První dítě ve 35-36 letech

levana33
12. črc 2016

Dite nemam..ale planuju..je mi 35 a mela bych prvni..proc se rika, ze je horsi mit pozdeji prvni nez kdyz uz jedno mate..nenasla jsem nikde nejaky obeznameny duvod...ale tvrzeni slycham porad

simca31
12. črc 2016

To zjistis az budes mama)) ja mela prvni v 32 letech a reknu ti byl to zahul protoze do te doby jsem zila pohodlny zivot mela na vse cas po narozeni syna uz se vse tocilo jenom kolem nej je to velka zmena hlavne do te doby jsem nemusela nic resit s ditetem porad neco resis a hlavne starsi mama je vic plasan vic resi a rozdil mam v okoli mlade maminky jsou vic v pohode tak to vnimam ja jina to muze mit jinak

levana33
autor
12. črc 2016

Dekuji za odpoved..no ono se to tvrdi z nejakeho spis fiziologickeho pohledu..jestli ne primo porod

nita1984
12. črc 2016

@levana33 myslím, že fyzicky o tom nelze polemizovat, co je lepší. Také, když "to nejde" ve 25 je to o hodně jiné, než když to nejde ve 35.... Mě bylo před pár dny 32 a už skoro dva roky se snžíme o naše prvňátko. Zatím bez úspěchu ☹

bajunka
12. črc 2016

já nevím, já měla první chvíli před 26, a těhotenství jsem měla bezproblémové a nestresovala jsem se,ale po narození malé jsem byla taky plašan aby jedla jen co má, nechtěla ji moc půjčovat atd. u druhé jsem se hodně vyklidnila (28) a zjistila že dvě jsou lepší než jedno, protože si spolu vyhrají takže toho času zas tak neubude naopak někdy máte i chvíli pro sebe 🙂... teď máme třetí princeznu a mě bylo před necelým měsícem 34 a těhotenství jsem teda snášela podstatně hůř, měla jsme větší strach ze všeho jsem byla víc vyjukaná( přece jen kvalita vajíček po třicítce prudce klesá), porodu jsme se bála jako čert kříže,ale myslím, že nějak víc starostlivá nejsem jen jsem to u porodu víc ořvala a byla víc dojatá, že jsme to všechno obě zvládly, u těch předchozích si nepřipouštěla, že by to mohlo dopadnout jinak než dobře. No a miminko si teda moc užívám a holky pomáhají a jsou taky nadšené a už mě lámou na další takže možná ještě nekončíme 🙂

micaella23
12. črc 2016

To jsou tvrzeni... Presne jak si napsala... To samy jako kdyz ti okoli rika - ve dvaceti je porod naprostaaa pohoda (muj byl ale kamaradky rozhodne ne!) nebo - prvni porod je nejhorsi, dalsi uz jsou hracka - take hloupost, vyjimky potvrzuji pravidlo. Spis se musis citit porad fit a mlada, ze jsi ready byt mamou, neresit s ditetem kazdou prkotinu, byt proste nad veci,.. Az budes mit bricho zase budou tvrdit, ze je moc velke nebo male, ze jsi pribrala malo/moc a dite nebude zdrave, budes mit kulate/sisate bricho a podle toho budou hadat pohlavi .. Atd atd atd. Oni neco placat museji a vzdycky se najde nekdo, kdo te vytoci s uplne trapnou milnou informaci. 🙂) nenech se rozhodit a neres to:D

urtica
12. črc 2016

@micaella23 Já rodila s dulou a ta mi tvrdila, že statisticky jsou porody prvorodiček opravdu nejproblematičtější a nejtěžší, je nutná častější medikace, častěji se musí zasahovat - oproti těm dalším - tam se prý přirozený bezzásahový porod povede častěji a bývá lehčí. Samozřejmě výjimka činí pravidlo....

