Jak jste rozhodli očkování čtyřkombinací na 15.měsících?

andy.andy
13. črc 2008

Ahoj holky,minulý týden jsme byli s malým na roční preventivní prohlídce u doktorky,která nás seznámila s vakcínou Priorix-Tetra proti příušnicím+spalničkám+zarděnkám /evtl.i proti planým neštovicím- to by prý nepovažovala za tak důležité,co myslíte vy????? Sousedka zase říkala,že její dvojčata si plané neštovice prodělaly a doktorka zas,že to není zas tak často vyskytující se nemoc...nějak to nechápu. Navíc ta vakcína /jsou 2/ od hygieny je živá a placená pojišťovnou,lze si v lékárně ale objednat neživou vakcínu, která je pro ty děti daleko šetrnější a neměli by mít ani horečku,nebo průjem....ta se platí 2x500 Kč. Nejde mi o peníze,ale jen o to,jakou s tím máte zkušenost vy????? Doktorka jen podotkla,že si snad maminky ani moc nestěžovaly na nějaké problémy u té živé vakcíny,ale máme se rozhodnout sami. Prosím poraďte kdo jste tím už prošel,moc díky 🙂

janeses
15. črc 2008

Ahoj holky, byla jsem s malou v poradně naposledy v roce, další poradnu máme napsanou v průkazce až v roce a půl...O očkování v 15 měs. mi níkdo nic neříkal???Váše děti si dokroři pozvali, řekli Vám o tom? Nebo jste se musely objednat Vy???Možná na to zapoměl, nevím...
Já osobně plané neštovice jako malá taky neměla, takže mám docela strach, že pokud je dcerka dostane, ať to nechytím...může se proti neštovicím očkovat i dospělý člověk???díky moc za info 🙂

johanda
15. črc 2008

janeses - neboj, pozvou tě, hygiena si očkováni dost hlídá. Očkovat můžeš i sebe a být tebou, asi bych to udělala. Průběh neštovic u dospělých bývá mnohem komplikovanější.

janeses
15. črc 2008

Děkuji za odpověď, tak já budu vyčkávat, 15. měs. nám bude až 1. srpna....Zavolám obvoďákovi a zeptám se na tu vakcínu pro mě...Vím, známý (30 let) dostal plané neštovice od svých dětí a trpěl teda hrozně, měl šílené horečky a bolesti...já s mojí smůlou, v prvních 3 měsících co byla malá na světě, jsem si proděla 4x zánět prsu a ještě 2x salmonelu, takže děkuji pěkně neštovice nechci 😀

kar.la
16. črc 2008

Ještě holky k tomu očkování u neštovic a případnou nákazou, tak u těch vakcín je uvedeno, že pokud je člověk očkován, chrání ho to na tuším něco přes 80% že nemoc neprodělá a pokud ano, tak je 100% jistota, že v daleko mírnější formě.
Také jsem psala na poradnu nestovice.cz a tam mi pan doktor potvrdil, že tím očkováním se i zmírňuje roziko pásového oparu.

A k očkování dospělých: já neštovice neprodělala a tak jsem se rozhodla, že se nechám naočkovat (moje ségra taky ne, očkovaná je loni).
Na to je teda ta vakcína Varilrix - u dospělých 2 dávky cca co 6 týdnů a cena tuším 1500Kč za jednu dávku. A tato stejná vakcína se dá dát i dětem od 9 měsíců...
Jinak naočkovat může buď očkovací centrum, nebo praktický Dr. 😉

majka07
16. črc 2008

kar.la díky za dodatky infa:o)

a jak jste se rozhodli, pro jakou vakcínu?

