Děda měl TBC, bylo by dobrý nechat malýho očkovat?

lenus202
13. kvě 2014

Holky jak je to s očkováním proti TBC? V porodnici jsem sice vyplňovala papír, že u nás nikdo TBC nemá a neměl, ale pak jsem zjistila, že můj děda TBC měl, můj táta i jeho sourozenci byli hlídaní a nikdo neonemocněl, ale nevím jestli by teda nebylo dobrý malýho očkovat, je to ještě možný po 7 týdnu? Díky za informace 🙂

fly80
13. kvě 2014

Hodně si to rozmysli. Mě z porodnice dali papír, že musím malou nechat očkovat, ale odmítla jsem. A při jednom dohadování s doktorkou z ní vypadlo, že zrušili plošné očkování proti TBC kvůli několika úmrtím dětí. Debilové

lenus202
autor
13. kvě 2014

@fly80 no tak já teda teď nevim...:-/

nov777
13. kvě 2014

Ockovali jsme minuly tyden, nam doktorka doporucila pockat do cca dvou let. Ale my jsme bez indikace, jsme samoplatci. Ve vasem pripade bych to aspon telefonicky konzultovala na nejakem plicnim, ockuji to kalmetizacni strediska( doufam, ze jsem ten nazev nezkomolila).

missymici
13. kvě 2014

Vzyd to uz je zrušene... Tato vakcinace se už nepodava,alespon co vím.

yellowbanna
13. kvě 2014

Plosne uz se neockuje. Ale jsou rizikove skupiny, u kterych se jeste ockuje a patri tam i dite, ktere ma v rodine nekoho nakazeneho.
"Rizikové skupiny:
1) jeden nebo oba z rodičů dítěte nebo sourozenec, nebo člen domácnosti, v níž dítě žije,měl/má aktivní tuberkulózu
2) dítě, jeden nebo oba z rodičů nebo sourozenec nebo člen domácnosti, v níž dítě žije, se narodil nebo souvisle déle než 3 měsíce pobývá/pobýval ve státě s vyšším výskytem tuberkulózy. Ministerstvo zdravotnictví každoročně uveřejní seznam států s vyšším výskytem tuberkulózy do 30 dnů od aktualizace provedené Světovou zdravotnickou organizací
3) dítě bylo v kontaktu s nemocným tuberkulózou"

http://www.babyonline.cz/ockovani-deti/ockovani...

zamilovanadonej
14. kvě 2014

@fly80 To je nesmysl, nebylo to kvůli žádnému úmrtí, proč šíříte nesmyslné zprávy? Zrušilo se, protože se TBC považuje za tolik potlačené, že očkování není třeba. 🙄

lrg
14. kvě 2014

Já tomu stejně nerozumím, proč to zrušili zrovna v dnešní době globalizace a migrace stále většího počtu lidí.

lucieandrlova
14. kvě 2014

Nemyslím, že @fly80 šíří poplašnou zprávu. Nám řekly v roce 2011 v porodnici v Krči, že tuberkulóza se očkuje živou vakcínou a je tedy zbytečné riziko a že byly i případy úmrtí. Takže jedině, že by si to zdravotní personál vymyslel...
A pokud prý není důvod - viz @yellowbanna, tak ať neočkujeme.

berynka
14. kvě 2014

já co jsem četla, tak vakcína není už běžně k dostání a taky ztrácela účinnost, je snaha vyvinout něco lepšího. V případě rizikových skupin se stejně nejdřív řeší protilátky tzv. tuberkulinový test. Jako na ZŠ, nejdřív zkouška na předloktí a pak ev. očkování do ramene.

mysonek
14. kvě 2014

@berynka to není úplně pravda, u malého miminka se tuberkulinový test nedělá, to se rovnou očkuje pokud je indikace. U starších dětí se samozřejmě musí udělat tuberkulinový test. S tou současnou vakcínou je opravdu problém, je špatně k dostání.
Já třeba svoje dítě očkovat nechám, jsem zdravotník a tudíž riziko, že se potkám s TBC je, navíc si myslím, že TBC je stále hrozbou a je jí poměrně dost. Ale asi chvíli počkám až bude mít za sebou ostatní očkování. Ono totiž očkování proti TBC většinou zpozdí ostatní očkování. Takže pokud se nejedná o rizikovou skupinu, tak raději očkovat až po půl roce, pak tam je docela pauza mezi očkováními.

eficenka
14. kvě 2014

@lenus202
rozhodně ne,
tohle očkování se zakázalo a stahuje se vakcína z trhu z důvodu neúčinnosti a velké kupě nežádoucích účinků.

