Kalmetizace. Chodíte na kontrolu po očkování?

janakla
25. kvě 2009

Ahoj, chci se zeptat, jak je to s kalmetizací - tady konkrétně - mimčo bylo očkováno v porodnici a pediatr mě informoval, že ve 3 měsících bude mít kontrolu na kalmetizační stanici. Trošku jsem se to snažila najít a zjistitla jsem, že 12.3.09 byla kalmetizace vyhláškou hlavního hygienika zrušena.
Jak to tedy probíhá u vás mamči malých miminek - chodíte na nějakou kontrolu jizvy po očkování, nebo ne? Mám v tom teď docela zmatek a naš pediatr v tomhle asi moc informaovaný není.

janeyzelvicka
25. kvě 2009

Janakla: já myslím, že pokud jste ještě očkovaní byli, na kontrolu si vás asi pozvou. Nám přišla pozvánka přímo z té stanice, byli jsme tam jen jednou, prý dobré, dětská mudra se pak ptala, jestli jsme tam byli, jak to dopadlo a tak.

luca30
25. kvě 2009

Ahojky Jani..já když jsem odcházela z porodnice, tak jsem tam měla pozvánku že se mám ve 3. měsících ( ve stejnou dobu jako jsme byli pozváni na kontrolu kyčlí) dostavit na kontrolu u nás je to na plicním..malý to měl pěkně zhojení, Dr.nás chválila, ale teď je po druhé hexavakcíně a pěkně mu to zrudlo a zřejmě je to podlité hnisem, prý to praskne samo, ale jestli ne tak zajedu k Dr. ať se na to jukne...co s tím..

shaula
25. kvě 2009

janeyzelvicka - já to chápu tak, že očkování proti TBC pokračuje dále, jen ty kalmetizační stanice byly zrušeny, ne? My jsme taky byli na stanici, ale u nás dvou je to bezpředmětné, protože jsme byli na kontrole před tím datem, co uvádí janakla. Chce to zkušenosti někoho s mladšími dětmi než máme my dvě🙂 Např. jak píše Luca.

janeyzelvicka
25. kvě 2009

Aha, jestli je to tak, tak se omlouvám. Já jen četla, že bylo zrušeno očkování dětí v 11 letech, tak jsem myslela, že pro mimča se až tak moc nemění. Protože na stránkách naší nemocnice jsem kalmetizaci našla...
janakla, zkus gůglovat dál nebo se zeptat mudry...

barmborka
25. kvě 2009

ahoj my byly pozváni v půl roce přímo ze stanice,koukli na jizvu přeměřili,zkontrolovali uzliny,zapsali do očkováku vše bylo o.k už nemusíme.Máma to říct mudře při poradně že jsme tam byli. 🙂

vladka1
25. kvě 2009

tak to je teda divné...nás naočkovali v porodnici a kontroluje nám to dětská mudra..., my nikam na kalmetizační středisko nemusíme...

shaula
25. kvě 2009

Vladka, malý má teprve 2 měsíce, na tu kontrolu se chodí později - nám přišla pozvánka, taky jsem na to koukala jak zjara, protože jsem nevěděla, že se na nějakou kontrolu půjde, taky to kontrolovala pediatrička, tak jsem myslela, že to stačí.

deathy
28. kvě 2009

Ahoj, tak my byli minulý týden u dětské, tak ona říkala, ať si v mezi druhým a třetím měsícem zajdu na kalmet. stanici, že nás tam zkontrolujou. Tak nevím, žádná pozvánka, rovnou od dr. Jdeme tam příští středu.

lenkicka
28. kvě 2009

Ahoj holky, taky nám přišla okolo třetího měsíce pozvánka na kalmetizaci. Přeměřili a zapsali do očkováku. Ale i když tehdy to bylo v pohodě a hojilo se to, tak pak to zas znova začalo hnisat a teprve teď po šesti měsících už to dohnisalo a začalo se to hojit. 🙂 Tak kdyby něco...se nelekněte 😀

deathy
28. kvě 2009

Aha, takže to může začít hnisat i když do teď nic? Nám to vůbec nehnisalo, ani známka po něčem takovým. Nejdřív sem měla pocit že tam nemá vůbec nic, jen takovej malinkej pupínek, teď je ten pupínek jen takovej víc červenej, ale jinak se s tim nic neděje.

jajinka27
28. kvě 2009

janakla...ahoj, nám nic nepřišlo, protože to bylo zrušené, kontroluje to pouze dětský lékař a pokud by se mu něco nezdálo, pošle tě na plicní 😉

lenkicka
28. kvě 2009

Deathy: taky to bylo na začátku skoro nic, pak skoro zmizelo a pak to znova začlo a pořádně. Dokonce to jednou samo prasklo a tekl z toho hnis...údajně ten hnis je důkazem, že se budují protilátky, tak se to nesmí mačkat, jen otřít a nechat tak....ale vydržet to 😀 😀 😀
Kristýnka je ještě maličká, tak to teprv může přijít, nebo taky nemusí...každé tělíčko reaguje jinak 😀

deathy
28. kvě 2009

lenkicka, takže případný hnis, pokud to neni nějakej extrém, není na závadu? No já doufám, že se nám to nezvrhne a bude zatím vše klapat jako do teď.

konja
29. kvě 2009

deathy: taky jsem nejprve ani nevěděla, že málá na ramínku něco má, později jsem si všimla červeného "boláčku" (nevím jak to líp popsat 😅 ) a asi kolem toho třetího měsíce ho měla trochu podhnislý ( vypadalo to jako beďár 😅 😀 ). Ale zhruba za tři-čtyři dny se to vstřebalo a i to zarudnutí zmizelo.Má tam teď jen slaboulinkou tečičku, která není na první pohled skoro ani patrná.

Jinak nás si také pozvali na kontrolu na plicní, přišla nám pozvánka. Ale to bylo už v zimě 😉 Bylo to hrozně rychlé. V čekárně bylo napsané svléknout dítě do plenky, tak jsem ji půl hodiny odstrojovala, pak vlezla do ordinace řekla dobrý den a hned na to naschledanou, prohlídka lékařky byla tak rychlá, že jsem to její v pořádku skoro ani nezaregistrovala. Takže v ordinaci jsme byly asi deset vteřin, ale v čekárně se svklékali a oblékali přes půl hodiny 😝 😅

shaula
29. kvě 2009

Konja, u nás to bylo ještě rychlejší, ani jsme dítě neměli svlékat, jen jsem mu shrnula rukávek, doktorka mrkla tak půl vteřiny a bylo to... A to jsem se musela táhnout MHD přes půl města. S dvojčaty veselé☹

lenkicka
29. kvě 2009

deathy: taky jsem z toho hnisu měla na začátku vítr...ale je to super...tělo dobře reaguje...dlouho tam měl Šimi i takovou tvrdou kuličku...ale ta se konečně teď po těch 6 měsících rozešla 😀 ...ale už jsem se bála, jak to dopadne... 🙂

konja
29. kvě 2009

shaula: taky jsem letěla přes celé město a táhla sebou ještě staršího kluka, protože byl marod. Ale co se dá dělat. Jen je pak člověk naštvanej, že kvůli deseti sekundám má rozlítané min. celé dopoledne. 🙄

mates22
26. kvě 2010

Ahoj, jen se chci přeptat, jak je to s kontrolou ramínka . Očko dostal malej v porodnici, teď jsou mu 3 měsíce a pozvánka na kontrolu stále nikde, přitom sousedovic mimčo tam bylo v necelých třech měsících (pozvánka přišla 14 dní předem). Za týden už máme pozvánku na 1. hexu, ale tu mu nedají, pokud nebude mít po kontrole. Tak se trochu bojím, abysme pak stihli i prevenar, když tam je ten limit, že ho musí dostat do 6. měsíců první dávku a zároveň až měsíc po hexavakcíně. Mám ještě čekat nebo tam zavolat?

A jak je to s kontrolou na 2 letech? Teď jsem se bavila s holkama a všechny mi říkají, že na dvou letech byly s dětma, ale já s dcerkou teda nebyla. Teď jsou jí už čtyři, ale říkám si, abych třeba nežila v bludu, že je chráněná a ona zatím nebyla, tím, že to nekontrolovali. Nebo se to kontroluje jen u těch co to nemaj na třech měsících úplně v poho? To ona měla všechno OK.

petka80
26. kvě 2010

Mates - zrovna včera jsem se ptala naší dětské dr. a říkala, že to není povinné tam chodit, že to malé zkontroluje sama na tříměsíční ko a podle toho bude očkovat nebo ne. Tak nejlepší asi bude, když zavoláš vaší dětské s zeptáš se, jestli ona tu kalmetizaci vyžaduje.
Se starší dcerou jsem na tom tenkrát byla před 1. hexou, ale na dvou letech už taky ne 😕 Pokud by to bylo nutný, tak by mi to asi připomněla naše dr., doufám teda 🙂

evaje
26. kvě 2010

Mě řekla dr. že si mám přijít na kontrolu na kalmetizaci před hexa a prý stačí v ten den než půjdu na to očkkování. Měla jsem sice pozvánku už měsíc doma, ale když to dr řekla takto. Pak jsem dostala upomínku z kalmet. a výhružně připsáno, že pokud se nedostavím, budou nuceni upozornit sociálku. Jsem jí pak vysvětlovala, že mě dr. řekla, že mám jít až půjdu na hexu, ať furt nelítám na polikliniku s miminem. Prý je tetanus povinný a pokud by to bylo nutné přeočkovat tak blablabla kecy. Tak nevím, asi je to fšude jinak.páá
jo a starší má taky 4 roky a nikde už jsme od toho 3m nebyli a sociálka taky nepřišla 😉 😀

petka80
26. kvě 2010

Hm, to je teda zajímavý...... Zmatek jako se vším. To jsou u vás docela akční, naše kalmetizace moc nestíhá, takže pozvánku žádnou nemáme, jsem teda zvědavá, jestli něco dorazí..........

mobina
26. kvě 2010

Nám to kontroluje dětská v ordinaci. Se starším jsem od ní dostala doporučení si na kalmetizaci zajet, protože měl reakci (po sloupnutí ztroupku vytekl hnis). Na kalmetizaci mi bylo řečeno, že se mám se synem dostavit ve dvou letech věku, nejdříve měsíc po posledním očkování. Volala jsem tam po druhých narozeninách a bylo mi řečeno, že mi ho otestují a případně přeočkují, ale že už to není povinné a v případě přeočkování si to zaplatím. Ptala jsem se na to i dětský a ta mi to potvrdila, že už to není nutné, takže jsme to nechali být.

mates22
26. kvě 2010

holky, moc díky všem, tak to jste mě trochu uklidnily, máme teda ještě něco přes tejden času, tak budu kontrolovat schránku. A ta starší to asi měla dobrý, tak už nás vidět nechtěj 😉. Jen mě tu vystrašily všechny maminy v okolí, že prej je ta dvouletá kontrola taky povinná.
Petko, ona to právě naše dětská vyžaduje - přímo mi to řekla, že mi termín dá na KO a že nám rovnou tu hexu píchne, ale jedině, pokud budem zkontrolovaný z kalmetizace. Já tam klidně půjdu nadvakrát, jen mi jde o to, stihnout ten Prevenar, aby ho pojišťovna proplatila.