Jaká je pravděpodobnost početí dvojčat?

marianne88
15. črc 2013

Ahoj maminky, mám otázku, jaká může být pravděpodobnost, že budeme mít s manželem dvojčátka, když má manžel hojný výskyt dvojčat ze své strany rodiny (jeho sestra je z dvojčat, sama čekala dvojčata, apod.) je tady možnost, že i my budeme mít dvojčata nebo to záleží spíše na mé genetické dispozici? Z mé rodiny nevím o nikom, že by měl dvojčata.

aanysek
15. črc 2013

@marianne88 Ahoj tak tomu bych moc neverila.Muj otec je z dvojcat a ja taky a dvojcata nemam ani v jednom pripade.Nevim jak se to rika ale ja po me zkusenosti tomu moc neverim.Mela jsem o 🙂 bavu ze budu mit dvojcata a nemela jsem

marianne88
autor
15. črc 2013

já se toho taky trochu bojím, navíc nás každý straší, že když má manžel tolik dvojčat v rodině, tak určitě budeme mít taky dvojčata 🙂, ale z toho co jsem četla jsem pochopila, že to záleží spíš na genetické dispozici ženy, ale nevím, tak se ptám na zkušenosti ostatních

aanysek
15. črc 2013

@marianne88 jak rikam taky jsem mela dispozice a dvojcata jsem nemela ani jednou a to jsem byla v tehu 2X a podruhe to vypadalo podle pribirani ze mam opravdu dvojcata a nakonec z toho byl kluk jak buj,ale na tuhle otazku bys ses mela spis zeptat sveho gynekologa ten ti odpovi

hpaja
15. črc 2013

Ahoj, na dvojčátka má vliv spíš genetická dispozice ženy.

aanysek
15. črc 2013

@marianne88 jukni tu pisa je spise u zen ktere maji uz nekolikazte tehu a ze je mala pravdepodopnost vicercat ou ze dvojcata a vicecat http://www.babyweb.cz/proc-jak-se-rodi-dvojcata...

berynka
16. črc 2013

Odpověď z Českomoravské asociace Klubů dvojčat a vícerčat na stejnou otázku @marianne88:

Dvojčata jsou opravdu dědičná (žena pocházející z dvojčat má 2x vyšší pravděpodobnost, že se jí dvojčata narodí), ale u nás neexistují výzkumy, které by se dědičností dvojčat zabývaly. V současné době, kdy se rodí na 50 porodů jedna dvojčata je lépe být na to psychicky připravena, zejména, máte-li dvojčata v rodině.

andelka
16. črc 2013

V našich rodinách v naší generaci je nebo mělo být (ne vždy se povede že) 5 dvojčat..takže jsem měla obavy, 😅 ale mám "jen" dva kluky ze dvou těhotenství (a dvojče neměli, byla jsem na utz vždycky docela brzo)

elana
16. črc 2013

@marianne88 myslím že se nemusíš "bát"...vzhledem k tomu, že dvojvaječná dvojčata vznikají uvolněním dvou vajíček u ženy, tak ta dispozice jde hlavně z této strany, manžel k tomu vcelku nemá co dodat, než ty případné dvě oplozující spermie 🙂 Naopak u jednovaječných jsem kdysi četla, že může být spíš tendence z mužské strany (jakoby ty spermie měly nějaký potenciál dát vajíčku impulz, aby se krátce po oplození ještě znova rozdělilo na dvě samostatně fungující jednotky), takže záleží spíš na tomhle, jakého typu ta dvojčata manžel v rodině má. Záleží taky trochu na věku (žena do 35 má cca. 1% "riziko" že porodí dvojčata, ženy starší mají 2%), ale koukala jsem, že věkový faktor se Tebe netýká. Tak uvidíš, ale spíš bych dvojky nepředpokládala.

