Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

nae
12. srp 2012

@monulkab ahojky, tú poslednú otázku skús nasmerovať do diskusie Nesúhlas s povinným očkovaním.
Proti tetanu momentálne ale neexistuje monovakcína, len v kombinácii s niečím.
Doporučujem ešte o tom niečo prečítať a nechať si to v hlave utriediť... zastavenie psychomot. vývoja majú zrejme za následok prídavné látky z vakcín, ktoré sú neurotoxické a ovplyvňujú centrálnu nervovú sústavu (napr. soli hliníka, formaldehyd apod.) - a to hlavne v prípade, že tie vakcíny boli podané súčasne,čím sa množstvá týchto látok znásobili (čo u hexy a prevenaru je...).
Pokiaľ si vyhľadáš príbalovú informáciu o vakcíne proti tetanu, tak zistíš, ktoré iné látky okrem anti-tetanových protilátok obsahuje. Dovolím si vyjadriť svoj názor, že na tvojom mieste by som už naozaj dieťa nedávala očkovať ničím (a už vobec nie živou vakcínou, ako je napr. MMR), riziko ďalších problémov a následkov je vo vašom prípade príliš veľké.
Doporučujem jednak nahlásiť tieto nežiadúce účinky na SÚKL (na ich webe je formulár), nahlásiť to oiciálne aj pediatrovi, aby to bolo v dokumentácii a vyžiadať si oficiálne stanovisko pediatra/neurológa ku kontraindikácii voči ďalšiemu očkovaniu, aby bolo taktiež v zdravotnej dokumentácii.
Držím palce, dúfam, že dceruška bude v poriadku a bude vám robiť už len radosť.
p.s.samozrejme je možné odmietnuť očkovanie v ktorejkoľvek fáze "rozočkovanosti".

jandl
12. srp 2012

@monulkab Já jsem očko u 5.dítěte odsunula na 8.m. a to jen záškrt,tetanus,dáv.kašel.3dávky.Letos jsem odmítla MMR a to očkované přeočkovávat nebudu.Prostě už nic.Při takových problémech,jaké vám nastaly /a mnohým jiným/,bych v očkování nepokračovala.Nastuduj si více o očkování,ať tvé rozhodnutí je tvé.Víš,Petráš ani jiní MUDr. následky očkování řešit nebudou.Mě s jinými chronickými problémy u dětí nepomohli,proto se musím starat sama.Dostane se ti omluvy od lékaře,státu nebo farmafirem za problémy s vakcínou spojené? Za to mi už nestojí riskovat ani ten tetanus.

monulkab
12. srp 2012

nae, jandl moc díky za odpovědi....uf...je to hrůza, já mám strach z toho tetanu, je to přece jen smrtlené, a nějakým odřeninám a podobným úrazům se člověk nevyhne...o to vyjádření, konkrétní, od neurologa si zažádám v září kdy jdeme na kontrolu, jsem také objednaná do očkovacího centra v Brně, ale tam chci právě prodiskutovat pouze jiné alternativy místo hexy, vím že mi tam budou tvrdit kde co, pokoušela jsem se o telefonickou konzultaci, všechno jsem 3x převykládávala než jsem se dostala k doktorce, a tu to v podstatě vůbec nezajímalo, řekla mi jen, že jsou očkovací centrum a žádné nežádoucí účininky po očkování neevidují 🙂 já mám prostě strach asi jen z toho tetanu...ostatní nemoci snad jsou léčitelné, jsem ochotná smířit se s tím že s dcerou nikam nebudeme cestovat, myslím do zahraničí atd, abychom ji ochránili před dalšími nemocemi...včera jsem se dívala na dokument odchod so strachom, a bylo mi hrozně zle, můj synovec je totiž zřejmě stejný případ jako chlapeček z reportáže, tak nevím, jestli je možné že bychom v rodině měli nějakou vyšší náchylnost k problémům po očkování...

