Mám nechat malou očkovat proti spalničkám?

pettulka
3. led 2013

Maminky teď jsem narazila na diskuzi maminek o očkování a mám dilema jestli malou očkovat proti spálničkám nebo ne když jedna dávka stojí přes tisícovku a jsou to dvě dávky a jestli není lepší aby jsi tím dítě prošlo, hlavně holčičky protože kdyby to dostali pozdějš ty spálničky nemuseli by být plodné :(

aneta0707
3. led 2013

ockovani je dost diskutabilni tema. jedni jsou zastanci, jini odpurci a je tezky napsat nazor aniz by proti nemu nekdo nebrojil.
takze jen v rychlosti podle meho: ockovani ano, ale jen na vazny nemoci. rozhodne bych neockovala detsky nemoce. lepsi je kdyz si je prodelaj jako deti a kdyz budou jednou chtit, tak se muzou prece nechat ockovat sami.
stejne zadny ockovani neni na 100% a clovek to muze stejne dostat

ivazapisovatelka
3. led 2013

A nemyslíš spíš neštovice. Očkování Priorix (příušnice, spalničky a zarděnky) je povinné, ne? My na něj jdeme zítra. Vůbec se mi tedy nechce, ale neštovice k tomu dávat nebudeme. U nás stojí jedná dávka 1.700 Kč. Já neštovice měla jako dítě, manžel je dostal ve 30-ti letech a oba jsme to přežili 😉

aneta0707
3. led 2013

@ivazapisovatelka nejsem si jista ze je povinny, my ho nedostaly. a doktor mi ho ani nenavrhoval ani nepripominal. az kdyz sme zmenily doktora a presly k nasi puvodni doktorce, tak se ptala proc ho nemame, ale uz ho neockovala.

tajemna30
3. led 2013

@ivazapisovatelka když se ti nechce, tak přece nemusíš 😉 My tohle očkování máme zatím odloženo a dál uvidím. Ano je "povinné", ale horní hranice do kdy má být naočkováno stanovena není 🙂 a jak psala
@aneta0707 očkování je velmi diskutabilní téma - někdo je zásadně očkovat vše co vůbec lze, někdo vůbec, já jsem pro střední cestu, ale ... a k otázce tazatelky - za mě neočkovat

ivazapisovatelka
3. led 2013

@aneta0707 No vidíš to, tak já měla za to, že je povinné. Když jsme byly na roční, tak nás sestřička upomínala, že se máme ve 14-ti měsících objednat, že je to povinné. A nepovinné jsou k tomu jenom ty neštovice. V tom aby se p.... vyznalo.

ivazapisovatelka
3. led 2013

@tajemna30 Tak my taky určitě nenecháváme očkovat úplně všechno, ale jen takový ten základ. O tomhle očkování nám opravdu u naší Dr. říkala sestra, že je povinné. Já otázku očkování zase tak nesleduju, takže se v tom moc nevyznám 😉

nae
4. led 2013

@pettulka Očkovanie proti spalničkám je povinné podľa vyhlášky (hradené ZP), spoločne so zarděnkami a příušnicemi vo vakcíne Priorix. Pokiaľ by si sa rozhodla pre tetravakcínu, tzn. Priorix plus očkovanie proti neštovicím (Priorix Tetra), to sa platí. Jedná sa o živé vakcíny. Vyhláška ukladá povinnosť očkovať od ukončeného 15. mesiaca, ale horná hranica nie je stanovená. Čím neskor, tým lepšie. Z anamnézy treba vylúčiť možnosť alergie na vajíčka.

knobloska
4. led 2013

@pettulka já nejsem proti očkování, i když to má svá proti. Ale Priorix už jsem jednou odložila - malá začala jen chrapět, dr by do toho šla, já jsem odmítla a hle, byl z toho zápal plic. Ještě, že nedostala to očkování chudinka. Teď máme jít v půlce ledna a nechce se mi znovu, takže si asi vymyslím nějakou chorobu. Ráda bych až v létě, protože velká tahá ze školky pořád bacily a člověk nikdy neví, kdy to propukne a je jen oslabená.
Jinak starší po očkování celý den brečela a měla horečku jako blázen. Nemám to očkování ráda.
Jo a je "povinné", děti s oslabenou imunitou ho nedostanou...proč asi.

nae
5. led 2013

@knobloska Nemusíš mať nejaké čierne svedomie z toho odkladania očkovania, možeš to spraviť úplne legálne. Ako som písala vyššie, vyhláška neukladá dobu, dokedy má byť očkovanie uskutočnené, je stanovená len dolná hranica 15 mesiacov. Takže ani lekárka ťa nemože tlačiť, proste z legislatívneho hľadiska nekonáš v rozpore s nikým a ničím.

romcovaklarka
5. led 2013

@nae "čím neskor, tým lepšie" - a nevíš náhodou, jestli je nějaké horní hranice, nemyslím ze zákona, ale spíše z lékařského hlediska? Jakože teoreticky to je účinné třeba i v dospělosti to naočkovat? Já hodně přemýšlím o tom, dát tyhle nemoci naočkovat třeba až ve dvanácti, čtrnácti letech - protože mi přijde, že jsou to normální dětské choroby, kterými si naše generace prošla, ale na druhou stranu je fakt, že když to chytne dospělej, tak je to mazec (ode mě jako od prcka chytil táta spalničky a myslel, že snad to bude jeho smrt 😅), o zarděnkách u těhotných holek ani nemluvě 😕 Ale nevím, zda by to u takhle velkých dětí vůbec mělo nějaký smysl.

