Teratozoospermie

martek
24. zář 2008

Ahoj snazilky,
ma nebo mel nektery z vasich partneru ci manzelu spatnou morfologii spermoniku????
Nam na spg vyslo pouze 4% morfologicky zdravych.... ☹
ja jste to resili? pomohly treba vitaminy? je mozne spontalne otehotnet?

diky martek

jinak mame 20mil, vitalita 90%, progresivni pohyb 80% 😔

martek
autor
26. zář 2008

lolka, presne tak.....a neboj, zijem v 21.stoleti.... dr. uz umi i zazraky 😉
teda doufam 😅

lolka
26. zář 2008

🙂 treba len verit a vsetko bude 😉 snad sa coskoro dockame vonavych batozkov 🙂
budem musiet ist, moj havuso tu na mna hadze oci, chce ist cikaaaaat 😀

martek
autor
26. zář 2008

tak se mej krasne, preju hezky vikend a zase nekdy napis 😉

lolka
26. zář 2008

aj ty sa maj a drzim palce na foliky 🙂

mmmk
26. zář 2008

Martek, my jsme taky dva inzove (mam pocit, ze ze stejnych fakult jako vy - FSI, FP?), ale pres kvantitu jsme na to zatim nesli, tak diky za tip, manzelisko bude mit jiste radost 😀 😀 😀

martek
autor
26. zář 2008

tyjoooo, mmmk...fakt jsme FSI a FP!!!!!!!!!!!!!!!!
my se zname???????????? 😕 😕 😕

mmmk
26. zář 2008

IP, at to tu nezaplacave off topicem 😀

martek
autor
26. zář 2008

cekam 😵

martek
autor
26. zář 2008

svet je malej 😉

martek
autor
28. zář 2008

Holky, mam za sebou folikulometrii. dopadla dobre 😉
folik skoro 2mm, dostala jsem pregnyl
ted mame 36hodin abychom nashromazdili maximum 4%, tedy dobrych spermoniku 😎

mmmk
28. zář 2008

Damy, doporucili vam opravdu vsem IVF/ISCI??? Mne rekli, ze to muze dyl trvat, ale neni to zadna hruza. A ze to taky muze byt hned 😉 A ted mi doslo par IP, kde mi holky psaly, ze rozhodne IVF 😢 Kde je pravda? 🙄

lu777
28. zář 2008

holky, nevzdavejte to

nebudu psat cely roman (uz tu nekde asi 2x je), ale jen ve zkratce:

muze: studene koupele varlat, hodne cerstve zeleniny na zlepseni morfologie, cinska medicina, vitaminy a mineraly, L carnitin a L arginin atd.

ja: Mojzisova metoda (podpori rychlejsi otehotneni i snizi riziko potratu apod.), cinska medicina, vitaminy

je lepsi si takhle zvysit sanci na otehotneni nez jit na IVF... ja prosla IVF 3x a neni to zadna prochazka ruzovym sadem, hlavne psychicky, ale i fyzicky to nebylo nic moc, mela jsem dost vedlejsi ucinky a davat si injekce do stehen, to jsem si radsi zacvicila Mojzisovku 😉

nam rekla vedouci IVF centra, ze jedine IVF a ICSI... nakonec jsem ale byla tehotna po mesici !

takze nevzdavejte to, pohledejte na internetu...

nejvic muzu fakt doporucit cinskou medicinu (idealne pro oba) a tu Mojzisovku... i sam primar v porodnici, ktery je muj gynekolog, mi rekl, ze je to evidentne tim, ze jsem pak tak rychle a bez problemu otehotnela, ze se spermiogramem meho muze to videl v lepsim pripade na dva roky...

lu777
28. zář 2008

kuk sem, je tu uz dost dlouha diskuse

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

smejka
28. zář 2008

lu777...ty si otehu prirodzene? ake vitamuny ste brali? a morfologiu ste mali aku?

martek
autor
28. zář 2008

zitra jdu na gyndu, tak uvidime, co nam rekne.... 😉

martek
autor
28. zář 2008

kazdopadne si myslim, ze pokud tam nejaky jsou a jsou jinak v poradku, teda jako pohyblivy, tak to prirozene jit musi 😵 😵

lu777
28. zář 2008

Smejka: ano, nakonec to bylo prirozene 🙂

muz bral vysoke davky vitaminu a mineralu (fakt uz to presne nepamatuju, pohledej net, jen si pamatuju listovku, L carnitin, L arginin, vitamin E apod.)