kar.la
16. črc 2008

Majko, my se rozhodli vlastně hned u Dr., že Adélce dáme Priorix tetra.
A já byla dnes u svojí Dr. a už mám v ruce recept na Varilrix 😉

majka07
16. črc 2008

kar.la kámoška jde taky na očkování:o) chtějí druhý mímo a tak už jde příští týden, páč tam se musí pak chvilku počkat:o)

kar.la
16. črc 2008

No právě 😀
Doporučuje se 3 měsíce po druhé dávce, ale myslím, čím dýl tím líp 😉

kalu
16. črc 2008

Jen znovu info pro ty maminky,které nechtějí očkovat i plané neštovice a rozhodují se mezi vakcínou hrazenou státem (Trivivac) a nehrazenou za cca 500 (Priorix).
My jsme po Trivivacu měli pouze jedenáctý den po očko přes den zvýšenou teplotu 37,5 a odpo se to vyšplhalo na 38,5- to bylo vše, noc a následující den už bez teplot.

jana.1
16. črc 2008

kalu, díky za odpověď - objasnění 😉

kar.la
22. črc 2008

Rozhodla jsem se pro Priorix tetra, jen mi vrtala dlavou doba působení vakcíny. Napsala jsem do poradny a kopíruju zde odpověd, třeba to taky někomu usnadní rozhodování 😉

Rozhodal jsem se pro očkování Priorix tetra v 15m pro svou roční dceru. Na internetu jsem však našla článek, kde se uvádí, že není známá doba účinnosti vakcíny a že pokud se očkují malé děti, jsou chráněny proti pl. neštovicím v době, kdy to pro ně není tak nebezpečné a naopak v dospělosti je pak riziko vyšší a vakcína již nemusí účinkovat. Co si o tom myslíte? Já jako laik si říkám, že protilátky jdou zjistit kdykoli a pak se může dcerka v dospělosti příp. přeočkovat. Je možný tento postup?
Děkuji a pěkný den

Odpověd:
Ano, vámi navržený postup je možný, ale není standardní. Otpimálním postupem je očkování 2 dávkami vakcíny, které by měly poskytnout dlouhodobou až trvalou imunitu. Až bude vaše dítě dospělé, medicína bude zase o hodně dále a doporučení se mohou změnit, např. ve smyslu přeočkování nebo laboratorního ověření imunity. Mylsím ale, že u správně očkovaných jedinců (tedy 2 dávkami) nebudou ani v budoucnu další opatření potřebná.

majka07
22. črc 2008

Kar.la mně to mudr taky říkala, ještě zjišťovala někde co si o tom myslí nevím kdo, no a na druhou dávku jdeme za 6 měsíců 😉

kar.la
23. črc 2008

Tak to je fajn Majko, že je to potvrzené éd dvou doktorů.
Víc hlav, víc ví 😀

zero
23. črc 2008

Tak já pořád přemýšlím mezi Trivivacem a Priorixem.Neštovice jsme si už totiž prodělali v 5. měsíci.První dcerka měla Trivivac(tenkrát Priorix ještě nebyl) a žádnou reakci neměla.Ale každé děcko je jiné.Tak mám dilema.Šetřit na holkách rozhodně nechci.

kony
29. črc 2008

ahoj holky, tak já jsem taky dostala na výběr(Priorix, Priorix tetra a Trivivac hrazený) a nakonec nechám v 18.měs naočkovat Trivivac, tak doufám nebude předpovídaná "dramatická" reakce s horečkou 40oc a nevolností ...neštovice očkovat nenechám, sama jsem je měla asi až kolem 11. roku a bylo to teda nepříjemný, ale ne tak abych to "nepřežila"...jak už tu někdo psal, pokud je Věrka nechytí do deseti jedenácti let, pak teprv bych uvažovala o očkování...

krizulka003
30. črc 2008

Tak my dostali tu státem hrazenou páč o té druhé co jsme si mohli zakoupit jsem se dověděla až z těchto stránek a bohužel pozdě ☹ ☹ .malý dostal 12tý den po očkování teploty(38.4) trvaly tři dny,trochu se osypal a v záhlaví se mu zvětšili uzliny na úplné hrče.po třech dnech zmizela i vyrážka a uzliny se vrátili na původní velikost.já bych tedy určitě zkusila tu nehrazenou.

