Imunita neočkovaných dětí

lendulik
15. led 2013

Zdravím všechny maminky, které neočkují své děti. Říká se, že děti, které nejsou očkované, mají mnohem lepší imunitu. U nás to tak zatím vypadá, a tak by mě zajímalo, jak to máte vy. Jsou vaše děti zdravější než okolní, očkované děti?
Jen bych moc ráda požádala maminky, které své děti očkují a očkování považují za přínosné, aby se diskuze neúčastnily. My - neočkující mámy - máme tolik nastudováno, že nechceme diskutovat o tom, proč si někdo jiný myslí, že očkování je důležité. Přála bych si a prosím vás, aby tato diskuze zůstala diskuzí o zkušenostech maminek s imunitou vlastních dětiček. Děkujůůůůůůů 🙂

zaockujteajslnko
4. bře 2013

@nae
Ja by som navrhoval aby pediater za aplikaciu povinnych veci (aj vakcin) nemal ziadnu odmenu. Je to proste povinnost ako kazda ina. A zrazu by sa nenasiel ani 1 z 10 pediatrov co by trvali na uuzasnej potrebnosti povinneho ockovania. Ked je to povinnost rodica a dietata tak to ma byt povinnost aj pediatra.

Ja navrhujem aby boli zakazane akekolvek dotacie lekarom od farmafiriem. Zo zakona!. Farmafirma by si nemohla vykazat do vydavkov rozne skolenia a dary lekarom, ved je to vlastne priame priznanie korupcie lekarov. V inej oblasti v pohode, ved ide o konkurencny boj, ale v zdravi nejde predsa o peniaze, aspon by nemalo ist....

Slovo "zdravotne poistenie" je poistenie ako kazde ine, ako havarijne poistenie auta, alebo poistenie nehnutelnosti, vyjadruje akesi krytie nakladov a nikomu sa nediktuje ako ma jazdit, alebo kde ma stavat. Proste poistenie kryje skody sposobene ludskym rozhodnutim, alebo ludskym spravanim, alebo niecim co presahuje ludske konanie. Tak neviem preco by zdravotne poistenie nemalo hradit "skody" z rozhodnutia rodica o odmietnuti ockovacej latky navyse vrcholne pochybnej firmy GlaxoSmithKline! Ved tym padom by to nebolo poistenie 🙂

anjelicek26
4. bře 2013

@zaockujteajslnko - ja na taketo diskusie fakt nemam to spravne "know how", takze sa ani do nich pustat nebudem. Rovnako ako sa novorodenec nerodi s "potrebou" mat v kvi hlinnik a ortut, rovnako sa bohuzial nerodi s imunitou voci urcitym chorobam. Toto je vsetko velmi tazka tema, ockovacie latky proste nie su este na urovni takej, ze by sa mohlo plosne ockovat tak, ako sa to deje dnes. Prilis vela neziaducich ucinkov a prilis vela individualnych zdravotnych problemov o deti, u ktorych potom prepukaju neziaduce ucinky.

Preto ma kazdy rodic pravo sa rozhodnut. Rovnako by kazde dieta pred ockovanim mal vysetrit imunolog, pripadne iny odbornik, preto by sa OTVORENE malo hovorit o rizikach. Aby sa kazdy rodic rozhodoval objektivne. Lebo teraz sa ani nema sancu rozhodnut (nie bez pokuty) a ani nema objektivne informacie.

Rovnako treba tlacit na firmy vytvorit vakciny, ktore budu znesitelnejsie. Ale pokial sa vedlajsie ucinky budu zametat pod koberec, odkyvavat rukov ako "bezne", nic sa nezmeni...

irenkask
5. bře 2013

@zaockujteajslnko Lenže práve to si zabudol, že toto kapitalistické a buržoázne zriadenie prišlo preto,aby sa úplatky ktoré boli za socializmu mohli legalizovať ako tzv. provízie a podobne a mohli byť legálne. Lenže keby si to chcel odstrániť len zo zdravotníctva tak by to bolo diskriminačné pre lekárov a v ostatných firmách, štátnych úradoch by to bolo furt.
Čiže za 20 rokov sa tu nezmenilo nič, to hádam normálny človek vidí, len väčšie represie a bieda prišla na chudobných, chorých a bezmocných.
Akurát sa zmenil názov zo socializmu na kapitalizmus a úplatky na provízie. Ale kto má prachy si kúpi aj slobodu, aj zákon aj zdravie. To je hádam úplne jasné. A ten kto má prachy sa nebude doťahovať s RUVZ ani s podobnými ani sem vypisovať, zaplatí pokutu a kašle na spravodlivosť a nejaké práva občanov a detí.
Toto súčasné zriadenie môže chváliť len ten čo má prachy alebo nechápe celý jeho zmysel. Ale cieľom určite nie je sloboda a to v ničom ani najmenší náznak. Nieto v očkovaní, keďže celý svet ovládajú a hýbu s ním veľké giganty a korporácie.
Áno je tragédia že keď ti poškodia zbytočne poškodia zdravé dieťa očkovaním tak ťa štát dostane na úroveň biedy a ty musíš doslova žobrať od bohatých a samozrejme ak chceš niečo dostať , súhlasiť s nimi a prikyvovať . Takže stávaš sa na nich závislým.A niekomu to veľmi vyhovuje že nesmieš prejaviť svoj názor.

