Hexavakcína, posunuté očkování - schéma 2+1

berusinecka
16. pro 2013

Chtěla bych se zeptat, zda máte jste někdo posunul povinné očkování (hexavakcínu)? Při přečtení různých diskuzí, depat, rad doktorů, složení hexy, jsme se s manželem rozhodli, že posuneme očkování nejdříve na 6. měsíc. Zároveň si chceme trvat na schématu 2+1, které je srovnatelné se schématem 3+1. ale není legislativně odsouhlasené. Ještě nedávno jsem chtěla očkovat vše možné i nemožné, nyní mám názor jiný. Pokud takto necháme naočkovat, doktor, co jsem četla musí potvrdit očkování 3+1, jinak nemůže jít dítě do školky. Mé otázky tedy zní: Na kolik měsíců jste odložili 1. dávku hexy. Zda někdo využil schématu 2+1. Pokud ano, tak jaké to nese problémy a co vše udělat, aby jsme nebyli někde popotahováni. A jak je to s přijetím dítěte do školky, školy. Děkuji moc za vaše názory a příběhy.

chris_n
10. čer 2016

@astyna Infarix hexa je furt infarix hexa ne? to schema se neockuje jinymi latkami ne?

zmrz_lina
10. čer 2016

@astyna infanrix je ale třísložkový, to je úplně jiná očkovací látka. Infanrix hexa - což je šestivalentní očkovací látka, je stejná, ať se naočkuje ve schématu 2+1 nebo 3+1.
@chris_n ok, opravuji se - ve většině světa. Jak píše vakcinolog Petráš na odkazu, co jsem dávala v předchozím příspěvku - je to určo v Rakousku, na Slovensku...

astyna
10. čer 2016

Tady ten odkaz, proč to je u nás jinak, než např. v Německu nebo Skandinávii:

http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2011_01.htm

chris_n
10. čer 2016

@zmrz_lina no ono to tu asi je mozny tak naockovat. Ale standardne je to tak, jak je to na planu.

astyna
10. čer 2016

@chris_n

Dle mé pediatry obsahuje Hexavakcína menší dávky hlinitých solí a také těch "antigenů" nebo jak se ty aktivní složky jmenují, to ale vede k tomu, že se musí dávat ve více dávkách.

Infarix sice brání proti stejným nemocem, ale má jiné složení "antigenů" , a proto prý není vhodný ke kombinaci např. se Synflorixem, který je kompatibilnější s Hexavakcínou.

Jak jsem "koupila", tak prodávám... 😕

chris_n
10. čer 2016

tady je pro zajimavost kalendář rakouska 🙂 http://bmg.gv.at/cms/home/attachments/2/8/1/CH1...

mají tam tři dávky a pak posilovací v 7 letech, co koukam

chris_n
10. čer 2016

@astyna nepletes si hexacimu a infarix hexa?

infarix je nekolik různych očkovacích věcí, je infarix hib, infarix hexa (6valentní). A právě pak je pediacel, ten je bez zloutenky. A pokud nekdo chce i se zloutenkou, ale s mene hlinikem, tak je to ta zminovana hexacima, co je na trhu kratsí dobu

zmrz_lina
10. čer 2016

@astyna jasně, ale to se týká toho, když začneš očkovat ve věku do 3 měsíců, kdy ta první dávka vyjde, co se imunologické odpovědi, s největší pravděpodobností na prázdno (za to ale všechny ostatní mňamky ve vakcíně v plné palbě). Nicméně dá se to i tak - na Slovensku se 2+1 očkuje standardně od 2 měsíců. Každopádně 2+1 je stejné jako 3+1 - imunitní odpověď stejná (pokud se očko zahájí po 12 týdnech), očkovací látka je také stejná 😉

zmrz_lina
10. čer 2016

@chris_n hexacima se už také smí očkovat 2+1

astyna
10. čer 2016

@chris_n

máš pravdu 😀 místo hexavakcíny tam má být Hexacima 😀

astyna
10. čer 2016

@zmrz_lina

Jako já se v tom neorientuju, jen dávám dál to, co jsem slyšela. Mě je to tak nějak jedno - malý zvládá vše v pohodě, takže jestli 2+1 nebo 3+1, hlavně, ať je v pohodě 🙂

zmrz_lina
10. čer 2016

@astyna k hexacimě je to přímo tady: http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/HEXA... - "Základní očkování sestává ze dvou dávek (s intervalem nejméně 8 týdnů) nebo tří dávek (s intervalem nejméně 4 týdny) v souladu s oficiálními doporučeními. Po 2-dávkovém základním očkování vakcínou Hexacima musí být provedeno přeočkování. Po 3-dávkovém základním očkování vakcínou Hexacima má být provedeno přeočkování. Přeočkování mají být provedena nejméně 6 měsíců po poslední dávce základního očkování a v souladu s oficiálními doporučeními. Minimálně musí být podána vakcína s Hib složkou."

Jinak v hexacimě je hned v úvodu tato "kouzelná" věta: "Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8." - přeloženo do normální mluvy - přípravek je v širším režimu testování. Řekla ti to vaše pediatra? Je to totiž dost důležitá informace, když jsi tím očkovala své dítě a jedná se o ještě ne zcela ověřenou vakcínu.

chris_n
10. čer 2016

@zmrz_lina to mi presne rekla moje pediatra pred 2 lety, kdyz jsme to resily. Ptala jsem se na hexacimu a na to mi rekla, ze jsou sice skoro stejné s hexou, ale hexa je dyl na trhu a proverenejsi.

zmrz_lina
10. čer 2016

@chris_n pediatři by o tom měli informovat, jaksi se na to "zapomíná", jako na více věcí... Bohužel dnes je asi taková doba, že si spoustu informací musí zjistit sami a pak se ptát, ptát a ptát. Stránky vakciny.net jsou skvělé, je tam hromada KVALITNÍCH informací a spousta pediatrů na informace z nich dá (když je píše vakcinolog, tak se asi není moc o čem přít). Pak jsou ale tací, kteří i přesto budou tlačit, vyhrožovat, lhát, udávat... Já nejsem proti očkování jako takovému, to jen aby mě tady někdo nenapadl, ale mělo by se přihlížet k individualitě každého z nás, k rodinné anamnéze apod. a štve mě, že nás tady oficiality dost tahají za nos.

chris_n
10. čer 2016

@zmrz_lina ja byla v čechách ráda ráda, že mě pediatra nervala pneumokoky a spol... ale zase třeba hexu i pediacel mi nechtela posouvat na pozdeji, nez 4 mesíce. Tady je to uplne jiny

zmrz_lina
10. čer 2016

@chris_n tak ono ve finále je to vždy rozhodnutí rodičů, dokud ti nedají souhlas, tak pediatr očkovat nesmí. A pokud dají pediatrovi papír, že je to jejich vlastní rozhodnutí, odložit na xyz měsíců, tak je i pediatr krytý. U některých doktorů je to ale prostě bohužel velký problém a vyvstávají pak úplně zbytečné konflikty a nátlak. A rozhodnutí pod nátlakem nikdy není dobré.

sisstin
10. čer 2016

Mame posunutou prvni davku na 10m, ale zvazuju dalsi odklad....

astyna
10. čer 2016

@zmrz_lina

Tak ony se sledují i ostatní vakcíny, např. kolik % očkovaných dostane nemoc i tak 🙂 Já bych to tak nehrotila - taky na to nemám tolik času 😎

zmrz_lina
10. čer 2016

@astyna 😉 viz příspěvek níže. nevím proč se po doplnění uložil dvakrát.

zmrz_lina
10. čer 2016

@astyna sledují, ale v jiném, ne tak přísném režimu. Klidně můžeš mrknout, že třeba Infanrix hexa tuto větu v SPC nemá. Pro mě není nic důležitější, než zdraví malého, takže na tyto informace si opravdu čas najdu. (tím nechci říct, že pro tebe to není důležité, abys mě nechytila za slovo)

astyna
10. čer 2016

@zmrz_lina

jasně 🙂 já jsem ani netušila, že vakcína má něco jako příbalový leták, prostě jsem brala to tak, jak je. Prostě, že se očkuje proti 6 základní nemocem + doplňující, kdo co chce. V mém okolí mám podobné matky, kamarádky, známé, takže jsem nikdy neuvažovala jinak.... 😎

bonulinka
10. čer 2016

@astyna Příbalový leták si určitě přečti. Pokud by Tvoje dítě mělo nějakou reakci na vakcínu, tak ať víš, co je ještě běžné a co již nikoliv a případně to hlásit jako nežádoucí účinek. I když já po přečtení letáku jsem měla spíš chuť nenechat očkovat vůbec...

babanci
10. čer 2016

Holky,mám 6 týdenní vnučku a tak se zajímám. Nechápu,proč do miminka píchat vakcinu proti žloutence typu B,jak by jí tam mohla dostat? A vůbec mi instinkt napovídá,že napíchat 6 věcí najednout musí tu imunitu dítěte úplně zblnout. Budeme hledat s dcerou informace,zatím jsme řekly u mudry,že v 9. týdnech rozhodně ne. Vaše info mi pomohlo se trochu orientovat a jdu hledat dál. Díky.

zmrz_lina
10. čer 2016

@babanci béčková žloutenka je fakt hovadina. My bychom hexu neočkovali, ale bohužel pentavakcína bez žloutenky - název Pediacel - měla výpadek. Měly by naběhnout dodávky znovu od července.

babanci
10. čer 2016

@zmrz_lina No,super,informaci předám dceři,mám jen poradní hlas. 😀Už když byly moje děti malé,měla jsem z očkování mrazivý pocit,holky byly malé,drobné a neměly stanovenou hmotnost. Mudra jim očkování rozdělovala po týdnu,měly vždy šílené horečky,průjmy,zvracely. Zeptala jsem se na složení a v té době se na mě dívala jako na blázna. Když jsem se ptala na účinnost, vyhodila mě.. A dneska, po 30 letech,se to na už ptá každý.

chris_n
10. čer 2016

@babanci ne kazdy se ptá, bohuzel ☹ a taky to furt spousta doktoru vidí nerada .... nechtejí se bavit

babanci
10. čer 2016

@chris_n Jedna taková chytrá paní doktorka mi léčila dceru,prý uskřípnutý obratel. Byla to rakovina a moje dcera zemřela. Dnes jsem tak drzá,že je mi jedno,jestli se mnou nesouhlasí.

babanci
10. čer 2016

@chris_n Máš pravdu,každý se neptá,ale osvícený,inteligentní rodič ano.

karlajasmine
10. čer 2016

Jenom, jestli to nekoho uklidni - muj syn ma infanrix hexu za sebou, 3 davky, a kazdou naprosto bez reakce... nemel ani zvysenou teplotu, a co se tyce jeho povahy a dovednosti jsem nezpozorovala vubec zadnou zmenu. Je proste uplne v pohode. Byl naockovany v 5., 6. a 7. mesici.
Nikoho k nicemu nepresvedcuju, jenom chci rict, ze je mozne, ze vase deti nebudou mit vubec zadnou reakci.

babanci
10. čer 2016

@karlajasmine To je moc dobře,ale ve mě hlodá červík pochybností,jestli třeba za půl roku se neobjeví exém a nikdo to už s očkováním nespojí..