Strach u zubaře - neošetřitelné dítě

chanellka
9. čer 2017

Ahoj holky jdu si k vam pro radu.. Mam syna 5 let a po drivejsi spatne zkusenosti s jeho prvnim zubarem se strasne zubare boji a je zarazen do skupiny neosetritelne dite 😔 Minuly tyden jsme mu nasli novou zubarku, ktera je super hodna mila trpeliva v ordinaci u ni jsme stravili 2 hodiny ale jak mile vzala do ruky jakykoliv nastroj zacala synova hysterie... pusu sice otevrel pani doktorka se podivala zjistila ze ma 5 kazu 😔 Obcas si syn stezuje ze ho zoubky boli a tak se musi osetrit.. dala mi doporuceni do decke nemocnice v Brne aby jej osetrili pod narkozou... holky muzu vam rict ze tonpro me byl nejhorsi zazitek.. pani doktorka i sestra byly dost neprijemne i pres to ze jsem ji vypovedela cely naš pribeh tak me sjela jak malou holku ze za to muzu ja ze ma takto pokazene zuby a jestli s tim souhlasim ze po narkoze muze mit nasledky a spostu dalsich perlicek 😭😭😭odchazela jsem ze synem z ordinace a brecela jsem taky... se synem chodim na pravidelne prohliky od prvniho zoubku ktery mu narost v jednom roce, zoubky cistime ale byla chyba ze jsem verila nasemu doktorovi ktery tvrdil ze detske zouby se nijak neosetruji az v unoru kdy syna zub bolel jsem ho musela premlouvat aby mu zub osetril a to byla posledni kapka na syna byl neprijemny a nadaval mu 😩😩😩 na to konto jsme zmenili zubniho lekare... holky poradte co mam delat?? Slibiju hory doly snazim se mu vse vysvetlit, vzdy minslibi zento zvladne ale jak mile jsme v cekarne je to pohroma, mam strach ho nechat uspat narkozou kdyz jsem si vcera cetla ty papiry vsechny tak jsem zntoho vyplasena.. Nemate nakou radu nebo nejakeho zubare co takove deti zvlada? Klidne pojedu pres celou republiku jen aby nas nekdo osetril... 😔 Podotykam, ze uz jsme zkouseli dat synovi i diazepam pred osetrenim ale melo opacny ucinek nez utlumujici a syn byl jako kdyby vylip litr energetaku 😔 Holky omlouvam se za tak dlouhy vylev ale jsem pravdu nestastna a vubec nevim co s tim....

belleelle
9. čer 2017

@chanellka v praze je nejaka soukroma klinika, kde deti v narkoze osetruji a umi to. Vyhledej na nezu.

chanellka
autor
9. čer 2017

@belleelle dekuji, vim ze je i tu u nas v Brne ale po tom co jsem si precetla v tech papirech bych se tomu chtela nejradeji vyhnou, jen nevim moc jak 😔

belleelle
9. čer 2017

@chanellka http://www.erpetmedical.cz/index.php/cs/
Moje kamaradka prave z Brna jela po otresnych zazitcich do Prahy.

bachovy_esence_poradna
9. čer 2017

zazila jsem neco podobneho...strach ze zubare i kdyz byl vyrazny, syn zvladal diky Bachovym esencim....
bohuzel se pak objevily potize s dospelymi zuby, vsechny sestky vyrostly odvapnene, dve se zkazily jeste kdyz byly skoro cele pod dasni....syn mel nakonec analgosedaci - napoj, po kterem byl hodne uvolneny, skoro v polospanku....zakrok si ani nepamatoval, do hodiny dvou ucinek odeznel uplne....

jednani u zubare bylo skvele, laskave...

konkretne slo o dr.Habartovou, Dentistico, Praha...s detmi to opravdu umi...

je to dva roky, kontroly opet syn zvlada s Bach.esencemi, nedavno dokonce poprve i dentalni hygienu a ortodontistu....hodne docistujeme, ma specialni pastu..

drzim Vam palce! laskavi zubari existuji, nenechte se zbytecne stresovat

verdos
9. čer 2017

@chanellka Tvl, diazepam? Zkusila bych nějakou terapii, případně lékaře, co mají zkušenost s autistickými dětmi a trpělivost, trpělivost, trpělivost. My jsme asi na podobné cestě, teď na konci června jdeme na druhé ošetření a jsem zvědavá, jakto dopadne... Jinak teda ta narkóza a @rioko má zkušenost s nějakou soukromou v Brně myslím...?