irenkask
5. bře 2013

@anjelicek26 Jediné východisko je dať slobodu v očkovaní a vo všetkom,lebo na to zabudni že farmaceutické giganty budú vyrábať menej škodlivé vakcíny. Im totiž nejde o zdravie očkovanej populácie.Taký program nikdy nemali v pláne,ale ako nadobudnúť najviac peňazí za lieky a ovládnuť trh. To je zmysel kapitalizmu, nie zdravie a dobro človeka alebo detí. A to za cenu aj zomierania, neberie sa ohľad na nič a na nikoho. A ešte si podmaňovať ďalšie štáty, najmä tie rozvojové a tam natlačiť ďalšie lieky a vakcíny do ľudí aj po záručnej dobe kľudne.
Toto zriadenie nie je slobodné, nebolo nikdy slobodné ale slobodné môže byť len tvoje rozhodnutie, alebo zaplatíš a potom si môžeš rozhodnúť. Čiže tak či onak si slobodu platíš a to vo všetkom.Lebo štát ti to nedaruje zadarmo.

tara
30. kvě 2013

@anjelicek26 treba si uvedomit, ze priroda vie co robi a vsetko je perfektne zariadene, len my to stale chceme ovplyvnit. dieta sa rodi sice bez imunity, ale zakladnu ochranu ma od matky a to do 9mes. dalej z kolostra ziska taku imunologicku bombu, ze mu vystaci, kym sa IS ako tak dobuduje. az vo veku 10rokov je IS podobny IS dospeleho cloveka. je teda dolezite prilozit hned dieta k prsniku a najdolezistesie su prve 2-3dni, ked je kolostrum pritomne. imunitny system sa buduje postupne, tak ako sa buduje vyvoj obliciek a mozgu. nejde to hned. a preto je pre mna ockovanie absolutne neprijatelne, kedze obchadza zakladne obranne mechanizmy a ani oblicky este nedokazu vsetko vyfiltrovat, kedze ich vyvoj je ukonceny okolo 2roku zivota. tak ako aj uzavretie hematoencefalitickej bariery v mozgu. preto sa tak lahucko dostane hlinik a ine latky priamo k mozgu a preto su u deti take caste vyvojove poruchy, poruchy reci, poruchy zraku a pod. vsetko sa vsak zvali na genetiku, to je dnes moderne. ked ma 2rocne dieta silne dioptrie, je to ok, lebo to ma po rodicoch. ked ma 12 infekcii do roka, je to ok, lebo tak to deti mavaju. ked nerozprava ako 2rocny, je to ok, kazde dieta ma svoj cas. a ked dostane leukemiu v 2rokoch, je to preto, lebo sa to obcas stane. a ked sa na to pozrieme opacne: 2rocne dieta ma okuliare preto, pretoze mu latky z vakciny prenikli do ocneho centra a poskodili ho ( uvadza to aj vyrobca v letaku ako NU ). caste infekcia ma dieta preto, pretoze je naockovane desiatkami vakcin, ktore IS len oslabuju a choroby vyvolaju, nie potlacaju. 2rocne dieta nerozprava preto, pretoze bolo ockovanim postihnute recove centrum, ktore je v prvej linii mozgu ( to mi krasne vysvetlila nae ). a 2rocne dieta dostane zakernu leukemiu preto, pretoze formaldehyd vo vakcinach je vysoko karcinogenny jed, ktory posobi hlavne na krv. takze na zaver by som len povedala, ze ziadne vakciny by sa nemali vyrabat a ziadne by sa nemali pichat nasim detom!

greenline
7. čer 2013

ako tu tak čítam diskusiu, tak mám potrebu upozorniť na to, že otázka bola položená nesprávne 🙂 na imunitu vplýva strašne veľa faktorov a prejavom silnej, resp. dobrej imunity nie je iba to, či dieťatko ochorie, ale aj to, ako sa dokáže s chorobou vysporiadať (t.j. či správne reaguje).
žiadne dieťatko sa nerodí s vyvinutou imunitou. vaginálny pôrod, výlučné dojčenie v prvých mesiacoch života, životné podmienky, strava matky v tehotenstve, to všetko sú veci, ktoré vplývajú na kvalitu IS a tvoria jeho základ. neskôr v živote kvalita IS závisí od stravy (IS nemôže fungovať pri deficite určitých vitamínov a minerálnych látok), dostatku spánku, pohybe na čerstvom vzduchu, jednoducho na všetkom tom, čo nazývame "životný štýl". na druhej strane, deti, ktoré dostali "do vienka" lepšie zdravie, budú pochopiteľne menej náchylné na rôzne ochorenia.

