Imunita neočkovaných dětí

lendulik
15. led 2013

Zdravím všechny maminky, které neočkují své děti. Říká se, že děti, které nejsou očkované, mají mnohem lepší imunitu. U nás to tak zatím vypadá, a tak by mě zajímalo, jak to máte vy. Jsou vaše děti zdravější než okolní, očkované děti?
Jen bych moc ráda požádala maminky, které své děti očkují a očkování považují za přínosné, aby se diskuze neúčastnily. My - neočkující mámy - máme tolik nastudováno, že nechceme diskutovat o tom, proč si někdo jiný myslí, že očkování je důležité. Přála bych si a prosím vás, aby tato diskuze zůstala diskuzí o zkušenostech maminek s imunitou vlastních dětiček. Děkujůůůůůůů 🙂

siska53
1. bře 2014

@kbeata ved to,kazdy.🙂
ja som len vyjadrila svoj nazor,tak ako,kazdy tu.🙂

leny5
3. bře 2014

moj nazor na skutocnost, kedy sa najlepsie otestuje imunita deti je, ze dieta, ktore je doma do 3 r. a mamicky davaju az uzkostlivo pozor, aby neprisli do styku s chorymi detickami, u takeho dietata nemozno automaticky tvrdit, ze ma dobru imunitu, lebo to sa ukazuje az pri nastupe do skolky/kolektivu. teda uvediem priklad - kamoskina dcerka bola do 3 r. doma, bola podla nazoru mojej kamosky bola jej mala sotva chora, ale kamoska precizne dbala pri navstevach inych mamiciek s detickami, ci pribuznych a priatelov, ci su oni, resp. ich deti chore, inak sa navstevy nekonali. ak bol jej manzel alebo ona chora, tak tusim manzel spal inde a na ustach nosili aj ruska, aby sa mala neobrala atd. po nastupe do skolky bola jej dcera, ako casto to uz byva, aj casto chora, teraz chodia v jej 5 r. po vysetreniach pre podozrenie na laktacnu intoleranciu, ma uz mesiac crevne problemy. podla mojej kamosky mala do 3 r. dobru imunitu, lebo bola malo chora a od 3 r. sa to v skolke zhorsilo. moja nazor je iny - toto dieta nemalo nikdy super dobru imunitu a prave v styku s chorymi detmi sa to ukazalo, ze de fakto furt vsetko "schytala". ale to je moj nazor, 🙂
netreba zabudat, ze deti aj chorobami ziskavaju imunitu, lebo organizmus spozna najprv "nepriatela" a tak moze budovat na ochranu pre buducnost proti nemu protilatky. Manzel kaslal minule 2 tyzdne, deti spali s nami v posteli, kaslal na jedneho ci druheho priamo do tvare. on sa obaval, ze ich oberie, ja som povedala, nech sa v prvom rade nejasi, ak ochoreju, tak ochoreju, sme 4 doma, nezabranime tomu. ale ak by ochoreli, tak podla mna, by sa budovala imunita.

siska53
3. bře 2014

@leny5 inak,suhlasim opat s tebou! Ja som,zivy priklad-ako dieta narodene s vrodenou srdcovou chybou som nemohla chodit do kolektivu,lebo som,nesmela,ochoriet,resp.co najmenej.aj to,tak,bolo,ako 5r.ma,operovali,do skoly som nastupila normalnre ako 6,5r,no a jasne,ze ja som,si viac tych chorob odbila tam,nehovorim,ze prehnane som,bola chora,ale,mama,vravela,ze castejsie.
inak,ja mam,aj svoju teoriu,preco su mladsie deti odolnejsie a menej chorlave,ako starsie. Podla mna,je to preto,lebo starsie je prvorodene,kazdy uzkostlivo dba,aby sa umyvali ruky,nez sa vezme,dieta do narucia,resp.ho idem chytit,padnute hracky sa okamzite umyvaju..
mladsie deti uz neochranime,my prilisnu hygienu dodrzime,ale,ti starsi surodenci babo hned chytia a rucky si predtym neumyju. (jasne,po vonku a toalete ano). Hracka spadne,podaju ju,ak,to clovek nestihne zabrzdit.
takze to babo si od zaciatku musi budovat imunitu,sterilita uz nehrozi.

