Hexavakcína, posunuté očkování - schéma 2+1

berusinecka
16. pro 2013

Chtěla bych se zeptat, zda máte jste někdo posunul povinné očkování (hexavakcínu)? Při přečtení různých diskuzí, depat, rad doktorů, složení hexy, jsme se s manželem rozhodli, že posuneme očkování nejdříve na 6. měsíc. Zároveň si chceme trvat na schématu 2+1, které je srovnatelné se schématem 3+1. ale není legislativně odsouhlasené. Ještě nedávno jsem chtěla očkovat vše možné i nemožné, nyní mám názor jiný. Pokud takto necháme naočkovat, doktor, co jsem četla musí potvrdit očkování 3+1, jinak nemůže jít dítě do školky. Mé otázky tedy zní: Na kolik měsíců jste odložili 1. dávku hexy. Zda někdo využil schématu 2+1. Pokud ano, tak jaké to nese problémy a co vše udělat, aby jsme nebyli někde popotahováni. A jak je to s přijetím dítěte do školky, školy. Děkuji moc za vaše názory a příběhy.

radush7
16. pro 2013

Ahoj, jdi se kouknout sem.
Očkování / Neočkování (rady, informace, zkušenosti).
Link na skupinu: https://www.modrykonik.cz/skupina/2361/

blondynka400
16. pro 2013

@berusinecka já posunula hexu u první po 6m, ve schématu 2+1. Doktoka s tím problém neměla, je ve státní školce. Fakt nechápu, proč by to pro někoho ml být problém 😕 Možná tak pro zkostantělé doktory....
Druhé dceři už hexu píchnout nenechám....

berusinecka
autor
16. pro 2013

@blondynka400 Můžu se zeptat, jak to budeš dělat ze školkou, školou... když nenecháš dát hexu. Bojím se těch postihů a popotahování a toho že tě nevemou do školky,... A když jsi dávala 2+1 musela jsi to nějak obhajovat, psát někam. Nemám toho ještě tolik pozjišťováno, takže mi pomůže každá rada 🙂

blondynka400
17. pro 2013

@berusinecka já dám píchnout pediacel, ale až tak kolem roku a půl. Vyloženě neočkovat si myslím, že není dobře. Nic není tak černé nebo bílé, jak se dnes podává a obě strany záměrně informace zkreslují.
Pediacel a absence žloutenky pro naší školku problém není (už jsem se ptala), otázka asi bude MMR, ale předpokládám, že se s ředitelkou dohodnu. Tohle je ale různé, vím o případu, kdy do státní školky chodí neočkvané dítě.
S doktorkou problém nemám, ale já si dopředu vybírala takovou, abych s ní vyšla ve všech ohledech. Jsem značně protimedicínky zaměřená a celkově beru doktory jako hlas poradní a ne že mi bude říkat co mám a nemám dělat 🤐
Jako určitě se neboj nějakého popotahování, když dáš hexu 2+1, to je nesmysl 😉 Ještě pak doručuji větší rozestup než půl roku mezi druhou a třetí dávkou.

berusinecka
autor
17. pro 2013

@blondynka400 Ještě jsem nečetla jaký je rozdíl mezi tím Pediacel a hexa. A když říkáš větší rozestup, tak mám dát třeba v 8m, pak v 10 a pak v 18 měsících? Nebo se mám vykašlat na vyhlášku a dát nejdřív kolem toho roku? Taky nevím jestli nevadí, jestli to očkování takhle odložím, jako že některé ty nemoci se dávají dřív proto, že je to lepší,...jenže to mi doktorka rozhodně neřekne. Četla jsem někde, že když se to dá dřív tak to dítě nemá co zapomenout a že v půl roce se může zapomenout sedět,...a navíc se v půl roku přechází na jídlo, což je taky zátěž pro to tělíčko. Zase někde píšou, jak to odložit co nejdál, protože tím se může poškodit nervový systém. Taky si ještě nějak myslím, že má očkování něco do sebe, ale zase čím víc toho čtu tak váhám.

kajalka
17. pro 2013

@berusinecka Jsem z těch, co se po prostudování všech možných dostupných materiálů rozhodli neočkovat vůbec. Čím později naočkuješ, tím pro dítě lépe. Teprve v půl roce se začíná tvořit hematoencefalická bariéra, která "filtruje" krev v mozku a znemožní některým látkám se k mozku dostat. S tím motorickým vývojem to opravdu takhle nefunguje. Že dřív není vidět zastavení se ve vývoji, vůbec nic neznamená, naopak je tam větší riziko pro absenci té bariéry. Pokud chceš očkovat a jen odkládat, koukni se na stránky vaší hygienické stanice, jsou tam data nemocnosti. Uklidní tě to. Jen v souhrnu: Obrna se nevyskytuje od 60. let, poslední případ záškrtu se objevil v r. 1995, tetanus nemá miminko jak dostat, žloutenku B též ne, haemofilů je několik kmenů, tím, že naočkuješ b zvýšíš citlivost vůči ostatním - agresivnějším+proti pneumokokům, a černý kašel si najdi podle vašeho kraje. A nemocní černým kašlem byli z 86% očkovaní. Za posledních 30 let umřely 4 děti, nejstaršímu byly 4 měsíce.

picasso
17. pro 2013

@berusinecka My začali očkovat ve třech měsících. Schématem 2+1 očkovat můžeš a maximálně podepíšeš lékaři negativní reverz, že jsi nesouhlasila s povinným očkovacím schématem. Jak je to s přijetím do školky a školy, to bohužel neporadím. Jinak, tady jsou nějaké odkazy, ať je více informací 🙂
http://ona.idnes.cz/na-ockovani-se-ptejte-mudr-...
http://www.ferovanemocnice.cz/pravni-poradna/oc...

ytak
5. led 2014

Zítra máme jít na očkování ☹ . Doktorka mi vyšla vstříc a odložily jsme očkování až na 6.měsíc. Chtěla jsem počkat, až malej bude trošku větší, že se to tělíčko snad s tím líp vypořádá. Mám hrozný strach a modlím se, aby se nic nestalo. Čím víc tady pročítám vaše zkušenosti, tím je mi hůř ☹

eficenka
5. led 2014

@ytak
pokud se bojíš, tak zatím neočkuj.... dle vyhlášky můžeš odsunout až na 10m, tak si do té doby promysli jak skutečně chceš.... já vždycky když se něčeho bojím, nemám dorbý pocit, nedělám to...

ytak
5. led 2014

Může mi někdo vysvětlit to schéma 2+1 a 3+1? Já se v tom moc neorientuji, spíš teda vůbec. Nebyla jsem proti očkování, ale čím víc to pročítám, tím je mi z toho hůř. Tak jsem si řekla, že to na pár měsíců odsuneme a to co je povinné, tak necháme naočkovat. Asi mezi vámi vypadám jako blbka, která si řekla no nebudu očkovat a přitom o tom nic nevím. Ano nevím, jen jsem pročetla pár diskuzí a článků a řekla si, že prostě počkám až malej bude větší, aby se to maličký tělíčko s tím líp vyrovnalo.

ytak
8. led 2014

Tak jsme zdárně očkováni posunuli. Doktorka byla celkem v pohodě, jen si máme do příště rozmyslet, kdy budeme chtít očkovat. Prý klidně počká i do 1roku malýho. Tak teď zas pořád pročítáme, hledáme info, je to děs. Doktorka nám ale řekla, že pokud se malej vídá se školkovýma dětma, tak že si máme dát pozor kdyby měli třeba tu hnusnou (zelenou) rýmu. Prý by to pro něj mohlo být nebezpečený, že by z blbé rýmy u takhle malýho mimča mohl být i zánět mozkových blan... ? A vy co neočkujete - co budete dělat až vám dítě nebudou chtít vzít do školky?
MMR nám prý klidně posune do dvou let. Tohle se přeci dřív vůbec neočkovalo a zvládli jsme to v pohodě....
Ach jo, být rodičem je tak těžký. Člověk chce pro svoje dítě to nejlepší, ale jak vědět co bude to nejlepší... ☹

kacenka1979
8. led 2014

@ytak no me ceka ockovani v pondeli jsem rozhodnuta to posunout tak o mesic...za prve mam ted zanet prudusek sice dr tvrdi ze to prenosne je jen prvni dny a to do 2 dnu max...ale....dale ma maly trochu rymu ale nejde v zadu tu stale pani dr. neni schopna uzdravit a ja uz zkusila vse....mel diky tomu zanet oci ktery zaplat buh uz ma vyleceny....takze ma smulu...zaryte mi tvrdi ze dame alspon hexu no nedame! bude to asi boj ale klidne najdu jinou...jinak ja ockovat chci mame starsi a ta kazdou chvilku neco donese ze skoly naposled spalova angina...zaplat buh nic ale ja nekojim takze o to je malej min chraneny...takze to posunu na ten 4 mesic ...jinak taky bych nejradeji vubec ale alspon po 4 mesici nehrozi nahle umrti....jinak mam kamaradku ktera neockovala a maly chytil cerny kasel v 5 mesici nepreju nikomu! ale taky mam znamou ta ockovala a dr. si maleho neposlechl a mel bronchytidu a skoncila po ockovani v nemocnici na mesic....tak ted si vyber ze? ani nespim co mam delat☹...je to hnus !!! furt si rikam nas taky ockovali a nic nam neni ale pak zas....asi to mame ted stejne....jinak me stve ze na ockovani a prohlidku nas zve mezi nemocne deti jen mi rekla at dorazim na otviracku ...a to tam ma odpo hodiny pro zdrave deti a na pozvani... ja teda nevim ale nema jeste chodit do poradny??? jak to mate vy? budu rada za kazdy nazor diky