morfologie byla asi 90 procent abnormalnich spermii, asi 2/3 spermii se vubec nehybaly a byla tam nejaka blokada imunologicka, ktera znamenala, ze spermie, i kdyby se k vajicku dostala, tak vubec nemuze oplodnit..

ale pohledali jsme vsechno co jsme mohli - viz vys - a jak je videt, i kdyz udajne studene koupele, bylinky, vitaminy apod. podle doktoru skoro nic neudelaji, tak udelali dost, spermiogram se o kus zlepsil, uz nebyl uplne zoufaly a pak na miminko staci jedina zdrava spermijka 🙂

ja bych rekla, ze to urco jit musi, spis jde o to, ze kdyz to pak trva treba tri roky prirozene, tak pak uz to nemusi jit treba kvuli tomu, ze psychika te zenske je v kyblu, protoze porad ceka a vsichni tehotni a ona porad nic... takze je fakt nejlepsi tomu co nejvic pomoct... cokoli co podpori zdravi, vlastne podpori i otehotneni, tzn. dostatek spanku, pohyb, relaxace... ja to pak uz brala tak, ze kdyz nefungovaly hormonalni injekce, tak pri tomhle nasem doma upecenem postupu se "prinejhorsim" budu pro adopci (na kterou jsme uz cekali) budu nachazet v mnohem lepsim fyzickem a psychickem stavu a tak budu dobre nachystala na to cvrcka z detskeho domova ... ublizit mi to nemohlo, vzala jsem to cele jako intenzivni program pro zdravi 🙂

smejka
28. zář 2008

lu vdaka...a ty si okrem cvicenia brala i nejake bylinky? manzel okrem vitaminkov sa liecil i hormonalne?.....vies my sme na tom podobne ako vy vtedy...i ked u nas morfologia je este horsia a pohyblivost sa nam zlepsila dost...
vy ste boli po tychto zdravych kurach na kontrolnom spg...ci ste uz nestihli? 🙂

kveta
29. zář 2008

Ahojte, dievčatá,

takže o tejto problematike niečo viem. Týka sa ma.

Profertil sľubuje zlepšenie množstva a pohyblivosti spermií a nezlepšuje morfológiu /tvar/ spermií.

Genetika sa občas robí na vylúčenie toho ochorenia, kedy hlieny zahlieňujú pľúca a človek umiera do 30 rokov veku /nepamätám si názov choroby, ale umrela na to dcérka moderátorky z JOJky, tak snáď si na to meno choroby niekto spomenie/. Ak je muž nositeľom génu pre túto chorobu, môže sa vyskytnúť horšia kvalita a kvantita spermií.

A teraz tá zlá správa. Zlý tvar, najmä ak viac ako polovica spermií má zväčšené hlavičky, sa vyskytuje ruka v ruke s genetickými poruchami spermií. Tieto genetické poruchy /väčšina z nich/ sa nedajú odiagnostikovať pred počatím a väčšina z nich ani počas tehotenstva. Tieto genetické poruchy sa nachádzajú na rozličných dvojiciach chromozómov a nedajú sa odiagnostikovať predimplantačnou diagnostikou ani genetickými testami počas tehotenstva, lebo genetické testy sa používajú len na odiagnostikovanie najčastejších genetických porúch. V Amerike majú testy, ktorými sa dá odiagnostikovať viac porúch, ale stoja okolo 400 tisíc Sk a ani tie nepokrývajú všetky poruchy vyskytujúce sa u patologicky tvarovaných spermií s veľkými hlavičkami. Aj zdravo vyzerajúce spermie muža, ktorý má viac ako polovicu spermií so zväčšenými hlavičkami, majú rovnakú šancu byť geneticky poškodené ako spermie so zlým tvarom spermií. Tento problém sa môže prejaviť aj opakovanými potratmi pár dní po počatí.

ICSI /vpichovanie spermie do vajíčka/ je pomerne agresívnou formou oplodnenia, ktorá znamená, že dôjde k oplodneniu spermiou, ktorá by za normálnych okolností nedokázala vajíčko oplodniť. Preto sa po ICSI rodí trocha viac geneticky poškodených detičiek.

Mnohé CARy sa snažia tieto veci nehovoriť neplodným párom, aby tak zarábali na ich nekonečných pokusoch o oplodnenie, ktoré aj tak končia väčšinou neúspechom. Najhoršia situácia je pri oligoasthenotheratozoospermii, kedy je oplodnenie pomocou ICSI úspešné len raritne a aj to často končí potratom alebo poškodeným dieťatkom. Preto zodpovednejšie centrá ponúkajú na zváženie darcovstvo spermií. A preto aj na tejto stránke nájdete veľmi veľa párov, ktoré podstupujú ICSI pri tejto diagnóze a úspešné páry sa dajú spočítať len na prstoch jednej ruky /aj z nich sa dve dievčatá prestali v čase pôrodu hlásiť, takže sa domnievam, že dieťatko malo genetické problémy a preto prestali komunikovať/. Je mi to ľúto.

