Reakce okolí na dvojčata. Jaké jsou ty vaše?

shaula
3. zář 2009

Ahoj, všechny maminky dvojčat (nebo vícerčat 🙂 ).
Napadlo mě založit tohle téma, abychom se mohly vzájemně podělit o různé reakce okolí na naše dvojčátka - ať už vás potěšily, pobavily nebo naštvaly.
Mně třeba vadí, když někdo komentuje můj kočárek "to tedy máte tank" nebo "máte na to řidičák?"
Zvláštní jsou i reakce typu "aspoň jste to vzali jedním vrzem" - na to se mi chce odpovědět "no právě" 🙄 I když mít dvojčata je prima, přece jenom si připadám ochuzená o to druhé těhotenství a mateřskou a trošku se závistí koukám na těhule 😢 Manža už další nechce, prý co kdyby to byla zase dvojčata 😀
Jaké zkušenosti máte vy?

jarkalada
4. lis 2012

@evikj33 "obojí" jsem přesně říkala i já a pak byly krásný ty překvapený reakce 🙂 A segře jsem dala nápovědu, že je to druh malé uzeniny, a až po několika minutách přišla na to, že to je asi "páreček" 😀

maya79
4. lis 2012

Ahoj, musím říct, že byly chvíle, kdy jsem při procházkách s kočárkem tryskem míjela ostatní maminky s a další kolem jdoucí, abych neslyšela hlášky typu "Ježíš, dvojčata, to je strašný", "to bych nechtěla" atd. Měli jsme první rok poněkud hustý a venku jsem si chtěla trošku dobít energii a tohle mi fakt nepomáhalo. Dobrá byla taky dosti hlasitá debata v buse, že rodiče dvojčat se častěji rozvádějí - zřejmě bych se bez této informace neobešla. 😀

Ale také bylo samozřejmě hodně fajn hlášek a milých přání. A taky hlavně už teď je daleko líp a konečně si rodičák náležitě užívám 😎.

@llluckaaa je to jen o přístupu - mě by zabilo, kdybych celou minulou zimu strávila doma kvůli nechodícím dvojkám 😲. Taky pátrám v paměti, kdy jsem nějaký film nebo pořad v telce viděla celý. 🙄 Jinak myslím, že si můžu dovolit dělat skoro všechno jako ostatní maminy, ale něco je opravdu nedostupné. Některé kamarádky třeba pracují z domova (samozřejmě jen na nějaký 0,25% úvazek) - na to jsem opravdu zatím čas nenašla a co mě mrzí, tak zatím nemůžu ani absolvovat různé kurzy s dětmi, protože je to vždy jeden dospělý na jedno dítě a já nemám toho druhého (o penězích vůbec nemluvím). Takže tak.

maya79
4. lis 2012

Ještě mě nedávno dorazila jedna paní, která se se mnou docela ostře hádala, že "mixík" nemůže vzniknout přirozeně, že jsme určitě byly na umělém a nechceme to přiznat. A i když jsem pak pustila informaci, že nám pomohly hormony, tak trvala na svém, že kecáme. 😀

amallie
4. lis 2012

Já se projíždím po okolí se zářivě růžovým kočárkem a neustále mě někdo zastavuje a ptá se, jestli jsou to kluci 😀
a taky, když je s námi ještě starší dcerka, jestli ta je také moje? tak to mě teda a) obdivujou, b) litujou (těch je naštěstí méně)
a neustále chce někdo strkat hlavu do kočáru 😠

taky se každý ptá, jestli máme dvojčata v rodině

bez nadsázky ale musím říct, že není skoro nikdo, kdo by po nás nečuměl, když někam jdeme, občas si připadám jak exot a radši nosím sluchátka, abych se vyhla debilním dotazům

dendinka
4. lis 2012

@maladama i z IVF mohou být jednovaječná dvojčata

maladama
5. lis 2012

@dendinka jasně, u IVF je stejná pravděpodobnost, jako u přirozeného početí.
Ale matky jednoho dítěte se nikdo neptá, jestli byla na umělým, že...

