Strach - neznalost - dvojčátka - prvorodička

pajatwins
30. led 2018

Ahojky maminky;)
Chtela bych se Vam sverit s obavami, kterych se nemohu zbavit a zeptat se, jestli jste byl nekdo v podobne situaci a jak jste to zvladli ...
Je mi 21let a jsem v 15tt....s pritelem (24let) cekame dvojcatka... Trapi me deprese z rodicovstvi..
Me zkusenosti a vedomosti s detmi jsou na NULE.
Na miminka se tesim, ale nevim vubec nic.
Sice nejsem jedinacek, ale sestru mam o 10let starsi.
Takze vyhoda - mladsi sourozenec- me nepotkala.
Ani poradne varit neumim, ikdyz me to bavi.
Mamka me v kuchyni toho moc nenaucila, protoze sama umi chudak upect jen 1druh buchty a to hrnkovou.
Z detstvi si pamatuju, ze obedy u nas nebyli moc ruznorode. Z omacek max. Koprovka a krenovka a penez na vyvarovani moc taky nebylo, takze obedy byli spis z levneho kraje...Napr. Kase s parky, zapecene brambory s tocenakem a vajickem.
Zakladni veci jako gulas, svickova, nebo znojemska..To mamka nevarila, neumi to.
Brzy jsem se osamostatnila...Ne, ze bych chtela, ale spis nastala tezsi rodina situace, takze od 16let jsem zacala bydlet sama. Nemam ani moc velke pribuzenstvo.
Dalsi moznost, kde bych mohla neco malo pochytit o detech, tak napr. Od kamaradek..No nejakou dobrou kamaradku, ktera by mela miminko, taky nemam...
Mela jsem tu cest si max. 3 x miminko pochovat a pohlidat tak na 5min a to v kocarku..
Maminku mam nemocnou a jeste se bohuzel musim stehovat k priteli, takze od ni budu hodne daleko.
Pomoc a rady od ni taky neprichazeji v uvahu.
I mentalne je trosku uz trosku jednoduzsi.
S pritelem budeme u nej na baraku, kde v druhe casti bydli tchyne. Videla jsem ji tak 3x... Vypada mile, ale citim se uz ted ponizene si predstavit, ze bych ji mela obtezovat 1.000x denne o rady, take se zas tak moc nezname a bojim se, aby jsem si casem nevyslechla pomluvy, ze sama peci nezvladnu a prilisne zadosti o pomoc ji zacli obtezovat.
Dalsi deprese prichazeji, pri pomysleni nad skutecnosti, ze uz tyden po navratu z porodnice budu kazdy druhy tyden s dvojcatky sama... Pritel jezdi na turnusy..A prevazne tyden doma/tyden X km daleko.
Moc empatie bohuzel v sobe nema, takze sverit se mu,nema moc vyznam. Bohuzel ani utesit me neumi.
Kdyz jsem smutna, tak bohuzel dar rozveseleni nema..
Jinak je zatim hodny, ale zase je ted hodne ve stresu ze starosti, jak budem zvladat financne, predstava jak se mu zivot zmeni, ale vic ani vlastne nevim..Ikdyz se snazim s nim komunikovat, tak je dost introvert.
Vsechno spis drzi v sobe...
Uz ted se snazim googli vselico mozne, ale je to pro me spanelska vesnice. Snazim se podle ruznych seznamu sestavit vybavicku, ale i v te se nachazi spousta veci, ktere ani poradne nevim, jake maji vyuziti.
Detska vanicka vim co je :D , ale zase kolik musi mit voda pro miminka max. stupnu jsem taky nevedela.
Nebo to, ze pro miminka se musi obleceni vyvarit a vyzehlit... Asi jsem blba, ale nevim ani co znamena "vyvarit "... ☹
Jedine, co me zatim trosku uklidnuje, ze me snad aspon neco malo reknou a nauci v nemocnici, ale ani tam vlastne nevim, co vsechno se dozvim...
Z celeho srdce si nepreju nic vic, nez byt pro svoje miminka ta NEJLEPSI maminka na celem svete..:(