moji sice su s detmi,ale,v uzavretom,priestore malo.uvidime,co prinesie skolka(hadam sa,uz tento rok dostaneme),kedze moji maju aj zvacsene,mandle (medzi 2-3).
teraz je chory muz,maly ochorel,tiez,ale,zatial v,porovnani s muzom je na,tom,podstatne,lepsie. Uvidime,ci,mala,odola. Mna bolelo hrdlo 4dni,tak dufam,ze mna to uz nepostihne.

leny5
4. bře 2014

@siska53 absolutny suhlas !..na mne a mojej sestre by to tvoje pravidlo platilo tiez na 100 %
napr. moja sestra ma 3 deti..a ako pises, pri jej najstarsej (10 r.) sme pomaly jak na operacnom sale sa spravali 🙂 a najmladsie (1,5 r.) jedla piesok, hlinu, ako zacala lozit po zahrade a moju sestru to vobec nevzrusovalo ;) ale rok kvoli niecomu inemu ju po dohode s jej detskou lekarkou nedala ockovat, az v 1.roku, a musim povedat, ako 2 starsie privliekli vsetko mozne zo skolky/skoly, mala prekonala tie choroby v 1.roku bez ockovania super ! zial po 2.davke hexy dostala skaredy ekzem na nozke, s ktorym sestra dlho bojovala....a potom povedala, ze skoda, ze ju vobec dala ockovat, lebo je jasne, ze islo o vedl.reakciu ockovania...to uz len pomimo, lebo viem, ze ty davas ockovat ;)

ja sa snazim tu hygienu neprehanat, uz skoro zacali deti brat do ust vsetko mozne, nevysavam ani koberec ako kedysi, 3x denne, len aby bakterie tam neboli, len nech ich pekne papaju.... 🙂 mali isty cas aj hnacky, myslim, ze islo o rotaviry, ale to je uplne neskodne, nech sa cvicia, hovi viem, ze niektori davaju aj proti tomu ockovat. ja mojim "doprajem", ale to je moj nazor, ze to cvici imunitu, ako som vyssie pisala. takze hygiena a uzkostlivost - v tom sa ja ako mama cvicim, ze neprehanat 🙂

siska53
7. bře 2014

@leny5 akurat som,sa zamyslala nad,mojimi detmi a dospela som,k zaveru,ze na ne moja teoria neplati 🙂 len u nas je vsetko naopk,kolikova bola dcerka,lenivsia bola,tiez ona(ma slabsi svalovy tonus).
takisto aj s chorobami je to tak. Ona mal,prvu nadchu cca 2tyzdne po navrate z porodnice,to ockovana,este nebola. Ma(mala) zuzeny slzny kanalik,preto jej casto slzilo ocko i mala castejsie nadchu a z toho jej narastla i nosna mandla.
je inak zaujimave,ze je chorlavejsia,hoci ma o 3ockovania menej.
doteraz ale nastastie sme mali len sople,z ktorych maly 2x a dcera asi 3x kaslali.akurat teraz sme chori,najlepsie to zvladaju deti. Maly mal tu crevnu chripku,ale v pohode,len 1den bol taky nijaky,ale ani vela nebehal,cakala som,horsie veci. Mala,teraz kasle zo,soplov(to je ten3.x). A my sme chori tidz,muz bol 5dni uplne zlomeny,ja sa snaim,ako-tak drzat,hned som nasadila vsetko,co sa len,da.🙂)
ona do roka mala,tych nadch asi 6,syn len 3,take kratke,3dnove.
uvidime,co,prinesie skolka,lebo kedze mame velku nosnu mandlu(obaja),hrozi,ze choroby budu castejsie a mandle budu musiet ist von.
my sme rotaviry ockovat dali,vsak tych vseliakych bacilov je i aj tak dost,imunitu si maju kde budovat a zatial choroby zvladaju lepsie,nez my,ich menej ockovani rodicia.

ale na nas,so sestrou ta moja teoria plati,takze moje deti su vynimka z pravidla 🙂

ci uz ocko,ci neocko,zelam si,aby vsetky deticky boli co najmenej chore a ked uz,tak s lahkym priebehom a bez nasledkov.