bachovy_esence_poradna
9. čer 2017

jinak syn byl take naprosto neosetritelny, zubarka to po 1,5 hod tehdy vzdala....nastesti analgosedace je mnohem jednodussi nez narkoza - take nam nabizeli narkozu v Motole,ale tu jsme odmitli, takhle to bylo rychlejsi a jednodussi

belleelle
9. čer 2017

@bachovy_esence_poradna muzu se zeptat kterou pastu?
Mame vrozeny ubytek floru. Zoubky presne jak pises, jsou krehke jeste kdyz nejsou plne vyvinute. Proc? Nedokazi rict, zrejme neco vrozeneho. Tak at si sve nazory o tom, ze vse je o cisteni strci za klobouk

bachovy_esence_poradna
9. čer 2017

@belleelle Tooth moose... dává se po vyčištění na zuby (jen se natře, pak už se nesmí vyplivovat)
syn to měl ale na několika zubech hodně silně odvápněné, takže si s ní normálně čistil zuby asi rok...

ano, je to vrozené, ověřovala jsem si to u klasického i alternativního doktora.. u syna konkrétně prý z prenatálního období i nedobře vyvinutý tvar u všech šestek...

a doporučuji opravdu důsledně dočišťovat - ráno i večer... synovi je 9,5 skoro a dočišťujeme poctivě stále...
teď když už si sám troufl na dentální hygienu, tak to bude zase o kousek lepší - přece jen to je takové hloubkovější čištění a třeba 2x za rok to je dobré... komu se víc kazí zuby tak může chodit i na kratší hygienu, ale častěji, např. 3-4 x za rok... můžou už děti, mají jemnější variantu... ale to nevím jestli by syn v 5 letech zvládl, mluvili jsme o tom od 7 let kdy se tohle stalo, v 8 na to kývl, ale pak si to rozmyslel, tak jsme to nechali být a byl teď v 9 letech... i měl radost, že má hezčí zoubky
jinak má i čistítko na jazyk a svou ústní vodu s vápníkem

bachovy_esence_poradna
9. čer 2017

ta pasta se dá objednat na internetu... a nebo v PROFIMED (profimed.cz) i poradí a mají jednu, která je obdobná - je v ní nějaký vápník, který se víc vstřebává, biologicky aktivní

podestatka
9. čer 2017

Syna podstoupil ve třech letech ošetření zubů v analgosedaci a naprosto bez problému. Mohu jen doporučit.

slunickova123
9. čer 2017

@chanellka ahoj, muzu se zeptat, co syn ji, ze ma tolik kazu? Vim, ze toto asi slyset nechces, ale za kazy si opravdu z 90 procent muzeme sami. Tim co jime - plati hlavne u deti, protoze ty si zoubky ani s pomoci rodicu jeste tak dobre nevycisti. Na tvem miste bych absolutne eliminovala sladkosti, upozornila na to i babicky , ve skolce atp. A samozrejme zadne stavy, dzusy, limonady. Nekompromisne, jinak to bude porad dokola.

bachovy_esence_poradna
9. čer 2017

@slunickova123 je to tak, že za kazy si můžeme většinou sami, ale u dětí může být i vrozený problém se sklovinou nebo s tvarem zubů

zabývám se i výživou, doma tak vůbec nemáme limonády, džusy, bonbóny, lízátka... šťáva výjimečně a bez cukru... přesto 4 dospělé zuby u syna zničené, 2 musely být vytrhnuté.... šlo o vadu z prenatálního věku, zuby odvápněné a velmi zvrásněné, navíc rostou extrémně pomalu s dásní, která dělá "kapsu"...
hodně dočisťujeme, chodí častěji na preventivní prohlídku a kontrolujeme i s baterkou pokud je pochybnost, protože mu rostlo i 8 zubů naráz...
je tedy dobré i aby zubař udělal rentgen a byl při preventivní prohlídce pečlivý, ne každé dítě má zuby v pořádku "založené" z prenatálního věku...

evaamy
9. čer 2017

Mrkni ke mně do blogu, mam tam článek o tom jak probíhá zákrok v analgosedaci.

alca666
9. čer 2017

@chanellka
A to ošetření má být vyloženě v narkoze? nenír eálné,ž e by mu dali jen analgosedaci (to je pacient při vědomí, ale je hodně oblbnutý a nic si z výkonu nepamatuje - tím, že není v bezvědomí je to ale bezpečnější a může se jít cca po dvou hodinách po dospání domů). Pokud na tom nejste finančně špatně, klidně bych zkusila nějakou soukromou kliniku, kde s Vámi budou jednat lépe.....
Bohužel Tvůj syn má evidentně fobii ze zubařů nejspíše zapříčiněnou chováním bývalého zubaře. Pokud jsou ty kazy akutní, bylo by nejlepší je ošetřit dokud vyloženě nebolí a nezpůsobí víc problémů (takže klidně v té analgosedaci/narkoze) a pak se s novou chápající MUDr. snažit na synově fobii zapracovat (lépe se na ní totiž pracuje ve chvílích, dky není žádný akutní problém a je čas)....... protože v tomhle případě podle mého už žádný sebechápající doktor nic enzmůže, řešení fobie je na dlouhý čas a mezitím by mohly kazy začít zlobit....

chanellka
autor
9. čer 2017

@bachovy_esence_poradna děkuji za příspěvek o těch esencich jsem slyšela již dříve ale netušila jsem, ze to funguje i na zvládnutí stresu... syna nenechávam aby si zuby čistil sám, čistím mu je sama každý den ráno i večer.. večer pak i používáme zubní nit a pak elmex gel... bohužel závěr paní doktorky z dětské je ze je polovina na vytrhnuti ale to si nemyslím... naše nová paní doktorka říkala ze se to dá ještě opravit... už nevím čemu mám věřit neboť jsme během chvíle vystřídali tři lékaře a každý měl na ošetření jiný názor... 😒

@slunickova123 syn moc sladkosti nejí ale ji hodně sladká jídla... koláče buchty palačinky, proste vše na sladko, je to nejedlik a totok jediné ji.. rýžových nákyp nudle s malém a tak.... v 5ti letech jsme slavnostně pˇřekročili hranici 14ti kilo😔 Vím ze to není optimální strava ale jsem rada, ze ji aspoň tohle....

@alca666 me ta doktorka řekla ze se to bude dělat pod celkovou narkozou a je ho budou intubovat a pak ze taky muže zůstat v komatu po té narkoze no vyděsila mě brutálně... v pondělí budu volat na kliniku kde dělají tu analgosedaci, snad mi tam poradí... každopádně v dětské nemocnici mě už nikdo neuvidí 😫😫😫

alca666
9. čer 2017

@chanellka
Jo, při klasické narkoze musí intubovat, protože je člověk úplně mimo (a v případě záktoků v puse intubují přes nos), ale u analgosedace právě tohle vůbec není třeba (v analgosedaci mi vyndavali z kosti poslední osmičku, v lokálce bych to po předchozích šílených zkušenostech nedala a pod narkozu mě v klasické nemocnici vzít nechtěli)...... Jako ajsně, narkoza má rizika, je vhodné s nimis eznámit, ale nějakým rozumným způsobem.... Já celkem nechápu, proč se ta analgosedace v čr tak často neprovozuje (většinou ji mají soukromé kliniky), protože je to kor pro problémy se zuby takové nejideálnější řešení....

A z těch kazů si nic nedělej, ono se sice všude tvrdí, jak si za ně lidi můžou sami, ale není to úplně 100% pravda. určité genetické predispozice prostě existují (odolnost skloviny, vazkost slin, atd.), stav zubů může ovlivňovat i zdravotní stav případně i některé léky..... Když má člověk blbý geny, tak by si musel zuby čistit od rána do večera, aby těm kazům zabránil a to většina lidí prostě nezvládá.....

chanellka
autor
9. čer 2017

@alca666 dekuji za povzbuzujici zpravy musim to vsechno poznistovat a udelat si na to nejaky vlastni nazor a za tim si stat jako tu narkozu bych moc nechtela... misimto take jeste racionalne probrat s manzelem 🙈

nikaboos
9. čer 2017

@chanellka ahoj, chtěla bych se podělit o zkušenosti ohledně panického strachu ze zubaře u mojeho syna. Vše začlo tím, že jsem syna vzala k mojí zubařce a ta není dětská a díky špatnému přístupu při řešení prvního kazu kolem 4 roku dostal syn panickou hrůzu ze zubaře☹ pak jsme museli dlouho hledat kvalitní dětskou zubařku u které by syn aspoň pusu otevřel a když jsme jí našli, tak bohužel sym nechtěl spolupracovat a bylo nám nabídnuto ošetření buď v narkóze což màm zubařka moc nedoporučovala, jelikož se nárkoza u dětí moc nedoporučuje a nebo ošetření Dormicum což bylo vypití sirupu na lačno po kterém byl syn oblbnutý necítil žádnou bolest divně mluvil a motali se mu nohy. Zní to hrozně ale nechal si vyvrtat a zablombovat zub a druhý nàm vytrhla byl už moc zkažený. Po zákroku jsme jeli domu a syn se vyspal a nic si nepamatoval. Dnes mà 5 roků a k zubaře chodíme a jsme maximàlně spokojeni , díky přístupu zubařky si syn už nechal vyvrtat další kaz bez sirupu a před 14 dny nechtěl vrtat zub ale vytrhnout si ho nechal. Třošku jsem to zkratila. Panický strach u nás trval asi rok ale zjistila jsem ještě to, že když jdu se synem k zubaři jà tak dělá scény a s manżelem je v pohodě i zubařka si všimla a naposledy mi říkala, že přístě mà přijít s tatínkem🙂 jinak tady je adresa: www.hradent.cz

bachovy_esence_poradna
9. čer 2017

@chanellka než budete nechávat cokoliv trhat, tak určitě mít alespoň 2 kvalifikované názory... je potřeba zubař, který je pečlivý

jinak část kazů je opravdu genetická... co můžeme vždy udělat je důkladně čistit (i si nechat ukázat třeba u dent. hygienistky raději) a omezit sladké + také pečivo, to se hodně lepí na zuby (rohlíky, sušenky apod.)

ta analgosedace je opravdu naprosto v pohodě, můžu doporučit

belleelle
10. čer 2017

@slunickova123 to az tak neni pravda. Ze muzeme sami. Prenatalni vyvoj dela hodne. A pokud mam dite ktere uz v roce meli diagnostikovano nedostatek floru, ne kazy, ale defekty skloviny, tak co. Co s tim. Jen docistovat. A jidlo, jasne. Bohuzel, tehu bylo rizikove, nejake leky jsem dostala, choroby mela... kdyz mu rozumna zubarka vysvetlovala co - proc - jak, tak jmenovala. Genetika nehreje roli, nededi se, ale vrozenych defektu je. Sama si to vycitam. Ale co nadelam, podpora a prevence. Doufam, ze druhe zuby budou alespon bez vyditelnych erozi.
Mozna jsi z oboru jako dh nebo instrunentarka, ale nikdy bych se neodvazila nikomu rict, ze je to z toho, ze si necisti zuby.

petruci6
20. zář 2017

@chanellka ako ste to nakoniec vyriesili? ja som v Brne obehala uz 3 zubarov,mam 2 a pol roc dceru,kt uz trhala nasa zubarka pokazenu jednotku a odvtedy je zaradena do "neosetritelnych deti" uz proste nespolupracuje,boji sa otvorit pusu,ma 6 pokazenych zubkov,kt treba spravit/ odvapnene,na kt sa potom lahsie robili kazy/cistime aj 4x do dna,sladke dzusy nepije iba cistu vodu,sladkosti jej nedavam-takze nie nemozeme si za to samy,atb nebrala ani ona ani ja v tehu ziadne lieky,takze nechapeme z coho sa jej takto kazia zubky,skratka nasa zubarka nas posielala do Exte na narkozu,kt som odmietla,isli sme tam na kozultaciu,celkovu narkozu robia az od 12kg /nasa ma 10/,tak sme sa pytali na analgosedaciu,no po tom co nam bolo povedane som to zavrhla uplne / na dieta to ma opacny vplyv ako na dospeleho-zacne viac vyvadzat,zoberu mi ju do ambulancie,ja musim ostat v cakarni s cim nesuhlasim a tam mi ju doslova musi přeprat,ako mi bolo povedane,no to som sa uz postavila a odisla,toto mojmu decku robit nikto nebude/,na vasom mieste by som isla do entonoxu/rajsky plyn/ nam to este odmietli spravit,lebo nema 4r,to je najnizsi vek,takze skuste kliniku K11 v Brne tam to urobia bez problemov,my dalej hladame riesenia,kedze to nechcem nechat tak,ale narkoza ani analgosedia,u nas neprichadzaju do uvahy