levana33
autor
12. črc 2016

No ale jak to..treba kdyz ma nekdo treba 14tilete dite..tak telo od te doby prece je v te same pozici..nebo ne uplne? No ja bych chtela prirozeny porod..ale mam skoliozu a vek..tak si tak zatim snim :D otazka jestli jsem plodna..ani tohle jsem neresila

kaja2016
12. črc 2016

@levana33 je to uplne blbost 😉 Nenechte se vystresovat 😉 Z biologickeho hlediska se rika, ze idealni vek je 24, ale co si budeme povidat, pro dite je precejenom dulezitejsi, jestli uz mate vsech pet pohromade a to casto v tech 24 jeste neni 😉

kaja2016
12. črc 2016

@levana33 Tak to nereste dal a nechte to plynout. To je to nejlepsi, co muzete udelat 😉 Mam ted doma trimesicni, je me 35 let a nic moudrejsiho nez nechat veci plynout jsem zatim nevymyslela...je to lek na vsechno 😉

urtica
12. črc 2016

@levana33 Nechtěla jsem Vás vyděsit -- neznamená to, že byste nemohla mít pohodový porod, jsou to jen čísla. Medikací jsem myslela, třeba i spasmolytika nebo mírnou anestezii apod. Každý porod je jiný a naplánovat se to moc nedá, opravdu nemá smysl nad tím spekulovat. A žijeme ve vyspělé zemi, takže máme štěstí, že když se u porodu přece jen něco zadrhne, tak tu ty možné zásahy jsou....

levana33
autor
12. črc 2016

Dekujiii ;)

kaja2016
12. črc 2016

@urtica No prave, jako je v poradku si nechat umrtvit zub pri vrtani u zubare, ale analgetika u porodu jiz znamena, ze zena nerodila prirozene. 😉 Jak ctu ty diskuze ohledne materstvi tady, tak z nejakeho duvodu se v cechach vetsinova spolecnost zen stala hippiky ve vsech oblastech materstvi - kojeni, noseni v satku, porody...Ted jsem zrovna narazila na diskuzi ohledne ohradek, ze pry je to pro dite vezeni, kvuli pohodli matky...No muzu si dovolit rict, ze ta alternativni nalada matek v ceske spolecnosti je fakt podivna a do oci bijici, protoze ja hippik byla v dobe, kdy to popularni vubec nebylo 😉

bachovy_esence_poradna
12. črc 2016

@levana33 myslím, že když už člověk jedno dítě má, tak může mít tendenci být trochu klidnější - ví, že je plodný například... a ví co zhruba může od mateřství očekávat

každopádně hlavní je být fyzicky a psychicky fit pro miminko 🙂

statistiky bych moc neřešila, to je nějaký průměr... důležité je jak se cítíte konkrétně Vy

držím palce 😵

slunickova123
12. črc 2016

@kaja2016 hezky receno 😃 zapomnela jsi na alternativu ohledne ockovani, to je taky furt dokola...taky me to uz unavuje...predhaneni, jdo rodil vic alternativne, kdo jak oddalil ockovani, kdo dyl kojil, kdo pojida jake byliny na kterou nemoc...i kdyz, na jednu stranu to chapu. Ale vseho s mirou.

filipatereza
12. črc 2016

Rodila jsem ve 23 letech, těhotenství bezproblému, i porod.
Ted je mi 28 let, mám dvě děti, jsem zkušenější, slyšela jsem víc "co se stalo" a byla bych větší plašan. Jako mladá jsem to měla víc na háku...
Navíc - měla jsem dítě na škole. Nezažila jsem nikdy vlastní finance (nejdřív kapesné od rodičů, pak podpora od manžela), dělat si co chci a kdy chci (jen do těch cca 23 let)...
Dítě je obrovská změna.
Je to velká závislost /v dobrém i špatném )na manželovi a okolí - finance, hlídání.
Nemůžu si jít kam chci, vždy musím říct tomu kdo hlídá, aby se mohl zařídit nebo jít s dětma...
Tím, že jsme "nevybouření" taháme děti všude - do stanu, na svatby kamarádů apod... Zpětně už bych byla daleko opatrnější a usazenější než v těch 32...
Ale hodnotím to kladně...
Nejsem na děti tolik upnutá, úzkostlivá - ikdyž každý je samozřejmě jiný...
Těším se, že v 37 letech budu mít 15ti letou dcerku, 12ti letého synka - já budu ještě fyzicky fit a budeme jezdit po horách, do ciziny...

