Jak jste zvládaly nebo zvládáte dvojčátka?

edicen
22. čer 2012

Maminky,čekám dvouvaječná dvojčátka.Termín mám v lednu.Když mi to lékařka oznámila,byla jsem v hodně velkém šoku,zatmělo se mi před očima,vyhrkly mi slzy,ani nevim z jakého důvodu.Byla to asi směsice všeho.Moje první reakce:Dejte mi,prosím,týden na rozmyšlenou.A to vše z toho důvodu,že doma už mám dvě holčičky(5 a 3) a ta mladší to je ještě velký ďáblík..Kolikrát v noci ani kvůli ní nespím.Když se manžel vrátil z práce,nejdřív jsem ho poprosila ať se posadí a oznámila jsem mu tuto velkou novinku.K mému překvapení se zvedl,obejmul mě a byl moc šťastný..úplně opačná reakce než jsem se domnívala.On ty dvojčátka chce a já se tím pádem pokouším s tou nečekanou informací smířit a lékařce jsem řekla,že si je nechám.Teď jsem už ve fázi kdy se těším aloe pořád mě pronásledují různé myšlenky.Chtěla bych znát vaše zkušenosti,těch maminek,kterým se již dvojčátka narodila ale klidně i těch,které jsou v očekávání...
Jak jste to zvládaly či jak to zvládáte,zda se vůbec v noci vyspíte a jak jste na tom psychicky??
Děkuji všem za případné odpovědi 🙂

veru85
2. pro 2014

mám téměř tříletou dceru a 10měsíční dvojčata - páreček a musím říct, že se to dá v pohodě zvládnout, člověk si to nesmí tolik připouštět...nemám chůvy, "hlídací" babičku jen jednu - sama má dvě práce, takže o hlídání nemůže být téměř řeč, manžel je živnostník, takže to není žádná sranda, ale fakt se to dá zvládnout 😉

cukrik123
12. pro 2014

Ahoj prosím pokud máte zkušenost nebo názor, koukněte do této diskuze, děkuju: Dvojčata - Je vůbec reálné látkovat?

smallinka
13. bře 2015

@venuss tak jsem na tom podobně s dvojčátky. jsem vyčerpaná a v depresi....možná i blíží se menzes. dneska jsem opět vybouchla a hodně, děti brečely a já taky.....pořád to mám před očima. je to strašný, nechci jim ubližovat, nadávám a dneska už jsem práskla dveřmi jak nějakej rapl a malá začla hrozně brečet...........ikdyž vím že teď si to nebudou ještě pamatovat, ale jejich vývoji to určitě neprospívá a já jsem uplně KO. Jestli se to nezlepší, navštívím psychologa. ty píšeš, že se ti to zlepšilo čím to?? díky za odpověď.

zuzanakn
26. bře 2015

Držím palečky, aby byla dvojčátka ok. Jám mám kluka a holčinu, je jim 6 let. Narodili se dříve s menší porodní váhou, tak jsem byli v nemocnici, ale vše bylo ok. Pak je nejhorší, jak psala maminka přede mnou, odstříkat, stříkačkami nakrmit a než se to zvládlo, tak mi zbyla hodina na spaní (samo jsem neusnula). Ale třeba se narodí s normální váhou a budete rovnou kojit. My jsme nakonec krmili z lahviček, mělo to výhodu, že jednou v týdnu přijela na noc známá a ohlídala děti v noci a já se vyspala. Nevýhoda je drahé mléko, takže raději kojit 🙂 . Po 3 měsících už do šlo a pak do bylo supre do doby, než děti začaly chodit a jště neposlouchaly. Občas jsem je vodila na kšírech a vypouštěla na ohrazeních hřištích. Pak přišlo období vzdoru, které nám trvalo 8 měsíců a obsahovalo řvaní a válení se v prachu cest, v louži. Ale na to funguje: přesunout dítě do bezpečí, odejít do bezpečné vzdálenosti, kde už není řev ratolesti tolik slyšet a nechat ho vztekat, ale to vy určitě víte. Občas jsem měla silné nutkání odložit řvoucí dvojkočár v parku a dloooooouho jít. Musím ale říci, že od 3 roku už je to jen výhoda mít dvojčata. Stejná třída ve školce, stejné kroužky, škola stejné úkoly - neměnila bych. Jinak pokud budete pořizovat kočárek zkuste Easy-walker. Je super, dá se řídit jednou rukou a to i naložený 😉 . Přeji pěvné nervy a hodně štěstí.

