Hexavakcína, posunuté očkování - schéma 2+1

berusinecka
16. pro 2013

Chtěla bych se zeptat, zda máte jste někdo posunul povinné očkování (hexavakcínu)? Při přečtení různých diskuzí, depat, rad doktorů, složení hexy, jsme se s manželem rozhodli, že posuneme očkování nejdříve na 6. měsíc. Zároveň si chceme trvat na schématu 2+1, které je srovnatelné se schématem 3+1. ale není legislativně odsouhlasené. Ještě nedávno jsem chtěla očkovat vše možné i nemožné, nyní mám názor jiný. Pokud takto necháme naočkovat, doktor, co jsem četla musí potvrdit očkování 3+1, jinak nemůže jít dítě do školky. Mé otázky tedy zní: Na kolik měsíců jste odložili 1. dávku hexy. Zda někdo využil schématu 2+1. Pokud ano, tak jaké to nese problémy a co vše udělat, aby jsme nebyli někde popotahováni. A jak je to s přijetím dítěte do školky, školy. Děkuji moc za vaše názory a příběhy.

zmrz_lina
10. čer 2016

@babanci bohužel, znám spoustu inteligentních rodičů, kteří se neptají. Doktor je prostě autorita a co řekne, to pro ně platí. A nevyčítám jim to, prostě každý to máme jinak. Já jsem zase na druhém pólu - nevěřím většině z nich ani nos mezi očima. To taky asi není dobře, ale bohužel, po zkušenostech, které s nimi mám...

babanci
10. čer 2016

@zmrz_lina I já. U mě je to taky pochopitelné.

babanci
10. čer 2016

@zmrz_lina A nezapochybují?Ani když každý říká něco jiného?Zeptáš se 5 doktorů na názor a dozvíš se 5 různých,i zcela opačných názorů?

aneriska
10. čer 2016

posunula jsem na 1 rok a schéma 2+1 samozřejmě. Kdyby to šlo, neočkuju vůbec. Schéma 2+1 výrobce normálně bere jako plnohodnotné, jen u nás straší a nesmyslně prosazují 3+1..

zmrz_lina
10. čer 2016

@babanci oni se jiného nezeptají, ptají se toho, ke kterému chodí. Nečtou si (s komentářem: "Já to radši ani nechci vědět") a prostě to tolik neřeší. Asi to mají ve finále jednodušší, než třeba já. Pro mě to je/bylo velké téma a důležité rozhodnutí, které jsem opravdu zvažovala. Nakonec to rozsekl manžel, u nás byl jediným důvodem pro volbu hexy školka (a výpadek Pediacelu). Kdyby nebyla podmínka hexy, očkovala bych jen čtyřvalentní infanrix-hib.

karlajasmine
10. čer 2016

@babanci to bych samozrejme sledovala.. ale uprimne bych byla jeste min rada, kdyby se za pul roku objevil cerny kasel ;).. ale je to vec nazoru, kazdy rodic udela samozrejme to, co uzna za vhodne.

karlajasmine
10. čer 2016

muj nazor je totiz troch ovlivneny tim, ze znam nekoho, kdo pracoval na vysoke pozici ve farmaceuticke spolecnosti a take v potravinarske spolecnosti, a rikal, ze kdyz vidi, co do sebe denodenne ladujeme za chemie v jidlech, tak ta troska chemie ve vakcinach je totalni ''nic''. Ano, kdyz to dostane 2.mesicni mimco, je to brzo. Ale pokud v 6ti mesicich dostane prvni potraviny (a ruku na srdce, kolik z nas dava detem potraviny primo ze zahradky a nicim nepostrikane, nijak ''nezlepsene..''...?) a prvni vakcinu, tak v tom jidle te chemie sni daleko vic.
Za dob nasich babicek se o nezadoucich ucincich ockovani nemluvilo..ekzemy atp tolik nebyly.. a taky se jedla cerstva strava. Tak nebude ta souvislost spis s tou stravou, nez s ockovanim?

babanci
10. čer 2016

@karlajasmine Já jsem byla proti černému kašli očkovaná a stejně jsem ho prodělala. Nějak nejsem přesvědćená o účinnosti.

babanci
10. čer 2016

@karlajasmine Asi jo,říká se 100x nic umořilo vola. Je to pak prostě na nás moc.

astyna
10. čer 2016

@karlajasmine

mám podobnou osobu u nás v rodině, pracuje ve výzkumu. Také jsem to tak slyšela - chráníme děti a přitom jim v dospělosti ládujeme chemii na pochodu...

evika19
10. čer 2016

Děvčata prosím mám dotázek jestli někdo nevíte..

