Rodinné peníze na RD - jak to u vás funguje?

jahodi
24. říj 2016

Takový menší průzkum... Jak to u vás funguje s penězi když jste na RD.Zajímalo by mě asi toto... vydělává jen manžel a vy jste na RD - co z RD platíte..? (Při)vyděláváte si i samy? Takto vydělané peníze si necháváte na "svoje" útraty navíc, nebo to jde do rozpočtu na běžné potřeby?
U nás... manžel má teď práci a přivydělává si má vedlejšák, vše dává do rozpočtu a velmi hlasitě o tom mluví 🙂 , ale s tím že třeba rovnou z kšeftu jede do krámu a udělá "velký nákup" = koupí si v tom spousta "dobrot" co jí jen on a ne zrovna levné věci... Jinak platí asi vpodstatě vše, akorát mně z RD odchází fond oprav a splátka auta, já si taky přivydělávám a dosud většina šla do rozpočtu, a teď mám brigádu navíc a tu už chci spořit, takže od teď půjde ode mně do rozpočtu jen míň jak polovina mých přivýdělků a tak slyším spousta komentářů že on do rozpočtu dává vše... No, jdu vytírat podlahu, tak doufám že vás toto kecací téma zaujme a budu pak mít nějakou inspiraci jak to funguje jinde... 🙂

kacca11
24. říj 2016

Snad nevadi, ze napisu, i kdyz nejsem na RD. My mame penize spolecne, tedy vse davame na jeden ucet a z toho oba bereme. Muz vydelava vic nez ja a i kdyz jsem mela obdobi na skole s minimalnim prijmem, nikdy mi finance nevycetl nebo mi nerekl, abych si neco nekoupila.

berenikova
24. říj 2016

U nas taky vydelava manzel.. Ja skoncila tedko skolu a za mesic rodim, takze jsem mela jen brigady, takze me zivi uz 3 roky.. Nekdy me to stve, ze jsem na nem zavisla, ale tak to je. Jedine co me vadi, ze si musim o penize rikat a nekdy ho dost presvedcovat, ze opravdu ty blby nakupy stoji tolik :D

berenikova
24. říj 2016

Jo jeste, moje rodicovska je 2,5 tis.. Mela jsem jen 0,2 uvazek v praci pri skole, cili za to jdu 2krat nakoupit a mam prd...

nutricnihodnota
24. říj 2016

Já tedy nejsem na RD, zatím na nemocenské a potomek je teprve na světě, ale třeba ti to k něčemu taky bude. Nemocenskou mám 7000 a od manžela dostávám 10 000 na domácnost. Platím z toho jídlo, drogerii, běžné věci do domácnosti, svoje staré úvěry, někdy granule pro psy a kočky ( Někdy koupí manžel), oblečení a kosmetiku pro sebe kompletně, pro manžela prádlo, ponožky, občas montérky, nebo třeba košili, když vidím nějakou pěknou ale on moc spotřebu běžného oblečení nemá, spíš to pracovní. Boty a vše ostatní si kupuje sám. Nájem ani hypotéku nemáme. Vše ostatní platí manžel. Elektriku, pojistky, opravy na domě a autech, topivo, atd... Momentálně mu nepomáhám ani s hospodářstvím, ani s ničím jiným, jen se snažím udržovat v domě pořádek, teplé jídlo a čisté prádlo. Předpokládám, že s příchodem potomka se toho v tomto ohledu moc nezmění, jen budu dostávat víc na domácnost. A až bude prtě větší, tak zastanu nějakou tu práci na dvoře. V podstatě to je u nás tak, jak si tvůj chlap MYSLÍ, že je to u vás, akorát bez těch blbejch keců. Když bych si něco přivydělávala, tak si to nechám a použiju, jak budu chtít.

jahodi
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
j.a.n.i
24. říj 2016

@jahodi No, protože se to při společných financích prostě nedělá, no.

katgatoo
24. říj 2016

Máme jeden účet, k němu dvě karty a neřešíme to. Na RD ještě nejsem, ale nenapadlo by mě ani pak řešit moje/tvoje.