lennji
3. dub 2015

Zdravím všechny maminky 🙂 Také mě na přelomu července/srpna čekají dvojčátka - holčičky..A chci se zeptat, dá se říct, zda jsou lepší holčičky, nebo kluci? Tak celkově? Na výchovu, péči, kdo víc zlobí a s kým je víc práce? 😀 Jsem prvorodička a celkem se toho bojím, nějak si to všechno pořád nedokážu představit..

sachmet2
15. lis 2015

Neměnila bych ani na vteřinu ....

smallinka
15. lis 2015

@lennji Také jsem byla prvorodička s dvojčátky, máme dvě roční holčičky 🙂 no po pravdě, začátek byl hodně náročný, manžel musel pomáhat.....první dva měsíce bylo trochu psycho, je důležité si holčičky sladit, aby jedly ve stejnou dobu, hlavně v noci a tak.....nejvíc mě psychovalo, když začly brečet hladem obě naráz.....to jsme vymysleli udělátka do postele, zapřela jsem flaštičku o deku či plyšáka, aby mohly jíst obě. Když na sebe počkaly postupně, tak jsem krmila v náručí......třeba budete kojit. Já kojila do 5.měsíce ale s UM jako příkrm, protože mé mlíko nestačilo. Tu, kterou jsem kojila, jsem si vzala jako první, něžně jsem probudila. Abych předešla dvoum hladovým krkům naráz, to bych už těžko jednu kojila a druhou dokrmovala? Neměnila bych nikdy ani za nic, je to krásné, jak na sebe začly reagovat. Teď se honí kolem postele, smějí se na sebe, škádlí, hrají si spolu (vydrží si hrát i beze mě), což je super a myslím, že je zázrak když si jedno dítě vyhraje samo....Také po sobě opakují zvuky 😀 Jsou to parťačky a jsem ráda, že to máme celé jedním tahem, ikdyž je to někdy náročné. Určitě je dobrá výpomoc babiček, tetiček atd na vožení, to mám 2 hodinky si něco podělat, popř. odpočinout 😉 Tak přeji pohodové těhu a zdárný porod 🙂 Jinak podle mě je uplně jedno, jestli máte kluky, holky, kluka a holku. Ale můj takový úsudek je, že lepší mít dvě stejná pohlaví, můžou mít spolu pokojík, vyhrát si atd...ale je to fakt jedno. Možná, že se dvěma holčičkami je to takové harmoničtějsí 😉 No teď jsem si všimla že už máte 5 měsíců 😀 tak hodně štěstí!!!! a jak to teda zvládáte?

milejka
18. pro 2015

Já mám 4děti, poslední jsou skoro dvouletá dvojčata. Jsem moc za ně ráda i když jsem se toho ze začátku tak trochu bála. Sice ze začátku do tří měsíců to byl záhul, ale pak se vše obrátilo a děti jsou andílci. Od miminek spí celou noc, takže nevím co je noční vstávání, hrají si s polu. Jeden je dost akční a druhej zase pohodář a lenoch 😀 . Ale když si je naučíte dělat vše obě najednou jako spaní , vstávání, jídlo atd. tak to jde dobře. 🙂

fiala2016
5. led 2016

@edicen
Zdravím, asi reaguji na tvůj příspěvek docela pozdě, ale asi před měsícem nám doktorka oznámila že čekáme dvojčata a já teprve posledních pár dní funguju a dokážu si o tom něco hledat na netu. Asi 14 dní jsem probrečela. Teď už se začínám pomalu těšit ale i tak se bojím. Dvojčátka jsou dvojvaječná a pokud vše dobře půjde- musí čekáme je v červnu. Manžel je u mě taky skvěly, bez něj bych to nezvládla a musím si přiznat že i jako věřící přemýšlela o redukci. Je to naše první dítě a já si ho přála vypiplat- což vím že by bylo asi špatně. Můžu se teď zeptat na vaši zkušenost? Jak to teď vidíte? Jsou to nakonec jak všichni říkají parťáci do nepohody?

michaela_2
5. led 2016

@lennji Nemám dvojčátka, ale děti poměrně brzy po sobě. Pokud porovnám, tak náročnější mi jednoznačně připadá syn, oproti dceři 🙂. Je to asi dítě od dítěte různé, ale u nás platí u obou již od miminka: dcera jakožto první, učebnicové miminko, od narození spinkala jako andílek, kojení bez problémů, odmala si dokázala krásně hrát............syn o 22 měsíců později : první měsíce si raději moc nepřipomínám 😉 , ale nevyspala jsem se takřka vůbec..........A dnes je to ďáblík s horolezcem v těle. Člověk aby měl oči nejen vzadu, ale úplně všude!