dendinka
5. lis 2012

@maladama no tam záleží na použitých metodách, když má muž dobrý spermio, tak prostě mohou dát vajíčka dohromady se spermiemi do jedný misky a nechat to osudu, mám dvě kamarádky a jednu příbuznou, který mají dvojčata pomocí ivf a bavila jsem se o tom akorát s jednou, ostatní o tom nikdy nemluvili, tak jim to zřejmě není příjemné ani od přátel atd. aby se to rozebíralo, takže by mě nikdy nenapadlo se jich na to vyptávat a natož cizích lidí, ale od tý jedný, která se o tom baví, vím, že opravdu lidi co v životě neviděla jen tak přiletí ke kočáru, aniž by se zeptali strčí tam palice, nebo tam vysadí své děti, upatlané, prskající ani nepozdraví a už hrnou, jestli sou z umělýho, no určitě jim o tom bude vykládat... Taky má dvě holky, bývaly celý v růžovým, kočár teda měla černej s oranžovýma vložnýma taškama, ale jinak prostě všechno holčičí a i když pak měli náušničky, tak se jich pořád ptali, to sou kluci že? Natož že má ještě dceru starší než ty dvojčata no a to je teprve trragédie, když šla po školce na procházku s nima, to hned byl její manžel strašnej chudák...

maladama
5. lis 2012

@dendinka vzhledem k tomu, že jednovaječná dvojčata vzniknou úplným rozdělením jednoho vajíčka (diplacentární 0-2 dny od oplodnění, monoplacentární diamniotická 3-7 dní od oplodnění, monoplacentární monoamniotická 8-12 dní od oplodnění), tak ve skutečnosti u IVF je pravděpodobnost jednovaječných nejpíš nižší, než normálně (protože při kultivaci by se na to přišlo a vzhledem k rizikovosti jednovaječných dvojčat by asi doktoři radši vybrali jiné embryjko).

ale lidi jsou blbí, to bezesporu. už se těším na to, jak mm bude hrozný chudák, že, dvojčata a o 20m staršího syna, no jak to může zvládnout!

a tchýně furt trvá na tom, že je jedno, že jsou dvojky identický, že by to stejně mohl být páreček.

gammaray
8. lis 2012

dnešní reakce na moje dvojčata(mám párek),ráno před školkou...jákýsi chlapeček ukazuje prstem na nás a říká své mamince...mami to jsou dvojčata,co chodí se mnou do třídy.a ona nato....co si to zas vymýšlíš,facka...vždyt je to holka a kluk,tak to nemůžou být dvojčata !!!!někteří lidi jsou fakt blbí 😀 😀

vlckulka
30. lis 2012

někteří lidi jsou fakt neuvěřitelní, jednou mě zpovídala paní v čekárně u zubaře, holky tam lítaly a ona byla taková družná, pořád se mě vyptávala a pak už přesně nevím, jak se zeptala, ale vím, že jsem jí odpovídala, že jsou narozené o pět týdnů dříve a ona se mě naprosto vážně zeptala: "A obě?" No jen jsem na ní nechápavě vytřeštila a oči a po chvíli jí povídám: "Obě, vždyť jsou to dvojčata" No nevím, zda si paní myslela, že jsem vyprdla jedna holku a pak za pět týdnů druhou 😀 No někdy je to fakt veselé, ale jsem alergická na řeči typu "to vás fakt lituju", "to bych nechtěla" atd. Nevím, jak si to asi představujou, to jsem měla říct, že dvě nechci a jednu nechat v porodnici. Někdy jsou ti lidé opravdu hloupí 😕

marca22
20. led 2013

Tak někteří lidé mě potěší,ale spoustu komentářů mě dokáže i vytočit,hlavně když je to pořád to samé dokola. Nejčastější jsou řeči jako : Je to krásný,ale té práce. Dvojnásobné starosti (ale taky radosti). To máte co dělat že? (mám ale nějak mi to nevadí) Jsou přirozeně nebo po umělém? nebo Měl u vás v rodině někdo dvojčátka? Potom Jak to zvládáte? Pak mě taky vytáčí když se mě někdo ptá jestli mám páreček,když řeknu že dva kluky tak to už není tak zajímavé 😒 Počkej za chvíli se z toho zblázníš. Počkej až budou běhat! Já bych to nechtěla,mě stačilo jedno. A nejlepší perla mé tchýně že s jedním dítětem je také práce,jsem si naivně myslela že ocení jak to zvládám,tak nic no 😀 Pak taky jé ale oni nejsou stejní 😀 Který je hodnější? A fakt hloupá otázka mé kamarádky Kterýho mám radši? 😕

