Lze stávající hypotéku převést na novou nemovitost?

zorrinka
21. led 2015

Ahoj Všem, zajímá mě, zda tu někdo řešil tuto situaci, kdy měl hypotéku např.na bytě a chtěl tu samou hypotéku ale převést na novou nemovitost, která má i lepší odhad. Náš dům má hodnotu 2,7 cca, možná i míň už, má 100 let, je po rekonstrukci, ale chtěli by jsme hypotéku přetáhnout na nemovitost, kde momentálně bydlíme - 7 let starý dům, hodnota cca 2,9mil. Zásadní problém vidím ten, že manžel bude mít zápis do registru a nevím, zda to bude velký problém, je státní zaměstnanec, za cca půl roku bude mít povýšení, takže si přilepší, prosím, řešil to tu někdo Vím, že je to složitý proces, ale novou hypotéku by nám se zápisem nedali. Já jsem samozřejmě v yhpotéce spoluručitel, bez zápisu. Děkuji!

thesun
21. led 2015

@zorrinka ahoj, myslím, že by jsi měla kontaktovat tu konkrétní banku, ve které hypotéku máte. Teoreticky by to neměl být problém. Banka by měla poslat svého odhadce na nemovitost, kde bude nová zástava. Pokud to projde tak by vám banka měla dát kvitanci, že ve chvíli, kdy bude zapsáno zástavní právo na nové nemovitosti bude zástavní právo na té původní odstraněno a to si pohlídat. V katastru potom budete mít poznámku zástavní právo smluvní. Není to žádná ostuda. Hypotéku má dneska každá druhá rodina. Manžel by s tím problém mít neměl. Jiné by bylo kdyby byla nařízená exekuce, která se taky v KN zapisuje, to by potom mohlo zaměstnavatele zajímat - pokud je tedy státní zam. kupříkladu v politice atd..... jinak žádnému zaměstnavateli by po majetku svých zaměstnanců nic být nemělo.....

zorrinka
autor
21. led 2015

@thesun Ahoj a moc děkuji za tvou odpověď 🙂 My už zástavní právo smluvní máme v KN, to je v pořádku, s tím počítáme, jen mě zajímalo právě, zda už tuto možnot někdo řešil, ted voláme ještě naši poradkyni ať nám to potvrdí 🙂 Ty registry jsou zlo, člověk se tam dostane, ani neví jak pořádně...:O Děkuji děkuji!!! 🙂

eileenk
21. led 2015

@zorrinka Je potřeba se zeptat v bance, kde hypotéku máte, ale myslím že by to mělo v pohodě jít. Přesně se to jmenuje "Změna smluvních podmínek hypotéky - výměna zástavy" a myslím že to nebude žádný problém, jelikož už u nich hypotéku splácíte, nebudou zřejmě vůbec potřebovat náhled do registrů, ale budou řešit jen nemovitosti. Bude Tě to stát nový odhad na dům a poté poplatek za samotnou změnu smluvních podmínek hú, ten má každá banka jiný, zeptáš se nebo najdeš v sazebníku (na netu).

zorrinka
autor
21. led 2015

@eileenk tak už jme zjistili, právě nám v bance moc nechtěli nic říkat a našeho poradce vyhodili, protože dělal černoty a kvůli němu tak i zacházeli s námi :/ Jako kdyby jste za to asi mohli, ale teď nám jedna magistra řekla, že poplatek 4tis a odhad, super, děkuji 🙂

eileenk
21. led 2015

@zorrinka No to je úplně standartní poplatek jak jsem psala. Buď tu změnu chceš a zaplatíš to, nebo musíš nechat zástavní právo na bytě, jinou volbu nemáš.
Další variantou je poté až chvíle, kdy budete mít fixaci úrokové sazby, tehdy se dá bezplatně přejít s hypotékou jinam (přefinancovat) a do nové hypotéky dát jinou zástavu (dům). Ovšem té druhé bance už bude 100% vadit ten zářez v registru, pokud to bylo neuhrazení splátky v daném kalendářním měsíci, tak to máte problém. Takže vážně podle mě jinou volbu nemáte.

zorrinka
autor
21. led 2015

@eileenk Nee novou nechceme, takto stačí, moc děkuji 🙂