Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

kocicinka
11. zář 2012

@milmic myslíš s čím? S tou školkou? No jestli chceš, aby ti vzali dítě do školky, tak ho asi budeš muset dát očkovat.Ale taky záleží na doktorovi, jak to do té přihlášky "zaonačí". Náš Jonáš má jen Infanrix hib, tudíž mu chybí žloutenka, obrna, spalničky, příušnice a zarděnky a doktor mu do přihlášky potvrdil, že je řádně očkovaný Infanrixem hib. Pak jsem se trochu bála, aby se v tom paní ředitelka nešťourala, ale naštěstí se tak nestalo a byl přijat...

milmic
11. zář 2012

@ikarkulka
@kocicinka A ve škole se to už neřeší, nevíte? Jenom ve školce?

kocicinka
11. zář 2012

@milmic To je právě to, že ve škole už se to neřeší. Jenom ho nevezmou na školy v přírodě a tábory. Školní docházka je povinná, takže tam chodit musí, at je očkovaný, či nikoliv.
Já jsem Jonáše neplánovala dávat do školky, jsem na mateřské, tak ho můžu a i chci mít doma, jenže on každej den brečí, že tam chce, s babičkama se nudí... takže mě v podstatě nic jiného nezbylo. Na soukromou fakt nemáme.....ledaže bych si založila vlastní školku 😀

milmic
11. zář 2012

@kocicinka Děkuju. Já dcerku taky nebudu muset dát hned do školky, ale druhé už potom ano. No ješště uvidíme, jakou potom budeme mít dr., třebas taky dostaneme razítko, že je to v pořádku. MMR zatím dát rozhodně nechci, jenže později do školky bude muset jít, protože jinak to řešit nemůžu. 😒
Odložení MMR zatím ukecávám na tu poslední reakci, ale školku netuším.

kocicinka
11. zář 2012

Jejda, to nevím, kdy přesně teta prodělala černý kašel, ale jako dítě ne, říkala, že v mládí.Je ročník 41.

nae
11. zář 2012

@milmic Je to tak, ako písala @kocicinka - dieťa ti do školy musia vziať, problém je (resp. može byť) s účasťou na zotavovacích akciách (škola v prírode, lyžiarsky výcvik apod.)

verusa.j
11. zář 2012

@kocicinka - rozdíl by prý teoreticky měl být v tom ( doc. Petráš), že při tom dvouměsíčním i větším rozdílu se lepší tvoří ty protilátky a je to efektivnější i pro tu imunitu, čili to 2 plus 1 se dá ve schématu 0-2-6, to 3 plus1 0-1-2-6, ale jelikož u nás z toho není moudrý vlastně nikdo, tak člověk si musí posbírat co nejvíce infa a stát si za tím, zkus napsat Petrášovi na vakciny.net, jestli to jakoby musíš doočkovat, ovšem u Infanrixu Hibu se musí řídit jen tím, co je v příbalovém letáku, jelikož tahle vakcína nespadá pod vyhlášku, rozhodně 5 dávek je hloupost nad hloupost

verusa.j
11. zář 2012

@kocicinka - taky mě zaráží ten Thiomersal, v jiné diskuzi holčena psala přímo distributorovi vakcín a ten jí odepsioval, že žádná vakcína u nás neobshuje tuto látku 🙂

verusa.j
11. zář 2012

@kocicinka - JEště si s nimi hodně dopisovala, že v jiném zahraničním příbaláku je uvedený a u nás ne, jak je to možné a prostě prý ne, přesné znění si nepamatuji

kocicinka
11. zář 2012

@verusa.j děkuju, děkuju, děkuju, moc jsi mi pomohla 🙂 Napíši mu tedy. Třeba se konečně dozvím, jak to má být.Ale v tom letáku stálo 3 po sobě jdoucí dávky, takže z toho jsem vycházela.

kocicinka
11. zář 2012

@milmic pokud ti jde až o to druhé dítko, tak tím bych se nestresovala, bůhví, co bude, co ti naši zákonodárci vymyslí... Poptej se po domu dětí a mládeže, jestli tam nemají něco pro předškoláčky, nebo po jiném zařízení. Jako my by jsme na tu soukromou MŠ možná i měli, ale zase, cpát někomu do kapsy měsíčně tisíce jen proto, že není syn očkovaný, mi připadá zbytečné... a třeba se s pediatrem taky domluvíš.Já zatím u mimina očkování neřeším vůbec, ale je fakt, že (doufám) to není naše poslední dítko, takže nemusím zohlednovat nástup do zaměstnání.

manof
11. zář 2012

@kocicinka
Tak držím palce.
Ak nie si moc asertívna, tak zober so sebou nejakého asertívneho príbuzného, ideálne manžela (ak je asertívny). 🙂

senja
17. zář 2012

@kocicinka Ahoj, ano, Immunia je v Karline. Vase doktroka vas neposle do Ockovaciho centra, kdyz to mate na vic davek rozlozene a ockovali jste pozdeji? My mame vybornou v Zenskych domovech na Andelu (vyborna je zejmena tim, ze te posle vsude, kam si reknes a nez aby si neco vzala na triko, tak ti napise doporuceni k odbornikovi) a taky dojizdime, u nas jsou jen 2 doktorky a ty by nas (co posloucham) teda nenechaly bez ockovani.
Pravdepodobne budes vymyslet neco, kvuli cemu vas odkazou na Ockovaci centrum (nechodite treba na kardiologii nebo neurologii, kozni apod.?), tak vam ockovani mohou odlozit apod. Ja jsem puvodne taky necekala, ze Skovrankova bude takova vstricna a necha nas v klidu, dokud se zdravotni stav syna nezlepsi (na dobu neurcitou).
Mimochodem nas kluk ma jen po mesici 3 davky Infanrixu Hib (coz je dohromady v podstate jen ta prvni davka - tetanus-zaskrt-cerny kasel. Myslime s manzelem, ze tyto protilatky jsou dostacujici pro nas vicemene klid). Ve skolce jsme rekli, ze ockujeme, jen to mame posunute kvuli zdravotnimu stavu (to uz opravdu nemohou ti na to rict), ale je to soukroma. Soukroma u vas nepripada v uvahu? Z financnich duvodu? Pokud ano, napis mi do IP, zkusim neco poradit 😉

senja
17. zář 2012

@senja Zjistila jsem, ze (prozatim) nam stacili 3 kroky - chapavou doktorku (nemusi vas vylozene kryt, staci aby mela ochotu vas posilat za odborniky, zde do Ockovaciho centra), nejake potize se zdravim (nemusi byt nic akutniho) a fnukani, ze vahate, nevite, zda dite ockovani nezatizi a zda to nezhorsi jeho zdravotni potize. U nekterych lekaru musite na to jit opravdu veeelmi opatrne. A zatim jeste nesmite (nemate totiz moc pravo ze zakona) na rovinu tvrde rict, ze ockovani odmitate. Neni kazdy lekar pripraven toto slyset, zvlast ne stara skola.

senja
17. zář 2012

@kocicinka To predchozi bylo samozrejme pro tebe 🙂

nae
17. zář 2012

@senja ahoj, dovolím si ti oponovať - očkovacia povinnosť je daná "len" vyhláškou, a samozrejme je právo rodiča odmietnuť akýkoľvek zdravotnícky výkon, ktorý má byť uskutočnený na jeho dieťati. Inak súhlasím s tým, čo si napísala - je to smutné, že človek musí často zo seba robiť debilka a hrať divadielko preto, aby ochránil svoje dieťa.

diviska
autor
18. zář 2012

@senja a já to řekla na tvrdo, že očkovat nebudem. Nejdřív jsem tedy váhala zda budu očkovat, pak jsem chvilku myslela že budu, takže jsem nelhala, když jsem říkala že v roce Hibem..a pak jsem jí narovinu řekla, že jsem to přehodnotila a nebudu očkovat vůbec..zatím mě nikdo nikam nepředvolal..

kocicinka
18. zář 2012

@senja moc Ti děkuji za popis, jak to probíhalo u Vás. Víš, my jsme v tom Motole( očkocentrum)byli. Dr. nás tam poslal částečně na mou žádost a částečně proto, že se syn léčil na neurologii kvůli záklonu hlavičky, coby novorozeně.Ovšem oni nás tam odmítli převzít do péče s tím, že to není nic závažného a měli pravdu, synovi v těch dvou letech, co tam byl už fakt nic nebylo a dva roky stará správa z neurologie je už nezajímala... prý se tam starají o vážně nemocné děti s rakovinou, po transplantacích.... Náš dr je také vstřícný, byt stará škola, ale on je takový dost zvláštní, je mu všechno jedno...to spíše jeho sestra je taková "prudivější".
Naše mimi žádné potíže ( díky Bohu) nemá a přesto ho zatím nechci dávat očkovat. K doktorovi jsem spíše upřímná a říkám, že se bojím vedlejších účinků. Zatím to tedy bere. Starší syn už je přijatý do církevní školky, takže to už máme vyřešené a školku mladšího neřeším- jsou mu teprv dva měsíce. Máš pravdu, že soukromá by pro más byla finančně dost problematická a také potřebujeme mít školku blízko bydliště( jsem neřidič)
Ted jsem doma s těžkým výronem, nemohu chodit než o berlích( včera jsem slítla ze schodů letíc za plačícím miminem) a manžel šel s mimi na poradnu. Moc se bojím, aby ho nevopíchali ☹ sice jsem doktorovi i manželovi řekla, že si to nepřeju, ale stejně se bojím, držte nám palec

kocicinka
18. zář 2012

@manof víš, můj manžel je pro očkování. Dost se kvůli tomu hádáme- on mě nechápe. Když argumentuji vším, co jsem si načetla( ted nejnověji knihu od prof. Strunecké) tak mi odpoví, že čtu špatné knihy a jednám proti zájmům našeho dítěte.Ach jo. Ten náš nesoulad mě vyčerpává mnohem víc, nežli to očkování.

kocicinka
18. zář 2012

uff, injekci naštěstí nedostal.
@senja abych dokončila svůj příspěvek. My jsme byli v tom Motole u Dr. Horákové ( myslím, že se tak jmenovala). Ona právě dost nadávala na to, že tam pediatři odesílají často zbytečně, jen na přání rodičů, a že tou Hib vakcínou, kterou nám doporučila, může objednat a naočkovat i běžný pediatr. A že si pediatři tím ulehčují práci, že místo aby léčili, tak pořád někam odesílají a nemocnice nestíhají a jsou přetížené, že mimo jiné i z té přetíženosti pramenila ta výzva děkujeme odcházíme.
Tak jsem doufala, že bude klid a sestra napsala do kartičky další poradnu na 23.10.+ Jonáš očkování. nechápu, proč po měsíci, když dítě je zdravé a další poradna má bých až v 6 měsících. Ach jo.

shantybaby
18. zář 2012

Zná někdo pediatra v okolí Litvínova, Mostu nebo Teplic, který by spíše podporoval alternativní medicínu a nenutil nás do očkování, nebo by chápal mého rozhodnutí neočkovat? Značka "Naléhavé"

jandl
19. zář 2012

@nae Prosím tě,jestli znáš důvod,proč se vyžaduje potvrzení o očkování na školy v přírodě,tábory,..Logicky nevidím rozdíl mezi pobytem neočko dítěte ve škole,kroužku a na takových akcích se stejným kolektivem dětí.Zatím mám pocit,že učitelé a vedoucí akcí budou chtít mít vše papírově v pořádku a já jim to budu jen chudákům komlikovat.

nae
19. zář 2012

@shantybaby Skús napísať na adresu rozalio@rozalio.cz, možno budú vedieť poradiť.

nae
19. zář 2012

@jandl Je to dané zákonom. Logicky to vidíš správne, ale školy sú štátne inštitúcie (na rozdiel od CVČ a iných organizátorov krúžkov) a musia sa tým riadiť. Učitelia a vedúci akcií sú v tom nevinne, záleží to na riaditeľovi školy a jeho miere tolerancie. A tiež veľmi záleží na pediatrovi, akým sposobom sa vyjadrí k zdraviu dieťaťa, resp. k očkovacej povinnosti (napr. "dieťa nemá všetky povinné očkovania" vs. "dieťa očkované podľa individuálneho očkovacieho kalendára", apod.).
Vyhláška č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, ve znění pozdějších předpisů vyhlášky č. 148/2004 Sb.:

Podmínky účasti dětí na zotavovací akci:
- dítě je zdravotně způsobilé a podrobilo se stanoveným pravidelným očkováním, nebo má doklad, že je proti nákaze imunní, nebo se očkování nemůže podrobit pro trvalou kontraindikaci. Zdravotní způsobilost dítěte posuzuje a posudek vydává praktický lékař pro děti a dorost, který dítě registruje. Posudek o zdravotní způsobilosti dítěte trvá jeden rok, pokud během té doby nedošlo ke změně zdravotní způsobilosti dítěte.