Další věc je samozřejmě, že dneska tím, jak se očkuje, tak se těžko dají tyhle nemoci jen tak chytit, nebo spíše není velká šance, že by je děti prodělaly přirozeně... Tak já nevím no. Ztím to rozhodně odkládám a pak se uvidí.

nae
5. led 2013

@romcovaklarka Po 3 rokoch už je základ imunity v podstate hotový, ale hlavne je uzavretá (dovyvíjaná) hematoencefalická bariéra v mozgu - túto bariéru majú kojenci priepustnú, takže toxické látky a adjuvanty idú priamo do mozgu. U starších detí sa tiež lepšie rozoznajú prípadné nežiadúce účinky či nutnosť preočkovania (lepšie sa odoberá krv na zistenie protilátok). U starších detí a dospelých sa tiež používajú vačšinou iné očkovacie látky, s menším (kvantitatívnym) množstvom antigénov.
Rubeola je veľký strašiak pre mamičky dcér, ale ja osobne by som to nechala na rozhodnutie tých dcér, či sa chcú dať naočkovať, keď dosiahnu dospelosť. Ono sa moc nepredpokladá zakladanie rodinky pred dovŕšením dospelosti 🙂
Máš pravdu, že veľa dospelých si odtrpí, pokiaľ sa nakazia detskou infekčnou chorobou, ktorá bola kedysi bežná, a dnes už nie je. Mám takého kamaráta a veru bol to chudák, keď dostal nejakú zmutovanú formu spály a neviem čoho všetkého naraz.

romcovaklarka
5. led 2013

@nae Myslela jsem, že se hemoencefalická bariéra uzavírá už kolem 2 let, ale už si nepamatuju, kde jsem to vyčetla. Každopádně ohledně odkladu po 2. roce věku MUDr. ani nemrkla, tak uvidíme, když to budu chtít ještě dýl. Vím, že není stanovena ta horní hranice, ale kdyby to šlo vyřídit nějak nekonfliktně, tak budu samozřejmě raději. Jinak díky moc za odpověď.

picasso
5. led 2013

@pettulka proti spalničkám se povinně očkovalo a očkuje. Sama nemoc jako taková nebezpečná není, ale může mít smrtící komplikace. Např. mozkový zánět blan a virovou infekci nervového systému. Tyto komplikace se mohou projevit i v pozdějším věku a způsobit smrt. Očkuje se po 15. měsíci a pak za 6. měsíců po první dávce. A i kdyby dítě spalničky přesto dostalo, tak jen v mírné formě a nehrozí smrtící komplikace.

picasso
5. led 2013

Jinak tyto nemoci nejsou, protože se proti nim očkovalo. Jakmile se přestane, tak se objeví zase, stejně jako v případě tuberkulózy nebo černého kašle.

pettulka
autor
6. led 2013

@aneta0707
@ivazapisovatelka
@tajemna30
@ivazapisovatelka
@nae
@romcovaklarka
@picasso Maminky moc se omlouvám má chyba ☹ myslela jsem neštovice :(

romcovaklarka
6. led 2013

@pettulka Tak to bych nedávala určitě, za sebe.

ivazapisovatelka
6. led 2013

@pettulka Tak já jsem na očkování byla s malou teď v pátek, nechala jsem dát bez neštovic. Tak uvidíme, jestli přijde ta vyrážka nebo teploty, jak říkala paní Dr. Ale malá všeobecně zvládá očkování dobře, tak snad to bude bez ztráty kytičky 😀

nae
6. led 2013

@pettulka Tak v tom prípade určite nie, zbytočná záťaž a 100% ochranu negarantuje ani sám výrobca. Škoda peňazí a hlavne zdravíčka.

pettulka
autor
7. led 2013

@romcovaklarka
@nae
@ivazapisovatelka Tak jsme se rozhodli neočkovat ty neštovice, je opravdu lepší aby jsi tím dítko prošlo aby mělo lepší imunitu potom a hlavně že to nedostane pozdějš, děkuji vám 🙂

nae
8. led 2013

@pettulka Nemáš za čo ďakovať mne, poďakuj sebe za svoju múdrosť 😉

kaajina
6. lis 2013

@picasso kdyz se prestane ockovat, tak se nemoce objevi?? To si nemyslim. Nemoce se vyskytuji i u tech naockovanych. A nehlede te na to, ze se v mediich propira, jak se vyskytuje cerny kasel - a ockovani je povinne a minimalne z 92% jsou deti naockovane

mon1806
30. dub 2019

@nae neuzatvara sa hematoencefalicka bariéra už v po 2 roku ? Môj ma 2.5 roka a ideme na očkovanie MMR tak dúfam že ju už ma uzatvorenú