Jinak fyziologicky - s věkem stoupají komplikace jak při početí tak v těhotentství a při porodu.
Stoupá riziko Downova syndromu a jiných podobných chorob...
Když se miminko nedaří, není zdaleka tolik času to řešit...
Jasně, někdo má komplikace v 21 a někdo má úžasný porod v 41, ale statistiky mluví jasně...

Za mně - měj miminko co nejdřív. Je to nádherná, změní ti to život. A čím víc životní energie budeš mít, tím líp pro něj!

heduska82
12. črc 2016

@levana33 treba proto, ze starsi prvorodicky jsou uzkostnejsi. A je to prave tim, ze to miminko maji tak dlouho, maji o nej vetsi strach. Vidim to ted u kolegyne, ta ma hruzu, aby se mrnousovi neco nestalo....no ted se mu stalo, relativne drobnost a strasne se hroutila. Tak jsem se ji snazila domluvit... ale zase muze to byt o povaze cloveka...takze na 100% to taky neplati. A co jsem si teda taky vsimla, starsi rodicky u porodu mnohem vic vyvadi (ted nechci porod zlehcovat, nikdy jsem nerodila) ale mam porovnani s temi mladsimi rocniky.

urtica
12. črc 2016

@kaja2016 Epidural má určitě svůj smysl - já bych ho bývala volila. Ani ne tak kvůli bolesti jako spíš kvůli vyčerpání (porod trval 30 hodin) - vnímala jsem to pořád jako lepší možnost než klešťový porod z důvodu nedostatku sil.
Bohužel jsem byla málo otevřená, takže to nešlo...a kupodivu i po těch 30 hodinách, jak se ukázalo, jsem v sobě i bez anestezie našla kus energie, abych malou dostala ven...(doufám, že teď jsem tazatelku zas nevyděsila - porod byl tak dlouhý právě proto, že jsem dlouho trvala na přirozeném porodu a odmítala medikaci - dnes už bych se k tomu postavila jinak a ten oxytocin si nechala dát o 10 hodin dřív🙂 ).

Nicméně - se v tomhle jinak asi úplně neshodnem, protože mám pocit, že co je u nás považováno za "alternativní biošílenství" je na západě normální praxe...celkově mám pocit, že tu zdravotnictví (ve smyslu přístupu k pacintovi - nikoliv v odbornosti) ustrnulo za dob totality. Každopádně respektuju svobodnou volbu, takže bych třeba povolila i císaře na požádání (stejně se dělají - jen to jde doktorům přímo do kapsy).

slunickova123
12. črc 2016

Ahoj, z medicin.hlediska je idealni mit dite kolem 25-28 let. Potom a hlavne po 35 plodnost prudce klesa a prudce narusta nebezpeci Down.syndromu u ditete. Tske komplikace u porodu jsou castejsi ( je li to prvorodicka), protoze holt to telo uz neni nejmladsi. Tot statidtiky a odpoved na Tvou otazku. Nikdo ale netvrdi, ze to tak musi byt, nikdo to nevi. Drzim palce!

urtica
12. črc 2016

@heduska82 Jo, jsem starší a souhlasim s tím.

filipatereza
12. črc 2016

@kaja2016 Souhlasím, že toto je trendy (a všechno co děláš kvůli okolí a nejde to z tebe je divné), ale já většinu věcí co se nazývá "kontaktním" rodičovstvím dělala, aniž bych to měla načteno nebo vůbec tušila, že se to nějak takto jmenuje...
Každé odsuzování je špatné.
Když to nejde, zaplatpánbůh za analgetika a za císaře. Za UM když kojení nejde...
Ale vždy jsem se snažila jednat co nejpřirozeněji to za daných možností jde...