Dodatečně gratuluji k holčičkám a schvaluji zejména jedno jméno! 🙂 jmenovkyni máme doma.

milejka
6. led 2016

@fiala2016 já mám bezvadnýho přítele kterej by děti dejchal kdyby mohl. A kluci? Ti jsou bezva. Máme taky dvouvaječný, narodili se v 36 týdnu těhotenství. Od malička ten starší, ale menší se o toho svýho brášku tak rád stará, ve všem mu pomáhá. Jsou to partáci ve všem. Neboj se toho, všechno chce svůj čas a ono si to sedne, držím pěsti.

pandabox
26. dub 2018

@fiala2016 Ahoj, rada bych ozivila tuto diskuzi, jak jste nakone dvojcatka zvladla? Nase dcera pravdepodobne dostane ke druhym narozeninam dve miminka. tak bych rada nacerpala rady. 🙂 Dekuji

hafika
26. dub 2018

Ahoj, myslím, že to hodně záleží i na dětech a jejich povaze, jestli se narodí v termínu, nebo dříve. Naše dvojvaječná dvojčata se narodila, když synovi byly 2r 4m, takže hodně podobné (i když každý měsíc navíc je znát). U nás tedy super, že se narodily na začátku léta, takže jsem je nemusela na procházku moc oblékat. Vcelku to šlo, byla jsem zkušenější, první byl opravdu náročné miminko, takže dvojčátka byla spíš za odměnu. Narodila se sice císařem kvůli poloze, ale byla v donošená a hned vcelku dobře pila, takže jsem nemusela řešit nějaké zásadní problémy s kojením apod. Velmi rychle si sladily režim, vždy jsem tedy kojila tandemově, aby zbylo víc času na staršího. Když potřebovala jedna, druhou jsem třeba i přebalením vzbudila, aby se krmily spolu. Sladit jim režim se starším se mi podařilo až kolem 6 m, kdy měli všichni dohromady oběd a pak šli všichni spát. Oběd byl asi nejvíc vtipný - nikdo se neuměl/nechtěl krmit sám, takže nejdřív dostalo lžičku jedno dítě, pak druhé, nakonec třetí, pak já a zase dokola 🙂 Ale že museli čekat, tak to staršího postupně motivovalo k samostatnému jídlu a holky se začínaly samy aspoň částečně krmit už lehce po roce. Jinak naše holky naštěstí v noci celkem dobře spaly, to mi dost pomohlo. Byla jsem tak nějak vcelkově víc v pohodě než s prvním, ač to bylo o dost náročnější. Myslím, že problermatické to začalo být až kolem roka dvojčat, když starší začal se školkou a byly jsme tři měsíce téměř pořád nemocní a nakonec dceři selhaly ledviny.

pandabox
28. dub 2018

@hafika Moc dekuji za zkusenosti. Doufam, ze dcera je uz v poradku a nemoci jste prekonali. To jsou urcite moc cenne rady. Takhle napsane to vypada jako hracka🙂 ale realita bude jiste jina. U nas to bude vesele, jedna babicka je vzdalena 3,5 hodiny cesty a druha asi tak 7. MOmentalneaji🙂 hledame novy byt, bydlime ve 4. patre bez vytahu a to se tremi detmi asi neda🙂 Jinak nastesti mala se naji sama uz docela dlouho a taky si rika o nocnik, tak snad ji to vydrzi. Ona byla od prvni chvile nenarocne miminko, tak snad si to nenevyberu ted. Jsem zvedava jak se to bude vyvijet, moc doufam, ze obe setrvaji🙂

