Jak fungují podílové fondy?

Zodpovězené
25. dub 2019

Dobrý den,

zajímalo by mě, jak fungují podílové fondy? Musím si založit zvláštní účet? Kdo investuje měsíčně poslané peníze - já, nebo to za mě dělá makléř, anebo se na tom dá domluvit? A výběr peněz zpět jde hned, nebo se musí dát nějaká výpověď?

Děkuji za odpovědi!

Dobrý den,

podílový fond je nástroj vhodný především pro drobnější investory, od kterých získá prostředky a umožní jim tak přístup třeba k investicím, ke kterým by se s vlastním menším objemem peněz sami nedostali. Fond řídí a profesionálně spravuje manažer fondu, stanovuje jeho strategii, portfolio atd., takže je podílový fond (zejména třeba smíšené podílové fondy) zároveň dobrý nástroj pro investory, kteří sami nechtějí a nemají ambici hlídat si ceny akcií, obchodovat na burze apod. Fondů je na trhu mnoho, jsou různých typů a zaměření. V principu to funguje tak, že si založíte u dané společnosti smlouvu s identifikací platby. Zaslané peníze jdou rovnou na sběrný účet u investiční společnosti, která po identifikaci platby peníze zainvestuje (pokud máte tedy takovou smlouvu sjednanou například od finančního poradce, tak to není tak, že pokyn k zainvestování peněz dává on nebo že se posílají peníze jemu). Pokud se budeme bavit o otevřených podílových fondech (nejběžnější varianta), tak v případě výběru peněz (odkupu) zašlete investiční společnosti žádost o odkup podílových listů (podle výše odkupu může být vyžádáno úřední ověření podpisu na žádosti), ta na základě obdržení této žádosti stanoví aktuální hodnotu a peníze Vám zašle na účet uvedený v žádosti. Odkup by měl být investiční společností proveden bez zbytečného odkladu, nejdéle však do 15 pracovních dnů (ze zkušenosti je ta doba kratší).

V případě dalších dotazů reagujte do Poradny, případně pište na mail nebo volejte.
Hezký zbytek dne.

S pozdravem
Ing. Martin Sládek
martin.sladek@partners.cz
604 682 454