westie
30. led 2018

@pajatwins Nemam zkusenost s dvojcatky, takze v tomto moc neporadim, ale zkusila bych si najit ruzne skupinky tady nebo na FB, kde se resi dvojcata - tam bys mohla dostat prakticke zkusenosti od maminek. A hlavne podporu v tom, ze to urcite zvladnes!
A taky muzes zkusit najit maminku z tveho okoli na prochazky s kocarkem, se kterou si budes vymenovat zkusenosti.
Taky by bylo dobre se vic seznamit s tchyni a zjistit, jestli si sedite a jestli je ochotna ti pomahat a v cem.

prejeta_zaba
30. led 2018

Nechci byt hnusná, ale život není o jednom druhu buchty nebo o teplotě ve vaničce. Připadáš mi strašně naivní, možná ani ne věkem, ale spíš povahou. Jak dlouho jste s přítelem spolu, že ani neznáš jeho maminku? Jsi si opravdu jistá že chceš bydlet v domě s cizím člověkem daleko od svých blízkých? Asi by mě nenapadlo říct, že nevím co je vyvařování oblečení (btw. to už se dnes snad ani nedělá,ne?) nebo kolik má mít stupňů voda... Zaměřila bych se na podstatné věci, kdo ti bude pomáhat až bude přítel pryč? Hlavně ze začátku, když ani nevíš jak chytnou miminko tak asi budeš potřebovat často někoho k ruce - co třeba ta starší sestra nebo nějaká kámoška? Jako jak držet nebo jak koupat ti asi ukážou v porodnici, ale zbytek už musíš zvládnout sama. Myslím, že není třeba z toho dělat vědu, většinou tě prostě řídí intuice nebo se v dnešní době podíváš na internet, to je možná i lepší, než staří příbuzní. Ale hlavně, píšeš, že přítel ani neví jak tě rozveselit - dokáže tě podržet až budeš nevyspaná, budou vám řvát dvojčata za zády a domácnost bude vzhůru nohama? Neuteče třeba? Držím palce ať to ustojíte a zvládnete dětem dát láskyplné zázemí 😉

evee24
30. led 2018

Tak taky sem nikdy neměla zkušenosti. Ve 22 jsem otěhotněla. Dřív mi přišli deti jak mimozemšťani :D. Mno jinak varit se časem člověk naučí. Proste zkoušet. Našla bych si knihy o spravne manipulaci. To mi chybělo. Dost mi pak pomohli na rehabilitaci. Jinak dneska se oblečení nevyvaruje. Normalne sem prala na 60 v dětském gelu. Jako trosku klid. Já teda dost výchovu resim tedy ted články. Moje máma razí vyrvat a div na dite ani nesahat takže tak se neshodneme. Přidej se do skupinky s dvojčaty. Jinak nevím no. Já nemít chlapa z prace doma tak se s tim jedním urvankem snad ani nevykoupu. Tak pak urcite někdo pomůže aby ses nezbláznila.

pavca1982
30. led 2018

Ahoj, zkušenost s dvojčátky nemám, v této situaci to budeš mít asi hodně těžké.Mám ale už třetí dítě a jediné co ti můžu nabídnout je pomoc písemná.Takže když budeš něco chtít klidně napiš, zeptej se, pokud to bude možné ráda ti poradím.Nevadí mi to.Držím palce.