vecernice
21. led 2013

Máte aspoň páreček? (jako když už mám tu smůlu, že mám dvojčata 😀). odpověď: kluky. No to není taky tak zlý 😀 (já si kluky strašně přála).
Jsou vymodlení? To je něco jako taktnější dotaz, zda jsou z umělého. (Stále nechápu, jak se na to cizí lidé můžou ptát😀)
no aspoň to máte ze jedné vody načisto (no to platilo donedávna 😀)
ale nejsou úplně stejní (no to jsem ráda, tak mi prozraďte rozdíly, páč já je nepoznám 😉
ale ten jeden je holčička (kluci oba oblečení stejně do modré a oba jsou stejní 😀)
no té práce. jak to zvládáte?
aspoň si spolu vyhrajou. (no věřím, že časem jo, ale v tomto věku? 😀)

a nejlepší pohledy jsou, když mám kluky na kšírách. naštěstí případné poznámky neslyším 😀

a každý, kdo mne lituje, neví, jak já jsem šťastná, že jsou dva 🙂 ač mne to kdysi vyděsilo 😉
jo a pak mne baví, když mi jednomatky vysvětlují, jak to mají náročné 😀 no jo, moji kluci si vyhrají spolu, tak to nepochopím 😀

tifany123
8. únor 2013

mě nejvíc štve, že když se každý zeptá, že to musí být hrozný a já odpovím, že úplně v pohodě, že: jsou hodný, tak každý JEN POČKEJ, ONO TO PŘIJDE. Jedna maminka dvojčátek mi říkala, že pořád čekala, kdy to jako přijde a ono pořád nic, ale tohle těm lidem nevysvětlíte 😀 mám dva kluky, takže i řeči typu DVA KLUCI? AHA, HM, TAK TEĎ JEŠTĚ TU HOLČIČKU.... asi je povinnost mít páreček 😀
samozřejmě pak obvyklé a o kočáru tanku, za jsou z umělého apod.

betuse
8. únor 2013

hezké téma 🙂 my to máme asi jako ostatní, kočárek tank, to máte v rodině? (na to jsem obzvlášt alergická), kdo je hodnější, rodila jste císařem, to musí být hrozné, ještě by to chtělo holčičku.....jak to zvládáte? kojíte? 🙂 😀 Neměnila bych ale ani za nic, jsou to zlatíčka největší a jsme šťastní, že je máme...... 😵

orchidis
9. únor 2013

Sestra má dvě děti plánované a potřetí do toho vlítla neplánovaně a byly z toho dvojky 😀 , takže u nich už teď vzhledem k počtu dětí jede: A jste Jehovisti nebo katolíci 😀 ? Kde bydlíte, jak to živíte? a pak taky vyděšené výkřiky.
Vypadá to jako sranda, ale někdy je to děs, docela ségru obdivuju.

luc1979
24. bře 2013

@vecernice hele to je jak u nás - jen reakce na odpověď - 2 kluci - Ježíšimarjá 🙂. Pak taky monomaminky, že to mám vlastně lepší, že ony by si nedovedly představit mít dvakrát to dítě, co mají, protože je to ale DĚSNĚ náročné, že si neumém představit 😀. S úsměvem jsem jich už nekolik i politovala 😀

luc1979
24. bře 2013

JInak se mi dostal z netu článek:
Kočárek s dvojčaty přitahuje pozornost…
16.08.12 / Martina Vlková Fialová
„Jéééé, dvojčátka! Můžu se podívat?“ Kdyby si maminky dvojčat vedly nějakou hitparádu výroků, které nejvíce nesnášejí, tenhle by asi patřil k vrcholu pomyslné soutěže. A soupeřil by s následným zvoláním: „Jééé, ty jsou krásný. Jak je od sebe rozeznáte? A jak to zvládáte? Já osobně bych to určitě nezvládla.“
Když jsem v době těhotenství četla na internetu diskuse maminek dvojčat o tom, jak jim stále někdo kouká do kočárku a klade stupidní otázky, dospěla jsem k závěru, že to asi nebude tak zlé, mají-li maminky čas diskutovat právě o tomhle. Až o pár měsíců později jsem pochopila, že mezi neutuchajícím řevem dvou kojenců a zvoláním kolemjdoucí neznámé ženy „Jak to zvládáte? To bych teda doma nechtěla!“ nemusí být pro psychiku po půl roce velký rozdíl.
S naším dlouhým kočárem jsem budila pozornost okolí naprosto spolehlivě. Křičeli na mě puberťáci („limuzína pro dvojčata jede!“) a do kočárku mi jednou nakoukl i bezdomovec. Později jsem si jen potvrdila, že moje zkušenost nebyla ojedinělá.
Jako bych vezla siamská dvojčata
„Občas na nás lidé koukají, šuškají si a otáčejí se, jako kdybych vezla v kočáře siamská dvojčata s dvěma hlavami na jednom krku. V dnešní době, kdy je dvojčat dost, mi to přijde divné,“ vrtí hlavou Zuzana, maminka dvojčátek toho času v kočárku. A maminka Běta v jedné internetové diskusi zase glosuje, že si občas připadá jako v zoo a má chuť začít vybírat vstupné – což není mimochodem od věci. Protože když vám někdo řekne, že „tohle by doma nechtěl“, máte pocit, že mluví spíš o obrovském bernardýnovi než o dětech. „Navíc když lidé strčí hlavu do kočáru, bojím se, že naruší intimní prostor mých dětí,“ dodává Běta. Samozřejmě je na nás, maminkách, kam až zvědavce pustíme. „Mně ani nevadí, že nás lidé okukují. Ale některé otázky mě spolehlivě rozesmějí. Třeba když se lidé ptají, jak naše dvojčata od sebe rozeznáme. Máme totiž kluka a holčičku,“ podotýká Ina.
V kdysi cizím místě – dnes jako doma
Všechno lze uchopit i z druhého konce. Někdy sice není pozornost vítaná, ale jindy mohou být dvojčátka jakýmsi „oslím můstkem“ k navázání vztahů v okolí. „Na sídlišti, kde bydlíme, jsem kdysi nikoho neznala. Když se nám prckové narodili, všichni se o nás zajímali. Dnes už nás zná spousta maminek, pejskařů, chlapíků, kteří si chodí přes silnici pro pivo – a my je. Ač původem z hor, cítím se tu už jako doma. A asi i to je pro zdravou komunikaci důležitý,“ myslí si Eva, jedna z maminek, které „obdiv ulice“ neberou jako zásah do soukromí, a naopak ho i vítají.
Dvojčata k dvojčatům
Speciální kategorií lidí, již pokukují po dvojčecím kočárku, jsou rodiče dvojčat, která už kočárku odrostla. „Hele, dvojčata,“ strkají do mě pravidelně manžel i starší dcera. „Promiňte, máme taky dvojčata,“ omlouvám se s úsměvem. To je většinou dostatečná vstupenka k dalšímu rozhovoru. Protože maminka dvojčat se vás rozhodně nezeptá, jak to zvládáte. Drtivá většina zvědavců nakukujících do kočárů jsou ženy. Jednou jsem ale projížděla supermarketem a měla jsem pocit, jako když mě někdo sleduje. Ten pán s námi prošel celou Billu. Zeleninu, pult lahůdek, koutek se zlevněným zbožím. Už jsem toho měla plný zuby. „Potřebujete něco?“ vybafla jsem. „Pro, pro, promiňte. Směl bych se podívat? Také jsme měli dvojčata. Nějak rychle to uteklo a chybí mi to…“ Odpustila jsem samozřejmě ve vteřině. A nejen jemu. Jen se nás už neptejte, jak je rozeznáme nebo jak je zvládáme. Zvládáme, někdy horko těžko, ale zvládáme. A rozeznáme je většinou snadno. Zvláště ta většina z nás, která má dvojčata dvojvaječná.
Převzato z časopisu Betynka.

marton
25. bře 2013

@luc1979 Moc hezký článek 🙂 .

ilcus
26. bře 2013

Jsem sice teprve na začátku, ale reakce okolí se hodně zaměřujína finance - jak to budete živit? Já sama jsem nesmírně nadšená, protože ani já a ani můj přítel v rodině dvojčata nemáme, tak to pro nás bylo překvapení. Myslím si, že je dar mít mimi a navíc ještě 2 🙂

arabiana
27. bře 2013

Ojéé, když to tady čtu, tak se obávám, že budu na okolí dost sprostá 😀 První vlnu překvapení při oznamování, že čekáme dvojčátka jsme docela ustáli, ale diskuze o tom co je horší jestli dva kluci nebo dvě holky už ne. Proto jsem se rozhodla až do porodu neříkat pohlaví. Jedna trapná známá pořád řešila, že když to budou dvě holky tak se pos....z tanečních, ježišmarjá všechny šaty, boty, mašle atd. dvakrát. Snad nikdo mi neřekl, že je to jedno, hlavně ať je donosím a jsou zdravé.
A jelikož ty dvě holky fakt čekáme tak myslím, že největší záhadou pro lidi bude jak můžou být dvojvaječné 😀 A jak je rozeznám.