potom na imunitu vplývajú aj iné faktory ako kvalita životného prostredia, celková toxicita (zahltenosť organizmu škodlivými látkami z prostredia) a sem sa radia aj očkovacie látky. dieťa s vrodenou silnou imunitou môže takúto záťaž zvládať dobre, kdežto od narodenia oslabené dieťa môže mať s tým problémy. nedá sa teda poveadať, že ak nezaočkujem dieťa, bude zdravé a ak zaočkujem, bude chorľavé. 😉 avšak ak viem, že dieťatko je oslabené, tak je rozumné vyhýbať sa takým škodlivým vplyvom, ktoré IS ešte viac zaťažujú a naopak, starať sa o to, aby malo telo dostatok odpočinku, vitamínov a pod.
moje dve deti (5r a 3r) zatiaľ bez exémov, soplov, viróz, zápalov stredného ucha, angín a pod.. môj muž alergik, ja nábeh na astmu (v detstve časté streptokokové infekcie, atb aj niekoľokrát do roka, muž ako dieťa nápodobne). snažíme sa starať o to, aby mali v strave všetko čo ich telá potrebujú, vychovávame ich bez väčších stresov, obe deti dlhodobo dojčené.

irenkask
7. čer 2013

@greenline Dovolím si oponovať, že nikto sa nenarodí s hotovou imunitou, tá sa buduje celé detstvo, teda jej základy a potom vlastne celý život.
Mala by sa budovať prirodzeným spôsobom. Avšak očkovanie imunitu oslabuje a zasahuje do nej neprirodzeným spôsobom na aký naše telo nebolo a nikdy nebude pripravené aby to dopadlo dobre. Je to časovaná bomba v tele dieťaťa ktorá môže skôr alebo neskôr teda pomaly dieťa doživotne skaličiť a to nenávratne.
Dovolím si oponovať, že zle reagovať na vakcíny môžu práve deti, ktorých obranné imunitné reakcie sú najsilnejšie a telo po očkovaní vyvinie takú silnú imunitnú reakciu ktorá po vakcíne môže skončiť rakovinou ako to bolo v našom prípade.
Deti s krvnou skupinou 0 mávajú najsilnejšie imunitné reakcie.
Bohužiaľ náš neľudský systém bezhlavého očkovania spôsobí, že po silnej reakcii na vakcínu sa mu imunoglobulíny vynulujú úplne a potom sa spätne lekári domnievajú že dieťa malo vraj slabú imunitu.
Ja tvrdím že malo nezrelú a nevyvinutú a potom už nemá šancu telo toto napraviť a z takého jedinca narastie chorľavý človek, čo by nemuselo byť vôbec.
Je to preto že telo vie obyčajne dobre bojovať s chorobami a oslabením keď nie je očkované. Pretože vakcinácia je útok ktorý obchádza všetky prirodzené bariéry ale zaútočí hneď do krvi a lymfy.
A u tých ktorí si myslia že majú vyhraté a po očkovaní nič nevidia hlboko sa mýlia, je to časovaná bomba a nik nevie kedy vybuchne. Stačí nejaký stres a potom sa každý čuduje že máme toľko a tak veľmi chorých detí.

adsumus
7. čer 2013

24. apríl 2013- Výpoved mamy, ktorá si želá, aby svoje dieťa bola radšej zaočkovala.

"Moja dcéra sa narodila v 2011, v Londýne. A zakaždým, ked mi ju chceli zaočkovať som ju posadila do kočíka a odišla preč. Tie čudne znejúce choroby moje dieťa určite nedostane. Aj ked sa v našom obvode začala objavovať tubera, určite nie u nás, ved ja mám chladničku plnú organickej zeleniny, ved iba slabí a chorí to môžu chytiť. Kojila som a čítala alternatívne zdravotné fora a všetci ma presvedčili, že je dobré pre deti ochorieť a bojovať s nákazou prirodzene. Moje dieťa si vybuduje silný imunitný systém sama a nenechám jej napumpovať telo ťažkými kovmi.

To bolo až kým nedostala čierny kašeľ. A to nám prinieslo mesiace bolesti. Dusila sa celé týždne, až kým nedostala inhalátor. Už mala 1 rok, tak nebolo pravdepodobné, že by mohla zomrieť ako malinké bábätká, ale bolo hrozné pozerať sa na vlastné dieťa ako takto trpí. Napriek tomu, že som sa chcela vyhnúť všetkej tej chémií, musela som ju napchať všetkými liekmi, ktoré som našla. Mnohí z nás sa spoliehajú na spoločnú imunitu, ktorú vytvárajú iné zaočkované deti, ale tá už nie je dosť silná, aj vdaka ľudom ako som bola ja."

http://m.guardian.co.uk/commentisfree/2013/apr/...

