MTHFR, jak dlouho před otěhotněním brát Femibion?

mari90
24. kvě 2017

Ahoj chtela bych se zeptat jak dlouho pred otehotnenim je dobre brat Femibion? Mam MTHFR a lekar mi rekl, ze dva mesice je zatim kratka doba a pro sichr mam jeste chvili s tehotenstvim pockat, co myslite, kdy se vytvori hladina?

alicie_k
24. kvě 2017

Jsem homozygot MTHFR a v době kdy jsem otěhotněla jsem Femibion ani nebrala... pak jsem hned začala a vše v pořádku 😉
Jednou jsem si brala kys.listovou kdy jsem byla měsíc bez Femibionu a hladina byla ok 🙂

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
mari90
autor
24. kvě 2017

Dekuji za odpovedi, taky si myslim, ze dva mesice jsou dostacujici a ono buhvi kdy to vyjde

lulu_ali
24. kvě 2017

@mari90 Také mám MTHFR, od okamžiku potvrzení těhotenství do konce šestinedělí jsem si musela denně píchat Zibor 3500 do břicha, chodila jsem na kontroly na hematologii a nikdo mi nikdy neřekl, že musím brát dlouhodobě Femibion, pouze doporučena kyselina listová, tu jsem brala. U druhého těhotenství jsem Femibion brala z vlastní vůle krátce po zjištění, že jsem těhotná, u třetího těhotenství Femibion vůbec, jen jedno balení jiných vitamínů pro těhotné na začátku těhotenství a všechno bylo ok.

alicie_k
24. kvě 2017

@lulu_ali Tak já jsem si píchala jen první 3 měsíce a ještě proto že jsem si to doslova vydupala, takže jsem si to i sama hradila. Po 3 potratech mi hematolog pořád tvrdil že není důvod.

lulu_ali
24. kvě 2017

@alicie_k já měla první těhotenství bez problémů - jen pro KP zvolen císař, pak během 3 let následovaly 3 zamlklé potraty a 4 kyretáže, operace dělohy - kamerou zjištěna přepážka v děloze - odstraněna, vyšetření na imunologii a hematologii - zjištěno MTHFR C677 (myslím že tak nějak byl celý název), moje hematoložka zvolila tento postup a jsem jí za to vděčná - následující průběhy dvou těhotenství bez problémů 🙂 vše hradila pojišťovna, já jen doplatek celkově v řádu stokorun

alicie_k
24. kvě 2017

@lulu_ali Asi jsem ho měla změnit, ale postupem času se mu povedlo mi jeho názor vnutit a podle odběrů krve mi nic už nechtěl předepsat. A teď se tomu v porodnici diví že mi ani k porodu nic nedává.

mari90
autor
24. kvě 2017

@alicie_k i ja mam zasebou tri potraty a predcasny porod. V poslednim jsem si take pichala miniheparin, ktery jsem si vydupala, ale nastesti mi ho pojistovna hradila. Femibion jsem brala v poslednich dvou tehu, al

mari90
autor
24. kvě 2017

Ale az novy lekar mi rekl, ze je zapotrebi brat ho delsi dobu, prave kvuli tomu abych zase nepotratila...

kulistice
24. kvě 2017

Mam MTHFR z obou stran a nic jsem si pichat nemusela a ani jsem na hematologii poslana nebyla...doktor mi jen doporucil kyselinu listovou...tehotenstvi v pohode a bez komplikaci...

valisovasara
25. kvě 2017

Děkuju za tuhle diskuzi. Taky mam MTHFR 677 TT homozygot a v úterý mám první prohlídku. Od zjištění sem brala obyč. kyselinu listovou, teď beru 3 den femibion. Tak snad bude mimi v pořádku..

alca666
1. čer 2017

@ttm Můžu se zeptat, máš MTHFR homozygotně nebo heterozygotně? Mě překvapilo to sledování na hematologii, po mě chtěl doktor vyjádření z hematologie kvůli operaci (mám MTHFR na obou genech ale heterozygotně) a tam mi řekli, že MTHFR už není braná jako trombolitická mutace a že na pacientky s MTHFR ani nemají kapacity (protože tutuo poruchu minimálně heterozygotně má velké % žen) - jsou rádi,ž e zvládají ty s Protrombinem V a Leidenem. Jinak šlo o poměrně renomované rpacoviště v Praze, ani mi nedoporučili zkusit to jinde - MTHFR prý prostě není problém pro sledování.....

