Zkušenosti žen po mimoděložním těhotenství.

zuzan
8. bře 2007

Když tu tak pročítám různé příběhy, napadlo mě zeptat se, z jakého důvodu podstupujete umělé oplodnění? Mám za sebou lednové mimoděložní těhotenství, takže je asi brzy dělat nějaké předčasné úsudky a hypotézy, ale i s touhle variantou počítáme...Zajímala by mě statistika úspěšnosti, případně jaké máte zkušenosti s přirozeným početím po odstranění jednoho vejcovodu.

mila30
26. říj 2007

To určitě, i když mě třeba při mimoděložním kontrolovali i druhý vejcovod a to z toho důvodu, že se už několikrát stalo, že mimoděložní bylo na obou stranách. Takže po operaci mi Dr. řekl, že zbylý vejcovod je v pořádku bez srůstů.
To myslím dělají všude... Protože já zase slyšela, že podle RTG, to jestli je vejcovod 100% průchodný také nezjistí a ještě z toho jsou někdy záněty...tak nevím 😖 . Ono je to těžký, co doktor to názor...

fedra
26. říj 2007

To doktor povedal aj mne. Ale aj tak chcem ist na HSG este pred dalsou IUI.
Ale presne,zalezi hodne od doktora ako ti to poda.

zuzan
autor
26. říj 2007

Holky, tak já teď teda vůbec nevím...doktor mi řekl, že nevidí důvod, proč by ten druhý vejcovod neměl být průchodný, žádné vyšetření nedoporučil a rovnou navrhl IUI, ale já mám teď veliký strach...

blanuleplus
26. říj 2007

Ahoj holky, vcera byl zas narocny den, tak jsem se sem ani nedostala...a ted uz zas sedim nad rocnikovkou ☹
Takze Lucce preji aspon na dalku hezkou dovolenou...
Milo, jsem moc rada, ze to vsechno probehlo takhle dobre a budu drzet palce, at se zadari... 😉
Zuzko, Fedro, zkontrolovany vejcovody mame, tak snad vse bude dobre, hlavne se nestresujte. Stat se to sice muze a to i pri normalnim oplodneni, ale na druhou stranu je to vetsi pravdepodobnost u tech, ktere tam maji nejake srusty a to nemate. Pokud by meli doktori nejake podezreni, urcite by do toho bez dalsiho vysetreni nesli. Vsichni jste v dobrych rukach a to ostatni je stejne na prirode... Hlavne se, holciny, nestresujte.
Marti, taky si tyhle pocity moc dobre pamatuju, ale urcite te z toho miminko brzy dostane. Vim, ze je to tezky, ale snaz se zustat pro miminko pripravena, jsem na tebe moc hrda, jak se s tim peres... 😉
A co nase Ivus s Romcatkem? 🙂

zuzan
autor
26. říj 2007

Ahoj Blani, v tom je právě ten problém...já vůbec nevím, jestli mi ten druhý vejcovod kontrolovali, protože operační protokol má můj bývalý dr. a tomu současnému se ho z něj ještě nepodařilo dostat, ten mě posílal rovnou na laparoskopii a viděl, jak to vevnitř vypadá, v CARu mi řekli, že na vyšetřování druhého vejcovodu většinou nebývá čas, že se to spíš nedělá, takže já vlastně vůbec nevím, jak na tom jsem...

blanuleplus
26. říj 2007

Aha, me to rekli hned po operaci...druhy vejcovod urcite ale zkontrolovali, cas nebyva a nedelaji pri zakroku jen tu pruchodnost.

fedra
26. říj 2007

neboj zuzi,snad bude vsetko v poriadku.
Mne pravy vajcovod pozrel pri operacii, a to len preto, ze ma operoval "po znamosti" /bola som v uplne inom meste ako byvam/ a dohodli sme sa na tom este u predoperacneho vysetrovania. Teda pozrel ... pozeraju vzdy obe strany, musia to skontrolovat,aby mali istotu,ze tehu fakt bolo len na jednej strane. No pri takejto operacii sa nerobi zistovanie priechodnosti.