marianne88
autor
16. črc 2013

díky za odpovědi, jsem klidnější, i když po takové době snažení bych už klidně brala i trojčata 😀

amallie
16. črc 2013

@marianne88 dvojvaječná dvojčata jsou dědičná, resp. dispozice k vícenásobné ovulaci, manžel, pokud tuto dispozici nese a bude mít dceru, tak to může po něm zdědit, nicméně, že by on ovlivnil početí vlastních dvojčat, to není možné 🙂 dvojčata vzniknou uvolněním dvou vajíček, s tím nemá chlap co dělat, nebo jednovaječná rozdělením oplozeného, k tomu musí mít dispozici jak vajíčko, tak konkrétní spermie, říká se jim vícemocné, nebo tak nějak a to je náhoda 😉
toť příroda
pak jsou tu dvojčata z ivf a to už je jiná kapitola

ivarei
16. črc 2013

@marianne88 Kliiid, pravděpodobnost není vysoká, pokud se dvojčata vyskytují jen na manželově straně. A celkově - dvojčata nejsou žádná hrůza a strašák, kolikrát to okolí vidí daleko dramatičtěji, než maminky dvojčátek 🙂 😉

bambulkaivanka
27. srp 2013

Já třeba dvojčata čekám, ale co jsme pátrali v rodině po několik "kolen" zpět tak u nás je to spíš náhoda. Nemám v rodině žádná dvojčátka a přesto čekám dvojvaječné 🙂

bozkavatko
31. srp 2013

tak jse pridam taky, pritelova mama ma 7 sourezencu, z toho jsou dvoje dvojicky a moje babicka cekala dvojcata ale nedonosila je a muj vzdaleny pribuzny ma dvojcata, tak jaka je pravdepodobnost ? :D

delina81
1. zář 2013

U nás v rodině dvojčata nejsou. S početím prvního prcka byl problém, tak jsme se o druhé začali snažit dřív a jsou z toho neplánované dvouvaječné dvojčata 🙂. A můj gyn říká, že cca 10 let dvojčata neměl a za poslední rok už jsem pátá, která počala dvojčata přirozeně 🙂. Tolik ke statistikám.

okomodre
1. zář 2013

My počali dvojčata přirozeně dvakrát po sobě, bohužel máme nakonec jen dceru z druhého těhotenství.... V rodině dvojčata nejsou...

majka07
30. led 2014

V rodině dvojčata nemáme ani jeden a našla si k nám cestu přirozenou cestou jednovaječný holky 🙂

wwera
19. dub 2014

Ahojte,my v rodině nemáme dvojčata vůbec ani já ani manžel a počali jsme přirozenou cestou dvouvaječné kluky 😀 byl to teda šok ale máme krásné zdravé kluky,dnes už mají skoro čtyři roky a přemýšlíme ještě o sourozenci 🙂

estergabrhelova
16. kvě 2014

Ahoj,
my o tom přemýšlíme doma pořád. Můj děda byl z dvojčat, přítelův děda taky. Dvě moje prababičky taky čekaly dvojčata a byť o ně nakonec přišly, byla tam.
Takže jsme ohromně zvědaví, jak dopadneme my 🙂

hankamisa
11. črc 2014

já jsem měla dvojčata,já sama jsem z dvojčat,mamka je z dvojčat ,moje babička je z dvojčat a měla ještě sourozence dvojčata a prababička měla taky dvojčata. všechno to byli holky a tam kde se to podařilo zjistit to byli vždy dvojvaječný.pokaždé to bylo z druhého těhotenství u babi pak i za čtvrtého.bohužel vždy přežilo ale jen jedno. to druhé bud odumřelo během těhu nebo krátce po porodu.u nás je to genetika.

mimar
7. srp 2015

Ahojky u nás v rodině ani z jedné strany nikdo dvojčata nemá at z mé strany nebo od manžela. Když jsme se pokoušeli o umělé oplodnění, které ani na třetí pokus nevyšel a lékaři říkali že to už asi nepůjde že mám nějaké problémy, tak jsme to vzdaly a aniž bychom to čekali, našli si k nám přirozenou cestou jednovaječné holčičky. Takže nezáleží zdali už v rodině byli.

brokovich
7. srp 2015

Já mám dědu z dvojčat a manžel shodou okolností taky. Když jsem našla 2 čárky, tak jsem si byla jistá, že budeme mít dvojčata. No nakonec jeden kluk. Tož asi chtěj mít staršího bráchu a čekaj na další snažení. 😀

jednouurcite
23. říj 2015

Ahojky,zajímalo by me,jestli je to Přes koleno?babička je z dvojčat a druha babička má sourozence dvojčata,myslíte že pravděpodobnost je vyšší?