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
alca666
1. čer 2017

@ttm Díky za odpověď. mě popravdě dost překvapuje, jak odlišné přístupy k této mutaci existují - od neřešení, přes sledování na hematologii až po léčbu injekcema. A v člověku to tak trochu vrtá, jestli to zrovna u něj nepodcenili (my se právě o dítko snažíme, tak asi i proto....). Mě se tam právě před operací snažil praktik taky poslat pro jsitotu v rámci předoperačních vyšetření, ale jak jsem psala, při pokusu se objednat mi bylo řečeno, že s MTHFR tam "nemám co dělat"....

pikl
1. čer 2017

@alca666 mám MTHFR heterozygotne a nejdřív jsem šla na hematologii v Praze 2, ale tam mě odmítli s tím, že se neprokázalo, že má tahle mutace nějaký vliv. Mám ale starostlivou gynekoložku, tak mě poslala na Homolku, tam mě hnedka vzali, když zjistili, že jsem těhotná. na kontrolu teď půjdu po čtvrté a pravděpodobně mi už dají injekce na ředění krve. Zase si říkám, jestli si to nebudu zbytečně píchat, když mě v tom jiném středisku ani nechtěli přijmout 🙂

alca666
2. čer 2017

@pikl No a pak aťs e v tom člověk vyzná, když co pracoviště to jiný názor :(

valisovasara
2. čer 2017

Já byla dnes na hematologii v Benešově s homozygotní MTHFR a taky mi krev v pořádku nabrali a říkali ze budu chodit co 14 dní na kontroly.
V Praze se semnou o tom ani nechtěli bavit. Fakt asi záleží na tom jaké má dotyčné pracoviště zaměstnance.

mari90
autor
2. čer 2017

Ahoj, necetla jsem vsechny prispevky, ale pisete jak se to vsude hrozne lisi. Ja si v predchozim tehotenstvi miniheparin takrka vydupala a to jsem mela po trech potratech, nakonec mi ho dal, ale musel mi do zpravy napsat, ze mi ho dal kvuli krecovym zilam (mmch mam je dobre). Vysvetloval mi, ze MTHFR uz neni brana jako trombofilni mutace a ze staci jen acidum folicum. Kazdopadne to tehu vyslo. Ted jsem menila gynekologa a ten vzhledem k tomu, ze MTHFR ma taky hodne o tom vi, mi dal dliuhosahlou prednasku o Femibionu, takze ten je u nas proste zaklad noo a poslal me znovu na hematologii tentokrat jinam, kde mi tedy doktorka rekla to co minuly hematolog, ale pak nastesti usoudila, ze az budu tehotna i tak mi ho nasadi. Jinak muj gynekolog jeste tvrdi a i jsem tento nazor cetla na internetu, ze ten miniheparin se nedava ani tak na srazlivost, p

mari90
autor
2. čer 2017

Protoze tu mame vetsinou dobrou ale spis pry vylepsi z neznamych duvodu tehotenskou proknozu, takze tak 😉

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
alca666
6. čer 2017

@ttm Moje mamka chodí na hematologii kvůli chudokrevnosti, tak jí zkusim poprosit, ať se zeptá své doktorky. protože mě teda nohy otékají i normálně (po delší době u pc a hlavně když začne být teplo) a v genetické záteži mám křečové žíly....

martinides
17. kvě 2018

před otěhotnením nevím.....opravdu to tomu napomáhá? Nikdy jsem to od nikoho neslyšela, ale pokud vám to k miminku pomuže, tak klidně. Jenom by mne docela zajímalo, který chcete brát,resp jste brala http://www.femibion.cz/produkty/

emilkamilka
2. říj 2018

dopomohli ti to k otěhotnění? Z ajak dlouho jsi otěhotněla?