Exekuce a výzva

kbramborova
23. srp 2018

Maminky a ženy, je mi neuvěřitelně trapně, ale jdu si k vám pro radu jak dále pokračovat. Partner dnes ráno obdržel dopis ve kterém jsou 3 dokumenty: Vyrozumění o zahájení exekuce, Výzva ke splnění vymáhané povinnosti a Exekuční příkaz k provedení exekuce srážkami ze mzdy a jiných příjmů.
V dokumentu ,,Výzva ke splnění vymáhané povinnosti" je vymáhaná povinnost 8 900 Kč. A je rovněž napsáno, pokud se tato povinnost uhradí do 30-ti dnů od doručení výzvy, bude exekuce ukončena. Pokud se tak nestane, dojde ke srážkám ze mzdy.
V dalším dokumentu: ,,Exekuční příkaz k provedení exekuce srážkami ze mzdy a jiných příjmů" stojí že se má splatit dluh 12 200 Kč. O tomto dokumentu již účetní v jeho zaměstnání ví a má vše připravené ke srážení.
Ale o dvě hodiny později od doručení dopisu zjistil, že má bance příkaz na 12 200 Kč, což je částka která měla být srážena až ze mzdy. V tu chvíli měl na účtu okolo 8 700 Kč, to se zablokovalo a teď je v mínusu cca 3 500 Kč a čeká se na doplacení onoho mínusu, aby to mohla banka odeslat exekutorovi.
Chtěla jsem se zeptat, zda je to v pořádku? Dnes přišla výzva na zaplacení do 30-ti dnů na nižší částku, ale o chvíli později zabaví to, co se mělo zabavit až ze mzdy pokud by se to včas neuhradilo. Máme nárok aby vrátil ten rozdíl,12 200-8 900=3 300 Kč?
Podotýkám, vše přišlo dnes, na poště to neleželo ani se nikde dopis nezatoulal. Omlouvám se za sloh.

teeerez
23. srp 2018

Mate narok na vraceni casti castky, nesmi zabavit nad existencni minimum coz timto exekutor asi porusil.. . (vychazim z toho, ze manzel nema jiny ucet)

kbramborova
autor
23. srp 2018

@teeerez nevím jestli to hraje nějakou roli, svoji nejsme ale máme syna, tudíž má vyživovací povinnost, to mi řekla účetní, když jsme řešili kolik mu zabaví z platu. A nene jiný účet nemá, ale v bance mu řekli, že mu účet odblokují až doplatí/vloží na svůj účet ten mínus 3 500 Kč. Mě hlavně jde o to, že na jednom papíře je napsáno že má 30 dní na zaplacení a pak zabaví to co měli zabavit, pokud by to nesplatil. Už jsem měla vypsanou složenku, že to odpoledne odešlu z jeho a mých peněz a už jsem nestihla

misakri
Autor odpověď smazal
Zobraz
syrinxka
24. srp 2018

Pokud zaplatíte sama dobrovolně do 30dní tu částku 8.900Kč přímo exekutorovi tak se tím exekuce ukončí. Je to jistě s nárokem na poloviční odměnu exekutora. Pokud byste tak neučinila. Tak byste platila už tu vyšší částku 12 200Kč - už s nárokem na plnou odměnu exekutora. Exekutor si tu částku může stáhnout až po nabytí právní moci exekuce. Proto je ten exekuční příkaz už na tu vyšší částku. Zaměstnavatel má zatím tedy povinnost strhávat, ale peníze nechává u sebe dokud nedostane od exekutora vyrozumění o právní moci. Pak teprve by se ty peníze dostaly k exekutorovi. Nebo pokud byste zaplatila v rámci výzvy těch 9tis. tak vám vrátí peníze rovnou zaměstnavatel, ty které strhl.

kbramborova
autor
24. srp 2018

@syrinxka ano přesně tak. Vše přišlo v jednom dopisu. V 9ráno přišel dopis a v 11 dopoledne týž den byl zablokován účet. Tak kde je těch 30 dní na zaplacení té nižší částky? O to mi jde, zda je to v pořádku. Já vím člověk si řekne exekuce. Je to z doby kdy jsme se ani ještě neznali a on se nechal umluvit, ať si vezme pro někoho paušál. Zapomněl na to, a tak to dopadlo. Odpoledne jsem to chtěla jít zaplatit složenkou, tak jak je nabízeno v té výzvě

syrinxka
24. srp 2018

Těch 30dní se vztahuje jen pro nárok na poloviční odměnu exekutora. Je to 30dní od doručení těch dokumentů. Přesný datum kdy ta lhůra končí vám případně sdělí exekutor. Exekutor tyhle dokumenty posílá většinou až s prvním vydaným exekučním příkazem. To je normální postup. On nikoho nevaruje předem protože většina nepoctivců by ihned udělala opatření aby se žádný peníze nevymohly. Podle mě je ten postup úplně v pořádku. Určitě vám posílali i exekuční titul - nějaké rozhodnutí soudu - které je pravomocné. Exekutor opravdu nemá důvod sám od sebe to rozhodnutí zpochybňovat a tak rovnou vydává i ty exekuční příkazy a blokuje. Můžete si zavolat exekutorovi a určitě vám potvrdí co vám říkám. .