marketa11112
23. říj 2015

ahoj, většinou se maminky boji, ze by mohla mit dvojčátka a ja bych je tak chtěla 🙂)))muj manzel z dvojcat je ....ma sestru... slo o druhe tehotenstvi jeho mamky........a ja tajne trosku doufala....když mi rekli na utz, ze je tam miminko jedno, mrzelo me to a pomalu jsem brecela, manzel si oddychl 🙂)... jenze prcka dalšího chce i on 🙂), najednou 🙂)... a také njednou říká, ze ani ta dvojčátka by mu nevadila... 🙂) ja se jen trosku bojim, synka jsem porodila predcasne....... ale stejne mit dvojčátka je uzasne...... mam opacnou otázku.... da se tomu i nejak pomoci? fakt by me to moc zajímalo 🙂))

elana
23. říj 2015

@jednouurcite @marketa11112 jo, je vyšší pravděpodobnost, prostě rodinná dispozice k uvolňování více vajíček. Dvojvaječná dvojčata se "dědí" po ženské linii, sklony k jednovaječným zas po mužské (pokud má třeba tchán, jeho otec atd. jednoavaječné dvojky, je určitá vyšší pravděpodobnost, že i váš manžel nese ve spermiích informaci o tom, že se "má" jím oplozené vajíčko rozdělit 🙂 Ale jsou to takové teorie, samozřejmě předem nejde říct nic. A hlavně i když dvojčátka jsou nádherná, tak je dobře si uvědomit, že je to jen vrchol ledovce, na každý plný kočárek s kouzelnými dvojčaty připadá spousta těhotenství, které nedopadly právě proto, že děloha dvojčetné těhotenství neunesla, takže když se to stane, dobrý a doufat, ale určitě je blbost tomu jít naproti (teda ono to stejně naštěstí nejde).

marketa11112
23. říj 2015

@elana 🙂) ja vim.... 🙂).... byla to opravdu nevinna otázka.... me se prave libi, jak zenske vyuzivaji babske radsy, jak si poridit holcicku apod... zajímalo me, zda je něco takového i zde...... jinak vim, ze lidske telo není predurceno pro vicecetne tehotenstvi apod, sama vim, ze po mem prvním predcasnem porodu by to ani nebylo dobře.... uz po porodu jsem si rikala, ještě,ze tam nebyla miminka dve, byla by malicka.... u me to i diky tomu dopadlo dobře..... kazdopadne dvojčátka jsou velke stesti a pokud by si nas nasla, zlobit se nebudu 🙂))

chris_n
23. říj 2015

vezmi si ted 4vtom. tam byli oba rodiče z dvojčat a nakonec meli jen jedno dítko

zzyzi
8. lis 2015

Zapojím se do diskuze... 🙂 Manžel je z dvouvaječných dvojčat, můj děda byl z dvojčat, ale nevím, zda mono nebo bi... A mám dvojčata!!! Jednovaječné... To je tak 1:250, že je budete mít taky... Lepší výhra, než sportka... ;) Dědí se pouze dvouvaječné a může je mít žena v dědičné linii, ale geny mohou přenášet i muži (dědí se schopnost při ovulaci "vypustit" víc vajíček), tedy manželova sestra děkuje bohu, že dvojčata nemá, já se zase psychicky připravuju, pokud je jedna z mých dvojek mít bude... 🙂 Jsem moc ráda, že je mám a že jsou dvě 🙂

kacenka_p
15. kvě 2016

Dvojcatka v rodine nemame, presto jsem v 11tt a cekame dvouvajecna dvojcatka😉

astyna
15. kvě 2016

Mě kdysi na to řekl doktor, proč je tolik dvojčat, tak kvůli tomu, že ženy rodí později - pak se to jakoby snaží příroda dohnat, tak se narodí dvojčata. Nebo z umělého oplodnění - klasika. Uvidíš, partnerova sestřenice má jednovaječná dvojčata z umělého oplodnění (jedno odumřelo, druhé se rozdvojilo), její otec je také z dvojčat.

kafr
15. kvě 2016

Ahoj, tak já taky přidám svou zkušenost:
Babička z tátovy strany je z trojčat (asi více vaječné, nevím,ale byly to 3holky ), tato babička měla dvojčata při 3. těhu (holku a kluka = dvojvaječné, můj taťka to není)
Děda z mamčiny strany je z jednovaječných dvojčat.
Když jsem to říkala tchyni, tak se smála, říkala že u nich jsou dvojčata v rodině taky, takže to máme jasný. A výsledek? O miminko se snažíme 6 let, takže kolikačetné těhotenství je mi šumák. (IVF u nás nepřipadá v úvahu) Takže hoď starosti za hlavu, pak to nějak zvládnete. Pořád lepší dvojčata, než žádné mimčo 😉