syrael
30. črc 2008

Tak my tedy rozhodne jdeme do te nejnabusenejsi verze i s nestovicemi. Rikala jsem si, ze si tim prece prosel kazdy z nas, tak to nebude na skodu, jenze mudra prisla s celkem rozumnym protinazorem. Nestovice pry organismu ditete neprinesou zadna pozitiva, naopak muzou byt i komplikace, ocemz se moc nemluvi. Navic pokud planuju dalsiho prcka, byva celkem pruda, kdyz ty pupeny chytí od starsiho sourozence treba novorozene...Prijde mi to rpzumny a navic mam sousedku, ktere se to stalo a momco melo velke problemy, takze do toho pujde. Takze hůasuju pro tu nejsirsi verzi - prachy prece nejsou v pripade deti rozhodujici...

natalien
5. srp 2008

Mám doma recept od dr., abych si do příštího měsíce rozmyslela, jakou vakcínou naočkovat Nellku, jsem na 99% rozhodlá pro střední cestu, šetrnou a bez neštovic a pokud by malá nedostala neštovice do těch 10ti let, tak budu uvažovat stejně jako Kony a nechám malou naočkovat. Stejný postup mi doporučila i dr, která ač je starší, tak v mnohém rozumná a moderní 🙂

zuzik.3
17. srp 2008

Ahoj holky, tak jsou nějaké nové zkušenosti nebo poznatky? Jakou vakcínu jste se teda rozhodly dát??

vanish1
24. srp 2008

--------------------------------------------------------------------------------

http://iuro.awardspace.com/dok/vran/Ovcie_kiahn...

"Neustále dostávame hlásenia od rodičov, že ich deti utrpeli vysoké horúčky, lézie ovčích
kiahní, pásový opar, poškodenie mozgu a dokonca smrť po zaočkovaní proti ovčím
kiahňam, najmä v prípadoch, keď bola táto vakcína podaná v tom istom čase ako MMR a iné
vakcíny. Spomínané hlásenie FDA potvrdzuje naše obavy, že vakcína ovčích kiahní môže byť
reaktívnejšia, než sa predpokladá, u jednotlivcov tak so známymi, ako aj neznámymi
biologickými vysokorizikovými faktormi." Barbara Loe Fisher, prezidentka NVIC.

"Keď vakcína proti ovčím kiahňam dostala licenciu v roku 1995, dalo sa predpokladať, že
jedna dávka vakcíny nezabezpečí doživotnú ochranu takým spôsobom, akým ju zabezpečuje
prekonanie prirodzených ovčích kiahní. Vývojári živej vakcíny proti ovčím kiahňam, vrátane
Anne Gershon, to vedeli. Je všeobecne známe, že vakcíny vyvolávajú len dočasnú, čiastočnú
odolnosť, a že historická skúsenosť so živou vírusovou vakcínou proti osýpkam je toho
dokonalým príkladom. Zámenou doživotnej imunity za dočasnú, vyvolanú vakcínou, sa
populácie stávajú závislými na vakcíne. Ovčie kiahne sú pre 99,9% zdravých detí pomerne
neškodné ochorenie, ale omnoho závažnejšie sú pre tínedžerov a dospelých. Prikazovanie
očkovania vakcínou proti ovčím kiahňam a odstraňovanie možnosti, aby deti získali trvalú
imunitu voči ovčím kiahňam, vytvára pre ne riziko v čase, keď dospejú. Víťazmi v tejto
stratégii verejného zdravia sú farmaceutické spoločnosti, vyrábajúce vakcíny, ktoré vyžadujú
použitie viacerých dávok. Porazenými sú ľudia, ktorí najprv čelia riziku vedľajších účinkov
vakcíny, ktorú dostanú v detstve, a potom znovu čelia riziku ochorenia, pred ktorým ich už
v dospelosti vakcína nechráni."
Barbara Loe Fisher, National Vaccine Information Center