Niekedy býva táto chyba tvorby spermií dedičná po matke, takže skúste porozmýšľať kto z manželových príbuzných nemá deti, lebo má tiež geneticky podmienenú poruchu. Táto dedičná porucha tvorby spermií sa nedá ešte genetickými testami dokázať, lebo nie je jasné, ktorý gén ju spôsobuje. Dedičnosť sa potvrdila len sledovaním dedičných línií neplodných rodín.

Kto si chcete overiť tieto info, hľadajte výsledky výskumov na internete v angličtine.

martek
autor
29. zář 2008

kveto, prosim te, jedna se tedy jen o zvetsenou hlavicku spermii???? nam totiz v laboratori rekli, ze mame spatny tva - tzn. dva ocasky, vyrustky nebo zavojicky..hlava je v poradku.... co myslis???? 😅

eloana
29. zář 2008

ta nemoc je cisticka fibroza🙂

eloana
29. zář 2008

a zjistuje se to, protoze nekdy clovek muze byt jen prenasec a pokud jsou prenaseci oba muze to byt problem

kveta
29. zář 2008

Martek,

v dvojchvostíkovcoch sa nevyznám, ale tu je spomenuté, že v jednej štúdii sa preukázal vyšší podiel genetických porúch u dvojchvostíkovcov : http://www.rbej.com/content/4/1/1 .

A tu je pár všeobecných odkazov k tomu, čo som písala:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2946611?dopt...
http://humrep.oxfordjournals.org/cgi/content/fu...

cikyta
29. zář 2008

Máme zlú morfologiu spermií a ked sme sa dr.pýtali,či nebudeme mať poškodené dieťatko po ICSI s takouto spermiou,tak povedal,že je väčšie riziko potratu,ale nebude to "blbček".Táto spermia sa len neprebije normálnou cestou do vajíčka!To je celé!

cikyta
29. zář 2008

A ked sa mi dieťatko narodí,rada vás informujem,či je všetko OK a dr.mal pravdu.(Lebo sme vraveli,že ak by malo byť postihnuté,tak do toho nejdeme) 🙂 Pekný dník a okolo 28.4.čakajte. 😀

kveta
29. zář 2008

Cikyta, mne to, čo povedali Tebe, na Slovensku povedali tiež. Potom som šla do CARu v Čechách a tam nám povedali niečo iné /že je to rizikové/. A tak som šla na internet a čítala som si abstrakty z výskumov a zistila som to, čo som tu popísala. A musím povedať, že som bola nemilo zaskočená tým, ako o tom v mnohých CARoch na Slovensku /prešli sme tri/ mlčia. Ale možno je to len ich nevedomosť. Každopádne ak sa pacientka priamo opýta na riziká pre plod /a my sme sa priamo pýtali/, tak by lekár mal buď pravdivo odpovedať alebo pravdivo povedať, že sa v tejto tématike nevyzná.

A keby hrozil len blbček, tak by to bolo ešte dobré. Ale ak Ti môžem odporučiť, na Tvojom mieste by som si tie hroziace diagnózy momentálne ani nepozerala a udržovala sa v kľude. Veľa šťastia.

martek
autor
29. zář 2008

holky, tak jsem se na to dneska dr. ptala, pry pokud se ta spatna spermie s vajickem spoji, tak se vajicko zacen vyvyjet spatne a dojde k samovolnemu potratu hned na zacatku tehu....
tak nevim
ja uz neverim asi nicemu a nikomu ☹

gregy
29. zář 2008

kveta a čo sa hovorí pri azoospermii teda keď sa spermie hľadajú zo semeníkov alebo nadsemeníkov. alebo ked je malinký počet spermií - 1 v zornom poli. Tvar majú podľa posledného spg. ževraj dobrý ...

kveta
29. zář 2008

Gregy, v tom sa nevyznám. Mňa sa týka OAT s veľkými hlavičkami 😔

cikyta
29. zář 2008

Máme testy z genetiky a tam nám na tieto riziká prídu.Cakám výsledok.Hroziace diagnozy som si pozerala na nete ešte pred IVF a ver,že to tam nebolo až tak písané,ako píšeš!............Takže som v klude nadalej. 😀