kettynka1234
27. bře 2013

Ahojky, máme dvojčátka 16 měsíců a krom nich i 11ti a 8mi letého klučíka. Ano, 4 děti 🙂 Reakce v okolí? proboha tolik dětí!!! A jak to zvládáte? Pomáhá vám někdo? Jo, zvládám to dobře, za děti jsem ráda ( musím podotknout, že jsem si po klukách hrozně přála holčičku - podařila se 🙂 tak mám 3 chlapce a jednu kočičku 🙂 a jestli mi nějdo pomáhá? ne, nepomáhá, jsem na ně sama. Manžel podniká a je pořád v práci. Ale tak nějak nevidím velký rozdím mezi jedním a dvěmi dětmi. Do té doby, co se každý rozprchne na jiné místo 🙂

lister
28. kvě 2013

V souvislosti s kojením je pro mě nejblbější otázka "Tak co, kojíš?" pronesena nahlas vcelku neznámou kolegyní z práce, kterou jsem potkala v Albertu mezi regály se sladkostmi. V ten moment se otočili na nás další tři nakupující, zhodnotili podle blízkosti ke kočáru kdo je matkou a pátravě se mi zahleděli okamžitě na hrudník. Myslela jsem, že omdlím. Nenapadlo mě nic, čím bych ji odpálkovala. Tak jsem něco zažbrblala v duchu, Ano , ješte, částečně... Ale příště až ji potkám, nezapomenu na ni hulákát přes celou prodejnu... Tak co, ještě máš ten výtok?????

Osobně považuji od neznámých lidí všechny otázky typu : Kojíš? A to jsou z umělého oplodnění? apod. za nemístné a hloupé.

Věty typu - to je nadělení, to bych tedy nechtěla - už nekomentuji. Manžel poznamenává pouze, že jsme si taky nedávali dvojčata do dotázníku nebo - Však vám je taky nikdo nedává....

http://novomama.webnode.cz

venuss
20. zář 2013

ahojky, tak ja mam dve holicicky, oblekam je ve smes stejne, akorat jedna ma ruzovou cepicku a druha fialovou a duchodci se me ptaji, jestli mam holku a kluka. Nebo jsem šla po chodniku a jel duchodce na kole a volal na me, at jdu bokem, ze jsem siroka... Tak na to jsem mu odpověděla, že se po chodniku na kole nejezdi.
Ale popravdě mě to už nebavi ten " obdiv" lidí, kazdy nahlidne do kocaru a strasne se chce vybavovat o mych detech a nejlepsi jsou duchodci, kteri jsou hlusi a rvou u toho kocaru a holky vzdycky vzbudi...

maladama
8. lis 2013

tak jsem si to tady znova pročetla... když jsem byla těhotná, tak se furt lidi ptali, jestli je to z umělého. A bylo to protivné.
Teď bych si mohla dělat zářezy na kočárku, kolikrát někdo zvolá (ať už na mě, nebo tak, že to slyším) "To musí být hrozný!" případně "To bych doma nechtěl/a!" Teda na ty zářezy by kočárek asi nestačil, i když nechodíme mezi lidi extra často (barák se zahradou to jistí), tak by mi stejně už teď došlo místo. Zabít. Málo. Ptal se jich někdo? Nebo - ptal se někdo mě, jestli chci dvojčata? Neptal. Tak s tím žijem, no a co?
Fakt mě nebaví být tenhle druh "celebrity" ☹

zunem
13. lis 2013

Teda hoolky :D Musím přiznat, že jsem se pobavila, ale zároveň vyděsila. Vzhledem k tomu, že jsme z malinké vesničky a dvojčata to budou asi první v historii, tak to teprve budou reakce. Ale za sebe musím říct, že já se strašně těším, máti je z dvojčat já si je vždycky přála. Jen manžel to nečekal a rozdýchával to asi týden :D :D teď řeší co by bylo nejlepší za pohlaví 🙂