P.S. Nošení v šátku je super a látkové plenky mě moc bavily..🙂

ev.ka
12. črc 2016

Moc bych to neřešila, nikdo nemládneme, tedy tady není nad čím váhat a že byste kvůli věku chtěla být úplně bezdětná také nepředpokládám (z Vašeho dotazu) 🙂

viki2222
12. črc 2016

My jsme také chtěli mimi dříve (asi jako ty kolem 35), ale nedařilo se... už jsme to pomalu vzdávali a nakonec se to povedlo. Rodila jsem v 41 a nyní mám krásnou, zdravou 11. měsíční holčičku. Je fakt, že v průběhu těhotenství jsem byla určitě více sledována než mladší nastávající maminky, zdálo se mi, že pořád chodím na nějaká vyšetření, na krev atd., neboť těch rizik s rostoucím věkem maminky přibývá. Ale pak jsem si na to nějak zvykla. Vůbec jsem nepředpokládala, že budu rodit přirozenou cestou a... porod zcela přirozený, celkem rychlý na prvorodičku, akorát trošku šití... Takže myslím, že záleží jen na Tobě, kdy se k tomu odhodláte, hlavně se nenech nikým odradit, nedej na "blbé řeči" z okolí, a hlavně klid a pohodu. No a ať se to, co nejdříve podaří... Je pravda, že život se mi zcela zásadně změnil, nyní se vše točí kolem dcery a něco si naplánovat příliš dopředu nelze, protože to stejně dopadne jinak. Ale za ty krásné chvíle s dcerou to určitě stojí... Tak hodně štěstí.

bassetlady
12. črc 2016

Je mi skoro 36 a snazime se o prvni. taky jsem o tom zjistovala co slo, a myslim, ze krome toho, ze nas budou doktori vic hlidat a strasit ( automaticke vysetreni plodovky apod) to je opravdu individualni. Jedina obrovska nevyhoda je kdyz pak zjistite, ze to nejde prirozene, tak vam ten vlak ujizdi nejak rychleji a kdo je stresar, tak to muze trosku vyhrotit.

eloise02
12. črc 2016

Jsem tady možná nejstarší (pokud jsem dobře četla), rodila jsem v 36 a těhotenství až na těh. cukrovku bylo naprosto bezproblémové, porod - chtěla jsem rodit císařem, rodila jsem císařem, mám na to hezké vzpomínky. Ohledně toho "plašení", můžu říct, že mám v okolí mladší maminku a ta teda stresuje s každou blbostí naprosto neskutečně, takže je to opravdu individuální. U nás to bylo tak, že to nejdříve nešlo, pak jsme se shodli na tom, že dítě nechceme, nebo spíš bych to řekla tak, že když to nejde přirozeně, tak do umělého oplodnění určitě nechceme jít. No a pak v 36 letech šok. Asi to tak prostě mělo být a přišlo to v tu nejvhodnější chvíli 🙂

kaja2016
12. črc 2016

@urtica Prijde mi, ze na zapade je bio daleko vic nez tady. Podle me je to otazka vysi zivotni urovne. Ale co se tyce toho prirozeneho materstvi, tak s tim jsem se tolik nesetkala. Prislo mi, ze to je porad alternativa, casto i z duvodu financnich atd....Ale tak to jsou jen me postrehy...

minonnka
12. črc 2016

Prvni ditko jsem porodila v 35, prirozeny porod bez zasahu, nastrihu apo. Sice jsem diky kontrakcim nespala cca 35h, ale i tak jsem to zvladla-prezila 😉
Samo, ze jsem se bala kvuli veku aby bylo vse v poradku, ja i dite, ale to se boji i mladsi prvorodicka.
Druhe jsem porodila loni a take prirozene a bez nastrihu, jen jsem vse zvladla behem jednoho dne, ale ne tak rychle, jak jsem doufala 😀 Bylo to rychlejsi, ale o to intenzivnejsi kontrakce-porod...
Chtela jsem dve deti a stihnout je do 40ti a to jsem si splnila i kdyz je to celkem frkot s dvouma malyma prckama, ale nemenila bych 😉
Mit deti "tak pozde" jsem neplanovala, ale chybel ten pravy partner.
Ceho jsem se bala, tak abych mohla otehotnet, kvuli veku, zdravotne jsem byla v pohode. Prvni ditko vyslo na 3ti pokus a druhe na prvni pokus. Coz si myslim, ze na muj vek dobry 😉 Kamaradky co jsou mnohem mladsi, tak mely/maji problem s otehotnenim/donosenim...coz me trochu desilo, co me ceka atd. Je to individualni a vekem se to opravdu az tak merit neda...
Berte to tak, ze uz jste si neco uzila, poznala vice nez mlade maminky, ktere do toho skocily mnohem driv. Ty si proziji zase sve pozdeji s detma ci az odrostou 😉
Hlavni je byt pripravena na prichod ditete, tesit se, milovat ho a je jedno kolik je mamince let 😵 Preji hodne stesti 😉