leny5
7. bře 2014

@siska53 takze vynimky potvrdzuju pravidlo ;)
ja som starsia, a mala som vsetko mozne, od alergii, cez problemy s dychacimi cestami atd., a tak si pamätam, ako mamka pri mojej posteli bdela a starostila sa..na to pamäta aj moja mladsia sestra, ktora nic podobne nemala. ale s jednou kamoskou sme sa minule bavili a dospeli k zaujimavemu nazoru a sice, ze ako deti sme ovela horsie znasali pohlad na ustarosteny vyraz mamy, nez vlastne zdravotne tazkosti, zaujimave, ze ??? a ze sa na to velmi dobre pamätam, ale na to, ako mi bolo fyzicky uz vobec nepamätam.....
ked som videla, ako moja mama ma straznym okom psa pozorovala, ako dychavicnim, snazila som sa potlacit to piskanie na prieduskach, len aby ona bola pokojna.
takze fazit - treba sa tvarit najmä normalne, ked je detom tazko v chorobe a neprezivat to moc, myslim, aj z vlastnej skusenosti aj od tej kamosky, co sme sa bavili, ze potom aj deti lahsie zabojuju s chorobami.

ono ta imunita sa musi aj nejak budovat, takze je normalne ze deti, ocko ci neocko, ochoreju v detstve, to je aj ok, len potom prave ta skolka a najmä skola je skuska, podla mna, ako bojuje ta vybudovana imunita s chorobami neskor. to je moja teoria.
predpokladam, ze aj nase neocko deti budu takto chore, su teraz este malicki, ale raz to pride, tomu sa neda vyhnut.

ale ako pises, to prajem uplne kazdemu rodicovi tiez, hlavne nech su deti zdrave a ak chore, tak nech je ten priebeh co najlahsi 🙂 !

siska53
7. bře 2014

@leny5 nastastie moja mama na nas ustarosteny pohlad nehadzala,ja som sa totiz narodila s vrodenou srdcovou chybou a prikaz lekarov bol,aby sa ku mne spravali ako k zdravemu dietatu,lebo by sa mohlo stat,ze po uspesnej operacii zo mna zostane rozmaznany fracek (operovali ma ako 5r a keby ma drzali v bavlnke a od vsetkeho a lutovali ma,kvoli tomu). Viem,ze trpeli,hlavne ked som,sla na,operku,sestra kvoli tomu,ze mama mala strasne stresy,odmietla pit jej mlieko,take stresove jej nechutilo). Ale vsetko som,sa dozvedela az v dospelosti. Takze boli uz vycviceni a nase detske choroby ich uz tak nerozhadzali a ak ano,nedavali to opat najavo. Nastastie sme neboli nejak horuckove.
takze nasi asi robili spravne,ze to tak,nebrali.
no ved uvidime,ako u nas,mam pocit,ze u nas horsie choroby deti znasa muz,ako ja,on aj obycko soplik tazsie znasa.🙂
ja akurat malu ,ked ma teplotu,mam v posteli pri sebe.snazim sa nebrat to tragicky navonok,aj ked hned panika u mna vnutri asi to chce prax vacsiu,no ved o polroka pride skolka a to si uzijeme.🙂 zatial sme toho boli ustedreni,kedze maleho mi nevzali,tak to nebola taka,katastrofa. Asi najhorsie bol december,ked mal maly hemopgily a moraxellu v nose,vtedy mal 3dni vyssiu teplotu,sopel,zapalene hrdloa 1 den ho bolelo aj ucho.
tak vsetko dobre zelam!

saminomimino
31. bře 2014

tak já se po delší době připojís se zkušenností a imunitou neočkovaného dítka,moje druhé dítě je první které nemá jedinné očkování,od staršího dítka občas něco lapla,navrch trpěla od narození rýmama,hroznýma,teď bude brzy tříletá a už od podzimu pozoruji velkou změnu k lepšímu,rýmy se zlepšili,dokonce vymizeli mementálně úplně,nebyla nemocná ani jednou už od loňské zimy,ustála nemoci ostatních dětí,hlavně staršího,ten si to už nosí ze školky,a ani střevní chřipky ji nezkolili,tak jen pevně doufám že jí to vydrží..