Mám syna který je narozený 16.12.2015. První dávku hexavakcíny měl 7.4.2016 a druhou 12.5.2016. Syn je od narození hypotonický, vojtovkou se to moc nelepší a po každé dávce dostane rýmu a pozastaví se v pokrocích. Nyní už vojtovu metodu zcela bojkotuje, a tak přecházíme na jiné cvičení k jinému fyzioterapeutovi. Ten nám doporučil nyní zcela neočkovat dokud se jeho stav nestabilizuje. Neuroložka nás posílá na magnetickou resonanci ale k očkování se nevyjadřovala. A má otázka je: Je možné za současného stavu rozočkovanosti přejít ke schématu 2+1, tedy že by nyní plánovanou dávku nedostal a dostal by třetí dávku jako poslední až někdy okolo roka života? Díky moc

PS.. Hlodal ve mě červík, (když se narodil a viděla jsem že není v pohodě, jak je křivý a že budeme muset cvičit vojtovku, kolik doktorů se na něj bylo podívat) že by neměl být očkovaný vůbec.. No totéž mi teď řekl ten fyzioterapeut.. Já jsem fakt kráva že jsem poslechla doktorku a očkovala. Když už pro tyhle děti není kolektivní proočkovanost zdravých dětí, tak pro koho...

eficenka
10. čer 2016

@evika19
1. hlavně okamžitě pryč od vaší pediatričky! jak si mohla dovolit očkovat hypotonické dítě cvičící vojtovu metodu? to by u nás žádný lékař nedovolil?
dle popisu to není lékař, ale jen puntičkář, který potřebuje mít u jména v kartě tečku za provedené očkování.

ve vašem případě možsnot 2+1 je a tu +1 můžete načkovat infanrix hexa do 3 let věku dítěte ( macimální interval se udává od poslední - u vás od druhé 12 měsíců, ale pokud se nestihne, tak kdykoliv potom - infanrix hexa do 3let věku dítete, hexacima do 2 let věku dítěte)
takových dětí máme na léčebně opravdu hodně, prostě někteří doktoři nevidí, neslyší, halvně že si můžou píchnout :(

lucinacka
10. čer 2016

@evika19 Zkus dat dotaz na vakciny.net, je tam poradna, kterou vede vakcinolog. My jsme meli v 8 mesicich, 10 mesicich a 3.davka se zatim odklada kvuli vysledkum krevniho obrazu

evika19
12. čer 2016

@eficenka Dovolit si to mohla, povolila to ve zprávě neuroložka ☹

eficenka
12. čer 2016

@evika19
tak to čučím , u nás automaticky dávají do obnovení / zlepšení stavu motorického vývoje stopku... :(

dddenisa
15. čer 2016

Ahoj holky, my jsme se s doktorkou domluvili na 2+1 hexy a neměla s tím žádný problém. Když začnete očkovat trochu později, kolem 6. měsíce, tak jde i schéma 2+1 u Prevenaru, což mi přijde fajn. Je to dohromady už o 2 vakcíny méně, takže menší zátěž hliníkem pro to malé tělíčko. Jinak pokud někdo řešíte zátěž hliníkem, doporučuji nastudovat obsah hliníku v jednotlivých vakcínách. Prevenár má cca 4x méně hliníku než Synflorix. http://mudrbelorova.euweb.cz/mytyomyly.html

astyna
15. čer 2016

@dddenisa

No hlavně nezapomeňte zmínit, že existují dva odlišné pojmy - množství hliníku ve vakcinách a množstí, které se vstřebá do těla (když 80% se vyloučí močí během 24h).

dddenisa
15. čer 2016

@astyna Porovnávám množství hliníku ve vakcínách Synflorix a Prevenar. Prevenar má podstatně méně, z čehož usuzuji, že podstatně méně se i vstřebá 🙂

arilas
15. čer 2016

@dddenisa Ahoj, taky ted právě řeším očkování. V podstatě bych to chtěla tak jako vy, ale doktor mi říkal, že ten Prevenar by se měl naočkovat do tuším 7- mi měsíců miminka, jinak to není vůbec hrazeno pojištovnou. A proto by chtěl s očkováním začít nejpozději ve 4. měsíci. Víš o tom něco bližšího?

zmrz_lina
15. čer 2016

@arilas prevenar si hradis tak jako tak sama, ten pojišťovny nehradi vubec. A u hexy je to jedno, tu hradu at ji das kdykoliv 😉

astyna
15. čer 2016

@dddenisa

na tom asi něco bude 🙂 jen drtivá většina si stále myslí, že když tam je 0,45 mcg AL, tak i tolik se dostane do krve.

dddenisa
16. čer 2016

@astyna to netvrdim

dddenisa
16. čer 2016

@arilas u prevenaru cast plati pojistovna a ty doplacis 500 Kc/davka. My jsme to takto meli posunute ze zdravotnich duvodu a mudr. rikala, ze si to pred pojistovnou obhaji. Jinak pry do 6. mesice veku by melo byt schema 3+1, od 7.mesice 2+1, ale jak je to s uhradou, to netusim...

kessyd
26. čer 2016

Ahoj holky,

mám dotaz. Mám 6 měsíčního syna. Máme za sebou dvě dávky Infanrix Hexa a pokaždé je dost špatně snáší. Horečka, nateklá nožička, nespavost, škube sebou, nic ho nebaví, pořád pláče, někdy i hodinu v kuse je jak vyměněný, nesměje se, nechce si hrát :-/ a ráda bych využila možnosti schématu 2+1 tedy tří dávek hexy místo 4. Ale nevím zda je to možné a zda mi ho pak vezmou do školky jako řádně naočkovaného? Nechci se dívat jak trpí vždycky, Díky za jakýkoliv příspěvek

marianna2411
28. čer 2016

Dobry den, včera jsme byly s malou (11 tydnu) v poradně a nechala jsem ji naočkovat synflorix. Až teď jsem si projížděla různé diskuse a jsem ten typ, co chtěl jenom povinné očkování, ale lekla jsem se těch pneumokoku, tak jsem malou naockovala. Co se týče hexa, tak tu bych chtěla nechat ve scheme 2+1. Malá byla včera ukňučená přes den, noc jako každá jiná - bez problémů. Jsme objednání na druhou davku 13. Července. Prosím o radu, co myslíte,jak postupovat dál a co je pro malou nejlepsi varianta, abych ji co nejmin zatížila organizmus. Je plně kojena a váží už přes 6kg 😃

bonulinka
28. čer 2016

@kessyd Syn byl poprvé očkovaný v 6 měsících, podruhé v 8 ( to jsem si nadávala, že pak do toho přišla ta vedra, ale byli jsme doma, takže 27 st. v bytě ještě šlo ) a poslední dávku dostane mezi 6-12 měsícem od druhé. Pro školku to s jednou dávkou MMR stačí.
To, co popisuješ, jsou NÚ po očkování a MUDr. to musí zapsat do karty a hlásit na SÚKL, sama by měla navrhnout šetrnější variantu, případně poradu v očkovacím centru.

kessyd
28. čer 2016

@bonulinka děkuju za tvé zkušenosti. Syn má rozestup mezi 1 a 2 vakcínou 1,5 měsíce. Volala jsem jiné pediatričce a ta mi řekla že by bylo možné ho ještě naočkovat dle schématu 2+1. A moje dr mi tvrdí že nebude chráněný a že tyto vedlejší účinky, které má, jsou normální, takže to vypadá že si to asi vymýšlím. Jen nechápu, když vidí, že to nese jinak než ostatní děti, proč mi za každou cenu cpe 3+1. Uvažuji o změně dr, která mi vyhoví. Pokud by měl Nu jen třeba 2-3 dny tak to neřeším ale přijde že 7-10 dní je opravdu hodně

markyska88
28. čer 2016

Naše malá dostala první hexu ve 4 měsících a jedeme schéma 2+1 i na doporučení pediatra. Vůbec v tom není problém. Kamarádka, co má o 2 týdny mladší holčičku má také 2+1.

bonulinka
28. čer 2016

@kessyd Změň pediatričku. Kluk má jinou, než měly dcery a jsem spokojená.

kessyd
28. čer 2016

Dobře, to jsem ráda. Měla jsem dojem, že pokud bych trvala na schématu 2+1 tak že by to měla dr respektovat. Říkala, že by musel na krevní rozbor, zda by mu toto schéma poskytlo dostatečnou ochranu a že by stejně musel dostat ještě jednu vakcínu pro jistotu. Takže mi zřejmě jen nechce vyjít vstříc. Jde o to, že ta Dr, která by mi toto umožnila, je od nás cca 23km. a ta současná je v místě bydliště, což je výhoda, ale zase na druhou stranu si myslím, že očkování je docelá zásadní věc. Ještě se zeptám, jak jsou na tom vaše děti s přitahováním do sedu? Malý to udělal asi dvakrát ale nechce se mu, jinak na bříško se otáčí v pohodě sám a tak nás dr poslala ještě na neurologii jestli nemá nějakou vadu, že prý to vázne :-/