verdos
20. zář 2017

@petruci6 Jj, přesně. Mám neošetřitelného syna. Zatím je to pořád v řešení. U zubařky se opakovaně nepovedlo, bachovky nezabraly. Zubařka nás poslala do Exté a nebo na kliniku Campus. V obou používají sirup Dormicum. Na konzultaci jsme tam ani nebyli, přečetla jsem si o tom dost na internetu, abych věděla, že toto teda rozhodně pro své dítě nechci (přesně to přeprání a že dítě to ví, cítí, jen se nemůže tak účinně bránit - jako co to je toto???). Narkózu beru až jako poslední řešení.
Pátrala jsem dále i mezi svými známými. Někdo to řeší tak, že to neřeší. I naše zubařka říkala, že žo může (ale nemusí) být řešení. Že mi to není nikdo schopný zaručit, ale teoreticky se to může stát. Začala jesm pátrat o ovlivnění zubů stravou (můžu poslat odkazy na e-booky) a další "vychytávky" (kokosák jako ústní voda, zubní pasta s xylitolem, atd.). A v mezičase jsem syna protlačila na jednu kliniku v Brně. Máme "výhodu", že má PAS, takže jsme se tam dostali přes PAS point, nejsem si jistá, jestli by nás vzali i normálně, asi jo, ale mají přeplněno - v červenci mi psali, že termín pro nové až v březnu, případně že se jim uvolnil jeden hodně brzo ráno v říjnu - nejsme přímo z Brna, tak nechci vidět, jak to bude probíhat, vzhledem k tomu, že budu muset syna opravdu hodně brzo vzbudit a pak pojede hned k zubaři... No ale zkusíme to. Zkoušela jsem napsat asi na 6 klinik, které jsem si vybrala, protože používají ten Entonox. Taky to není úplně super věc, ale v porovnání s tím sirupem Dormicum mi to přijde o dost lepší. Tzn. bude ošetřen jen když bude spolupracovat, ale nemusí spolupracovat při vrtání, ale při dýchání Entonoxu z toho přístroje, takže to bude takové jiné... Samozřejmě úspěch zaručen na 100 % není, ale jsem odhodlaná to alespoň zkusit no.
Zabralo mi to doposud dost času a pořád zuby nejsou vyřešené (a to se jedná jen o 2 - snad malé - kazy), ale věřím, že bude líp...

verdos
20. zář 2017

@petruci6 Jo a K11 teda nedoporučuju. Mě teda odmítli, takže žádné "urobia bez problemov". Ale nakonec mi to nevadí, byli na mě dost nepříjemní už v emailu (a uvedli i nepravdivé informace, ale úplně mi stačily ty vykřičníky a ten způsob komunikace, nic moc příjemného, fakt...). No ale hlavně hned následně na to mi psala kamarádka, jakou má odtamtud opakovanou negativní zkušenost - jak se k ní chovali (nic o co by člověk stál) i jak jí chtěli vytrhnout zub, co se dal zachránit, atd. Takže z toho, co já vím (z vlastní i zprostředkované zkušenosti), bych doporučovala se pokud možno klinice K11 vyhnout (i když je to obecně se zubaři v Brně těžké).

petruci6
20. zář 2017

@verdos ja som volala na K11 a tam mi po telefonu povedali,ze sa da osetrit ale az od 4 rok😒 tak neviem,kolko ma rokov syn?

verdos
20. zář 2017

@petruci6 5 a půl ;).

petruci6
20. zář 2017

@verdos tak to ste na tom uz super,tam by vam ten entonox spravili,teraz som volala na ProClinic kde mi tiez povedali ze od 4r,vy ste kde objednany? u nas je problem to,ze je este moc malicka

verdos
20. zář 2017

@petruci6 Právě v ProClinic 🙂.

dendasubaristka
20. zář 2017

Zdravim,my jsme s ostravy a sestra resila stejny problem s dcerou 4 letou. Nechtela se nechat ošetřit. Sestra našla přímo v ostravě hlucine kliniku detskou,kde delaji i zakroky v narkoze. Je tam pry uzasna mila pani doktorka maji tam pro deti hracky a vsechno a mala se tam nechala v klidu vysetrit a jeste se tam tesila. asi opravdu musite narazit na dobrou kliniku 🙂

petruci6
20. zář 2017

@verdos a kdy tam idete? napiste prosim ako ste dopadli,po tel boli prijemni

verdos
20. zář 2017

@petruci6 cca za měsíc. Kdybych si nevzpomněla, tak se připomeňte (ale asi to budu mít i na svém stránce, píšu to tam od nějaké doby pořád pod jeden příspěvek).