dvork
30. led 2018

Mám dvojčátka, je jim už skoro 20 měsíců. Předně je úžasné, že budeš dvojčatová maminka, a s podobnými pocity, hlavně obavy, jak vše zvládnu, jsem bojovala taky. Moji broučkové jsou mé první děti, takže nálož pořádná, jen se mi narodily až ve 30 a v okolí už mělo děti (včetně dvojčat) několik mých blízkých kamarádek, což mi to celé trochu usnadnilo. Určitě je důležité mít k dispozici pomocné ruce, pokud to je jen trochu možné. Nesmí to být na úkor toho, aby ses cítila dobře, ale pokud by tou pomocí byla tchýně, proč ne. Miminko je samo o sobě velmi náročné, natož když jsou dvě a tohle by potenciální babička mohla pochopit. Mně takhle pomáhá od začátku přítelkyně mého táty, protože moje vlastní mamka je natolik nemocná, že jako babička nemůže fungovat. A má tchýně je také nápomocná, jak jí to práce dovolí. Rozhodně bych doporučovala, aby přítel věděl, jak se cítíš, už jen samotné těhotnetsví může být velmi náročné, často bývá rizikové a je nutné se šetřit (to ale vůbec nemusí být tvůj případ). Do péče o děti by se měl taky tatínek maximálně zapojit, můj funguje na 100% od začátku, prostě věděl, že samotnou by mě to položilo. O vyváření se neboj, miminkům bude nejméně první 4 měsíce stačit jen mléko (pokud by byly na umělém, při kojení se začíná s příkrmy kolem 6. měsíce). A co se týká jídla pro mě a muže, pár měsíců jsme to řešli dovozem obědů. Neviděla jsem v tom nic špatného, prostě v danou situaci nám to oběma vychovovalo. Postupně se do všeho dostaneš - naučila jsem se nestresovat se předem, zbytečně to ubírá síly. Hlavně si věř, protože dojčátka naděluje příroda jen těm, které to zvládnou. A tady na MK nebo na FB jsou skupiny pro rodiče vícerčat, kde ti rádi pomohou a poradí.

dvork
30. led 2018

Ještě k těm skupinám - na FB je jedna opravdu velká (Dvojčata), jsem členem a panuje tam většinou příjemná a přátelská atmosféra. Doporučuji se také přiadat do dvojčátkových bazárků (např. Bazárek pro dvojčata, Dvojčata - bazárek), kde můžeš najít vše možné od oblečení, přes kojící polštáře až po kočárky. Často tam také maminky nabízí, že budou rpodávat větší balíky oblečení nejlépe jedné mamince, takže můžeš i za slušné peníze pořídit výbavičku. A také bývají i regionální skupiny, v té naší už se povedlo domluvit i pár srazů.

eviicka
30. led 2018

Strach má ze začátku skoro každá a ty to budeš mít o jednoho prcka těžší. Dvojčata nemám, ale co mě při čtení tvého dotazu napadlo. V dnešní době strašně možností a informací, vyznat se v nich je skoro nemožné. Mě ale hodně pomáhá tady na koníku termínová skupinka, kde se vždycky řeší to aktuální co se prcků zrovna týká. Pak ty skupinky k dvojčatům. (Ale pozor je potřeba brát většinu návodů a rad s rezervou a najít si svoji cestu) Tchýně pokud je jen trochu v pohodě ti určitě ráda pomůže poradí. To je obrovská výhoda. A co se týká zkušeností, ono si moc nepomůže nikdo, nejen že se spousta věcí dělá dneska jinak než za našeho dětství, ono se to dělá jinak i než před pár lety 🙂. A nějak vyrostly nakonec všechny generace. Ještě pokud máš možnost, tak v porodnicích se dělají kurzy péče o dítě 😉.
Držím palce, a neboj se ono se to poddá (a pokud by to přeci jen někdy vypadalo, že ne, tak věř, že nějakou krizi máme semtam skoro každá 😉).

