Těhotenství a cukrovka I. typu

klllarinka01
23. únor 2016

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda některá z Vás je či byla těhotná a měla cukrovku I.typu. Na jaké vyšetření se muselo chodit, na co se zaměřit, co nejvíc hlídat? A jak vše probíhalo? Mělo dítko nějaké komplikace?
Budu ráda z každou radu či příběh.
Předem děkuju 🙂

barcatom
27. únor 2016

Ahoj,jsem ve 22tt jestli ti to pomuze 🙂

rezza
27. únor 2016

Ahoj v lednu jsem porodila🙂 Hlidej si hlavně aby ti řekli velikost plodu a sami ji hlídali🙂 U me ji hlídali špatně a také to podle toho dopadlo🙂

rezza
27. únor 2016

@klllarinka01
Jinak budeš docházet do rizikové poradny a na častější kontroly🙂... A taky hlídat glymči🙂 ( i když občas to moc nejde..cukr si dela co chce )... Budou kontrolovat moč a jinak klasika pokud nemáš z cukrovky uz jiné kompilace (ledviny, oči a tak) .... Hlavně trvej na tom ať hlídají velikost a váhu miminka🙂

klllarinka01
autor
28. únor 2016

@barcatom ahoj urcite mi to pomuze budu rada za kazdou dobrou radu. 🙂

klllarinka01
autor
28. únor 2016

@rezza dekuju. Hlidat urcite budu. A velikost plodu ma byt jaka? 🙂 To me treba ani nenapadlo se na to nejak zamerit. Tak doufam ze i kdyz hlidali spatne ze je jinak vse ok. 🙂

rezza
28. únor 2016

@klllarinka01
Nám diabetičkám rostou prckové v bříšku rychleji než jiným maminkám 😊.. Diabetičky by měly rodit ve 38.tt... Když jsem byla v nějakém 31.tt upozornila mě moje dr že je malá růstem o 14 dní napřed.. Tedy odpovídala 33.tt😊 ... Jenže dr v rizikovce měla svojí hlavu a řekla že to jí nezajímá... Že podle ní je malá akorát a odpovídá 31.tt... No takže mě nechala přenášet 38.tt s tím že 39+3 udělala odhad 3300g (věděla jsem že to je blbost, už podle velikosti mého břicha... Bylo gigantický 😊) No nic udělala hamiltona a ja za dva dny byla zpátky se začínajícím porodem... Na salech už odhad nedělali protože měli dva dny starý od dr z rizikovky... Jenže nastal problém... Malou jsem nemohla za boha vytlačit... Důvod byl ten že byla těch 14 dní napřed;) Dva dny před porodem 3300g a v den porodu 4450g😉 Byla jsem roztrhaná na všechny strany... I konečník mi museli sešívat... Prasklo mi to dokonce od porodnich cest až pod zadek ke stehnu... Opravdu nic hezkého... Ted čekám na plastiku abych mohla zase fungovat jako ženská... Takže na sále mě pak hodně rychle šili abych nevykrvácela a ještě mi oznámili že možná neudržím stolici (což naštěstí udržím 😃)... Takže si to pak od toho 30.tt opravdu hlídej🙂 Jinak vše nakonec dobře dopadlo... Jen po porodu jsem měla já... Jinak vždy vyrovnaný člověk... Dost deprese z toho co se mi stalo... Jediné dobré je že malá je naprosto v pořádku 😊 I když jsem jí při porodu přiškrtila což mě také hodně trápilo.... Ale já s počínající váhou 55 kilo prostě 4450g vytlačit nemohla... Nechci tě strašit.. Stačí když si to ohlídáš. . Aby ti dělali časté odhady a co nejpřesnější 😊😊

rezza
28. únor 2016

@klllarinka01
Oni když je miminko velké a je první... By měli udělat císaře 😊

rezza
28. únor 2016

@klllarinka01
Kdyby jsi cokoliv potřebovala vědět.. A uměla bych ti poradit klidně se mi ozvi🙂

barcatom
28. únor 2016

@klllarinka01 tak za me teda kontrola v rizikovce co 3 tydny + co 3 tydny na dia. Na dia mi rekli, ze kdyby byl problem, volat, jinak neni problem chodit kazdy tyden (mam to celkem z ruky takze jsem rada, ze to mam vsechno v jeden den). Prcka kontroluji pokazde UZ, ted jsem byla na FECHO (vysetreni srdicka), musi tam vsichni ale dr. mi rekl ze jako diabeticka mam prijit jeste za 6 tydnu + potom jeste jednou. Jinak hlidat glykemky, casta glykemka pod 3 muze casteji zpusobit potrat. Do 20tt jsou v noci a nad ranem caste hypa takze snizovat inzulin, po 20tt se to zase naopak zvysuje dopoledne a na vecer. Takze zase zvysovat :D jinak mi bylo receno ze lepsi nekdy glykemka 8 nez 2. A taky ze miminko roste s vysokyma glykemkama, jestli budou vysoke, bude mimi vetsi. Znama porodila zdrave miminko s vahou necelych 3,5kg takze hlavne byt v klidu a hlidat glykemky ;)