melca
24. říj 2016

Od začátku,co jsme spolu začali bydlet,to je 11 let,máme společné peníze. Jeho výplatu mám nastarosti já,platím vše co máme,nakupuju,atd. jeden účet,jeho výplata a můj rd či neschopka vždy dohromady. Kolikrát jsem byla bez příjmu či jen něco málo a můj to táhl sám. Nějak neuznáváme,moje a tvoje,ale naše. Když chce zajít na pivo občas,řekne že si vezme a jde,když jdu já na kafe posedět,řeknu a jdu,Samo,že jako baba utrácím za kraviny 😔 Když jde na brigádu někdy,stejně ji utratí za nás společně. Líp to takto funguje si myslíme,ale samo,že každého věc jak si to nastaví 🙂

jaja01k
24. říj 2016

Mame kazdy svuj ucet, ale vsechny penize bereme jako spolecne. Ja mam rodicak plus mi manzel kazdy mesic posila na ucet "kapesne" 😀 Ja platim kazdodenni nakupy (kdyz jdeme nakoupit spolu, plati manzel), co je potreba pro deti a veci pro sebe. Nekdy mi navic manzel zaplati naftu, telefon nebo kreditku. Obcas se me zepta, jak s penezi vychazim a jestli mi na uctu zustava nejaka rezerva 🙂 Ted si manzel v praci zkratil uvazek, tak uvidime, jaky ti bude mit dopad na nas rozpocet a jestli nebudeme muset udelat nejake zmeny.

kac_kac
24. říj 2016

Máme jeden společný účet ještě z doby před svatbou, kam jdou veškeré příjmy nás obou, oba z toho účtu také čerpáme.
Navíc máme ještě účet na mimořádné příjmy i výdaje, nemáme k němu kartu, oficiálně je sice psaný na mě, ale rozhodujeme o něm společně.
Přivydělávám si k RD už hodně dlouho, původně jsme tyhle peníze chtěli spořit právě na tom vedlejším účtu, ale v praxi je stejně nakonec spotřebujeme na běžný chod domácnosti. Žádné "kapesné" vlasně nemáme ani jeden. Dokonce jsem ve výhodě, občas mi skončí v peněžence peníze za hlídání malé sousedky, ale opět jdou ve většině případech ve prospěch domácnosti.
No holt máme buď moc vysoké výdaje, nebo ty příjmy moc malé. Vždycky to vychází úplně naknop.

konik_mischel
24. říj 2016

myslím, že problém je v tom, že on dává do sapolečné kasy vše - to považuješ za normální, ale ze svých příjmů si část chceš nechat. Mělo by to být asi na obou stranách stejné- nemyslím v závislosti na příjmu, ale prostě pokud máte společnou kasu, není na škodu se dohodnout, že např. každý z vás si nechá xx částku pro sebe- na kafe s kamarádkou, kamarády na pivo, blbůstky, hadříky, cokoli.... Asi bych nekomentovala, že když jde na nákup, koupí si i něco, co má rád - ty to nikdy neděláš, že by sis koupila třeba něco na zub, nebo cokoli? Mě nikdy nenapadlo řešit, kdyby si muž přinesl z krámu např. karamelovou zmrzlinu, kterou nemám ráda, že to jako nemá jít ze společných peněz...

nikolavod
24. říj 2016

Taky ještě nejsem na RD, ale na nemocenské... S manželem máme společný účet, já mám pouhých 9000kč nemocenské, manžel vydělává o dost více a nikdy jsme neřešili, že on domů přinese víc, atd.. Když si někdo z nás chce koupit něco většího, tak to spolu proberem a je to🙂 společný účet máme užod začátku vztahu a vyhovuje nám to tak🙂

jamia
24. říj 2016

@jahodi Naspořené peníze snad nejsou součástí společného rozpočtu? 😕 Jinak já jsem na RD, k tomu si přivydělávám, platím veškeré jídlo, drogerii, oblečení a věci pro děti, věci do domácnosti, atd. Manžel platí inkaso a spoří. Máme oddělené účty. Ale kdybychom se čistě náhodou rozešli, rozhodně by mě nevyhodil s holým zadkem, že naspořené peníze jsou jeho.

martinka_33
24. říj 2016

Máme společné peníze a jsou v nich všechny moje i manželovy příjmy, menší výdaje neřešíme, větší spolu konzultujeme 🙂

blanciii
24. říj 2016

máme každý svůj účet, z každého odcházejí nějaké trvalé platby, když jsem teď nevycházela (přišla mi pozdě nemocenská), manžel se sám ptal, kolik mi má přeposlat, když jsem byla v práci, klidně jsem zaplatila celou dovolenou, manžel platí zase jiné věci. Společný by nedělal podle mě u nás dobrotu, jako nepotřebuji, aby věděl, kolik třeba stál dárek pro něj apod. - u něj to samé. Drobné radosti si kupujeme každý dle vlastního uvážení, dražší veci řešíme společně, na mimco jsem si teď vse platila sama, ale když by mi to nestačilo, tak mi v pohodě a bez řečí dá. Na RD určitě zase vycházet nebudu, ale rozhodně se nemusím bát výčitek. Mám ještě staré výhodné stavebko a řešíme společně jak s ním jednou naložíme, prostě to bereme tak, ze vsechny naše prostředky jsou v podstatě společné i když na různých účtech. Tak si s ním promluv, proč si chceš část peněz dávat jinam...

nutricnihodnota
24. říj 2016

@konik_mischel Ale když ty jeho věci tvoří značnou část nákupu, tak to asi není jen "něco na zub". A jestli chce stále utrácet za jídlo, který neni nezbytný, tak by se měl chlapec trochu víc otáčet a v první řadě řádně zabezpečit rodinu a pak si může mlsat dle libosti. Takhle to beru, jakože sám za sebe utratí víc, než kolik může utratit pro sebe Jahodi (ale je pravda, že ten dojem mám z více jejích přízpěvků, nejen tohodle) Navíc nepsala nic o tom, že to spoření, které by ráda zavedla chce mít jen pro sebe. Předpokládala bych spíš, že bude spořit na domácnost, auto, děti, dovolenou, nebo prostě něco takového.

uzivatelkapetra
24. říj 2016

Sice dite nemame a oba ptacujem, ale jak uz nekdo psal, na moje/tvoje nehrajeme. Pritel o me vi, ze nikdy nic zbytecne neutracim(nemaluju se ani v obleceni se nevyzivam apod.). Jednou plati on,jednou ja, jak to vyjde. On plati hypoteku,alimenty,sluzby, ja zase nemalou splatku uveru, abychom se toho co nejdrive zbavili,nafta. Co nam zbyde hodíme treba do obalky a odtud bereme na uhli, drevo a proste kdyz je treba. Ja mam financne narocny konicek(kone) a on docela taky(ryby) a nikdy jsme si to nijak nevycetli,podporujeme se.

konik_mischel
24. říj 2016

@nutricnihodnota já v příspěvku zakladatelky nenašla nic o tom, že jeho dobroty tvoří podstatnou část nákupu, ale že si v rámci nákupu koupí spoustu dobrot, co jí jen on - přijde mi zvláštní řešit, jestli si u nákupu koupil nějakou dobrotu pro sebe. Pokud jsem dobře četla, má partner práci a přivýdělek - četla jsem pouze tuto diskuzi, takže možná znáte kontext, který tady není, ale myslím, že pokud má chlap práci a přivýdělek, dle zakladatelky platí krom fondu oprav a splátky na auto vše, tak zabezpečuje rodinu podle mě dost a má snad právo si jako normální dospělý člověk koupit v krámě něco, na co má chuť aniž by se musel partnerce zpovídat - tohle by mě nikdy nenapadlo a kdyby na mě partner po nákupu nastartoval s tím, že jsem si koupila např. kešu oříšky, které stojí 40 kč 100g a on je nejí, tak bych ho asi poslala do .... Zakladatelka dále píše, že má přivýdělek z něhož VĚTŠINA ( nikoli tedy vše) šlo do společného rozpočtu , takže už nějaké peníze pro sebe měla a partner má problém s tím, aby peníze spořila někde nějak místo odevzdání do společného rozpočtu. Já nevím, jak to mezi sebou mají, ale pokud dosud měli společné peníze, tak chápu, že i o tom, zda, jak, kde a kolik bude někde nějaké spoření chce manžel spolurozhodnout a měli by se na tom dohodnout, ne že to bude rozhodnutí pouze jednoho. My s manželem společný účet nemáme, ale vzhledem k tomu, že z mého účtu jde hypotéka a mnoho trvalých příkazů, posílá mi manžel na účet měsíčně částku, na které jsme se dohodli, ale prostě jsme se na tom dohodli, sedli řekli si co a jak a nikdo nemá problém. Já i manžel máme spoření ještě z doby, kdy jsme nebyli svoji, ale třeba i o tom, kolik na jednotlivá spoření budeme posílat se domlouváme, protože to neberu, že to jsou jako moje peníze, ale peníze, které po naspoření cílové částky použijeme na cokoli společně a je pro mě blbost fungovat i přes oddělené účty, jako bychom spolu nežili. Prostě se domlouváme, kam peníze pošleme, kde budeme spořit, atd... malé věci spolu neřešíme (jestli si koupím tričko atd... ), když je větší nákup, bavíme se o tom, zda to či ono koupíme.