P.S.Preklad článku zabral autorke 10 minút a nemôžete mi zato finančne prispieť.

jandl
7. čer 2013

@adsumus Nebylo by od věci respektovat základní otázku diskuse.Když chceš očkovat,očkuj.Já,když jsem loni tady prožívala očkovací téma,tak jsem nebyla fér vůči určitým lidem.Poznala jsem zde rodiče,kteří zodpovědně studují a snaží se co nejlépe rozhodnout.Vždy najdeš příběhy nešťastných rodičů,ať litujících,že očkovali,tak těch,co neočkovali.Ty příběhy nejsou zcela vyčerpávající,abys mohla posoudit příčinu,proč to tak dopadlo.Ani lékařka,která nám na MK předhazovala 2 případy onemocnění (1 očko,2.neočko),nebyla ochotna dát další informace(soc. podmínky,jaká byla strava,....).Na to se lékaři neptají,raději vše zaočkovat.Oni nejsou odborníci na stravu,celostní pohled na člověka.Oni za to nemůžou,nikdo je to neučil.Rodiče(i já)jsou taky pohodlní....Očkování není záruka zdraví.Souhlasím se všemi názory,že příčin je více.Nemoc nás nutí o tom přemýšlet.

adsumus
7. čer 2013

@jandl Vieš, ja som sa tu párkrát pýtala, či je pre imunitu dieťaťa lepšie ochorieť alebo zaočkovať, ale dostalo sa mi len urážok a obvinení, že som troll a podplatená a že len vyrývam. Mna tá otázka veľmi zaujíma. Lebo ked ochorie, tak ho budú liečiť, tiež liekmu, ktoré mu môžu ublížiť viac ako očkovanie. To bol jeden z hlavných dôvodov, prečo som sa rozhodla svoje dieťa očkovať. A neľutujem, pretože od komplet doočkovania, klop-klop. A predtým na infuzkach v nemocnici. kto videl svoje dieťa vážne choré, jednoznačne očkuje.

greenline
7. čer 2013

@adsumus
1: hlavným zdrojom nákaz čierneho kašľa pre novorodencov, sú rodinní príslušníci (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15545851)
2.Očkovacia látka proti čiernemu kašľu, nevytvára ochranu pred prenosom čierneho kašľa. môže za to tzv. "prvotný antigénový hriech", ktorý zapríčiňuje, že očkovaný človek (dieťa, dospelý) reaguje iba na tie antigény ochorenia, ktoré spôsobujú nepríjemný kašel, avšak neblokujú tie antigény, ktoré umožňujú zachytenie baktérie a teda aj jej ďalší prenos. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14765342
výsledkom je viac zaočkovaných pokašliavajúcich detí, prípadne dospelých, netušiacich že majú čierny kašeľ, ktorý neliečia a kľudne ho roznášajú na zraniteľnú populáciu. to má za následok v niektorých krajinách s dlhodobou očkovacou históriou proti čiernemu kašľu, nárast výskytu ochorenia v najzraniteľnejšej vekovej skupine (do 1roka) do vyšších čísel, ako tomu bolo pred zavedením očkovania. napríklad na novom zélande (viď priložený graf. z novozélandského rodinného lekára - periodikum určné pre zdravotníkov) dôvod? zaočkovaní môžu chytiť ochorenie častejšie ako nezaočkovaní, a to z dôvodu, že imunita vyvolaná očkovaním je krátkodobejšia ako imunita po prekonaní ochorenia.
zároveň, tiež v detstve zaočkované matky, nemajú ako preniesť protilátky proti čiernemu kašľu, keďže už v dospelom veku žiadne nemajú. Na novom zélande z toho dôvodu zaviedli tzv "cocooning strategy" čiže "zakukľovaciu stratégiu" kedy sa očkovali tehotené ženy a rodinní príslušníci v rodine, kde sa malo narodiť bábatko. po niekoľkých rokoch však túto stratégiu vyhodnotili ako neúčinnú a zrušili ju aj z dôvodu vysokých finančných nákladov, bez prínosu očakávaných výsledkov.
momentálne sa pracuje na nazálnej vakcíne, ktorá by bola podaná už bábatkám v pôrodnici, nakoľko vzrastajúci trend výskytu čierneho kašľa u bábatiek začína byť celosvetovým problémom. imunologické prehľady v usa napríklad zistili, že ČK je hlboko poddiagnostikovaná infekcia. ročne sa tu odhaduje 2-3 milióny nerozpoznaných infekcií. v najbližších rokoch môžeme čakať aj na SK, zavedenie očkovania dospelých proti ČK, avšak to problém nevyrieši (nakoľko vakcína nechráni pred prenosom).
3. ďalším problémom je parapertussis - ochorenie s rovnakým alebo závažnejším priebehom ako pertussis, avšak spôsobené inými baktériami, proti ktorým vakcína nevytvára absolútne žiadnu ochranu.

