Jak se léčí cysty? Vždycky jde o operaci?

utajena
22. lis 2006

Ahoj všechny snažilky, těhulky i maminy. Byla mi zjištěna cysta na jednom vaječníku. Jak se cysty léčí? Musí se jít vždy na operaci? A dá se s tím vůbec přijít do jiného stavu? Máte s tímto některá zkušenosti? Napište. Určitě se s tím netrápím jen já. ☹

venitas
22. bře 2011

Ahoj holky. Taky se podělím se svou zkušeností s cystami. Též mi byla zjištěna cysta velikosti pomeranče (ještě jsem nebyla těhotná) a musela jsem podstoupit laparoskopii, kde mi odebrali i část jednoho vaječníku. Na správnou funkci vaječníků to však nemělo vliv a do roka jsem otěhotněla. V těhotenství (asi 10.týdnu) jsem však začala krvácet (krvavá cysta, která praskla) a musela jsem do nemocnice, protože v raném těhotenství může opravdu prasknutí cysty ohrozit těhotenství. Odcházející zbytky cysty můžou sebou vzít i mimčo. Není to příliš povzbuzující, ale pokud dodržujete opradu klid na lůžku dá se to všechno zachránit. Já jsme si poležela v nemocnici (pak asi ještě 3 měsíce doma) a pak jsem už zůstala do konce těhu doma a vše dopadlo dobře. Narodilo se nám zdravé děťátko a porod byl v klidu. Takže se držte!

lenicita
17. čer 2011

ahojky všem...chci se optat, má někdo zkušenosti s cystou v těhotenství....jsem na začátku těhotenství a zjistili mi cystu...mám mírné bolesti v podbříšku......

usounek25
24. čer 2011

ahoj, chtěla bych obnovit toto téma. Včera jsem byla u mého dr. kvůli potvrzení těhotenství. Těhotná jsem 6+1 tt, srdíčko zatím není vidět, tak uvidíme příští středu, kdy jdu na další kontrolu. Ale mimo jiné mi dr. objevil docela velkou cystu. Prý vznikla z neoplodněného vajíčka, které neprasklo a udělala se z něj již zmíněná cysta. Musím říct, že když jsem na ultrazvuku viděla to malý mimi a vedle toho tu obr cystu 😒 , tak jsem byla celkem v šoku. Nikdy jsem nic podobného neměla, ikdyž je možné že ano a ani o tom nevím. Dr. mi tvrdil, že se většinou cysta do konce třetího měsíce vstřebá a že by těhotenství neměla teoreticky nijak škodit. Doporučil mi z tohoto důvodu NT screening ve 12.tt na který jsem chtěla jít tak jako tak. Ale to budeme řešit až jestli se příští týden objeví srdíčko.Jinak žádné větší obtíže nemám, občas během dne mě mírně pobolívá břicho jako při MS, občas nějaké to píchnutí, ale to přičítám spíše roztahující se děloze - u syna jsem to měla také, možná i horší. Akorát v pondělí jsem jednorázově trošku zašpinila - takový nahnědlý hlen - dr. říkal, že je možné, že je to od té cysty. Doufám, že to dobře dopadne, ale na druhou stranu to nechám osudu, stejně s tím moc nezmůžu 😉 Proto jsem se chtěla zeptat jestli jste některá neměla něco podobného? Budu ráda za každý příspěvek. Děkuji.

usounek25
25. čer 2011

tak nikdo nemá podobnou zkušenost? 😔

verunka_21
14. črc 2011

Ahojky dneska jsem byla u své doktorky a našla mi cystu 3x3,5 cm napsala mi vitamíny B1 thiamin a řebříčkový čaj doufám,že se ta cysta zmizí chtěla bych miminko jsem docela vystrašená. nevím ani jestli je velká nebo malá to mi možná p.doktorka říkala, ale byla jsem tak rozhozená, že jsem moc nevnímala zítra jdu na krevní testy, aby prý zjistila zda už nejsem v jiném stavu. Docela se bojím. jestli máte někdo zkušenost poradte mi ještě co mi pomůže. děkuju za každou radu a odpověd a držím všem palečky

usounek25
14. črc 2011

@verunka_21 ahoj, tak já jsem těhu a když jsem šla k dr. kvůli potrvrzení těhotenství, tak mě dr. oznámil, že mimi tam je, ale také docela veliká cysta. Byla jsem v šoku jako ty, nikdy jsem na to netrpěla, teda aspoň o tom nevím. Mě dr. napsal utrogestan, protože se mi neustále vrací slabé špinění, ale prý to je pravděpodobně tou cystou. Když jsem byla na poslední kontrole, tak už bylo vidět srdíčko a cysta se o pár mm zmenšila. Ale taky se může stát, že cysta praskne a co jsem tak vyčetla na netu, tak se občas stane, že s sebou vezme i to těhotenství. Nechci tě strašit, ale jen píši, co jsem si sama vyčetla. Ale pár holek mi tady psalo, že se jim cysta třeba sama vstřebala a ani nemusely na žádný zákrok. Takže ti budu držet palečky, ať vše dobře dopadne. Já už jednoho prcka doma mám, takže to teď beru tak, že to buď dopadne dobře anebo taky ne 😒