rainbow_x
24. říj 2016

Manžel pracujicí, já na MD. Brigádu nemám žádnou. Veškeré naše finance chodí na společný učet a z toho se to všechno platí. Nějaký moje Tvoje není. Každou neděli si do peněženky každý dáváme 1000kč na své potřeby (mini výlety s dítětem, v létě zmrzlina, něco na zub při procházce). A vyjít s tím musíme. Při větším výdaji pak probíráme spolu, Jestli si to můžeme teď dovolit, nebo počkáme do dalšího měsíce. nebo třeba dýl (př. manžel něco do dílny).

jahodi
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
jamia
24. říj 2016

@jahodi To je rozumné a zachovala bych se stejně.

konik_mischel
24. říj 2016

@jahodi pokud chlap udělal něco, co vás stálo peníze bez porady s vámi a bylo to pro vás závažné, tak bych to vyřešila debatou, případně klidně i hádkou, aby věděl proč a jak se na něj zlobíte ( ale mluvte s ním o tom) a pokud mu už v jeho hospodaření nevěříte, dohodněte se na oddělených účtech a povinnostech každého - kdo co ze svého bude platit. Ale nechovejte se k němu jako k děcku- "kupuje si dobroty, aby zase peníze někam nerozpustil" - přece nejste jeho kurátorka, ale partnerka..."peníze budou společné, ale budu o nich moct rozhodnout kdyžtak..."

japona
24. říj 2016

@jahodi Každý máme svuj účet. Rd (+peníze na domácnost) mám pro potřeby deti a sebe. Zhruba napůl platíme jídlo (kdo má cas). Ostatní (bydlení, dovolena, auto,..) plati manžel..
Mně oddeleny ucet (s trvalym prikazem v muj prospech) vyhovuje, že si nemusím o penize říkat a manželovi, že mu nekecám do jeho koníčků🙂

verdos
24. říj 2016

Mám nejvyšší RD, desítku platím na společný účet, zbytek si nechávám pro sebe a pro děti a to čistě z toho důvodu, abych nemusela u všeho poslouchat, jak je to zbytečné a drahé a já nevím co. Kupuju z toho knížky, látky na šití, věci na tvoření pro děti, knihy nebo hračky pro děti, občas nějaký dárek, atp. Když chodil syn do lesní školky, tak jsem mu z toho občas koupila i něco, co potřeboval tam. Ale teď tam nechodí, takže ušetřím :D... Případné přivýdělky šly taky mně, ale když jsem měla dost, tak jsem třeba na společný účet poslala i víc peněz. Nepotřebuju hamounit 🙂.

dafne55
24. říj 2016

Nejsem na RD, ale jeste studuju, pri skole chodim na staz (mam za ni par susnu), takze fakticky vydelava jen manzel. Vsechny penize jsou spolecne, i napr.penize od rodiny k narozeninam hazime do spolecne kasy. Ale zalozili jsme si kazdy na sve jmeno sporici ucet, kam jsme umistili pro oba stejnou castku, na kterou nikdy nesahame, je to takova pojistka, kdyby se neco stalo nebo tomu druhemu treba hrablo, abychom byli aspon castecne nezavisli.

verusky
24. říj 2016

@jamia nechci byt drsna ani drza, ale kde beres jistotu, ze bys neodesla s holym zadkem... po rozchodu se vsechno meni a to dost drastickym zpusobem...

somalicats
24. říj 2016

@verusky Rozchod je vzdy takovy, jaky si ho ti dva udelaji. My s manzelem si majetek rozdelili pred rozvodem spravedlive sami i bez pravnika. To, ze Ty mas spatne zkusenosti neznamena, ze je to vzdy pravidlem.

piwinka
24. říj 2016

Jsem teď na MD a tu mám jak říká manzel pro sebe jako kapesné mám to nejvyssi 🙂 nakupují z toho, kupují hadříky, malé úrazové pojisteni, tel. a manžel platí nákupy apod. kdyz penízky dojdou manžel mi dá kreditku.

markiiska
24. říj 2016

@jahodi pokud by muj partner takhle jak píšeš utratil peníze a museli sme sáhnout do rezerv,tak bych si dávala bokem nějaký peníze,o kterých bych mu neřekla.šetřila bych si,pokud by byl nezodpovědný.to přece nejde utratit peníze a nemít.

verusky
24. říj 2016

@somalicats souhlasim 🙂 nicmene v dnesni dobe dovedou byt lidi zli a nikdy nevime, co se z koho "vynori", tak jsem jen upozornila...