Anketa - povinné očkování, jak jsou na tom vaše děti?

romcovaklarka
6. srp 2013

Zajímaly by mě v praxi souvislosti očkování / neočkování a zdraví dětí. Budu ráda, když budou odpovídat maminky, které jsou "pro" i "proti" očkování - proto jsem to ostatně založila jako otázku a ne jako diskusi 😀 😀 😀
Prosím o odpovědi k dětem alespoň 18 měsíců starým - odpovědi typu jsou nám tři měsíce a zatím jsme neočkoval nejsou v této otázce k věci 🙂 Pro více dětí můžete vyplnit pod sebe víckrát.

1. Uveďte prosím věk dítěte.
2. Má dítě povinná očkované? - ano / ne (případně "má jenom hexu, nemá mmr" apod., pokud chcete, můžete doplnit i co má za nepovinná očkování)
3. Pokud je očkované, zaznamenaly jste u něho nějakou DLOUHODOBOU negativní reakci? Můžete napsat i věci, u kterých si nejste jisté, že jsou z očkování - ono asi často se to nedá říci úplně jistě.
4. Jak je na tom vaše dítě s nemocností (nemusíte vypisovat, ale třeba srovnáním s vrstevníky apod., jen pro představu), případně trpí často na nějakou konkrétní nemoc?
5. Nakazilo se někdy vaše dítě (ať už očkované či neočkované) některou z nemocí, na které se "povinně" očkuje? Jaký byl průběh?

A já začnu:
1. syn má 2 roky a měsíc
2. má celou hexu v prvních možných termínech, MMR nemá.
3. po první hexe (netvrdím, že to souvisí - časově ale ano) atopický ekzém, alergie na BKM - po roce věku vymizela
4. Jednou měl rýmu, jednou lehkou virózu a jednou Šestou nemoc.
5. Ne.

anina32
6. srp 2013

Starší syn má 10 let, máme všechna povinná očkování, kromě mírně zvýšené teploty do 38 stupňů v den očkování večer jsme nikdy žádnou nežádoucí reakci nezaznamenali. Nikdy moc nemarodil, první antibiotika měl vloni v zimě.

camelinka
6. srp 2013

Ahoj, naše malá:
1. 2 roky
2. komplet hexa, komplet mmr, komplet synflorix
3. jen po první mrr teploty, jinak nikdy nic
4. jednou viróza v zimě, bez léků, cca 2x rýma
5. ne

betelgeuzz
6. srp 2013

Starší dcera
1. za dva měsíce 4 roky
2. má povinná očkování vč. TBC, které ještě povinné bylo, TBC v 6 týdnech, hexa normálně, MMR první dávku ve 26 měsících
3. ne
4. velmi zdravá, ještě neměla ATB, kromě občasných nachlazení měla před nástupem do školky stomatitídu, po nástupu do školky šestou nemoc a neštovice.
5. Ne

Mladší dcera
1. 22 měsíců
2. hexa od 3 měsíců, MMR zatím odložené
3. ne
4. v 15 měsících dostala od starší neštovice, k těm angínu a zánět ucha, ATB, od té doby šla každá rýma do uší, celkově měla 4 záněty uší, 3x píchané. Pak jsem na radu vysadila mléko a zjistila, že na mléko reaguje, co je na dietě, tak zánět uší neměla. Dětská teĎ zjistila sníženou imunitu. NAkolik to může souviset s očkováním, nevím.
5. ne

babulinkab
6. srp 2013

téměř 6 let/3 roky
hexavakcína, prevenar, mmr
dlouhodobá reakce nebyla
dokud syn nechodil do školky nebyl téměř vůbec nemocný, neměla jsem např. ani odsávačku na rýmu, protože ji jako malý vůbec neměl - bohužel po nástupu do školky tam chytil, kde co. U dcerky byla nemocnost horší, ale bylo to tím, že co přinesl syn ze školky, ona chytila od něj.
žádnou očkovanou nemoc neměli.

monika6e
6. srp 2013

1. dívka 5/ chlapec 2
2. dívka ano (nicméně po nabrání protilátek ochrana 0/ chlapec ne
3. ne
4. dříve byly časté virózy. Teď neočkujeme a využíváme výhradně přírodní medicínu, je-li třeba. Dívka není poslední rok nemocná vícméně vůbec - chlapec vždy bez problémů
5. Ano dívka - černý kašel. Průběh: několikatýdenní (cca 3 týdny/měsíc extrémně silný kašel, dušení v noci

michaela2310
6. srp 2013

1. syn má 19 měsíců
2. máme celou hexu a synflorix, MMR zatím nemá,
3. po 1. a 4. očkování večer teploty kolem 38 stupňů, druhý den nic.
4. dvakrát viróza a teď bojujeme cca měsíc s častou stolicí za den a s hlenem v ní(příští týden nám budou dělat testy na alergii na BKM)
5. ne

akdar1
6. srp 2013

1.syn 5 let
2. všechna povinná + proti žloutence A a klíšťové encef.
3. Prevenar (ve 2,5 letech) nebo proti zarděnkám vyvolalo každoměsíční cyklickou horečku (něco jako virová angína)
4. kromě tohoto neduhu, který naštěstí vymizel tak po roce a půl, nemoci až s nástupem do MŠ, po půl roce v MŠ relativně zdráv
5. ne
1. dcera 2,5 let
2. všechna povinná (hexa + synflor), 1. vakcína proti žloutence A a čeká ji klíšťová encef.
3. nejsem si vědoma
4. co přinesl bratr ze školky
5. ne

karlam
6. srp 2013

1. dcery mají jeden rok
2. všechna povinná + rotarix, prevenar
3. ne nikdy
4. jedna z dcer měla opakované vysoké horečky bez dalších potíží (žádný kašel, rýma, nachlazení, jen vysoké horečky), opakovalo se několikrát po sobě, po dobrání antibiotik se vždy vrátilo zpět, příčina dodnes neznámá, snad prý infekce močových cest
5. ne

katchi
6. srp 2013

1. syn 2 roky a 9 mesicu
2. Ano hexavakcina, vsechny davky odkladane, MMR nema. Z nepovinnych jsme ted dali zloutenku A
3. dlouhodobe negativni ucinky ockovani zatim nezaznamenany, ale po me bude asi sklon k atopii
4. v 9. mesicich vysoke horecky bez priciny (ankonec asi zuby), byli jsme hospitalizovani, ale na nic neprisli, jinak asi 2x viroza s vyssi horeckou, jinak jednou za cas ryma a kasel, lecime prirodne
5. ne

jenny.kay
6. srp 2013

1) 20 měsíců
2) hexa komplet, MMR odloženo na doporučení dětské i neuroložky minimálně do 2 let, spíše na neurčito. Synflorix 3 dávky, poslední jsem odmítla dát
3) teplota, encefalitický křik, ztráta očního kontaktu, zaostávání ve vývoji hrubé motoriky. Dle dětské, neuroložky i rehabilitační zřejmě důsledek očkování. Od doby, co neočkujeme, mám doma šikovné, prospívající dítě.
4) V zimě průjmy a dokonce pobyt v nemocnici v důsledku hrozící dehydratace ve spojení s urputnou rýmou, zánětem nosohrtanu a průjmy. Celkově citlivější zažívání, ale žádný extrém. Občas nějaká ta rýma.
5) nákaza zatím žádná

sebestka
6. srp 2013

1. dcera 5,5 let
2. ano, nepovinné neštovice
3. ne
4. stejně, jak vrstevníci nic mimořádného
5. ne

1. dcera 2 roky
2. ano, nepovinné neštovice 1. dávka
3. ne
4. také bych řekla jako vrstevníci, 1x měla zánět ledvin a skončila v nemocnici
5. ne

madrilena
6. srp 2013

1. 14 měsíců
2. Hexavakcína, Prevenar 13, Rotarix
3. ne
4. před tím, než dostal očkování byl několikrát mírně nachlazený /poté, co jsem byla nemocná já nebo partner; syn není kojený a téměř od narození je na UM/; po podání všech výše uvedených očkování měl 6. nemoc /v okolí se tato nemoc zrovna vyskytovala/; jinak nestoná
5. ne

jancip
6. srp 2013

Syn
1. 17m, tak snad nevadí
2. hexa + synf.. (MMR zatím ne)
3. reakce žádná
4. asi 2x běžné nachlazení (byl kojen jen 2 měsíce), zatím ani 6. nemoc
5. ne

mataharyy
6. srp 2013

Kluci:
1) A. 4 roky a 4 měsíce, B. 2 roky a 4 měsíce, S. čtyři měsíce
2) A. TBC (ještě povinné), Hexa a Synflorix (v SR povinné 3 dávky od obou), MMR (povinné jedna dávka), B. Hexa a Synflorix (3 dávky od každé opět povinné v SR), MMR (povinná jedna dávka) - u obou teď hrajeme kdo z koho o jednu dávku Hexa a MMR, jenž jsou povinné v ČR, S. zatím první dávka Hexa vakcíny
3) U nejstaršího jsem nezaznamenala žádné dlouhodobé nežádoucí účinky, u prostředního se (prokazatelně) po očkování delší dobu nevstřebala bulka po vpichu, ale již je vše v pořádku, nejmladší zatím žádná rekce
4) Dokud jsme nebydleli v Praze, nemocnost byla podstatně nižší než u mnoha vrstevníků, po přestěhování je to horší (ale ani jeden z těchto faktů nelze spojovat s očkováním, ale spíše s prostředím a čistotou vzduchu). Z běžných dětských nemocí neměli nic, zatím.
5) Ne ani jedno dítě neprodělalo žádnou z nemocí proti kterým mají očkování

elvira
6. srp 2013

1/ 3,5 roku
2/ ano, má všechna povinná očkování
3/ žádné negativní reakce spojené s očkováním
4/ než šel do školky, tak byl až na lehké nachlazení úplně zdravý, jak začal chodit do kolektivu, tak kašlává atd. - taková ta běžná nachlazení
5/ ne

ojika
6. srp 2013

1. 19 měsíců
2. Jen Hexa ve schématu 2+1 (první dávka v 8 měsících)
3. Teploty, neklid.
4. před očkováním nebyl nemocný vůbec, po očkování téměř stále (rýma, kašel, virózy)
5. ne

katyxq
6. srp 2013

1. 1 rok a 8 měsíců
2. Má "jen" 3 dávky Infanrix hexa, 4. dácku jsem už odmítla a další očkování nemá.
3. Začala nejspíš silněji reagovat na bílkovinu kravského mléka, na kterou byla alergická už před očkováním. Po každé dávce asi dva týdny řidší stolice s postupně ustupujícími hleny, první dny průjem s hodně hleny a nitkami krve a vyrážka/ekzém silné koliky, neklid, plačtivost, pravděpodobně alergická reakce na vakcínu (neb obsahuje v českém příbalovém letáku nedeklarované hovězí sérové bílkoviny a kasein). Několik měsíců slabší přibírání a špatné usínání, časté buzení a to většinou s jekotem, to mohlo být věkem, ale přibírání i spaní se zlepšilo až poté, co jsem jí začala dávat spirulinu (což jsem vydržela vždy týden, neb došlo ke zhoršení spaní a objevil s ekzém, ale s každým pokusem to zhoršení sláblo, až teď při asi 5. pokusu bylo všecko OK, žádné zhoršení, dávám spirulinu dál, malá během pár dní výrazně zklidnila i přes den).
4. 3x rýma (z toho jednou před očkováním, od té doby zvládáme během 3-4dnů megaskorbickou léčbou), 1x šestá nemoc (bez srážení horeček až na jeden Nurofen čípek, co manžel nevydržel, z nemoci se otřepala velmi rychle) a jinak asi stále alergie na BKM a sóju (už jsem ale delší dobu netestovala, jsem ráda, že přibírá dobře).
5. Ne

lucyjanek
6. srp 2013

1. 2 roky a týden
2. Komplet hexa, 1. dávka MMR, TBC, Prevenar
3. Po 2. a 3. dávce hexy+Prevenaru jeden den teploty (nebylo potřeba ani snižovat)
4. Měl spálu (velmi lehký průběh) a šestou nemoc..jinak se drží (ani rýmu neměl)
5. ne

akaczenkaa
6. srp 2013

1.) dcera 6 měs.
2.) ano
3.) ne
4.) kromě rýmy a zánětu spojivek zdravá
5.) ne

ikarkulka
6. srp 2013

1. Bez pár dní 3 roky
2. Jen proti TBC, tehdy ještě povinné (pár měsíců před zrušením), dále jsme neočkovali.
3. Bezprostředně po očkování encefalitický pláč několik hodin, zvýšená teplota. Dále zánět v místě vpichu, zvětšené uzliny v podpaždí. Na kalmetizaci následně potvrzeno, že jakékoli další očkování (zejména pak živou vakcínou) bude mít za následek opakovanou reakci.
4. Asi 2x mírné nachlazení, vodová rýma, bez teploty atd.
5. Ne.

Jako dodatek bych uvedla, že náš 6měsíční syn není očkován vůbec. Obě děti jsou od narození v častém kontaktu s jinými různě starými dětmi, ne vždy úplně zdravými, s dospělými, chodí do většího kolektivu, do nákupních center, jezdíme na dovolenou do hotelů apod., cestujeme vlakem... Obě také chodí na statek, kde jsou mimo jiné i koně. Obě děti jsou od mala zvyklé lézt/batolit se v trávě, hrabat se v hlíně, písku, kamenech, koupeme se v přírodních koupalištích.

lena.k
6. srp 2013

1. 17,5 mesice
2. ano + Prevenar
3. zadnou, snasi to v pohode, teploty mela jen jednou a jen jeden den
4. myslim, ze je na tom srovnatelne s vrstevniky, co se tyce beznych nemoci jako ryma apod. Akorat v necelem roce dostala nestovice, tak pak to bylo horsi diky oslabene imunite a casto trpela na zanety stredousi. Ted uz nastesti vse ok.
5. Ne.

zuzi82
6. srp 2013

1. 3 roky a 3 měsíce
2. má všechna povinná očkování (všechna jsme přešli jen s lehce zvýšenou teplotou)
3. žádnou dlouhodobou reakci jsem nezaznamenala, pouze výskyt ekzému kolem 13 měsíců, reagoval na kakao, takže jsme vysadili. Teď už ho normálně jí a od tří let je zcela bez ekzému. Nemyslím si, že by ekzém s očkováním v našem případě souvisel.
4. měl šestou nemoc a bývá tak čtyřikrát až pětkrát za zimu nemocný (rýma kašel), antibiotika bral jen jednou
5. ne

miskadis
6. srp 2013

1. 3,5 roku
2.ano+ Prevenar
3.pokaždé bez reakce
4. pořádně nemocná nebyla nikdy, 3x měla rýmu a kašel, také měla 6.nemoc
5.ne

maudn
6. srp 2013

1. 16. měsíců
2. Má povinná očkovaní a nepovinná, co doktorka doporučila názvy a látky nesleduji-nezajímá mě (nesnáším diskuze typu, jak je očkování života škodlivé)
3.žádná reakce,ani teploty
4. do jednoho roku časté rýmy a kašílky, pak vymizelo,ale asi souvislost s předčasným narozením a nezralými plícemi, měl 6 nemoc
5. ne

adelkak
6. srp 2013

1. 8 měsíců (sice ještě nedosáhl uvedeného věku ale chtěla jsem se podělit o zkušenost i s mladším dítkem)
2. první dávka Hexa v. poté už rozdělené vakcíny do jednosložkových - 2 dávky obrny, 2 dávky žloutenky, 2x hemofili
3. hexa- Par hodin po očkování teploty 38,5, Encefalitický křik, 2x přestal dýchat. Po vyšetření neurologem odeslání do očkovacího centra pod dohled při každém očkování. V místě vpichu rudý horký flek 3 dny a boulička 3 měsíce. Ostatní očkování v očkovacím centru "jen" s mírnou reakcí - teploty 38, mrzutost, místo vpichu zarudlé
4. Hnisání očí 4 měsíce nasazená ATB, Baterie v zadečku (průjem) 14 dní po bezmléčné dietě se srovnal, 1x nachlazení s rýmou týden po očkování (prý kvůli oslabené imunitě) nicméně nemoc trvala 3 týdny.
5. ne