jandl
13. srp 2012

@monulkab člověk se bude o děti bát vždycky.Držím palce,ať to všechno zvládnete.O tetanu jako nejpodstat. z očko jsem taky uvažovala nejvíc.Před léty,kdy měla má nejstarší 5 a měla být přeočkována proti tetanu,se MUDr. nelíbilo,že má exém.Pro mě bylo nepředstavitelné,že by zůstala neočkovaná.Přitom s exemem taky MUDr. nic nesvedla,jen vedla hloupé řeči,že před 30lety takové problémy nebyly apod.Ona odešla do důchodu a nová MUDr. neměla žádné problémy ji očkovat.Očko jsem dalších 5let neřešila.Teď znám více souvislostí,ikdyž zdaleka ne vše.Tetanus i jiné očk. choroby mohou dostat i očkovaní,takže 100%jistota není.Proto budu učit děti ránu umýt.Problém by byl s ránou hlubokou.Včas k lékaři.Nechci to zlehčovat,taky se bojím,ale jestli zase nejde s tou úmrtností o přehnané zastrašování.Jestli staroušek odmítl včas k lékaři,vzhledem ke svému věku měl zdraví,jaké měl,...Toto nemůže být argument pro plošné očkování.

nae
13. srp 2012

@monulkab kde je v Brne očkovacie centrum? Počula som radšej doporučenie na detskú infekčnú kliniku... ak ťa to zaujíma, možem ti poslať IP.

monulkab
13. srp 2012

@jandl páni ty máš dětí!!! 🙂 díky za názor, teď si musím dát tak pár týdnů pauzu, jsem z těch informací o očkování hrozně zdeptaná, nemůžu spát, mám strach co bude, jak to řešit atd, a je toho už na mě moc...

monulkab
13. srp 2012

@nae v dětské nemocnici v černých polích

nae
14. srp 2012

@monulkab aha... tak ja som práve počula na detskú nemocnicu celkom dobré doporučenie, konkrétne na jednu dr., že sa dá s ňou dohodnúť indivindi očkovací kalendár atď...

monulkab
14. srp 2012

@nae a nevíš jak se ta mudr. jmenuje?

nae
15. srp 2012

@monulkab píšem ti do IP

pampeliska1
21. srp 2012

@verusa.j
@nae
Ahoj holky, jenom jsem vám chtěla napsat, že schéma 2+1 mám s mojí dr. domluvené 🙂 Jsem moc ráda, že aspoň něco... 😉

verusa.j
21. srp 2012

@pampeliska1 - super, aspoň o jednu dávku méně

pampeliska1
21. srp 2012

@verusa.j jj, taky jsem ráda.. Já jsem právě nechtěla hexu úplně odmítnout, i když je to sr.. tak jsem šťastná za 2+1 🙂 Ani s tím nedělala nějaký problém..Říkala, že je to prostě na mě, že by člověk neměl jít proti svému přesvědčení, tak jestli to tak cítím, tak to tak uděláme.. Ona by se toho prý nebála, ale že je to prostě moje věc.

nae
21. srp 2012

@pampeliska1 závidím a blahoželám 😀 U nás to bude vačší boj...

nae
21. srp 2012

@pampeliska1 a v akom časovom slede budeš mať tú schému? tzn. kedy začneš?

pampeliska1
21. srp 2012

@nae my jsme už začli - první dostala ve 3 měsících, druhá bude v 5 a přeočkování za 6 měs.. Vycházím z toho článku Dr. Petráše

pampeliska1
21. srp 2012

@nae ty to plánuješ jak? No kdybych nechtěla očkovat vůbec, tak to je jiné tóčo 😀

verusa.j
21. srp 2012

@pampeliska1 - tak to my půjdeme do boje nejspíše 🙂 do roka určo nic a potom vůbec nevím

pampeliska1
21. srp 2012

@verusa.j no to by byl u nás taky boj! To by tak lehce neprošlo.. Tak držím palce!

pampeliska1
21. srp 2012

@verusa.j jen uvažuju, jestli se jí mám ptát, jestli to bere jako "normální" očkování, aby pak nedělala třeba problém s potrvzením pro školku..

hamma
22. srp 2012

Ahoj, chci se zeptat - je tu někdo, kdo nenechal své dítě přeočkovat Priorixem? Syn dostal první dávku, kterou jsem sice chtěla odložit, ale nakonec se nechala ukecat doktorkou, ale teď už toho mám dost a nic dalšího mu už dávat nechci. Nevíte, jak je to potom se školkou? A jestli třeba kvůli tomu, že dostal jenom jednu dávku nebude k těm nemocem náchylnější, než kdyby nedostal žádnou?