rozhone nechcem zľahčovať čierny kašeľ ako ochorenie, ale prípadové štúdie hovoria dosť jasne, že najviac úmrtí (až 80%) sa vyskytuje vo vekovej skupine do 4 mesiacov, zvyšné do 1 roka a drvivá väčšina takýchto detičiek sú predčasne narodené alebo imunodeficitné deti. až 50% nákaz je od rodičov, zvyšné od širších rodinných príbuzných. preto je veľmi dôležité, aby rodičia a ľudia celkovo vedeli o možnosti prenosu ochorenia na svoje bábätká a v prípade podozrenia na čierny kašeľ (dlhotrvajúce respiračné ťažkosti, aj mierneho charakteru, pretrvávajúce po dobu viac ako týždeň) mali na zreteli aj túto možnosť, že majú čierni kašeľ a radšej nenavštevovali rodinných priateľov, ktorí majú doma malé bábatká, prípadne zašli k doktorovi a nechali preveriť aj túto možnosť. nakoľko všetci máme kologov v práci, ktorí môžu mať doma nechránené bábatko a tragédia bude na svete, ani nevieme ako.

greenline
7. čer 2013

@irenkask "Dovolím si oponovať, že nikto sa nenarodí s hotovou imunitou, tá sa buduje celé detstvo, teda jej základy a potom vlastne celý život. "

neviem kde si našla v mojom príspevku toto tvrdenie, ale nie je tam 😉

jandl
7. čer 2013

@adsumus Urážky jim odpusť.Mít dítě postižené po očko je velká psychická zátěž.Já si ty diskuse loni prošla.To je pak těžké řešit bez emocí a často i urážek. Jinak,nikdy tvé dítě neonemocní více očkovatelnými nemocemi najednou.Já mám špatné zkušenosti s lékaři,ale jsou akutní úrazy,které bez nich nezvládnu.Letos jim jsem vděčná,že mému synovi zašili šlachy a on má funkční ruku.Pokud by mi dítě přineslo ze školky spálu (loni jsme toho byli ušetřeni),ač nerada,ATB by dítě užívalo.Akutní nemoci bych řešila.Nemocí je daleko více než kdy bude možných očkování.Pokud to nejsou reálné epidemie,tak důvod pro očko nevidím.Jediná prevence je hledat a praktikovat zdravý životní styl,nepoškozovat se.A co neovlivním,nechat v rukou Božích.To je opravdu v dnešní době těžké.Taky bojuji se svou pohodlností.

nikimax
7. čer 2013

Kedže je téma o imunite o neočkovaných detí, tak môžem prispieť s vlastnými skúsenosťami, kedže dokážem reálne porovnať svoje očkované a neočkované deti. Deti naše majú rovnaké životné podmienky, stravu aj genetickú výbavu....Takže: očkované deti boli neporovnateľne častejšie choré- hlavne angíny, virozy, chrípky....Jedno dokonca (podla zdrav. záznamu až 13 krát za rok!) z toho 3 krár ATB, ktoré nikdy nejako nezaberali...(?)+ zápal uška. Doba liečenia sa vždy pohybovala od 7 - 14 dní.... -proste imunita cimpr-campr... Obe očkované deti majú potvrdenú prudkú alergiu na mlieko, a jedno aj lepok/autoimunitné poruchy....Obe očkované deti boli v podozrení na ADHD, časom sa upravuje....Jedno z očkovaných má povakcinačné poškodenie mozgu, až s úpadkom do autizmu a teda Zťp......O tom všetkom hovorí aj hrúbka ich zdravotných záznamov., potreba špeciálnych vyšetrení a konzultácií, špec. prístup a podmienky atd.......Teraz k neočkovanému dieťaťu: Tu nemám moc čo napísať, lebo do veku 3 rokov bolo jediný krát "choré" zrejme nádcha, ktorá trvala 2 dni, a neboli sme ani u lekára, lebo nebola teplota nad 38°C....Imunita vynikajúca, neochorela ani ked " očkovanci" podonášali zo škôl kadečo a to bola ešte mimino. Imunita skvelá - nemám čo dodať. Nepotrebuje žiadne špec. opatrenia...V zdrav. zázname máme len značené povinné poradne..... 😵 😵 😵