Zuzi, a to ta chcel poslat doktor opat na laparku ?

fedra
26. říj 2007

presne ako hovori Blanka.

mila30
26. říj 2007

Zuzi, já bych z toho strach neměla a pokud máš pochybnosti, tak to udělej jako já. Došla jsem do nemocnice a chtěla jsem to prostě vědět. Takže to bude asi nejrozumější 🙂 . Jinak se myslím, že při operaci fakt musí zkontrolovat vždy i ten druhý vejcovod a tam i rovnou vidí pokud jsou srůsty. Protože pokud jsou nebo je třeba vejcovod nějak moc zúžený, tak tím pádem není průchodný a pak na to vyšetření průchodnosti nemusíš 🙂 .Vím od holek z Neplodnosti kam sem dřív chodila, že jim ten druhý vejcovod také kontrolovali a pokud byl neprůchodný rovnou jim ho vzali, aby neměla znovu mimoděložní a šly pak rovnou na IVF. Neměj Zuzi strach, já kdybych chodila do jiného CAR kde nedělají tu průchodnost tak jak jsem vám říkala, tak jsem také na žádné vyšetření nešla a ani bych ho zatím nevyžadovala.I mě v CAR říkali, že pokud jsem neměla nějaké záněty nebo nebyla hodně nemocná, tak že ten vejcovod je určitě v pořádku, ale že pokud mají možnost udělat to vyšetření tak jak ho dělají tak, že to pak kontrolují znovu.

zuzan
autor
26. říj 2007

Holky, já teď fakt nevím, co dělat... Jestli do toho jít, nebo trvat na vyšetření průchodnosti... Mě zase v nemocnici dr. řekl, že po operaci se nikdy nepovede odsát všechna krev a ta, co tam zůstane, může srůsty způsobit...
Blani, já jsem asi natvrdlá, ale já jsem nepochopila, cos měla na mysli: "druhy vejcovod urcite ale zkontrolovali, cas nebyva a nedelaji pri zakroku jen tu pruchodnost"... Nevím, jaký zákrok máš na mysli, při jakém nezjišťují jen průchodnost????
Fedro, měnila jsem doktora hned po operaci-zatím jsem u něj byla ale jen 2x - poprvé se zaregistrovat, to jsme se domluvili, že když se do léta nezadaří, tak mám přijít a když jsem v září přišla, tak usoudil, že když jsem poprvé otěhotněla okamžitě, tak je zbytečný dělat jiná vyšetření a napsal mi doporučenku na laparoskopii, kterou si chce udělat sám - zatím jsem se ale neobjednala, protože jsme se rozhodli jít ještě do CARu a slyšet názor jiného doktora - přišlo mi hodně unáhlený nechat do sebe rovnou řezat...

mila30
26. říj 2007

Zuzi, tak vidíš mě zase řekli, že většinou po laparoskopii ani srůsty nevznikají a když tak stejně jen na té operované straně. Na té správné, že se vyjímečně stává, že by tam nějaký srůst vznikl. To je prostě co doktor to názor.... A nechceš opravdu zajít do té nemocnice a vyžádat si přesně jestli ti ten vejcovod kontrolovali?????

zuzan
autor
26. říj 2007

Určitě tam zajdu 🙂 Chtěla jsem tam volat, jen se zeptat, jestli se standartně ten druhý vejcovod kontroluje (nic konkrétního mi po telefonu říct nemůžou), tak vznést jen takovýhle obecný dotaz 🙂 Taky jsem volala do CARu, ale dr. tam zrovna někoho měl, tak mi sestřička zavolá, až bude moct...chci se s ním poradit... Holky, kdybych já nebyla takovej nervák, jak by byl ten život jednodušší 🙂

blanuleplus
26. říj 2007

Zuzi, myslela jsem, ze pri laparoskopii ti urcite druhy vejcovod zkontrolovali (z venku), nedela se jen ta pruchodnost (profuk vejcovodu nebo kontrastni latkou). Ale to vis, odbornik nejsem, tak jestli te to uklidni, bude dobre, kdyz se domluvis s dr. 😉

zuzan
autor
26. říj 2007

Blani, děkuju za vysvětlení...
Tak jsem se dovolala do nemocnice a druhý vejcovod se prý tady v nemocnici nevyšetřuje-odstraní se jen ten s těhotenstvím a druhý se případně kontroluje až pak někdy s odstupem času... Svým způsobem jsem to i čekala, protože o tom mluvil už dr. v CARu... V tom případě teda budu na vyšetření průchodnosti trvat před tím, než podstoupíme IUI...

