen 2014 😵
nech sa Vam dari! 🙂

elisisko
2. říj 2014

ja sa ospravedlnujem ☹
tak do buducna prajem len to naj i Vám i detičkám :-*
eli

janulka1980
2. říj 2014

@elisisko vobec nic sa nestalo 😉 vsetko naj aj Vam 😵