hanula11
7. čer 2013

Já bych neočkovat neriskovala. Píšu sice jako očkující (většinou), ale snad mě tu neukamenujete 😉.
Nedávno zkoumal starší syn (už dospělý), jestli nechytil rotavira od kamaráda - a samozřejmě chytil, i jeho slečna 🙂 , podle krve prý to asi proběhlo, takže oba měli antibiotika. Žádné problémy sice neměli, ale já měla strach kvůli malé. Co začala chodit do školky, je pořád nemocná (a taky nebývala, do třech let a kousek jsem kojila, myslím si, že základ na imunitu má docela OK), tak jsem se u mudry na rotaviry zeptala, jestli jí raději nevezmou krev - aby nebyla nemocná. A paní doktorka mi řekla, že Adélka má přece očkování. Já si to vůbec neuvědomila. Ale po první, co se jedná o očkování jsem byla ráda, že ho máme. Vzpomněla jsem si na všechno to brečení, když jsme chodili do poraden a Aduška začínala plakat už v čekárně. Proto, že to tam jinak neznala, než tak, že dostane píchanec. Neříkám že je potřeba očkovat stále, ale proti nejzákladnějším a nejzákeřnějším nemocem by se podle mě očkovat mělo 🙂 😵
A ještě také trochu zkušeností - moje starší děti (máme třetího "jedináčka") nijak extrémně nemocné nikdy nebyly a dokonce ani alergii po mně nezdědily (žádné) - a to já jsem silný alergik na všechno.
Do těch tří let (školka) nebyla naše nejmladší nemocná vůbec (až na trochu rýmy), já to spíš přičítám tomu kojení než neočkování.
A to jsem všude kolem slyšela jak všechny děti v jejím věku "pořád" něco mají.

adsumus
7. čer 2013

@jandl Dieťa neochorie všetkými chorobami naraz, ale stačí hepatitída, tetanus, besnota a iné, ktoré mu môžu ohroziť život. Ak by tie urážky boli len prejavom emocií, chápala by som to, ale si uvedom, že to urážanie má uplne iný rozmer a to zlikvidovať človeka s proočkujúcim postojom, aby prestal prispievať a nenabúraval informácie niekedy veľmi pochybného charakteru ako naposledy, že 36 detí v Belgicku zomrelo po očkovani a vôbec, ale vôbec to nebola pravda. Takých snaživcov ako ja tu už bolo a kde sa podeli? Takže ak dovolíš(a aj ked nedovolíš) ja ostávam v diskusii a budem reagovať vždy ked sa tu objavia nepotvrdené, klamlivé alebo zavádzajúce infošky bez ohľadu nato, ako mi budú nadávať alebo ma budú zosmiešnovať. Každý nech si utvorí názor sám, komu sa nepáči, čo píšem, nech ma nečíta, ja tiež všetkých účastníkov už nečítam. Ani proti tetanu sa nevidíš dôvod očkovať? Už čert ber osýpky, ale tetanus, besnota, hepka, obrna, to nie sú žarty.

adsumus
7. čer 2013

@hanula11 Aj moje dieťa je proti rotavirom očkované a nedávno chytila hnačku a teplota jej vybehla na 38,6, už som sa chystala k lekárke aj so vzorkou stolice, ale na druhý den už teplotu nemala a stolicu iba trikrát a na tretí úplne v poriadku. Netvrdím, že isto mala rota, ale prešlo to neskutočne hladko a ja si myslím, že aj vdaka očkovaniu.

careamell
7. čer 2013

@adsumus existuje nejaký výskum, niečo, kde by porovnávali, či dieťa očkované na danú chorobu prekonáva napr. ten rotavírus ľahšie?

adsumus
7. čer 2013

@careamell Tento graf znamená, že počet detí, ktoré v Mexiku zomrú na ochorenie spojené s hnačkou po zavedení vakcíny proti rota poklesol o 800 kusov. to je 800 zachránených ľudských životov. Chápeš, čo ma rozčuľuje? Ze keby tam mali silnú AV skupinu, ktorá by presvedčila ich rodičov, aby neočkovali tie deti im pomrú. Toto ma štve. Veľmi.

careamell
7. čer 2013

@adsumus ja som sa ale pytala,ci zaockovani prekonavaju chorobu lahsie ako neockovani...

adsumus
7. čer 2013

@careamell Lekári a vedci tvrdia, že ano, ja osobnú skúsenosť nemám. Ak malo moje malé rota, tak jednoznačne ano. Výskum nemám k danej veci, možno niekto iný ti prispeje.