pajatwins
autor
30. led 2018

@prejeta_zaba
Diky za reakci...
S pritelem se zname uz z drivejska dele...No chodit jsme spolu zacali kratce, takze tolik prilezitosti na seznameni s jeho maminkou opravdu nebylo ..
I kdybych se tchyni bydlet nechtela na vyber nemam. Nemam nikoho z moji strany, kdo by mi pomohl. Sestra bydli daleko, mamka v garsonce. A hledat si blizko moji rodiny, coz uz je jen mamka pronajem, kdyz ma pritel barak a splaci na nem rekonstrukci, kterou pred casem dokoncil je blbost.
Takze jedine u rodiny z jeho strany muzu cekat podporu.
Kdyz bude pritel pryc, tak hned od zacatku proste budu sama.
V meste kde ma pritel barak nikoho neznam a starsi sestra se o rodinu absolutne nezajima, zije trochu jinak..:/
A jestli mi pritel az mi budou brecet dvojcatka neutece???
To asi dopredu tezko zjistim.
Ta situace nenastala, takze opravdu nevim, jak mam vedet jestli neutece. Budu se max. Modlit at to ustojime a vsechno dopadne.

sabatko
31. led 2018

Jsem teta dnes už čtyřletých dvojčátek a je pravda, že sama jsem už jedno extrémě náročné děťátko doma měla, takže vidím rozdíly. Zvládnout se to samozřejmě dá, hlavní je se nebát předem. Na všechno přijdeš postupně, je pravda, že každá ruka se hodí, ale stejně je nejlepší si vytvořit své postupy, rituály, které si zažiješ a hodně se zautomatizuje. Příroda to zařídila dobře, ona naskočí intuice a ta Tě spolehlivě povede, jen ji poslouchat. Vždy se s maminkou těch "našich" dvojčat smějeme zážitkům manželovi babičky (můj tchán je náhodou také z dvojčat), že se jí narodila naprosto nečekaně dvojčata, žádné ultrazvuky nebyly, a najednou vyvářela, prala a žehlila místo očekávaných 40 plen dvojnásobek. A to doma měla ještě dvouletou cácorku. A také to zvládla, v podstatě bez podpory rodiny, přistěhovala se za manželem přes půl republiky. Proti tomu je to v podstatě brnkačka..... To je samozřejmě jen vtip. Nevím odkud jsi, ráda Ti pomohu radou, můžeš kdykoliv napsat, mám kolem sebe spoustu rodin s dvojčaty (asi se dvojky přitahují nebo co🙂, takže se ptej. Hlavně klid, ten prospěje Tobě i miminkům nejvíc.

vanea
31. led 2018

Ahoj, neplaš 🙂 i maminky, ktere si mysli, ze si vsechno nastudovaly, jsou kolikrat po porodu zakončené a klidne se "uci" vsechno znovu. Ono je ta zkušenost prostě nová, nikdo a nic tě na konkrétní miminko/miminka nepřipravi..muzes mit 10x nactene, ze voda ve vane ma mit tolik a tolik stupnu, ale pak budes mit zimomrive mimco a bude chtit vodu teplejsi/studenejsi, tak bude rvat:D takze se budes muset přizpůsobit intuitivne, asi mu nebudes delat vanu podle poucky, kdyz to nefunguje..a tak je to úplně u vseho🙂 ber jako vyhodu, ze jsi těhotná tak dlouho, abys aspoň začala studovat zaklady - jako vyvarovani dudliku a jak se perou detske veci a podobne🙂 to se učí a zjišťuje většina holek v tehu, v tomto nemáš žádnou nevýhodu...okolo mne taky zadne dite neproslo a ani jsem zadne nedrzela, z kamarádek jsem první s prckem (v 27:D) ,rada si delam veci podle sebe, takze jsem se pripravovala taky az v tehu, nevim kdy a kde bych jinak zjistila, jak se co dělá, kdyz jsem to nikdy nepotrebovala🙂 to zvládneš, nejsi hloupá ani neschopná, tak nebuď nervózní a cti a cti;)

monaluza
31. led 2018

Budte v klidu, takove pocity ma kazda, at je ji dvacet nebo petatricet 😉. Jeste mate cas cist, ale radim nebrat nic vazneho, radeji s nadsazkou, mne se libily blogy Tehotny gynekolog a Vydesena prvorodicka. Stejne je pak nejlepsi delat si vsechno podle sebe, kazde dite je jine a univerzalni navod neexistuje.