pehaka
6. srp 2013

1.1kluk 4roky /2kluk 14m
2.1, TBC hexa, synflorix mmr - komplet/ 2 hexa - chybí 4dávka, synflorix chybí 4 dávka - už nedám, mmr oddálím co se dá
3.1 nikdy nereagoval,pouze na MMR 3 dny 40 teploty, v roce ztratil chut k jídlu 2. zatím bez reakce
4.1 trpí na laringitýdy měl jí 4krát, což nepřisuzuji očkování - ale velké nosní mandli, která musí pryč, má zvýšené alergeny ,každý rok z jara kašel rýma - též nepřisuzuji očkování - máme velké zatížení v rodině 2. 1krát bronchytýda ATB jinak občas rýmička - jinak nejsou nemocní
5 NE

jinak bych dodala,že v mém případě bylo možná lepší nevědět o očkování více - momentálně se ho děsím, jak čert kříže, protože, mám zdravé, veselé, usměvavé a velmi šikovné děti - bohužel tento stát nedává přiliš na výběr - u nás se dítě do školky nedostane ani do soukromé / na kterou stejně nemám/ babičky mám mladé a 2 platy pro standart rodiny jsou nutné.

rebelie
6. srp 2013

1. 19m
2. ne
3. -
4. s těmi, co znám, tak nastejno, možná míň (měl 1x zánět středouší a 1x nákaza adenoviry, urputné zvracení, se kterým jsme nakonec byli i hospitalizováni, aby se předešlo dehydrataci)
5. ne
A dodatek - taky se často vyskytujeme v kolektivu dětí, včetně dětí školkového a školního věku a při tomto srovnání (jeho vrstevníci zdaleka tak často ve velkých kolektivech nejsou) je jeho nemocnost menší. A pak - relativně často má vysoké horečky (38,5-40), ale přisuzuju to tomu, že jeho imunita dobře funguje a viry, či bakterie "upeče" dřív, než stihnou napáchat nějaké škody. Teploty nesrážím.

j.kriv
6. srp 2013

1. dcera 4 roky
2. TBC a 4 dávky Hexy, dál už nic
3. jako 2-měsíční dostala kašel, trval 8 týdnů, nový pediatr ihned dal souvislost s očkováním a během týdne nás kašle zbavil.
4. nebýt pásového oparu, který infikoval stafylokok, tak dosud bez ATB, pouze rýmy a střevní sezónní virózy, na všechno reaguje organizmus rychlou teplotou cca 38,5-40°C, kterou nesnižuju, a následnou likvidací nemoci.
5. ne

1.dcera 16 měsíců
2. neočkovaná
3. -----
4. v 1 týdnu neštovice, cca 2x rýmu a 1x kašel, stejně jako starší reaguje ihned horečkami, taky nesnižuju, a je rychle zdravá
5. ne

sarkaa
6. srp 2013

1. 8 let
2. ano ( v té době ještě povinné očkování TBC a hexa nebyla takže dostal více injekcí ☹ )
3. po jednom očkování měl zvýšenou teplotu ( nepamatuji si už po jakém) jinak nic
4. . Celkem běžné dětské nemoci, s nástupem do školky byl nemocen častěji něž předtím, s nástupem do školy se vše uklidnilo a je nemocný tak 2x během roku ( většinou nachlazení, angína)
5. ne

1. 2,5 roku
2. ano
3. ne
4. první rok nemocen velmi často už od 1. měsíce ( rýma, záněty středního ucha) , angína, 2x opar na pusince, šestá nemoc , jinak běžná nachlazení , ale už není nemocný tak často jako první rok. Jednou hospitalizován kvůli střevní viroze ( 2 dny, nebylo to nic vážného). Jen chci dodat, že skoro všechna očkování měl odložené i o několik měsíců, nezaznamenala jsem, že všechny tyto nemoci měly něco společného s očkováním.
5. ne

speedygon
6. srp 2013

1. 3.5roku
2. máme všechna povinná
3. nevím, zda souvisí s očkováním, ale máme OVŘ
4. pouze lehčí onemocnění, jinak je asi nejzdravější v rodině
5. ne