eficenka
8. led 2014

@ytak
malá je plně neočkovaná, i druhé mimi nic nedostane. kolektivu se nevyhýbáme, ba naopak - od šetinedělí do superkmarketu, do dětského centra, ke švagrové ( mimochodem švagrová obě děti očkované a není měsíc aby neměli hnusnou zelenou rýmu a už i ve 2 letech měli atb..) malá se s nima vídá neustále ( at mají kašel, rýmu, atb) a nikdy ji nic nebylo...
samozřejmě ji povzbuzuji imunitu i jinak - často venku, doma větráme, nepřetápíme, není moc oblékaná ( ale aby nebyla zima..)

schéma 2+1 se očkujena slovensku, skandinávskáých zemích, u nás by se mělo také očkovat za cca 2 roky.
ted se očkuje 3+1 - dostane dávku,druhou, třetí a za půl roku přeočkování. u 2+1 schéma se očkuje jedna, druhá a za půl roku přeočkování, je to stejně účinné a píchneš do dítěte ( pokud teda chceš očkovat) o jednu dávky sraček méně.. jen u nás je 3+1 - jedna dávka stojí 1042kč - tak si to spočítej kolik farma firmy za rok na jednom dítěti jen za hexavakcínu vydělají 😅 nechutný, vid?

a školky se nebojím, ono tam dostaneš dítě, když chceš.. domluva s pediatrem, ředitelkou, nebo zřizovatelem školky ( kraj..) nebo lesní školka...

eficenka
8. led 2014

@kacenka1979
a já má,, také 2 kamarádky - obě mali očkované děti a černý kašel měly také, kluk v roce, holčička ve 4 letech.. a druhé děti mají plně neočkované - proč asi.. ono to očkování nechrání jak by mělo ( kor u černého kašle, naopak dítě je náchylnější k onemocnění 🙂 )

kacenka1979
8. led 2014

@eficenka no a pak si vyber☹..........no uvidíme

pexinka81
29. led 2014

@eficenka ...můžu se taky přidat do diskuze..dvojčata mají naočkovanou hexu, první dávku ve třech měsících, druhou v pěti měsících ..a na třetí bychom měli jít zítra :( ...tzv. můžu požádat o schéma 2+1...a nechat tudíž třetí dávku dát za půl roku?...Sama jako holky výše tomu tolik nerozumím...pročítám různé diskuze a vždy se z toho jen vynervuji -( ....po této druhé dávce už jsou chráněni?

eficenka
29. led 2014

@pexinka81
ano, můžeš...
na Slovensku i jinde v Evropě takto očkují běžně. schéma 2+1 je naprosto stejně účinné jako 3+1.
dokonce sám hlavní vakcinolog připustil, že se u nás schéma 2+1 zavede ( ale jedna dávka hexy stojí kolem 1042 kč, tak se proti tomu zbrojí - farma firmy by přišli o prachy ☹ )

pexinka81
29. led 2014

@eficenka ....zpětně lituji, že jsem u prvního dítka byla "neinformovaná" a v dobré víře dala na radu dětské a dala naočkovat všechno možné....hexu, prevenar (dohromady ☹ ) ....později klíšťovku ....žloutenku ☹((( ...vrrr, teď si za to trhám vlasy!!! Je fakt, že nebyl nikdy vůbec nemocný, reakce měl malé (mírně zvýšená teplota)....ale když zpětně čtu, co jsem do něj všechno prala ☹(( ....s dvojkami, protože mi přijde že mají oslabenější iminutu (jsou více nemocní, po prvné hexe se Jiříkovi šíleně rozjela ta seborea a Anežka do týdne skončila v nemocnici se zánětem ledvin - což sice nemusí mít žádnou spojitost....ale říkám si, že byla nejspíš hexou oslabena, proto se to stalo...)....no, už budu a chci být opatrnější!!! Hexu jsme již sice začali, původně jsem chtěla pokračovat ve šlépějích michálka (hexa, prevenar apod...) ...ale teď vím, že nedám nic navíc...a i s mmr budu mít jednou jistě problém...jistě jí pak nechám odložit do dvou let...a více to ještě budu studovat....

eficenka
29. led 2014

@pexinka81
studuj, studuj, čti, diskutuj, tak se dozvíš více info.. já tak dělám už 2 roky a pořád přicházím na nové věci atd...
bohužel hodně dětem se seborea, atopik.ekzém atd rozjede po očkování..
očkování "znásílní" všechny genetické dispozice které sou v dětech nastavené
( nikdo nikdy nevíme jakou dispozici má naše dítě - alergie, ekzémy, astma, rakovina, leukemie) a očkování to jen umocní a sou buďto horší projevy a nebo bez očkování by se s tím organismus popral...
máš ještě čas, hexu dej ve schématu 2+1 - to přeočkování může být za 6-12 měsíců po předchozí dávce a mmr zatím je v nedohlednu ( dle vyhlášky není určená horní věková hranice pro naočkování)
připrav se možná na strašení doktora atd, ale pro dítě to nejlepší 🙂

pexinka81
29. led 2014

@eficenka ...budu studovat....a zítra tím evidentně naší dr pěkně překvapím 🙂 ....písnu ti pak co ona na to .....díky a pěkné těhulkování 🙂

pexinka81
29. led 2014

@eficenka ...ještě stejně, jestli máš ještě chvillku...můžu se tě zeptat na přetáčení na bříško....jiřík se přetáčí už měsíc, zkouší kolínka, couvá, ručkuje do stran....ale anežka je trošku línější....na bříško se netočí, když jí pomůžu (zatlačím jakoby do pánvičky) tak se otočí a chvilku tak zůstane a pak začne plakat....mám se nějak znepokojovat....zastupující dr, co jí ani neviděla, tak mi přes telefon řekla, že by měla začít cvičit vojtovku...myslíš, že spíš jen tu poloho od mala nemá ráda, vyhovuje jít o na zádíčkách na boku, na bříško se vzteká....snažím se jí motivovat, cvičit s ní...myslíš, že ještě není to tak alermující...je jí 6měs a týden

zuzasila
9. únor 2014

Hexa 2plus1 nebo 3plus1 - všechny vakcíny jsou zcela stejné, nebo ta poslední je v něčem jiná? Zvažuji dám našemu malému celkem jen tři dávky, s očkováním chceme začít až v jeho 8 měsících, možná později. Je lepší pak udělat test na protilátky? - resp. takto odůvodnit u lékaře naše rozhodnutí, nebo se vykašlat na odůvodňování, jelikož test na protilátky se plošně nedělá ani po očkování dle očko.kalendáře. Děkuji za radu.

krizovam
20. čer 2014

Hexu jsem odložila, co to šlo na 9.m. Teď zjišťuji, že je možnost zvolit schéma 2+1. Jak to mám obhájit před dr.? Za měsíc nás čeká první dávka, tak chci být připravená. Děkuji

martasek84
1. črc 2014

@krizovam mrkni na volně stažitelný příbalový leták k infarix hexa, je to tam přímo uvedené

krizovam
1. črc 2014

@martasek84 Díky, už to mám vyřešené 🙂

martasek84
1. črc 2014

@krizovam a čím vším jste argumentovala? moje dr. na to taky neslyší, takže se taky vyzbrojuju☹

krizovam
1. črc 2014

@martasek84 Měla jsem vytisknutý příbalový leták, pak nějaké stránky z Internetového informačního centra o očkování, kde bylo přímo vysvětleno schéma 2+1. Nakonec jsem to nemusela vytahovat, sama dr. mi navrhla, že pokud začneme tak pozdě, že mu stačí 2 dávky, takže super. Přeji ať to obhájíte 😉
Mrkněte na ty stránky http://www.vakciny.net/PORADNA/poradna.html

beelly
24. črc 2014

Zdravím, mám na vás prosbu. Syn má 4.měsíce a u doktorky jsem podepsala revers, že chci začít očkovat až od jednoho roku. Tím pádem by jsem chtěla schéma 2+1 a co se musí ještě naočkovat, aby mohl do školky. Pokud ho příjmou, tak by šel ve 40.měsících(je narozený v dubnu). Mohl by mi někdo doporučit očkovací kalendář třeba z vlastní zkušenosti, děkuji

picasso
27. črc 2014

@beelly schéma od jednoho roku neporadím, ale vím, že záleží na typu školky, zda chtějí potvrzení, že dítě očkované je nebo není (tohle přijímání očkovaných/neočkovaných není nařízeno státem, ale rozhodují si to sami ředitelé školek). Některé školky to nevyžadují a berou i neočkované děti, některé chtějí potvrzení o očkování a tam by leda doktorka musela napsat, že má váš syn individuální (což není nemožné a neměl by být problém, např. u nedonošených dětí apod.)

andynek
16. srp 2014

Ahoj holky,
nejste tady některá z Kopřivnice, kdo jste odložily očkování na pozdější dobu v minulých letech, nejlépe ještě nechaly naočkovat jen schéma 2+1, a úplně nejlépe jinou vakcínu než Hexa a potom přihlašovaly své dítko do některé z kopřivnických školek? Rozhoduju se teďka jak to provést, aby v budoucnu nebyl problém se školkou, když už je to tak praštěně postavené ty zákony. Budu ráda za jakékoli info jak to v Kopru chodí, díky moc emoticon