Vakcína proti ovčím kiahňam nezaručuje ochranu
11. decembra 2003
NEW YORK (Reuters Health) – Podľa tejto správy, epidémia ovčích kiahní u skupiny detí
v New Hampshire ukazuje, že vírus, ktorý spôsobuje ovčie kiahne, je vysoko infekčný
dokonca aj u zaočkovaných.
Dr . Karin Galil z Centier pre kontrolu a prevenciu ochorení (Centers for Disease Control and
Prevention -CDC) (správy – webové stránky) v Atlante, Georgia, spolu s jej kolegami,
oznámili svoje zistenia v The New England Journal of Medicine (správy – webové stránky)
v decembrovom 12-tom vydaní.
Výskumníci vyhodnocovali epidémiu ovčích kiahní, ktoré spôsobuje vírus varicella, v centre
dennej starostlivosti v New Hampshire. Celkovo 88 rodičov odovzdalo dotazníky, ktoré sa
zameriavali na odhadnutie predchádzajúceho ochorenia ovčích kiahní a očkovania u detí.
Celkovo, 25 detí ochorelo na ovčie kiahne medzi decembrom 2000 a januárom 2001.
Výskumníci vypátrali, že zdrojom nákazy bolo 4-ročné dieťa, ktoré bolo zaočkované proti
ovčím kiahňam 3 roky pred tým, ako dostalo túto chorobu.
Toto dieťa nainfikovalo približne polovicu svojich spolužiakov, ktorí nemali žiadnu históriu
infekcie ovčích kiahní. Hlásenie indikuje, že v čase epidémie bolo očkovaných približne
73% detí, z tých, ktoré boli dostatočne staré pre zaočkovanie.

Lenže štúdia v New England Journal of Medicine z roku 2002 ukazuje, že vakcína nie je
spoľahlivá. V centre dennej starostlivosti v New Hampshire nakazil chlapec ovčími
kiahňami 15 iných detí. On bol 3 roky predtým zaočkovaný, a väčšina nakazených detí
bola predtým tiež zaočkovaná.

vakcínou varicella zoster (ovčích kiahní) v USA. Jeho cenzúrovanéýza spája nárast pásového oparu
s poklesom ochorenia ovčích kiahní v populácii. Toto predstavuje vážne varovanie pre tých,
ktorí spúšťajú národné masové očkovacie politiky. Štandard pre vyhodnotenie individuálneho
a verejného zdravia sa nedá založiť iba na dosiahnutí vymiznutia infekčného ochorenia
pomocou núteného používania vakcín. Každá vakcína, odporúčaná pre masové použitie, by sa
mala primerane preskúmať z pohľadu všetkých vedľajších účinkov, vrátane tých, ktoré
nezasahujú len očkovaného jednotlivca, ale aj tých, ktorí neboli zaočkovaní. Lenže toto sa dá
len ťažko uskutočniť, keď vládni činitelia nechcú, aby sa publikovali údaje, ktoré sú v rozpore
so zavedenou politikou. Ideologickým a finančným konfliktom záujmov by sa nemalo dovoliť,
aby zabránili poctivému skúmaniu a publikovaniu vedeckých údajov o vedľajších dôsledkoch
masového očkovania."
Barbara Loe Fisher
National Vaccine Information Center http://www.nvic.org

bajnokova
25. srp 2008

Ahojte holky ja jsem taky rozhodnuta pro sřední cestu tu šetrnou bez neštovic,ale furt nevím co ten pneumokog?Poradte mi,vaše názory?Vlaďka

zuzik.3
26. srp 2008

bajno, taky dáme Priorix bez neštovic, na pneumokoka jsem se ptala své dr. a ta v podstatě mávla rukou, že je to jen nafouklá bublina, že ona by to neočkovala, že je to jen další zátěž a že stejně je to jen na pár druhů. Jiná dr. zas že je to dobré, že určitě jo. Pak si vyber, je to prostě čistě jen a jen na tobě. My ho zatím nemáme.........