anetka9
24. srp 2018

Oni to tak dělají, ale ve výsledku by jste měli platit jen tu nižší, když to uhradíte včas🙂 Normálně mu zavolejte a domluvte se, jsou to taky jen lidi🙂 Jinak je pravda, ž eby k tomu ale měl být exekuční titul..což zpravidla je rozhodnutí soudu nebo nějaká jiná veřejná listina, která říká, že jste povinni to uhradit🙂

natlinka27
24. srp 2018

Zavolejte exekutorovi pokud na to máte peníze úhradte to a můžete z účtu vybrat životní minimum zajděte si do banky vyberte životní minimum ono to chvilku trvá banka musí poslat žádost na centrálu a pak vám vyplatí to minimum a až bude zaplacený dluh účet vám zase odblokuji

kbramborova
autor
24. srp 2018

@syrinxka ano nepoctivců je hodně, to vím sama. Ale jde mi o to, že když se ty peníze strhly v bance v jeho prospěch (už mu je banka odeslala) tedy 12 200 a dal 30dni na zaplacení té částky 8900 tak jestli ten rozdíl vrátí? Když se to zaplatilo behem jednoho dne...

kbramborova
autor
24. srp 2018

@natlinka27 banka mu nic nedala, s tim ze mu pouze mohou ucet odblokovat az tam dorovna ten minus. Vic pry pro nej nemohou udelat

rory_g
24. srp 2018

Jaké je datum na té výzvě? Jinak nejjednodušší je zavolat do exekuční kanceláře daného exekutora a zeptat se, většinou tam pracují normální lidi (s exekutorem mluvit nebudete 😉 ). Ale musí partner, tobě nic neřeknou...nejsi účastník řízení

natlinka27
24. srp 2018

@kbramborova to je divné protože mě se tohle stalo nedávno a životní minimum mě dali

natlinka27
24. srp 2018

@kbramborova pokud tam měl peníze tak banka musí mu vyplatit

natlinka27
24. srp 2018

@kbramborova já tam měla své peníze asi 5tis a blokace mě přišla na 20tis a vyplatili mě těch 5tis.

syrinxka
24. srp 2018

Banka zatím udělala blokaci, peníze má u sebe. K exekutorovi se dostanou až po uplynutí těch 30dní kdy exekuce nabývá právní moci a o tom by banku ještě exekutor vyrozuměl. A teď máte čas, to buď zaplatit do těch 30dní samy přímo exekutorovi těch necelých 9tis a nebo si to po té lhůtě 30dní exekutor z banky stáhne, ale těch 12tis - bez nároku na poloviční odměnu jak je psáno ve výzvě. Když to zaplatíte exekutorovi do těch 30dní samy. Banka dostane pokyn ať vám peníze uvolní a uvidíte je zase zpátky na účtu - těch blokovaných 12tis. Jinak nárok na dvojnásobek životního minima máte, ale jde o to jak si to vykomunikujete s bankou.

kbramborova
autor
24. srp 2018

@rory_g na vyzve na necelych 9tis. Je 17.8. a na exekucnim prikazu je 16.8. jasně, s tim se počítá ze musi volat on

kbramborova
autor
24. srp 2018

@syrinxka jasně uz to chápu, ale je ted nějaká šance, da se nejak domluvit? Jde mi o to ze na účtu mel 8 700 a dluh dela 8 900. S tim ze bych mu z meho uctu doplatila 200Kc a bylo by to zaplacené, vlastne by se to stihlo do tech 30dnu. To je asi nereálné že? Budeme mu volat v pondeli, dnes ani vcera tam nikdo nebyl. Jinak mu byplata prijde na ucet 12.9.

syrinxka
24. srp 2018

To bohužel, nejde. Exekutor si to může stáhnout až po těch 30dnech. A to ještě musí poslat vyrozumění o právní moci do té banky. Dřív to bohužel nejde.

syrinxka
24. srp 2018

Ještě se lze domluvit s exekutorem. Pokud byste sehnali těch necelých 9tis, že by vám obratem ten účet uvolnili, ale to záleží na jeho ochotě. Lze poslat usnesení o zrušení exekučního příkazu hned datovou schránkou do banky a na základě toho banka ihned může uvolnit účet. To už je ale na vás a na tom, na jak ochotné lidi narazíte. Ale bylo by to nejrychlejší řešení celé věci. Chápu ovšem, že peníze nerostou na stromech a není to jen tak sehnat 9tis :/

kbramborova
autor
24. srp 2018

@syrinxka Dobře, takže tohle tedy nejde. Tak jiná možnost. Nejdéle do 12.9 by měla přijít mzda. Přijde cca 26 000, počítám že přijde toho 11.9., 30-ti denní lhůta uplyne 15.9. je to dost na hraně. Můžeme ihned jak to přijde poslat těch 9000? Jestli když je tam blokace na 12 000 jestli se dostane ke zbytku peněz aby se to odeslalo? A on by následně zrušil u banky blokaci účtu a v zamestnání příkaz.

syrinxka
24. srp 2018

Ano, ke zbytku peněz se dostane. Blokace je na 12tis v té bance. Takže pokud tam bude víc jak těch 12tis tak se zbytkem může manipulovat (pokud je to tedy jediná exekuce), ale jen přes pobočku v bance - nejde internetový bankovnictví. Pak by se to stihnout dalo. Ale ten termín, kdy končí ta lhůta 30dní si pro jistotu ověřte u exekutora - nevím teď přesně jestli se tam započítávají soboty, neděle nebo ne.

kbramborova
autor
24. srp 2018

@syrinxka ano, to je jediná exekuce. Ještě je teda otázka, kolik mu uplne přijde protože účetní má připravený ten příkaz na mzdu ale to by se snad už nějak zpytlíkovalo, pokud to nepůjde udělat dřív. Termín zjistíme hned v pondělí. No internetové bankovnictví mu normálně funguje a dnes v bance mu řekli ze pokud dá svolení, že exekutorovi odešlou těch 8700 a zbytek můžeme poslat z jiného účtu. Proto jsem se ptala, ale přijde mi to divné. Uvidíme co nam řekne v pondělí. Dekuji za cenné rady