mimiveru
16. čer 2014

Dcera je také očkovaná, Rotarix, Prevenar i Hexa, 1x teplota, 1x šestá nemoc a zatím ťuk ťuk vůbec nic 🙂 ale kojená byla do 10m... Přeji všem hodně zdravíčka 🙂

simonap2
20. čer 2014

My očkujeme, já myslela, že to je povinný 😲

daasenka85
21. čer 2014

Ahojky, my očkovat budeme, asi v srpnu. Malá (15 měsíců a půl) ale není zatím očkovaná ničím, proto jsem ideální adept na odpověď. Prodělává potřetí rýmu, jednou měla (v 4,5 měsících virózu s vysokými horečkami) a jednou (dva měsíce zpět) dokonce zánět močových cest až do ledviny. Zajímám se o zdravý životní styl a tomu odpovídá nejen rozhodnutí k odkladu očkování dcerky z mé strany, ale i její strava. když to srovnám s očkovanými dětmi v okolí, nedá se říci, že by na tom byla imunitně či psychicky lépe. jedině snad, že nikdy netrpěla na žádné pupínky a jiné "nečistoty" v pleti. ale to samozřejmě ani všechny očkované děti nemají. Myslím, že imunita je hooodně vrozená, ale dobrým životním stylem se dá ledacos zachránit. Jsem upřímně ráda, že jsem odklad očkování doslova vydupala u bývalé doktorky (nová naštěstí nějak netlačí), při infekci močových cest malé totiž zjistili hrubý nedostatek železa. navíc nám kloudně držela hlavu až v 5 měsících, bývalá doktorka neřešila, že se narodila o měsíc menší (v 37+1 měla 2300 gramů a 44 cm). Bohužel jsem musela brát i dost léků v těhu (na udržení těhotenství, na ischias..), naštěstí vypadá jinak v pohodě, ale vše se samozřejmě mohlo negativně podepsat na její imunitě. Jo a stále kojíme, tak se občas děsím představou, co by bylo, kdybych nekojila a očkovala dle kalendáře ☹
očko v plánu máme, ale zatím "jen" trojkombinaci záškrt, tetanus a černý kašel ve schématu 2+1. časem se uvidí. určitě nechci MMR..

valea
21. čer 2014

Dcera, 15 měsíců, neočkovaná, kojená do 10měsíců. Měla jen jednou jedinkrát velmi slabou rýmu, která během tří dnů sama odezněla. Když srovnám se stejně starými očkovánými dětmi v okolí, tak je rozhodně méně nemocná a má velmi dobrou imunitu - např. nedostala ode mě ani velmi silnou angínu, kterou manžel chytnul téměř okamžitě, i když s dcerou jsem byla non stop a v bližším kontaktu.

verusa.j
22. čer 2014

Já zpětně - do dvou let neočkovaná, prodělala v 10 m. 6. nemoc, měla asi dvakrát rýmu a jednou dvoudenní kašel. Ve dvou letech očkovaná trojkombinací Infanrix, stále zdravá, žádná změna

pisisvori
22. čer 2014

Dcera byla očkovaná podle očkovacího kalendáře +plus prevenar a neštovice. Kojena byla plně do 6m....do 12m s přidáváním příkrmů...do 16m jen večer a v noci. První nemoc měla v 26 měsících!!! = letní angínu. Do té doby neměla ani slabou rýmu. Od nástupu do školky samozřejmě nějaké nemoci jsou, ale patří jasně k těm nejméně nemocným.
Vše je jen o imunitě dané geneticky.

lennus
27. čer 2014

@pisisvori Genetika hraje určitě důležitou roli, to i u nemoncí, ale prevencí se dá hodně moc ovlivnit, takže imunita se přeci podporuje stravou, vitaminy, otužováním, např. sauna je super na imunitu, mám osobní zkušenosti, takže ne jen geneticky jako u všeho.

sarkar
21. říj 2014

Naše má teď 20 měsíců, očkovaná jen Pediacelem (první očkování až v 8 měsících a schéma 2+1), zatím měla jen novorozeneckou rýmu a jednu rýmu s menším kašlem letos zjara 🙂

emy22
15. zář 2017

Ahojky, muj prcek ma 9. Mesicu neockovany. Mel zardenky a sestou nemoc a ma Ted dozivotni imunitu. Zatim zadne leky nebral ani na teplotu. Je v pohode rymu sme meli v prvnim mesici po porodu. Vyviji se normalne ve vsech smerech. Ockovat nebudu kdyz tak Bude pokuta ale za zdravi mojeho ditete mi to stoji.