kaja73
7. čer 2013

@careamell typuje sa ze ano,ale neda sa to dokazat,kedze by sa musela sledovat ta ista chorba u tej istej osoby-raz ako ockovanej, raz ako neockovanej-a to sa neda. 😝
Jeden clovek moze napr rotavirus prekonat v pohode aj bez vakciny-vid moj prvy syn-kedze ma 15 rokov,tak ho uz urcite mal-by bol zazrak keby nie-a nikdy nemal hnacku viac ako den-dva a teplotu pri hnacke mal raz aj to 37,5.
To iste plati o mne,muzovi,moje mame,otcovi--nikdy nas ziadna hnacka nezlozila na viac ako dva dni a aj to bez horucok-max zvysena teplota a to uz vsetci mame svoj vek-teda rotaka sme mali na 100%-je to virus co je bezne okolo nas.
Ja sa obavam skor takej salomnely -to by asi skoncilo inak 😝
Ale zas aj rotak moze skoncit na infuzke.
To iste plati pri kazdej chorobe-niekto nezvladne ani nadchu,iny aj rakovinu prekona v pohode.
Tu by sa darmo sledovali skupiny ocko s neocko-kedze kazdy organizmus je individualny-ved aj v skolkach to krasne vidno-jedno dieta lahne s horuckami kazde 2 tyzdne,ine -jeho kamos s ktorym je v dennom styku -je chory raz za rok.
To by sa dalo na 100% skumat len v dakom paralernom svete-v jednom sme zaockovani,v druhom nie.
A prave preto lekari tak radi hovoria formulku-zaockuje ta a budete imuny,alebo to prekonate lahsie-no neda sa to dokazat ani vyvratit.
Aj v nasej rodine sme mali uz opakovane ten isty virus vsetci za sebou a jeden lahol na den,iny na tyzden,dalsi kychol 3 krat a nik nebol na tu chorobu ockovani.

hanula11
7. čer 2013

@careamell tady asi nikdo s onemocnění rotavirem u dítěte - ať očkovaného nebo neočkovaného proti němu - mít nebude 😉 .
Nebo o ní "neví" (@adsumus).
A výzkum na toto téma, to taky nevím nevím 🙂.
Ale je to onemocnění, které není procházka růžovým sadem a očkování by proti němu asi působit mělo, ne?

greenline
7. čer 2013

@adsumus bolo by veľmi zaujímavé sledovať, ako by mohli problémy s hnačkami vymiznúť v kombinácii s riadnou hygienou: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15173145 🙂 (viac priložený graf)
viacero štúdií, zameriavajúcich sa na rolu hygieny práve v prípade hnačiek (aj tých rotavírových) došli k podobnému záveru, a síce, zníženie výskytu hnačiek celkovo až o vyše 50%, po zavedení umývania rúk do sledovaných domácností, s očakávanou úmrtnosťou pre danú lokalitu až o 73% nižšou (štúdia však nebola primárne navrhnutá na porovnanie mortality ale celkového výskytu, je to iba konštatovanie autorov) podotýkam, že sa jednalo o oblasti, kde ľudia nemali riadnu pitnú vodu, splachovacie záchody, podmienky boli v porovnaní s vyspelým svetom naozaj otrasné.

samozrejme, na slovensku nie sme ani v mexiku, ani pakistane (našťastie). umývanie si rúk, splachovací záchod a lepšia výživa sú u nás (na rozdiel od týchto krajín) bežné a ani rotavírové ifekcie tak pre naše deti nepredstavujú také veľké riziko.. naša (rodinná) skúsenosť s rotavírusmi: keď malo mladšie dieťa pol roka (v tom čase ešte plne dojčené) druhé dva a pol roka, dostala som rotavírovú infekciu najprv ja, potom muž, od nás staršie dieťa. to mladšie si raz grclo, takže predpokladám, že ho to chytilo tiež ale teda iba takto veľmi ľahko, staršie dieťa tiež nič vážne, pár krát hnačka a dve vracania, v priebehu jedného dňa sa po výdatnom spánku úplne OK🙂 najhoršie som to niesla ja s mužom (teploty, neustále preháňanie a napínanie i keď už nebolo čo). obe decká neočkované proti rotavírusom. ale tiež si myslím, že sa z toho nedajú robiť závery. toto bolo cca dva roky dozadu, odvtedy sa nič také neopakovalo.

čo sa týka priebehu ochorenia vo vyspelých krajinách, bolo robených niekoľko štúdií, sledujúcich dopad dojčenia na závažnosť hnačkových ochorení. nedospeli síce k jednoznačne zhodnému záveru, no štatisticky významné rozdiely boli zaznamenané prevažne v skupinách detičiek do 6m, ktoré boli plne dojčené. bolo navrhnutých viac "teórií" od protilátok prenesených MM, cez priaznivejšie zloženie črevnej flóry u dojčených detí, v porovnaní s deťmi na UM. celkovo je na západe toto ochorenie považované za mierne (v porovnaní s už spomínanými krajinami tretieho sveta, kde naň zomiera veľa detičiek)

adsumus
7. čer 2013

@greenline Takže podľa teba si tam v tom Mexiku spolu so začatím očkovania v roku 2007 začali ruky umývať a kojiť a preto im tam prudko poklesla úmrtnosť?