Na vareni doporucim treba kucharku, Snadno a rychle od Vanka nebo Kucharku pro dceru od Zatloukalove. Trenovat muzete, az muz nebude doma - kdyz se to povede, nechate mu porci v mrazaku, o nepovedenych pokusech nemusi ani vedet 😉. A az budou mrnata na svete, muzete obedy brat treba v blizke skolni jidelne, to vam usetri spoustu casu...

eviicka
31. led 2018

@pajatwins utíkají i chlapi, se kterýma měly ženské před tím úžasný vztah a 10ti leté manželství a naopak, takže jak píšeš, tim e fakt nemá cenu se stresovat.

Ještě k vaření, třeba tu svíčkovou dneska už spousta holek neumí a nedělá. Moje mamka byla moc dobrá kuchařka, ale kuchyň byla její a na nás ostatních byly jen pomocné práce (strouhání, nádobí atd.). Takže vařit se učím taky až v dospělosti postupně. Nevím co bude očekávat partner, ale jídlo u dětí se vyvíjí tak postupně, že bude ještě dost času se do toho dostat.
A ještě mě napadlo to že bude partner vždy týden s tebou (bude doma?) může být i výhoda, budeš mít čas si pozařizovat, co je třeba, dospat, naplánovat doktory atd...

blahova_andrea
31. led 2018

nemám ještě celé dotčeno, ale základem by mělo být lepší seznámení s tchýní, navázání dobrého vztahu, aby jsi se nemusela bát na něco zeptat, poprosit o pomoct. aspoň v ten týden, kdy budeš na děti sama. o tom, že vše zvládneš vůbec nepochybuju a ty bys taky neměla. mít děti zvládaly ženy vždy i v horších podmínkách než máme dneska my 😉 určitě je potřeba zapracovat na vlastní psychice, protože ta ti může děsně přidat, ale taky jít pořádně proti tobě. rozhodně ti doporučuji si najít sympatickou maminku z okolí, s kterou si sednete, která ti třeba některé věci vysvětlí, uklidní tě, pomůže a rozhodně NEGOOGLI o všem! zblázníš se z toho. většina spokojených maminek jsou spíš ty méně online 😉 nejsem žádný přírodní typ, ale s léty jsem přišla na to, že poslouchat vlastní intuici, vlastní tělo, vnitřní hlas...má dost do sebe, ať si okolí myslí a říká co chce.

blahova_andrea
31. led 2018

@prejeta_zaba hele, ono se to hezky přemýšlí, ale život má spoustu cestiček. já třeba s přítelem nebyla pár týdnů a stejně jsem jeho rodiče poznala až když našemu prvnímu dítěti bylo 8měsíců. nevíme co jde kde za čím 😉