rezza
28. únor 2016

@barcatom
Pravda pravdoucí🙂 Já si glymči hlídala a držela kolem 4 a nejvíce 7-8 a stejně malá byla obrovská🙂 Je to individuální🙂

barcatom
28. únor 2016

@rezza hlavni je, ze ted uz jste obe relativne ok 😉 me dr rikala, ze at budu delat co budu chtit, stejne si ten cukr bude skakat jak se bude chtit jemu 😀

rezza
28. únor 2016

@barcatom no to jo😊.. A s tím cukrem to je pravda:D První trimestr pořád nízký hypa ... Druhý trimestr takový normální.. Začátek třetího masakr vysoký.. Pořád jsem srážela velkou dávkou a ke konci se to teprve srovnalo😃

barcatom
28. únor 2016

@rezza tak to si me potesila :D a za jak dlouho se to spravilo po porodu? ptz s takovyma davkama co mam uz ted bych normalne byla v hypu 😀

rezza
28. únor 2016

Den po porodu jsem z 20-30 jednotek padla ke každému jídlu na 3-6 a týden po porodu jsem nasadila místo inzulinu léky 😃... Jinak bych měla hypa na denním pořádku 😃

barcatom
28. únor 2016

@rezza dik. Tohle jsem si neumela predstavit. Mam pumpu takze asi pujdu na 0,01 😀

rezza
28. únor 2016

@barcatom no to nejspíš ano😃

werumka
28. únor 2016

@barcatom Ahoj, jakmile porodíš a vytáhnou placentu, tak už musíš mít nastavené dávky, cos měla před těhotenstvím. A i tak nejdřív budou hypa. Je dobrý mít po ruce třeba jablečný džus - něco sladkého na upíjení. Ale postupně si to sedne.

barcatom
28. únor 2016

@werumka dekuju moc, to abych hledala ty spravne davky 😀 ale neco si urcite vezmu, s nemocnicema mam blbe zkusenosti. dekuju 😉

werumka
28. únor 2016

@barcatom Oni Ti na diabetologii rozepíšou dávky a infúze - stejně je budeš mít u porodu (glukóza + inzulín) a řeknou Ti co a jak. Ale určitě je dobrý mít po ruce ty rychlý cukry. To pití se mi osvědčilo nejvíc. Uvidíš, jak moc bude potřeba teď po 20. týdnu přidávat. Já jsem celkově zvedala za celý těhotenství asi o 0,6 j na hodinu. Pak bylo potřeba dávat bolus trochu dřív před jídlem, než jsem byla zvyklá.

barcatom
28. únor 2016

@werumka moc dekuju! tohle zadna doktorka nerekne. Jenom dle knizek se uvadi.... ted uz budu pripravenejsi 😉

werumka
28. únor 2016

@barcatom Nemáš zač. Uvidíš, nedá se to takhle dopředu říct. Ale měla jsem takový systém, že když jsem 4 dny v kuse viděla, že ten inzulín "nedotahuje" - tj, že glykémie po jídle stoupají - tak jsem zase desetinu přidala. Určitě to taky poznáš. Normálně si dávám bolus fakt až u stolu, ale po tom 25. týdnu už jsem musela dávat 15 minut před jídlem. S pumpou je to fakt jednodušší a líp se to koriguje 🙂

klllarinka01
autor
1. bře 2016

@rezza Ty jo takhle to ta de pekne podcenila. Dekuju a budu hlidat. Musela jsi fakt trpet. Jen to ctu a mam husi kuzi.

klllarinka01
autor
1. bře 2016

@barcatom to mi rikala doktorka taky ze je treba mit hodnoty od 5-8. Cim nizsi tim se mimcu a nejen jemu nici mozkovy bunky. Tak to zase nezni tak hrozne ty kontroly. Bala jsem se jestli to nebude porad. Ale takhle se zda ze kdyz je vse ok neni problem. A pokud vase znama porodila zdrave mimco s krasnou vahou tak to je ta spravna motivace 🙂

klllarinka01
autor
1. bře 2016

A jaký je nárok na proužky ke glukometru? Všichni říkají, že během těhotenství je nárok na víc, ale zatím mi nikdo nebyl schopen říct kolik 🙂

barcatom
1. bře 2016

@klllarinka01 rocne o 8 baleni vic 😉

barcatom
1. bře 2016

Ale musi to jit pres revizniho lekare se schvalenkou

werumka
1. bře 2016

@klllarinka01 až 1800 ks za rok.

klllarinka01
autor
1. bře 2016

@barcatom Děkuju 🙂 Je to třeba. Já osobně se měřím skoro pořád mi přijde 😀 Aby vše bylo O.K.

klllarinka01
autor
1. bře 2016

@werumka Děkuju 😉 Už jsem zase o něco chytřejí, to mám radost 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru