Konizace před otěhotněním. Šly byste?

michmich88
11. kvě 2022

Ahoj všem,
byla bych velice ráda, kdyby jste mě poradili, jelikož se domnívám, že spousty z Vás mají konkrétní zkušenosti. Nemám žádné děti, už je mi 34 let. S manželem se nijak nesnažíme, ale rozhodně případné těhotenství neřešíme - nepoužíváme ochranu. Chtěla bych cca do roka otěhotnět.

Nyní u gynekologa nález HPV, cytologie prokázala změny děložního hrdla, podstoupila jsem biopsii čípku a doktorka mi zaslala výsledky, že mám střední úroveň změn a mám jít na konizaci. Četla jsem, že těhotenství kolikrát tento problém se změnami vyřeší a třeba úplně vymizí. Není tedy lepší se třeba snažit rychle otěhotnět ? Než mě někam objednají na zákrok, potom mi řeknou min.6 měsíců se nesnažte, už nejsem nejmladší. Asi chápete co mi v této situaci honí hlavou, jestli máte podobnou nebo stejnou zkušenost.

Úplně nerozumím termínu "střední" změny na hrdle, chápu že nízké se sledují a vysoké jsou průser, ale není nějaká alternativa pro onen střední stupeň. Šli by jste na konizaci ? Navíc moje gynekoložka mi sama několikrát řekla, že to sama nechápe, protože mám vzorový čípek - myslím při pravidelné kontrole i té samotné biopsii. Přijde mi to trochu drastické si nechat uříznout ten "hezký" čípek. Neměli by tam vidět nějakou narušenou tkáň nebo tak něco ?

Moc všem děkuji za odpovědi. Snad nepůsobím moc histericky 🙂

drep
11. kvě 2022

Lépe by to jistě vysvětlila gynekoložka, ale v zásadě jde o tom, že ty dysplastick změny jsou prekanceróza, tj. Přednádorov stav. Objednací doba nebude dlouhá, ale je pravda, že asi nedoporučí nějakou dobu těhotnět. Nikdy jsem neslyšela, že by gravidita “vyléčila” HPV dysplázie a nezní mi to patofyziologicky logicky, ale expert nejsem. Nicméně já osobně bych šla na konizaci, neuměla bych žít s tím, že z toho může být nádor. Mám kolegyni, která ve čtyřiceti donosila v pořádku dítě poté, co podstoupila ještě trochu radikálnější výkon na čípku

nina004
11. kvě 2022

@michmich88 Ahoj, moja skúsenosť je,že som šla na konizáciu pred 30tkou. Mala som tam stredné zmeny podľa vyšetrenia pred operáciou a po nej mi z biopsie zistili adenokarcinom. Určite by som zákrok po tejto skúsenosti neoddialovala. Tehotenstvo môže pomôcť proti hpv ,ale zároveň sa ti tie zmeny môžu ešte rýchlejšie zhoršovať. Po konizácii sa neodporúča rok otehotnieť. My sme rok počkali,hneď potom som otehotnela a teraz po roku čakám druhé. Nakoľko ani po operácii ani po tehotenstve nie sú výsledky úplne ok a časom môže byť druhá konizacia.

petulkadodo
11. kvě 2022

@michmich88 Já bych to nepodceňovala a na konizaci šla. Já na ni šla ve 30 jako bezdětná kvůli chronickému zánětu. Po zákroku je třeba dodržet šestinedělí a nedoporučuje se půl roku otěhotnět, pokud se otěhotní dřív, je těhotenství hlídáno jako rizikové. Čípek doroste, je to jen sliznice. Já otěhotněla za 3 roky, těhotenství bez problémů. A čípek se otvíral spíš pozdě než brzy 🙂

renatka16
11. kvě 2022

@michmich88 šla bych na konizaci co nejdřív. Nedopadlo mi to dobře, ale chválabohu se díky tomu na vše přišlo za včas ;) mám kamarádky co po konizaci měli bezproblémové těhotenství ;)

escapelle
11. kvě 2022

Tak prvně bych chtěla přesně znát nález.CIN 1,2,3?
Mne byl v 35letech diagnostikovan karcinom in situ.pozitivni dva kmeny HPV způsobující rakovinu,z hlavy nevím čísla a googlit momentálně nechci 😂
Šla jsem na radikalnejsi konizaci,nic vic nebylo třeba,byl to opravdu začátek,díky bohu.pak jsem chodila do onko poradny,řekli mi,že doporučuji graviditu co nejdříve -nikdo neví,co se dal na tom čípku stane....2 roky se nedařilo..začala jsem brát produkty od MycoMedica,po půl roce HPV negativní,a to jsem fakt spíš typ,který spoléhá na medicínu než na přírodu a cytologie v pořádku.
Za mě osobne,já bych šla do gravidity až po vyřešení problému.

aselluska
11. kvě 2022

Lepší dřív, než pak mít zhoršený nález. Mě naslibovaly, kdybych otěhotněla, bývalá bych neměla potíže, co jsem měla. Otěhotněla jsem a po porodu to bylo totéž. Takže bych tomu nevěřila.