blanuleplus
26. říj 2007

Tak to jsou bridilove... U me totiz ani nevedeli, kde se co deje, sli do me, protoze mi i po kyretazi lehce stoupalo HCG a tak me operovali a hledali co a jak, protoze na utz nic nevideli. No a pak to bylo jasny, protoze pr. vejcovod byl uz praskly, ale prvni, co mi dr., ktery me operoval rekl, ze mam v poradku oba vajecniky a levy vejcovod a to ostatni mi rekl az po techto dobrych zpravach 😉 Takze v tvem pripade bych asi zkusila tu pruchodnost pod utz (jak byla, myslim, Mila).

fedra
26. říj 2007

u mna to tiez bolo jasne,mne drobceka na lavej strane videle uz aj na UTZ. Nastastie to neprasklo. Ale poprosila som doktora,nech sa pozrie aj na druhu stanu,ze neviem v akom to je stave. A vravel,ze samozrejme. A potom mi hned po operacii prisiel povedat ako to cele prebiehalo a tiez,ze pravy vajcovod je pekny cisty bez zrastov a zlepov.
Ale ze sa na tu druhu stranu u teba ani nepozreli,to je fakt divne ... 😖

fedra
26. říj 2007

zuzi ... a pojdes na laparku alebo HSG ?

zuzan
autor
26. říj 2007

Já vůbec nevím, v CARu mi slíbili, že mi zavolají, až bude doktor moct a zatím se neozvali, tak se tam cestou z práce zastavím (buď tam ještě někoho zastihnu, nebo to budu muset nechat až na příští týden)...
Mě to taky před operací prezentovali tak, že bude diagnostická, protože nebylo přesně jasný, co se kde děje, tak jedině že by začali zkoumat pravý vejcovod, tak zjistili uhnízdění, tím pádem byl problém vyřešený a zbytek už neřešili...
Laparoskopie se moc bojím, tak budu zkoušet smlouvat na jiné-neinvazivní vyšetření, ale nevím, jak uspěju...

zuzan
autor
26. říj 2007

Blani, to vyšetření, jak na něm byla Míla, tak to provádí jen v Praze...původně jsem to tak měla vymyšlený, že přejdu do Prahy, ale přece jen je to dost daleko, tak nejdřív zkusím zjistit, jaké jsou možnosti tady v ČB a pak se rozhodneme, zas na druhou stranu si říkám, že při té laparoskopii zkontrolují úplně všechno, ale i tak bych se jí radši vyhla, ale když to bude nutný, tak jí podstoupím ☹
Holky, loučím se s vámi a přeji krásný víkend 🙂 A v neděli si nezapomeňte posunout hodiny, ať v pondělí nejdete do práce zbytečně o hodinu dřív 🙂))

mila30
26. říj 2007

Ahoj holky. Zuzi, tak to koukám,že ti druhý vejcovod neprohlédli 😖 . Většinou to tak dělají..Zkus se ještě optat v CAR a uvidíš. A tu laparoskopii, pokud jí budeš muset podstoupit nebála bych se toho.Jak říkáš, zkontrolujín úplně všechno a pokud bude ´vše ok, tak tě za 2 dny pustí dom a za týden do práce 🙂 . A říká se, že pokud tu kontrolní operaci podstoupíš a nic nenajdou a budete se moct hned snažit, tak že to prý pak jde jako po másle 😉 .
Jinak byla u nás dnes v práci Maova a holky řeknu vám, to je tak krásná ženská, to by jste nevěřili 🙂. Strašně sympatická a hodná a příjemná. Opravdu kus krásný ženský 🙂 . jsem strašně ráda, že jsem jí mohla poznat osobně 🙂 , škoda, že jsem ještě nepoznala vás ostatní ☹ . Třeba na to taky někdy dojde 🙂 .
Holky dobrou noc a krásný víkend 🙂 .

ivusa1
27. říj 2007

Ahoj holky.
Tak jsem zas po dlouhé době na netu. Moc to nestíám, pořád ještě chodím do práce, ale manžílek chce abych byla od prosince už doma, tak pak tu budu snad častěji. Moc na vás na všechny pořád myslím a držím palečky!!! Marti už je ti trošku lépe? Je to hodně těžké viď? Pořád na tebe moc myslím a mrzí mě to!!
Blani koukala jsem na tvé album a ty ještě nemáš skoro žádné bříško 🙂 to já už docela jo a to mám teprve 3,5 kg navíc. Dám jsem nějaké novější fotečky 🙂 Jinak jsme oba v pořádku a moc na vás na všechny myslíme!! Mrzí mě že se sem nedostanu častěji.

kiiive
27. říj 2007

ahojky holky...prosim vas o radu... ☹
na testiku se mi ukazaly dve carky...ale jedna slabsi...
uz vcera...a dneska me boli na leve strane v podbrisku...porad...citim takove tlaceni...
mam hroznej strach ze je to mimodelozni...prosim vas napiste mi jake ste meli priznaky vy...v pondeli jdu na test krve...
moc se bojim... ☹
moc dekuju

mila30
27. říj 2007

Kiive, nemměj strach 🙂 . Jestli jsi teprve krátce těhu, tak to tak můžeš mít. Většinou bývají bolesti až tak po měsíci a dál. To je určitě tím, že se drobeček u tebe zahnízďuje 🙂 . Pokud by si začala mít ty křeče velké a začala si krvácet utíkej rychle na pohotovost. Já si ale myslím, že je vše v nejlepším pořádku a mimísek se má u tebe dobře 🙂.

kiiive
27. říj 2007

Diky Mila,prostě mám strách, boli to celý den a pořád na jednom místě, na levé straně. Jako když mi rostly folikuly. Holky prosím napíšte jestli jste nekterá z vas to měla taky. A diky milo za trošku naděje.
Diky diky diky 🙂

mila30
27. říj 2007

Kiive, uvidíš, že to bude ok 🙂. Vím, že většina holek měla velké bolesti, já nemohla ani sedět. pak už jsem jen lezla bolestí po zemi. A pokud už to máš od včera a ta bolest se nestupňuje, tak to bude dobrý 🙂 . Někdy tak bolí bříško, když máš termín MS, to jsou pak ty bolesti stejné a při tom jsi těhu 🙂 . Tak hodně štěstí 🙂 . A jestli máš velký strach, tak jeď na pohotovost a budeš vědět víc a budeš v klidu. A když nic nezjistí a myslím, že 100% nic nezjistí jen to, že jsi těhu, tak pak budeš v klidu 🙂 .Co ty na to? A neboj se, že třeba budou nepříjemný nebo tak něco, od toho tak jsou a pokud je člověk jednou těhu, tak musí na sebe dávat pozor a oni ať si myslí co chtějí. Ty jsi těhu oni ne, na tobě záleží na nich ne 😉 .

kiiive
27. říj 2007

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 od manžela 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
se mi tady do toho plete...a ceka na tvou odpoved.. 🙂
diky jeste jednou za podporu...si super..kez by to bylo o.k...
no uvidim zitra...jdu totiz hned v pondeli rano k doktorovi tak bych to hned rekla...
ale ze bych lezla bolesti po zemi...to ne...jen me to tam proste tlaci na jednom miste...
ale krece ani krvaceni..ani vytok neni...
jeste jednou diky diky Milo..diky diky 🙂

mila30
27. říj 2007

Nemáš vůbec zač 🙂 . Určitě bude vše v pořádku a v pondělí určitě napiš jak jsi dopadla, budu moc držet palečky 🙂 . Tak ještě jednou hodně štěstí 😵 .

