Hospitalizace během očkování Priorixu, jak to probíhalo?

michamicha
29. led 2013

Ahoj, začnu tím, že můj syn je těžký alergik. To jsme zjistili až po naočkování Hexa vakcíny. Na alergologii mu dělali testy, vyšlo velké množství potravinových alergií (reakce byly prokázány i domácími testy potravin při zavádění příkrmů). Nejsilnější (a nejrychlejší) reakci má na vaječnou a kuřecí bílkovinu a na bílkovinu kravského mléka. Doteď jsem se očkování Priorixem bránila tím, že nechci nic riskovat do té doby, do kdy bude mít syn alergii na tu vaječnou a kuřecí bílkovinu (Priorix je vyráběn s použitím kuřecích embryí). Dětská doktorka s tím problém nemá, odkázala nás na alergologii. Tam jsem zatím také úspěšně odolávala, ale blíží se doba, kdy synovi bude 2,5 roku (do kdy jsme měli domluvený odklad očkování) a alergoložka mě bude opět tlačit do očkování a strašit tím, co by se stalo, kdyby se syn nakazil tím či oním proti čemu se očkuje ☹ V červnu 2012 měl být syn hospitalizovaný s tím, že mu bude naočkována první dávka Priorixu a současně s tím podány nějaké léky, které budou tlumit případnou reakci. Jenže mi nevím z jakého důvodu nechtěla říct případná rizika a scénáře, které můžou nastat. Jediné co mi řekla, že na Priorix bývá málokdy nějaká vážná reakce. Co jsem tak četla a slyšela od známých, tak ti tvrdí opak. A to mají jinak úplně zdravé děti. Takže si myslím, že moje obavy jsou na místě.
Zajímá mě, jestli jste někdo musel s dítětem také podstoupit hospitalizaci při očkování Priorixu a jak to probíhalo? Předpokládám, že na příjmu budu muset podepsat nějaký souhlas s hospitalizací, ale vůbec nevím co všechno v něm budou chtít podepsat. A můžu si vyžádat ten souhlas předem domů, abych si to v klidu přečetla? Dají mi ho vůbec třeba v kopii? A jak vaše dítě snášelo to očkování? Byla nějaká reakce už při podání vakcíny a za jak dlouho se případná reakce objevila?
Co by se stalo, kdybych to očkování odmítla? Předem děkuji za reakce.

hradnapani
29. led 2013

@michamicha dones tej lekarke pribalovy letak priorixu, kde su vypisane jednotlive neziaduce ucinky a reakcie a pytaj sa jej bod po bode na rizika... Zastrasovanie jej ide veru dobre, ale nesmies sa jej zlaknut, Ak mas obavy, tak asi nie bezdovodne. Nejdem tu polemizovat za/proti ockovaniu, o tom je tu toho dost. Ale za dieta si zodpovedna ty, kedze podpisujes suhlas/ nesuhlas - rozhodnut sa musis na zaklade vlastneho rozumu a citu, verim, ze spravne.

mamkamarketa
29. led 2013

Nezkousela si kontaktovat nejaka ockovaci centra? Treba motol. Treba by slo dat nejak upravenou vakcinu at malymu neublizi...

romcovaklarka
29. led 2013

@michamicha Na priorix není vyhláškou stanovena horní hranice, dokdy se musí naočkovat, takže ti nikdo nemůže nic "udělat, když naočkováno nemáš. Jinak je tomu třeba u Hexy, kde je dáno, dokdy má být dítě naočkované, pokud tomu něco vážného nbrání. To za prvé. (jedině pokud Dr. bude pipka, tak vám nepotvrdí způsobilost k docházce do školky a nevezmou malýho do státní školky. Možné řešení - změna Dr.)

Za druhé nechápu zastrašování jak píšeš "tím, co by se stalo, kdyby se syn nakazil tím či oním proti čemu se očkuje". To, proti čemu je Priorix, jsou spalničky, zarděnky a příušnice, tedy za našich mladých let 😀 jak si asi pamatuješ, tzv. "dětské nemoci" - tak se jim říkalo proto, že je prodělalo prakticky každé dítě! Byly to běžné nemoci, u kterých se de facto neuvačovalo "jestli" je chytněš, ale spíše kdy. Ještě spolu s planými neštovicemi. Pamatuju si dokonce, že nebylo výjimkou, že rodiče s dětmi schválně navštěvovali své známé, jejichž děti zrovna tu kterou nemoc měly, aby si tak zajistili, že jejich dítko nemoc chytne v době, kdy třeba není po jiné nemoci, nastydlé anebo se třeba nechystá na dovolenou 😅 Takže podle mě takové strašení není na místě.