levana33
autor
12. črc 2016

Dekuji vsem za odpovedi 🙂 no ja uz na to specham :D ja si tu ctu vse mozne a vim, ze kazda zena to ma jine..proto se nezastrasim ;) jen to cekani a sileni :D jestli neco :D

mandala
12. črc 2016

Pokud můžu srovnávat - první dítě ve 24 letech, druhé o rok později, první porod hrůza, ale byla jsem tvrdá, oklepala jsem se brzy, o druhém jsem ani nevěděla, děti jsem zvládala dobře i vše kolem - zahrádka, zaváření apd. Třetí porod o
9 let později - těhotenství jsem myslela, že nepřežiju 😀 , porod jsem snášela taky o dost hůř, a nyní péče o jedno dítě mě zmáhá o moc víc, než kdysi s dvěma malými, všechno si snažím ulehčit a strašně jsem zpohodlněla. Takže sama za sebe můžu říct, že už nemám tolik energie, jako kdysi a celkově je to pro mě víc vyčerpávající. To ovšem neznamená, že si své dítě neužívám, právě naopak, ted neřeším, jestli mám okopaný záhony, ale vychutnávám si moji poslední MD 😉

dokument
12. črc 2016

@levana33 No rika se, ze to je kvuli lepsimu zdravi u mladsiho tela, ne? 🙂 A ze jsou starsi unavene. Nevim, je to asi individualni. Mam jedno dite, otehotnela jsem v 36 letech (hned) a rodila v 37. Dite mi spalo, takze to bylo dobre, nebyly s nim problemy. To jsem vubec nebyla unavena. Unavena jsem zacala byt az po nejake dobe, treba po roce prerusovaneho spani a vysilujiciho kojeni a neustaleho uklizeni. Ted nekojim, uklizim min, vyspim se vic a jsem v pohode. Dite me myslim tolik nevysilovalo, jako to tady ctu u jinych, daleko mladsich maminek. Zalezi jake mas dite. Zalezi, jestli jsi sama zdrava - mela jsem tehotenstvi snu, bez jedine komplikace, to same porod - teda ze by to byl sen to ric nemuzu 😀 Take nekomplikovany, hladky, sestinedeli, uplna pohoda. Kdyz si vzpomenu na dobu, kdy mi bylo 20 a chodila jsem na flamy, byla jsem i tehdy hodne unavena z nevyspani. Citila jsem se tehdy hur. Po maturite jsem zacala pracovat v kancelari a pamatuju si, ze jsem byla hrozne unavena. Sedet nekde cely den. Sice jsem sedela, ale nebyla jsem na to zvykla a fakt me to unavovalo. Byl to nezvyk. Dnes bych rekla, ze jsem pruznejsi, vic a rychleji se vsemu, zmenam, prizpusobim. Musim. Co si myslim, ze je lepsi v mladsim veku - rekonvalescence po porodu. Ze to mladsi telo to lepe a rychleji zvladne. Osobne jsem si nikdy neplanovala rodit takto pozde. Ale zivot to zaridil jinak 🙂 Hodne stesti 🙂

merunkova
12. črc 2016

@levana33 První a jediné dítko jsem porodila v necelých 37 letech, těhotenství bylo bezproblémové, porod taky, rozhodně jsem neplašila a byla normální matka, možná právě proto, že jsem si to užívala.Do 37 let jsem si žila pouze pro sebe a "vyřáděná" jsem byla taky dost a neměla jsem pocit, že by mi něco v životě utíkalo.Pracuji ve školce a vidím, jak mladé matky na MD strkají dětičky do školky na celý den a pak jsou doma....I tady na koníkovi se dá často přečíst postesk, jak už jim z toho doma na MD hrabe, že se děti s nimi nudí apod, že chtějí do práce.....já byla doma se synkem 5 let a bylo to super.Takže za mě - jestli to má přijít, tak je jedno kdy, hlavně abyste z toho měli všichni radost a užívali si to. 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru