Dá se přejít z Hexy na Pediacel a změnit očkovací schéma?

rilwen
13. bře 2014

Maminky, máme za sebou 1. dávku Hexy v 9 týdnech. Dá se ještě přejít na Pediacel a případně upravit očkovací schéma? Ve vyhlášce 299/2010 je doslova psáno, že se má očkovat "hexavalentní očkovací látkou". Pokud bychom neměli očkování hepatitidy, musíme naočkovat zvlášť mezi 12-13 rokem (vyhláška 537/2006)? Jak to tedy je?

keirra
4. kvě 2014

Ahoj rilwen, já bych vůbec neřešila, jak je to dle vyhlášky, ale jak je to z hlediska účinnosti očkování. A to by podle mě jít mělo, vzhledem k tomu, že se Pediacel dává tehdy, když byl Infarix hexa těžko snášen. S tím přechodem na jiné schéma ti moc neporadím, podle mě by ale také mělo jít (jestli myslíš přechod na 2+1). Zkus napsat Petrášovi, odpovídá do pár dnů (petras@vakciny.net), poradí fakt s čímkoli. Co se vyhlášky týče, tak sice tu taková je, ale ty jsi rodič a rozhoduješ, jak chceš své dítě nechat očkovat. Akorát případně budeš muset u doktorky podepsat papír (oba rodiče), že jste se rozhodli očkovat jinak. Hepatitidu můžeš doočkovat později, to není problém.

terezapetrova
4. kvě 2014

@rilwen podle me by to mělo jit, my mame hib vakciny a ne hexy a nyní dodavame žloutenku A zvlast, prece jenom to podle me dite muze chytnout když to preznu i na hristi

letr
4. kvě 2014

My jsme měli taky první dávku Hexa vakcíny a od další dávky jsme přešli na Pediacel, nebyl to problém, kromě hepatitidy, kterou Pediacel neobsahuje, jsou obě vakcíny v podstatě stejné (jen ten Pediacel mi přijde šetrnější). Ale s tím schématem bych řekla, že to asi nepůjde, co jsem tak o schématech četla, tak aby fungovalo to 2+1, tak se první dávka musí dávat později (tuším že snad od 5 měsíců věku, nevím teď přesně, určitě to ale nebylo dřív než po 3. měsíci). My tohle taky nesplňovali (první hexu jsme měli chvilku před ukončeným 3. měsícem), takže jedeme schéma 3+1, ale s tím, že jen první je Hexa, další 3 už Pediacel (tzn. jsme měli Hexu, za cca 2 měsíce Pediacel, za další dva (malý byl nastydlý, jinak by ty dávky byly už po měsíci, ale dle mého jsou ty dva měsíce rozestup lepší) další Pediacel a teď máme pauzu 6 měsíců před posledním Pediacelem). Mám dojem, že hepatitidu budeme muset doočkovat později (zatím jsem se po tom úplně nepídila), ale alespoň už bude syn větší a snad to bude lépe snášet. Dcera na Hexu reagovala pokaždé vysokými horečkami, syn s Pediacelem zatím jen zvýšenou teplotou, horečku ještě neměl, škoda že Pediacel nebyl už tehdy, když chodila na očkování dcera..

blondynka400
4. kvě 2014

@rilwen Po jedné dávce bych přechod taky neviděla jako problém. To schéma je otázka diskuze, v podstatě je možné obojí. Ale třeba kvůli složce proti čenému kašli (je o dost jiná než u hexy) bych preferovala spíše 3+1.
Žloutenku já osobně doočkovávat nebudu, nevidím proto jediný důvod.

prcccek
8. kvě 2014

@keirra Prosím, můžu se zeptat, kdo to ten pan Petráš je? Děkuji 🙂

keirra
9. kvě 2014

Je to odborník na očkování, RNDr. Marek Petráš, stránky Vakciny.net, jsou jeho Takhle vypadá 🙂 http://m.rozhlas.cz/strednicechy/karambol/_zpra...
Ale víc o něm nevím, je podle mě celkem uznávaný. Zodpovídá široké veřejnosti dotazy ohledně očkování, stačí když na stránkách Vakciny.net klikneš na "napište nám".

priamus
19. črc 2014

@terezapetrova Zajímalo by mě, zda jsi za Infarix-hib u lékaře platila nebo ne, mě ted trvdí, že od nového roku, tj. 2014 se za jiné vakcíny nez hexu musí platit. Dík

terezapetrova
19. črc 2014

@priamus my tedy nebyli ockovani hib vakcinama v toto roce, za tyto vakciny jsme myslim neplatili nic, dostavali jsme Hib namisto Hexa ze zdrav. duvodu. Nevim jaky je Vas pripad ale mozna pokud někdo chce hib namisto hexa jen protože chce, boji se apod mozna se tomusi zaplatit, nevim, snad jsem poradila 😒