Já to odkládám, co se dá, a to malej nemá alergii na nic. Ve vašem případě si neumím představit možný přínos tohoto očkování. Ale i pokud se rozhodneš pro, tak každopádně obecně řečeno - nejen u očkování - máš přece VŽDY právo přečíst si a prostudovat předem vše, co po tobě někdo chce podepsat, klást doplňující dotazy, zjistit si další informace apod.

michamicha
autor
29. led 2013

@mamkamarketa ještě to chci probrat znovu s dr., teď jsem znovu zkoumala složení a informace pro pacienty i lékaře u těch vakcín a třeba by šlo ho naočkovat Trivivacem. Ten je dělaný na jiném základu, tak uvidím co mi na to řekne. Ale Priorix odmítnu každopádně, prostě mám strach a nechci ani náhodou zažít, že by se něco mohlo stát, byť budeme v nemocnici a pomoci by se mu dostalo okamžitě, ale může to zanechat následky a kromě alergie bude mít třeba něco horšího... prostě se bojím, to by se bála asi každá máma 😔

romcovaklarka
29. led 2013

@michamicha Jenom poznámka, bacha u Trivivacu nesmí být alergie na psy.

martinka1981
29. led 2013

@michamicha poznam ťa z duskusie o atopickom exeme 😉
ja na tvojom mieste by som veru očkovať nedala a to už je jedno či v nemocnici alebo inde. pretože ak by sa niečo tvojmu malemu stalo,NIKTO ale naozaj NIKTO neprevezme zodpovednosť za to čo sa stalo/stane. A NIKTO nebude potrestany za to že ťa strašili a očkovali aj napriek tomu že tvoj synček je silny alergik 😔 😔
žial nech si robia pokusy sami na sebe a nie na deťoch! kedže ti sami nevedia povedať do čoho ideš. Ale však jasne,nejde o ich dieťa tak čo by neočkovali ☹ 😖

kaja73
29. led 2013

@michamicha neviem co davaju v nemocke,ale informuj sa ci to nie je nieco na potlacenie imunity-aby telo nezareagovalo prehnane-lebo ak ano, tak je to podla mna cele zbytocne,lebo sa mu aj tak nevytvoria protilatky,ked telo nebude vediet reagovat ,alebo bude tlmene reagovat na vakcinu,tak nevytvori predsa dost protilatok-teda bude papierovo zaockovany-vsetci budu spokojni-mozno az na teba a maleho- ale v realite bude aj tak ohrozeny danymi chorobami.
Jaj moja drzim palce,nech uz spravis cokolvek aby to dobre dopadlo-ja by som sa zosrala keby som mala ockovat taketo dieta-za mna je to jednoznacne-neockovat.
Ved ake dieta ma byt zbavene povinnosti ockovat-ak nie tazky alergik.

michamicha
autor
29. led 2013

@romcovaklarka jj, na to jsem koukala 😉

michaelka83
29. led 2013

@michamicha Ahojky, náš malej je také alergik (mimo jiné i vaječný bílek) a atopik. Očkování Hexy naše dr.odsouvala docela dlouho a očkování Priorixem provedla až na základě vyšetření krve a konzultací s imunoložkou, která k tomu dala souhlas. Já se taky strašně bála, dávala jsem předtím jako před každým očkem homeopatika. Naočkovali ho a sledovali cca půl hodiny, zda nebude nějaké reakce. Proběhlo to v pořádku. Teď jsme byli na druhém očku Priorixem a taky v pohodě.

michamicha
autor
29. led 2013

ještě mě napadlo, že by se to eventuelně dalo posunout i kvůli tomu, že jsem těhotná 😅 no jsem zvědavá jak tohle dopadne, příští týden nás mám objednat na kontrolu na alergo 😖

romcovaklarka
29. led 2013

Jak píše @martinka1981 - jen bych ještě dodala - čert to vem, že nikdo nebude odpovědný a nikdo nebude potrestaný. I kdyby někdo za to stokrát šel sedět, až zčerná, tak především ti nikdo zdraví tvého špuntíka nevrátí (o něčem horším ani nemluvě 😔 ).

Já bych nedala, jak píšu můj není alergik a nechci dávat ten priorix stejně a u druhého budu váhat i u Hexy, jestli to nějak neobejít nebo nedat Pediacel nebo ještě něco vymyslet... Nemám z očkování dobrý pocit, a z očkování proti nemocem, které jsme jako děti běžně měli, které jsou v našich podmínkách v dětském věku zpravidla dobře snášeny a které jsou - když už něco - nebezpečné spíše v dospělosti, kdy už stejně očkování zase přesává působit (viz spousta očkovaných, kteří se v (post)pubertě nakazili příušnicemi) - tak to už je podle mě úplně na hlavu 😝

michamicha
autor
29. led 2013

@michaelka83 a měl někdy reakci na ten bílek, že by si sáhl na něco co obsahovalo bílek, nebo to třeba snědl? Vojtovi právě stačí jen, aby se dotkl prstíčkem a z toho mu za 10 minut zčervenal a otekl celý obličej takovým způsobem, že jsem mu rovnou dala kortikoidy 😔 raději nedomýšlím co by se stalo, kdyby to snědl 😔

michaelka83
29. led 2013

@michamicha Ne, to neměl, měl to zjištěno jen z kr.testů, hodnota cca 3. Ale měla jsem zákat mu bílek dávat,tak jsem to radši nedělala. Teď třeba když peču, kousek mu dám a v pohodě, asi to ustupuje.
Jinak jak píšeš, já osobně bych ve vašem případě do toho nešla, je to tvoje dítě a řešila bych to na spec.pracovišti - nejlépe Motol! A teď bych se vymluvila na těhotenství, podle mě je to stejně riskantní ....

dana3262
29. led 2013

@michamicha nedala bych očkovat ani omylem. Muj syn (3roky) to taky nema kvuli snížené imunitě a alergiim a budu se jeste pár let rozhodovat, co udělám. Nemůže te nikdo nutit očkovat. Přijde mi, ze se z toho dělá vetsi strašák nez to je. Kdykoli jsem v ocko centru (jezdíme do motola) chtela odklad, tak nebyl problém. Ty mas za nej zodpovědnost a pokud se neco semele, tak je to na vaší hlavu. Priusnice pro kluky nejsou velkou hrozbou zhruba do 10ti let a zardenky a spalnicky jsou normální choroby, které teda muzou mit i špatný průběh, abych to uplne nebagatelizovala.

dana3262
29. led 2013

@michamicha jo a ty jsi navic těhotná! Tak to uz vubec!

petah82
29. led 2013

@michamicha ak by si to ockovanie odmietla, nestane sa nic. V cr ani pokutu nedostanete. U nas v sr ano. Moj syn je zdravy, bez alergii, mmr - priorix som nedala, lebo tieto 3 choroby nie su natolko zavazne, aby som riskovala neziaduce ucinky, ktorych je plny pribalovy letak a hlavne toto ockovanie je tak kontroverzne, ze nevidim dovod riskovat. Priusnice a zardenky su choroby na 5 dni, v klude v posteli s vitaminmi, spalnicky treba liecit spravne vit A a C, nedavat lieky proti teplote, komplikacie sa tymto minimalizuju. Imunita z ockovania netrva do dospelosti. Priebeh u dospelych je ovela horsi, lepsie ked dieta tieto choroby prekona v detstve. na tvojom mieste by som nad mmr🙂 priorix ani minutu neuvazovala, jednoznacne nie.

alikaa
29. led 2013

@michamicha Kamoskin syn ma alergiu na vajecny bielok a toto ockovanie ma zakazane z dovodu moznych tazkych neziaducich ucinkov. Na tvojom mieste by som radsej nasla doktora, ktory mi potvrdi kontraindikaciu na toto ockovanie, neriskovala by som to. Mozno by si si mohla precitat tuto temu, pred tym ako sa rozhodnes - https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/a...