janulle22
26. srp 2008

me se doktorka pta pokazde tam jde jak sme se rozhodli ohedne pneumokoka a ja nevim jestli ockovat... 😖 ne ze by sem nechtela dat 2000kc ale nevim jestli to k necemu bude...kdyz si uvedomim jak jsem vyrustala ja a zadny pneumokok nebyl a uz vubec ne ockovani a zdrava jsem i tak...tak vam nevim...:(na ockovani v 15 mes pujdem pristi mes ale nevm ktere zvolit...ten s nestovicama mi prijde blby z duvodu ze kdyby to nahodou dostal v pozdejsim veku tak to bude daleko horsi nez kdyz si to odbyde ted jako malej...myslim si ze kdyz si to dite odbyde jako malej tak mu to neublizi a zvladne to v pohode...spis jsem naklonena na normalni...taky jsme si nestovicema prosly a jsme v pohode 😉 ...tot muj nazor 🙂

bajnokova
27. srp 2008

Ahojka Janulle uplně s tebou souhlasím jako malí jsme to očkování taky neměli lítali jsme buhví kde a nic jsme nechytly 😀 mě se taky doktor pokaždé ptá jak jsme se rozhodli,asi jde taky i o kšeft,řekla bych,na očkování Priorix jdeme v listopadu.Vladka

vojtisek2007
28. srp 2008

tak my teda jdeme do priorixu - tetra - to je ten s těma neštovicema...na doporučení naší dr.
pneumokoka nám taky dr. nedoporučila - řekla, že jí to připadá zbytečný...
ale malá teď bude mít první dávku hexavakcíny a k té nám doporučila naočkovat Prevenar (proti několika druhům něcěho "ukrutně zákeřnýho" - ani nevím čeho) - a vzhledem k tomu, že je to dobrá lékařka a navíc kamarádka - tak předpokládám, že mi poradila dobře, takže já se řídím bezmezně podle ní.... 🙂

kalu
28. srp 2008

Vojtisku, nevím,jak jsi svou doktorku pochopila, ale Prevenar je očkování právě proti těm pneumokokům ...

natalien
28. srp 2008

Ahojky,
včera jsem se stavovala u dr, pže se Nella osypala, aby se podívala, jestli to nejsou náhodou neštovice:/ Naše dr. má dovolenou a byl zástup jiné doktorky. Ptala se mě, jak jsem se rozhodla a co malé nechám píchnout, tak jsem ji řekla, že střední cestu, jak jsem psala výše. Začala mi to rozmlouvat, že proč teda budu platit a že když už teda jako platit chci, tak ať dáme kompletní očkování i s neštovicema. Začala vyprávět, jak v Pardubicích zemřel chlapeček na neštovice atd., přiznávám, že mě vystrašila a nahlodala mě přemýšlet. Tak já zas nevím..., ach jo. Asi stejně budu věřit naší dr., ale...

vojtisek2007
28. srp 2008

kalu - aha, tak toho pneumokoka nám nedoporučila u Vojty (má už 1,5roku) , u Elišky jo - tak třeba proto, že vojta byl předčasně narozenej,inkubátorovej a i hexu dost špatně snášel....to se schválně teda ještě zeptám... 😉

rijen2007
22. říj 2008

Ahoj maminy,
už je to skoro dva měsíce od posledního příspěvku....
Já stojím zrovna před rozhodnutím kterou vakcínu synovi dát. Prosím písněte nové info, kdo už máte po očkování, jaké byly reakce atd. Díky 😉

lendy1
23. říj 2008

Já jsem dala Davida naočkovat vakcínou hrazenou pojišťovnou a vše proběhlo naprosto v pořádku-reakce žádná 🙂