maova
28. říj 2007

Ahoj holky, tak jsem se vrátila z víkendu od kamarádky. Bylo to moc fajn.
Jak už Míla psala, byla jsem u ní v práci a i já musím říct, že je moc hodná, fajn a krásná holka 🙂 Doufám, že se zase sejdeme a stihneme toho víc probrat 😉 a že nám třeba vyjde nějaký srazík i všem 🙂

Ivuš, moc děkuju. Těžký to je, ale snažím se to brát tak, že se stalo a že to prostě musí jít dál. Ale některý chvíle jsou strašný. Jsem ráda, že se máš dobře a aspoň občas se nám takhle ukaž, ať o tobě víme 🙂 A brzy budeš doma, tak tady budeš častěj 😉

kiive, tobě držím zítra palce, ať je všechno v pořádku. A jinak souhlasím se vším s Mílou, co už napsala 🙂 A ta bolest v začátku těhotenství je myslím běžná, taky jsem jí měla často, třeba na jedné straně. Tak se neboj a určitě nám dej vědět 🙂

kiiive
28. říj 2007

diky diky holky....urcite zitra pisnu jak vse dopadlo...sama jsem moc zvedava...
a moc dekuji za podporu paaaa 🙂

zuzan
autor
29. říj 2007

Ahoj holky a hezké pondělní ráno 🙂
Marti, a jak jsi dopadla ve firmě, kde pracuje Míla? Zaujala tě ta nabídka? To je fajn, že jste se poznaly 🙂))
Musím říct, že bych po víkendu potřebovala ještě jeden odpočinkový 🙂 Oba dny jsme sekali elektriku, takže jsme celý den se sekáčkem a kladivem dělali drážky v cihlách, až se mi o tom pak v noci i zdálo 🙂
kiiive, tobě neporadím, ale myslím si to samé, co holky, že je to naprosto bezproblémové těhu a dneska to dr. jen potvrdí - já třeba neměla bolesti naprosto žádný a vlastně celkově mi nic nebylo, jen jsem střídavě špinila a krvácela...
A taky mám hodně novinek - v pátek jste mě pořádně nahlodaly, takže jsem se hned cestou z práce zastavila v CARu a domluvila se s doktorem, že bych si ráda nechala ještě před IUI vyšetřit průchodnost vejcovodu a dr. byl naprosto v pohodě, nabídl mi, jaké jsou možnosti, takže buď rentgenem, kterým ale vyšetří pouze průchodnost, pak transvaginální hydrolaparoskopií (to je zákrok, který dělají přímo v CARu), který se provádí v krátkodobé narkóze zavedením optiky do dělohy (spodem), napuštěním fyziologickým roztokem a kompletním vyšetřením jak vejcovodů, tak dělohy + všeho, co je třeba) - je to jen vyšetření, kterým nemohou nic "opravit", ale jen zkontrolovat - výhoda je ta, že narkoza je jen cca 15-20 minut a v poledne se jde domů - bohužel ho nehradí pojišťovna, stojí 3000,-Kč a poslední možností je klasická laparoskopie, kterou zkontrolují také všechno a současně můžou i dát do pořádku to, co se dá, ale obnáší to týdenní pobyt v nemocnici 🙂))
Rozhodla jsem se pro tu transvaginální hydrolaparoskopii a možná na ní půjdu už tenhle pátek - ráno jsem byla u obvoďáka, aby mi udělal předoperační vyšetření, pak hned volala do CARu a teď jen čekám na jejich potvrzení, jestli pátek platí nebo to ještě odložíme (nesmí se dělat v době MS, kterou čekám příští pondělí), takže pokud to nestihnem teď, tak pak až za 2 týdny... Jsem dost nervozní - ani ne tak z toho zákroku, jako z toho, že se můžu dozvědět, že ten druhý vejcovod je neprůchodný...