greenline
7. čer 2013

@adsumus nie. napísala som iba, že ktovie aký efekt by mali všetky dostupné preventívne opatrenia: t.j očkovanie + hygiena spolu. podľamňa by bol efekt oveľa väčší 🙂

irenkask
7. čer 2013

@greenline Dieťa s vrodenou silnou imunitou sú tvoje slová, lebo v odseku predtým zase hovoríš že dieťa s prejavom silnej dobrej imunity.
Nič v zlom ale asi sama nevieš čo a o čom píšeš. Imunita dieťaťa sa len vyvíja a to naj rýchlejším tempom do tých šiestich rokov.
Takže jej reakcie sú nevyvážené a môžu byť úplne chaotické keď do vyvíjajúceho telíčka nasereš kopec jedov a chemikálií.
Potom sú tie reakcie úplne neadekvátne a môžu byť veľmi silné a neprimerané a nevyvážené danému problému alebo útoku ktorý nie je zvonku ale ide rovno dovnútra. A to je sakramenský šok a problém ako rakovina, cukrovka astma,alergie, zlyhávanie pľúc, pečene a ďalšie iné takmer smrteľné reakcie.
Keď to chceš polopatisticky vedieť tak teda tak, že keď telo dieťatka vyvíja protilátky proti čiernemu kašľu potrebuje vyvinúť enormné úsilie na to, aby ich vytvorilo. V tele nastane planý imunitný poplach a sústredí sa na tie protilátky. Medzitým však nemá silu aby reagovalo na voľné radikály pretože lymfatický systém dáva do pohotovosti uzliny a tie v chaotickom prostredí začnú bujnieť a tak vzniká ona rakovina a podobné svinstvá.
Ostatné si naštuduj, lebo nemám nervy vysvetľovať do oblbu niekomu kto nevie vôbec o čom píše.

greenline
7. čer 2013

@irenkask prečo tak nervózne? zapojila som sa slušne do diskusie. čítaj začiatok môjho druhého odstavca: "žiadne dieťatko sa nerodí s vyvinutou imunitou. "

všetci máme však určité zdravotné danosti - nedostatky "vrodené". závisia od génov našich rodičov, od toho ako sa matka v tehotenstve stravuje atď. hovorí sa tomu aj telesná konštitúcia. nič viac nič nemej. o rakovine som ani nepísala, nerozumiem kam mieriš. keď ťa rozčuľujú príspevky od ľudí, ktorí na teba nijako neútočia ale jednoducho nesúhlasíš s ich príspevkami, radšej nenavštevuj internetové diskusie 😉

irenkask
7. čer 2013

@greenline Je to písané kľudne, nemôžem za to, že nie som taká prispatá ako ty a mňa nehodnoť a neposielaj kam mám ísť ja.
Vždy keď niečo napíšeš tak si to desať ráz prečítaj keď nevieš potom čo si písala. Zbytočne sa nezhovaďuj potom sama. 😉
Píšem s kľudom ale nedriemem pritom a viem presne prečo a čo som napísala.

greenline
7. čer 2013

@irenkask no vieš čo, nechajme to tak 😉 ja napíšem normálne príspevok (v ktorom iba tvrdím, že otázka očkovania - neočkovania v kvalite IS nebude taká jednoduchá, že keď neočkujem, dieťa bude zdravé a keď očkujem, bude mať úplne nanič zdravie.. pretože jestvuje XY ďalších faktorov, ktoré IS ovplyvňujú už v maternici, zároveň IS nie je hotový, keď sa dieťatko narodí ale jeho tvorba pokračuje aj ďalej a na konečnú kvalitu vplývajú mnohé faktory - nielen očkovanie, resp. neočkovanie). ty reaguješ na niečo čo som vôbec netvrdila (že IS je vrodený) a potom sa ešte rozčuľuješ, že mi musíš vysvetľovať niečo, o čom sa tu vôbec nehádam 🙂 na konci príspevku mi dáš patrične najavo, že si myslíš, že som blbá a vlastne celé ťa to otravuje a nebudeš sa somnou zaoberať, pretože už ťa to nebaví 😀
...a nakoniec, keď sa voči tvojmu správaniu ohradím (lebo naozaj neviem o čo ti ide) tak mi napíšeš, že som prispatá (samozrejme, píšeš to úplne kľudne 🙂 )

irenka, neviem prečo na mňa reaguješ, naozaj tomu nerozumiem, vyber si prosím inú osobu na vysvetľovanie, nepotrebujem aby si mi otvárala oči, lebo aj tak nerozumiem o čom si tu somnou celý čas píšeš. na ďalšie tvoje prípadné príspevky nemám potrebu reagovať, zdá sa mi to už dosť mimo tému. pekný večer 😉