abecedka
29. led 2013

Ja priorix neockuji, holky mam zdrave. Nikdo ti to nutit nemuze. Nedej se!

abecedka
29. led 2013

nestane se nic, kdyz odmitnes. Mas velmi zavazny duvod.podepises, ze to nechces a hotovo.

luthien.k
29. led 2013

@michamicha, Míšo, už jsem Ti několikrát psala, že to zbytečně řešíš. Nenech se do toho vůbec tlačit, nevidím jediný důvod, proč to nechat naočkovat, pokud bude problém se školkou, zkusila bych sehnat pediatra, který nebude mít problém s potvrzením, i když není dítě naočkované (takového třeba máme my). Bydlíš ve velkém městě, máš tam možností dost, jak se školkou, tak s pediatrem.

schnek
29. led 2013

a chceš vůbec tohle očko dítku dát? já jsem ho dětem po pečlivém zvážení dát nenechala a to jim nic není, ve vašem případě bych nad ním ani neuvažovala.

danjelca
29. led 2013

nedala by som ho očkovat!

nae
29. led 2013

@michamicha Nedala by som očkovať. Ani hospitalizácia nemusí zabrániť jeho trápeniu, napchajú ho imunosupresívami, diazepamom a podobnými záležitosťami. U tejto vakcíny sa nežiadúce účinky bežne prejavujú aj po 7-14 dňoch, a toľko tam iste nebudete.
Naozaj by som nedala malého očkovať. Nechcela by som, aby sa trápil kvoli tomu, že si niekto cudzí myslí, že mu to nič nespraví.
Dieťaťu s celiakiou by si normálne tiež nespravila na svačinu rohlík s maslom, dieťaťu s alergiou na bielkovinu kravského mlieka určite nedávaš na svačinu jogurty či pudingy. Tak prečo by si mala dávať dieťaťu alergickému na vaječnú a kuraciu bielkovinu vakcínu s obsahom tejto látky?....

michamicha
autor
29. led 2013

@luthien.k jsem se teď o tom bavila s manželem a řekl rozhodně neočkovat, prostě to riskneme, ještě to proberu s dětskou, zeptám se jí i na to doporučení do školky... myslim si, že možná bude mít víc dětí u kterých rodiče odmítli očkovat... snad bude rozumná...

luthien.k
29. led 2013

@michamicha budu Ti držet palce, my toto očkování také odmítáme a je to naprosto v pohodě (a je nás víc, co naše dr. říkala), a to rozhodně nemáme takové závažné důvody jako vy. Že manžela pozdravuju, Věra by mu to jistě 100% schválila 😀

pampeliska1
29. led 2013

Rozhodně bych neočkovala. Když to budeš řešit s dr., tak máte opravdu velký DŮVOD k neočkování. Já až to budu řešit, tak to budu odkládat "jen" proto, že negativa převažují pozitiva a nemám tak velký důvod, jako máte vy. Vůbec nemusíš s nikým diskutovat (což čeká bohužel mě), u vás je to jasné jak facka, že očkování není vhodné.. Navíc, když píšeš, že nastane alergická reakce pouze při kožním kontaktu, tak ani nechci domýšlet, co by se stalo, když se Priorix aplikuje injekčně do svalu.

myskyva
29. led 2013

pokud máš obavy tak neočkuj..Priorix není povinný tak tě do něj nemůže doktorka nutit a při takovéto reakci jen při kožním kontaktu nechápu že tě do očkování takto nutí.Radila bych změnu alergologa a probrat to i jinde

hajanka
30. led 2013

@michamicha po tom co pises by som na ockovanie ani nepomyslela!

hajanka
30. led 2013

@michamicha jednu uzivatelku (neviem si spomenut na nick) tiez takto tlacili do ockovania aj napriek vaznej kontraindikacii a chceli zaockovat v centre, vies co jej povedali? Pichneme vakcinu a budeme sledovat co to s nim spravi, bud nic alebo .. potom uvidime... 😲 hraju sa s detmi ako s pokusnymi kralikmi!!!

jandl
2. únor 2013

@michamicha Já jsem toto očkování loni odmítla a nic se nestalo.Pokud má tvá MUDr. problém,vyměň ji.Nikdo nemá větší důvod neočkovat než ty.