berynka
14. kvě 2014

@mysonek já ale nepsala, že test je u mimin. Tam se asi hned očkuje, ne? 🙄

bbn
14. kvě 2014

@lenus202 Už jsem to tady někde psala, ale znovu přidám info, kterého se nám dostalo přímo na kalmetizační stanici v Praze, než se nám narodilo první dítě. Tehdy u manžela v práci u jeho kolegyně, řádně očkované, byla diagnostikována TBC, všichni byli zvání na vyšetření a "přeočkování" na kalmetizační stanici. A protože jsem měla pár týdnů před porodem a zvažovali jsme, zda očkovat či neočkovat, tak se manžel zeptal, jak to tedy s vakcínou na TBC je. Bylo mu odpovězeno, že: současná vakcína TBC je téměř neúčinná, je vyráběná v nezměněné podobě od 60-70 let,kmeny TBC, které jsou v dnešní populaci, jsou úplně jiné, než ty, proti kterým tato vakcína byla původně vyvinuta. A i tak, tato vakcína "chrání" pouze proti určitému typu tbc a konkrétně proti tbc, která postihuje nervový systém (ta nejhorší varianta), proti normální plicní formě je neúčinná.
Na základě těchto informací z kalmetizační stanice jsme se i po dohodě s naší dr rozhodli neočkovat, ani po 2. roce života.

zickemartina
14. kvě 2014

ockovat muzes kdykoliv nam to doktor doporucil az po pul roce, kdyz bude mit zasebou zakladni ockovani a nevim jak je to kdyz uz deda neni infekcni, ale ja bych se toho nedesila. pro klid duse bych ho nechala oockovat pozdeji az bude vic prostoru mezi ockovanim

lrg
14. kvě 2014

@bbn TO je hodně zajímavé, díky za info. Manžel má těžkou alergii na živé vakcíny a dcera má po hexe ošklivý a dlouhodobý atopák a neustále zvažuju, jestli TBC ano či ne s ohledem na možná rizika, ale pokud je pravda, co píšeš, tak to teda rozhodně nebudu podstupovat.

bbn
14. kvě 2014

@lrg tak už jen informace co píšeš výše by tě sakra měly varovat a veškeré očkování bych setsakra zvažovala a pokud možno odsouvala. Pokud má manžel těžkou alergii na živé vakcíny, co myslíš že bude mít dítě, když je min z 50% po něm (nikdo nevidíme, do jaké míry zdědilo dítě genetickou info od tebe nebo od manžela)? To ještě můžeš být "ráda", že po hexe má jen ošklivý atopický exém. Což ale ten je jen projevem=výsledkem nějakého problému v organismu. Každé dítě není tabulkové a podle mě každé dítě prostě nemůže být očkováno nebo očkováno podle schématu, dr by měli postupovat opravdu individuálně vždy vzhledem k rodinné anamnéze!
Celé to myšleno v dobrém, možná to vyznívá agresivně jako mentorování, ale myslím to fakt upřímně v dobrém 🙂

lrg
14. kvě 2014

@bbn Tak bylo mi řečeno, že hexa NENÍ živá vakcína a měli jsme jednotlivé dávky s velkým odstupem.

fly80
14. kvě 2014

@zamilovanadonej nešířím nesmysly! co si o tom přečíst víc a na víc místech než jen co říkají doktoři? nebo co do nich a sesřtiček hustí na seminářích.

a tohle mi překla přímo dětská doktorka, tak nevím proč bych to nenapsala

zamilovanadonej
14. kvě 2014

@fly80 Ono se říká taky : Kdo ví jestli...

fly80
15. kvě 2014

@zamilovanadonej no právě

picasso
15. kvě 2014

@lenus202 Očkování proti TBC se prozatím nestahuje a zakázané není. Pracuje se na nové vakcíně, protože jak psala @bbn dnes jsou jiné i jiné kmeny. Záleží, kdy váš dědeček TBC měl. Pokud to bylo v krátké době, spadáte do rizikových skupin a očkováni byste podle zákona měli být, pokud ji dědeček prodělal "v dávných dobách" neočkovala bych. Jde o to, že TBC je těžká nemoc, která se léčí i rok spousty léků.

zickemartina
16. kvě 2014

jo a neockuje se proze jak zminila
@picasso
@yellowbanna
a jine
rekonvalescence z vakciny je minimalne 3 mesice az pul roku - to posouva momentalne ostatni ockovani ktera jsou vice potrebna. riziko nakazit se v evrope je male. TBC se nechyti v autobuse ci letadle ale pri delsim kontaktu s nakazenou osobou - jako rodina, pratele, ucitel atd.
to ockovani je agresivni a 100% nezbrani nakaze - nemoc je ale 1000krat horsi proto se nadale rizikove skupiny ockuji.

melodygirl
16. kvě 2014

V žádném případě neočkovat. Vakcína je neúčinná a má mnoho nežádoucích účinků. Primářka plicního oddělení v Thomayerově nem. V Praze rozhodně nedoporučuje. Tvrdí, že TBC je lepší léčit (což je v dnešní době velmi úspěšné), než řešit fatální následky z očko.