verunka_21
14. črc 2011

@usounek25 děkuju moc my to začneme zkoušet až zmizí pak snad budu klidnější. musí to být úžasný vidět srdíčko miminka snad se taky někdy dočkáme alespon jednou to chci zažít snad nám to oběma vyjde uvidíme třeba nakonec budeme překvapené obě dvě . držím ti taky palce a moc děkuju že jsi mi písla. přítel je z toho taky zaskočený a já mám strach že nám nepůjde pak naše snažení o miminko ☹

senja
13. únor 2012

Ahoj holky, obnovuji tema. Sice zatim neresim otehotneni, primarne me ted zajima ta cysta na vajecniku.
Zjistili mi cystu 5x6 cm, cekam na laparoskopii. Doktor mi rekl, ze je lepsi ji odstranit, nez porad chodit na kontroly a strachovat se, zda se nezvetsuje. Krevni testy mi udelali a pry zanet tam neni, ale tu markery jsou trochu zvysene (normal je 19-35, ja mam 49). Sice me uklidnuji, ze pokud by bylo "to nejhorsi", hodnoty jsou ve stovkach. Ale i tak se hrozne bojim. Cekani a nevedeni je nejhorsi. Mela nejaka z vas takhle zvysene hodnoty u cysty? Dekuji.

senja
13. únor 2012

Hm, takove to bylo obydlene tema a najednou nikdo se nehlasi ☹ To vazne nikdo neporadi prosim?

consti
4. kvě 2012

Ahoj holky, tak mám taky cystu. Hodně mě pobolíval vaječník a tak jsem si zašla k doktorce a ta objevila cca 2 cm cystu na vaječníku ze žlutého tělíska. Ptala se jestli nemůžu být těhotná, což můžu, ale spíš ne, snažíme se už několik let 😎 . Doktorka mi jen zakázala jakékoliv cvičení a prý cysta odejde s ms a maximálně může prasknout a to prý poznám a pak budu muset hned jít do nemocnice na laparku 😝 . Nejhorší je, že musím odjet pryč na dovču a děsím se, aby mi cysta nepraskla 😔 . Pokud nepraskne a odejde s ms, jak k tomu dojde? To se nějak vstřebá? Mrchu čekám každým dnem a už se modlím, aby přišla a cysta odešla a s ní i bolesti. Bolesti se vydržet dají, doktorka mi říkala, ať si kdyžtak vezmu prášek na bolest, ale to nechci, dá se to vydržet 😎 . A taky říkala, že tam vidí i průtok krve a že to je dobře. Tak držte pěsti, napíšu pak jak to dopadlo 😕 .

marketice
7. čer 2012

Ahoj ,koukám,že ty cysty jsou docela peklo .... Mám jednu cca 3cm na vaječníku už přes rok. nijak se nezvětšuje,jen brání v početí. Ale co,štve mě můj doktor,bere si hříšný prachy,jen jí kontroluje ultrazvujem,ale nic nedělá pro to,aby praskla či jakkoli zmizela . Mm dilema,jestli nemám vyměnit doktora .... 😠

amoremiooo
3. led 2013

ahojte holky byla jsem dnes u gynekolozky a na rengenu mi zjistila ze mam 14cm cisty boli me strasne bricho pri milovani a po...vyte co mi na to rekla lekarka?ze mam pockat na mesicky tim se to zpravi a zadne prasky nic mi nedala,ale stale boli:(

randgrid
10. bře 2013

@utajena po laparoskopii jsou drobné jizvičky. Asi 3. Já mám cystu na levém vaječníku a je asi 3-4cm velká. Chci otěhotnět, ale doktor mě chce hnát na zákrok, že by to v těhu nemuselo dělat dobrotu. Mohla by se prý začít zvětšovat a dělat problémy. Také jsem četla, že se do nějakého období v těhu ztratí sama. Můj doktor nechce nic riskovat. Ale na druhou stranu dost dlouho čeká na nějaký zákrok. Zvýšil mi HA a stejně tam cysta je. Nijak o ní nevím, jen v myšlenkách. Pak jsem vysadila HA a chce mě nějaký čas pozorovat, nakonec že nemá smysl zákrok odkládat. I tak ale budeme mít sex bez ochrany. A pokud to má přijít, přijde to. Nebo dřív bude odstraněna sama. Je to riziko. Tak se to ve mě hádá. Mám pocit že jsem čekala až moc dlouho, než se budeme moct pokusit. 😢

randgrid
10. bře 2013

@marketice mám stejně velkou cystu. Opravdu je to doktor od doktora. Zkoušíte mimčo i s vědomím cysty?🙂 Mě to sice doktor nijak nezakázal, ale spíš mi jen předhazuje rizika.

randgrid
10. bře 2013

@amoremiooo to je na operaci. :( 14 cm už je dost. Předpokládám že po ms další kontrola? pokud by tam i tak byla tak to bude asi na operaci. Mě doktor řekl, žádná divočina při milování. 🙂 ale mě to nebolí, je malá.

petla17
13. bře 2013

Ahoj..Chtěla bych se zeptat,jak špatný je mít cysty po celém břiše..Jako jsou játra,ledviny aj..Největší z nich je o velikosti 12,5 cm..Budu muset podstoupit operaci nebo jak to probíhá? Dík moc za odpověď

musafirka
23. kvě 2013

Ahoj holky jsu v koncích od ledna se snažíme o mimi a ted místo mimi mi dr. oznámil cystu na pravém vaječníku. Holky co mám dělat? a z čeho se taková cysta dělá. Děkuju moc za podporu

eficenka
23. kvě 2013

@musafirka
zálěží jaká je to cysta - je jich několik druhů, některá odezní sama, některá odejde s menstruací, některá odejde pomocí prášků od doktora, některá se musí laparoskopicky odstranit... každopádně cystu neovlivníš, aby se neudělala . myslím že cystu zažila snad každá z nás.... uvidíš, třeba s další ms odejde a bude klid 😉

hanimuti
28. čer 2013

ahojda holky,pročítám si tady Vaše články a chtěla bych přidat jednu radu,poslední dobou mě ty cysty dokážou taky pozlobit,zatím to tede nedošlo tak daleko,že bych musela na operaci,ale je to protivný.doktor mi na ně dal prášky jmenují se indonal nebo je na to i indolin.ale chtěla jsem vám,že piju čaj z kontryhelové natě a v kombinaci z těma práškama mi zmizla téměř okamžitě.je to dostupný za pár kaček v lékárnách nebo se dá i natrhat a usušit.samotný čaj jsem teda na to nezkoušela,protože doktor mi vždycky napsal nějaké ty prášky,ale ten kontryhel je na tyhle věci úplně super a má větší využití.dá s z toho dělat i koupel,ale přítelova máma mi říkala,že při cystách by se neměly žensky koupat,raději sprchovat.holky měj te se a držím všem palečky

nikolas12
11. lis 2014

Ahojky byla mi zjistana cysta o velikosti 6 cm byla jsem informovana ze otehotnet a deti mit muzu na operaci jit nemusim jedna se o krvavou cystu trochu se bojim ze by se mohla otocit a prasknout spatne ale vse je v pohode moje mamka mela ctyrikrat zjistene a ted se chlubi osmi detmi myslim ze vse jde jen musi byt vule

kacka.l
4. bře 2015

Holky muzu se zeptat asi 5 Dni me hodne bolely vajecniky. Dneska jsem sla k dr. Nasla dve cysty na pravem vajecniku a jednu mensi na levem. Pred 3dny mi skoncila MS, dr. Ale tvrdi, ze sliznice je velmi vysoka a ze to Ms nebyla. No byla slabsi,ale prisla v terminu. Dve cysty jsou pry pekne hladke a u te posledni nejvetsi si neni jista. Vzala onko markery a pichla agolutin. Byla jsem na prohlidce pred 14dny a byla tam jen jedna mala. Sama rikala, ze tak hodne narostly. Je to prosim standard ty onko markery, jsem desny hypochondr a fakt se bojim. Mely jste nekdo take slabou Ms kvuli cystam? a to rostou tak rychle? Prosim ulidnete me nebo neusnu. 🙂 😀 😕

kacka.l
4. bře 2015

@senja muzu zeptat jak tonanec dopadlos temi zvysenymi tu markery? Dekuji.

marketakoh
10. únor 2016

Ahoj jsem tu nově...taky řeším cysty..můžete mi holky napsat jak to u Vás dopadlo? Hlavně kacka.I a senja? Mám něco podobného..děkuju

kacka.l
10. únor 2016

@marketakoh u me tezka endometrioza a srusty.

marketakoh
10. únor 2016

Mne ceka laparoskopie..tumor markery mam 31, ale na pravem vajecniku mam cysty 3..po agolutinu (2 krat) se zmensily ale ted po menzes se zas zvetsily(to uz mi agolutin nepichal)..proto ta laparoskopie..mam celkem strach aby to nebyl rak..ale rikam si ze by se snad nezmensovaly..z te nejistoty mne fakt klepne

kacka.l
11. únor 2016

Ta endoska zvysuje markry.pokud se zmensily,rak by to byt nemel.taky jsem mela na obou vajecnikach.preji at to dobre dopadne.

marketakoh
11. únor 2016

A jsk jste zvladla laparku? Ja se celkem bojim..jsem fakt posera...

kacka.l
11. únor 2016

Celiu dobu pred jsem probrecela,pred operaci hysterie silena.ale bylo to fakt uplne v pohode.nejhorsi pro me bylo vytahovani drenu.chce to pak hodne prdet.nejhorsi bylo pockat na to,co to bylo.opravdu se nebojte.

kacka.l
11. únor 2016

@marketakoh ted bych dokonce rekla,ze zubar je horsi.

marketakoh
11. únor 2016

Děkuju..musím věřit že vše dopadne dobře...