hafika
28. dub 2018

@pandabox Tak čtvrté patro bez výtahu se třemi dětmi dá - my to tak měli. Jen tedy jsou nutná nosítka, měla jsem dvě, jednu na zádech, druhou na břiše, do jedné ruky tašku, za druhou jsem vzala třetího 🙂 Jen to šlo až od 4. měsíce, kdy mi holky dorostly do nosítka bez novorozenecké vložky, do té doby jsem je nosila po jedné, straší vždy hlídal u kočárku dole. JIná paní s dvojčaty od nás bydlí ve třetím patře bez výtahu a ta je tedy nosila v hlubokých korbičkách ke kočárku, ale to bych já nezvládla. Když každá z nich váží 3-4 kg, to musela v rukou nosit i ze začátku přes 10 kg, později až k 20 kg. Mě vadilo i nést k nosítku, jednu autosedačku, hlavně na jizvu po císaři. Nosítko má navíc jen okolo 0,5 kg, takže člověk nese navíc jen něco přes kilo, místo 6-8.

Babičky byly taky daleko, tak jednou za měsíc si vzaly na víkend staršího jinak nic. Ale měla jsem paní na úklid, bez ní bych to nezvládla. A samozřejmě pomáhal i muž.

Hlavu vzhůru, myslím, že mi v těhotenství i pak pomohlo, že jsem si v sobě udržela víru, že to zvládneme a bude to dobré. Od páteho měsíce těhotenství jsem přestala cokoli studovat o dvojčatech, protože mě to děsilo. Byla jsem sice připravená, že by dvojky šly na svět dřív, ale uvnitř jsem nepochybovala, že vydrží. A to jsem denně několikrát poponášela staršího, co už měl 15 kg, a nijak zvlášť se nešetřila.

pandabox
28. dub 2018

@hafika tak to klobouk dolu, my se rozhodli prestehovat, ale bydlime v najmu, takze to neni reseni prodeje bytu atd. Vetsi byt take neuskodi🙂 Pani na uklid je dobry tip, rozhodne🙂 taky jsme nad tim uvazovali. Ja jediny co otehotnstvi dvojcat zjistuji je jak budu mit asi velke bricho🙂) (jinak ja lezela kvuli predcasnymu porodu uz s malou. Takze ja se budu muset proste setrit, neda se nic delat.

hafika
29. dub 2018

@pandabox Tak zas náš byt byl správně velký a je v hezkém prostředí, tak jsme to rok a půl vydrželi a pak už to bylo dobré. Jinak dvojčata chtějí dobré nervy a být smířený s tím, že prostě občas budou brečet všechny tři děti najednou a je potřeba si vybrat, komu se budu věnovat prvnímu. Takže narozdíl od jedné maminky výše v diskuzi mě to tolik nestresovalo, spíš jsem se snažila vymyslet vše tak, aby k tomu docházelo co nejméně. Ale zase mi přišlo, že díky tomu, že jsem se jim tolik nevěnovala, tak jsou mnohem samostatnější a pohodovější než ten starší.

Já se zase šetřila hlavně po porodu, protže jsem nechtěla dopadnout jako u prvního, kdy jsme se 4m po porodu stěhovali a natáhla jsem si jizvu po císaři a bolela mě až do roka (naštěstí to nemělo žádný vliv na její pevnost). Ale ono se to dá vymyslet, i do vany si může dítě vylézt přes stoličku, do kočárku taky. Místo nošení se starší dítko přitulí v sedě/v leže. I do těch schodů už kolemn dvou let většinou vyjdou. A co jde nosit spíš na zádech než v ruce (včetně dětí). Pro mě hlavně po porodu tedy bylo lepší nosit děti na zádech do patra a mít kočárkárnu a sjet na chodník jen po třech mrňavých schůdcích, než jako u rodičů v paneláku mít sice výtah, ale muset tahat kočár po osmi vysokých schodech k výtahu.

sokalovaeva
24. bře 2020

Ahoj holky, podelim se s vami o moji zkusenost a radu v 6+3tt jsem byla u lekarky, ktera mi oznamila, ze jsem tehotna. Jedno embryo uz melo akci srdce, ale kdyz mi to ukazovala najednou se ptam co je to druhy vedle to mensi a ona no......asi tam budou dve, ale u toho druheho akci jeste nevidim. Holky v tu chvili jsem neverila vlastnim ocim. Prikladam foto a prosim reknete mi jak to bylo u vas. Chce me videt za pristi tyden to uz budu 8+3tt. Jsem z toho takova vyvalena a porad si rikam, ze to druhe je mensi, tak, ze to asi nedopadne....mam uz dve dcerky 6 a v kvetnu 8. Diky za nazory.