nae
22. srp 2012

@pampeliska1 ahoj, ja ešte malého nemám očkovaného, zatiaľ som oznámila, že najskor začneme v polroku. Práveže som myslela, že aby to bolo ofiko podľa vyhlášky, tak event. v 6 mesiacoch veku, v 8 a 10, a 4. dávku v 18 mes., ale keďže je možná aj schéma 2 plus 1, tak asi v 6 mes., 8 mes. a tretiu najskor polroka potom.
Práveže si najprv musím pozisťovať, či je ochotná aj naša dr. túto schému viesť ako normálne očkovanie - kvoli školke. Je to fakt buzerácia.
Akurát pozor, holky... ( aj @hamma )... čítala som, že to vyžadovanie očkovania školkou či školou je jedna kapitola, druhou kapitolou je účasť detí na školách v prírode a podobných zotavovacích akciách...
Každý deň v sebe riešim otázky okolo očkovania, každú chvíľu niekomu vypisujem a konečné rozhodnutie, aby koza ostala celá a vlk sýty, je v nedohľadne... 😒

@hamma mrkni do vyhlášky, ako je to s tou druhou dávkou. Myslím, že je tam uvedené akurát to, že druhá dávka može byť najskor (nejdřív) po polroku od prvej, ale nie som si na 100% istá. Nie je tam ale uvedené, do akého veku musí byť očkovanie proti MMR komplet, je uvedená len hranica 15 mesiacov veku pre prvú dávku.
Určite k tým chorobám nebude viac náchylný, ako keby si mu dala ešte jednu dávku... a keby aj, sú to detské choroby, ktoré sa dajú normálne zvládnuť, neboj sa. Ja budem toto očkovanie tiež posúvať čo to pojde.

verusa.j
22. srp 2012

@pampeliska1 - já myslím, že je to normál očko, všechny nemoci tam jsou, my už jsme s mudrou domluveni, že do roku nic, vzala to v klidu

verusa.j
22. srp 2012

@nae - na Slovensku je prý toto schéma běžné a není problém ho dát

senja
22. srp 2012

@diviska Ahoj maminky! Jsem pripad, ktery neni ani z poloviny naockovany tim, co je "potreba" mit. A vetsina z toho, co jsem naockovano mela, uz je cca 10 let na preockovani. A podivejte se, ziju 😉 Ne ze bych se tim chlubila.
Syna jsem pod tlakem nechala ockovat Infanrixem Hib (prvni davkou), ale poprve az v 14ti mesicich a ted ma podezreni na autismus. Dal neockujeme.
Dalsi svoje dite az na TBC v porodnici bych neockovala vubec.

nae
22. srp 2012

@senja TBC sa už neočkuje v porodnici, jedine na vyžiadanie v nejakom očkovacom centre 😉

@verusa.j no jo, ale ja žijem už dosť dlho v ČR...

verusa.j
24. srp 2012

@nae - aha, tak to chápu, ale někteří mudři jsou ochotni to takto naočkovat, fkat je to jen o jejich lidském přístupu

verusa.j
24. srp 2012

@senja - mohu se zeptat , proč TBC ano? V porodnici ho už nepíchají, je to zrušeno, tato vakcína měla mnoho nežádoucích účinků

diviska
autor
24. srp 2012

@senja ahoj, já mám dcerku zatím neočkovanou a do 3let jí očkovat nedám. pak se nad tím znovu zamyslím, ale myslím, že prostě bude nadosmrti neočkovaná.

senja
24. srp 2012

@verusa.j Kdyz jsem rodila (2009), bylo to jeste povinne, pokud se nemylim. Ja jsem ji proste dala, protoze i ja jsem to mela jeste z porodnice a zadnou reakci jsem nemela. Mam TBC i podruhe preockovane v 16ti (sice bez nezadoucich ucinku, ale hnis mi z mista vpichu lezl ve velkem dalsi 2 nebo 3 mesice). Vlastne to je jedine, co jsem v detstvi dostala. Dalsi ockovani u mne prislo az ve 12ti, a to jen kvuli vyskytu zaskrtu ve skole.
Delsi perlicka: Pred rokem jsem si nechala udelat imunitni profil a vylazlo mi z toho, ze mam imunitu i vuci spalnickam, i kdyz jsme nastopro zadne ockovani nemela. Mama byla v soku - pry asi se to pravdepodobne "schovalo" za moje ekzemy a tvarilo se jako viroza, coz uz moje mama povazovala u mne za temer samozrejme - kdo by lital k doktorce kvuli viroze, kdyz jsem ji mela kazdou chvili?
Plane nestovice jsem prodelala jako neockovana a taky jsem prezila bez nezadoucich ucinku, ac jsem byla tezky alergik a hodne oslabene neustale nemocne dite. Sestrenice taky nemela naockovane nestovice, ale chytla je v blbym veku - 13 let, takze z toho sl odnesla "na pamatku" lehky seslest na srdci.