barchen
31. led 2018

@pajatwins Tyhle pocity má mnoho maminek, i ty, které např. v pracovním životě dokázaly řídit a vést "polovinu zeměkoule" 🙂 a s příchodem miminka zjistily, že vlastně tady toho moc neumí 🙂. Mnohé maminky doporučují internet jako zdroj informací. Já osobně jsem tady hodně opatrná, míň je někdy víc, spíš doporučuji pořídit si nějakou knížku na téma mateřství, výchova dítěte nebo tak nějako. Pár dobrých a levných publikací se dá sehnat. Už jako těhotná se setkáte s různými názory a věcmi, které jsou pro Vás teď zřejmě neznámé. Od porodu, přes dětské nemoci, kojení vs. umělé mléko, očkování dětí, kočárek, první příkrmy, hračky, první botičky atd... Tady je fajn mít vlastní názor a nespoléhat se na anonymní diskuze, příspěvky a články. Vždy se najde někdo, kdo Vám bude tvrdit (přesvědčovat a i vyhrožovat), jak tím co děláte nebo jste udělala, svému dítěti škodíte. (zaručeně to bude u témat jako pediatr, dětská nemoc, očkování, příkrmy nebo boty pro děti 🙂 ). Je fajn se nenechat ovlivňovat tím, co je teď moderní a nechat si klidně poradit i od starších i když se to tehdy dělalo jinak. Možná by Vám pomohlo si na začátek zjistit, co Vás čeká v těhotenství, jaké vyšetření a průběh, jak probíhá porod, co Vás čeká i s dětmi po něm, trochu si projít dětské nemoci co se může/nemusí vyskytnout, abyste pak u každé vyšší horečky nepanikařila, nenechat se zlákat věcmi, které nebudete potřebovat (např. různé typy zavinovaček, spousta nepotřebného oblečení a hraček, příslušenství, kosmetiky atd...), nebát se zeptat lékaře i pediatra na jeho názor a nepovažovat lékaře za někoho, kdo Vás chce zahubit a vydělat na Vás. Netrávit moc času na internetu, tady je víc negativních věcí, zkušeností a hlavně skryté reklamy na všechno možné. Na stranu druhou se na internetu dají najít např. recepty pro příkrmy, internet Vám může pomoct s vařením i od samého začátku, dále jsou tam i zajímavé pozitivní zkušenosti maminek, nebo rady na různé problémy. Hlavně začít pomalu, nestresovat se, všechno se beztak nenaučíte hned ale až přímou zkušeností se vším možným 🙂

luj89
31. led 2018

Ahoj, takové pocity má téměr každá těhulka. Neboj, ono to všechno přijde 🙂. Řiď se svým rozumem, popř. se poraď na netu nebo koukni na nějaké seznamy výbavičky apod. Jinak oblečení se opravdu nevyvařuje (já ho peru na 60 s plenkami a je to na některých kouscích dost vidět, kdybys ho vyvářela, to už by asi nepřežilo vubec 🙂), vařit se buď naučíš, nebo bude vařit přítel/tchyně a že dělá přítel turnusy bych vzala pozitivně, vždyť bude s vámi týden v kuse! 🙂 Navíc od února si může vzít ,,otcovskou dovolenou,,. Neboj, vše bude OK!

pajita
31. led 2018

Ahoj, nemam zkusenost s dvojcaty, ale mas na to par mesicu, aby ses neco docetla, ale neber vse dle knizek, ale tak jak to citis, jsi mlada, ale jelikoz pritel se te rozhodl si te nastehovat do baracku, ktery zrekonstruoval, nemyslim si, ze bys mela utikat nebo on, urcite se leknete az prijdou deti na svet, ale vse bude v poradku a zvladnes to jak ty, tak i pritel. Ja byla se svym (nyni uz manzelem), teprve pul roku a pak jsme se zacali snazit o mimco, ale ja uz mela odvychovanou neter a par deti zasebou, tak jsem se toho lehce bala, ale vzdy mi pomohla mamka, takze kdyz nemas tu moznost mamky, ta zkus tchyni, ikdyz nebude milionova, urcite ti rada pomuze i s radama, preci jen ''ti'' vychovala pritele a sveho syna 🙂 to ze nemas kamaradky neznamena, ze si je neudelas, zijeme v zahranici a nikoho jsem tu neznala a ted tu mam kamaradky 🙂 varit se naucis, porid si nejakou kucharku a podle toho to zvladnes, pripadne i na netu je spousta dobrych receptu, doporucuju ti, abysi sis toho uvarila vic a zamrazila 🙂 at nevaris kazdy den jak blbec 🙂

blahova_andrea
31. led 2018

a u toho přítele teda žiješ v Brně?

makiszek
31. led 2018

Máš ještě spoustu času, seznam se pořádně s tchyni, začni vařit, něco málo si precti a zkus si v novém bydlišti najít kamarádku co má dítě. Po porodu spousta věci naskočí automaticky 😊

alkuska
31. led 2018

Holky to už asi podrobně napsaly nade mnou, takže jen stručně - neboj se předem věcí, o kterých není jisté, že přijdou.

Takže s tchyní si udělej dobré vztahy a pokud je to normální ženská, pomáhat ti bude. Musí jí být jasné že dvojčata jsou zápřah a když uvidí z tvé strany snahu a má všech pět pohromadě, bude ti oporou. Pokud fakt nevíš jak vůbec s dítětem manipulovat, zkus koupit Něžnou náruč rodičů, nám to dost zezačátku pomohlo. Uvidíš že pak už do toho sama vklouzneš, donutí tě to samo.

Jestli budeš chtít doma sama vařit, začni se učit už teď. Na internetu najdeš spoustu receptů a holt to chce zkušenost, takže kup maso a prostě tu omajdu uvař, jiná cesta není, jinaks e to nenuačíš než tím, že to budeš zkoušet.

Oblečení se dnes nevyvařuje, většina oblečení šitá v číně by se v tom procesu rozpadla. JInak vyvařování se dnes dělá pračkou, teplotou na 90 stupňů, já jsem to snad nikdy nepoužila a to dávám dceři látkové pleny. Když potřebuju prádlo vydezinfikovat (např. pokakané), dám k praní místo aviváže sanytol, koupíš v drogerii.

Když budeš něco potřebovat poradit, neboj se zeptat, tady ti každá ráda poradí.

petrapetule
31. led 2018

Ahoj, az me dojmulo,jak bezradna a ztracena jsi 🙂. Vubec si nic nepripoustej,neboj se a jen se tes a bud v klidu 🙂! Clovek.si muze milion veci naplanovat,nacist atd a v zivote to stejne pak prijde samo. Predne bych zkusila ted vic komunikovat s budouci tchyni,at se otukate,zjistite,seznamite,vybudujete duveru. Pokud bude jen trochu normalni,urcite te v tom nenecha a treba naopak bude moc rada,ze bude co k cemu 🙂. Vareni -doma me mama taky k nicemu nepustila,ani nenaucila . Ale nebojto,staci jen zacit ,chtit a proste zkouset. Zacni s jednodussima receptama,nejake vygoogli nebo kup kucharku,nenize to zadna velka veda,to pujde,neboj se 🙂 ! Do vseho skocis a budes uz pak delat automaticky,instinkty funguji dobre. Preju ti hodne stesti,hlavu vzhuru a myslet pozitivne 🙂 !

konidana
31. led 2018

vaření pro děcko ze začátku není řádné vaření🙂 to mi šlo, i když jinak vařím max. míchaná vajíčka a palačinky:D Také je dobré nepropadat těm nekonečným seznamům potřebných a nutných věcí - bez většiny se dá v pohodě obejít a ani nechybí 😉 Závidím dvojčátka, já si je vždycky přála, ale mám dvě děti necelé dva roky po sobě. Myslím, že to je ještě ta horší varianta 😅 Tedy začátek budeš mít určitě náročnější s dvojčátky, ale po 1. roce nebo 2 už to bude lepší a lepší🙂

crejzy
31. led 2018

Bude to pro tebe asi težké, ale myslím si, že pokud je tchýně pohodová, nakonec budeš ráda, že je blízko a kdykoli ti může pomoc. Já sice nemám dvě děti, ale měla jsem težký začátek (viz případně můj článek) a bez tchýně bych to potom nedala. Přiletěla z daleka a skoro dva měsíce s námi bydlela a to je přece jen jiné, než jak jsem jí znala dřív. Ted jsou malému 4.měsíce, tchyně je pryč a doma nám to krásně šlape 🙂 držím place ať spolu vycházíte.