- nejeví známky akutního onemocnění (Potvrzuje v písemném prohlášení zákonný zástupce dítěte. Potvrzení nesmí být starší než 1 den)

- ve 14 dnech před odjezdem nepřišlo do styku s infekčním onemocněním nebo osobou podezřelou z nákazy a není mu nařízeno karanténní opatření (potvrzuje v písemném prohlášení zákonný zástupce dítěte. Potvrzení nesmí být starší 1 den před zahájením zotavovací akce)
Posudek zdravotní způsobilosti a písemné prohlášení předá zákonný zástupce pořádající osobě, základní škole nebo organizaci.

Je to proste pruda... 😝

jandl
20. zář 2012

@nae díky

stula007
21. říj 2012

Ahoj, pro maminky, ktere jeste nejsou rozhodnute, zda a jake ockovani, pripadne otazky vyzivy deti, muzu doporucit prednasky, ktere se budou konat 10.11.2012 v brne. Informace najdete na webu www.zdravedetinase.webnode.cz
Petra

pampeliska1
6. lis 2012

Zdravím všechny a jdu si pro radu.
S naší dětskou dr. jsem byla domluvena na schématu očkování 2+1. Začalo se očkovat ve 3.měs (1. dávka), druhá dávka včera (cca 6,5měs., dřív to nešlo, měla kašel a rýmu) Při včerejší aplikaci padl návrh od doktorky, ať naočkujeme i tu 3. dávku, že pak by rozdíl mezi 2. dávkou a přeočkováním byl moc dlouhý a nemuselo by dojít k tvorbě protilátek (nebo tak nějak mi to říkala). Tak jsem oponovala, že u tohoto schématu se přeočkovává dřív, viz příbalový leták. Na to se moc netvářila a řekla mi, ať si nedělám vlastní schéma očkování..tak jsem jí opět zopakovala, že jen reprodukuji to, co jsem se dočetla v příbal.letáku.Nevím, jestli se můžu dál ohánět příbal.letákem, protože tam píšou při schématu 2+1 očkovat ve 3 a 5 měs., což jsme u nás nedodrželi.
Na další poradnu máme jít v 8.měs., kdy navrhuje to 3. očkování. Teď nějak nevím, jak dál...v těch 8.měs. to určitě nedám (rozdíl mezi 2. a 3. by byl jen 1,5měs., což snad ani příbalový leták nedoporučuje tak krátký odstup, ale mluví se v něm min.o 2 měs.). Nevím, jestli si prosazovat dřívější přeočkování, do kterého se jí moc nechce, aby nějaké ty protilátky byly, když už teda očkování absolvujeme..aby to prostě k něčemu bylo..
Budu moc ráda za jakékoliv rady, postřehy, informace 🙂

pampeliska1
6. lis 2012

Tak teď jsem si znovu přečetla příbal.leták a tam píšou o min. odstupu 1 měsíc :-/ No stejně jí to po 1,5. měs. nedám...

nae
6. lis 2012

@pampeliska1 ahoj Eliško, odpoviem ti večer, teraz som tu len na skok. Ale nezabudnem, neboj 🙂

nae
6. lis 2012

@pampeliska1 Takže, niekoľko mojich názorov.
Argumenty do boja:
- sám výrobca uvádza, že je možná očkovacia schéma 2 plus 1 i 3 plus 1. V tom tvoja lekárka nemože oponovať.
- sám výrobca uvádza, že nie je zaručená účinnosť vakcíny - takže ani výrobca, ani tvoja doktorka, ani nikto iný nemože tušiť, akú imunitnú odpoveď hexavakcína vyvolá a či vlastne nejakú reakciu organizmu v podobe tvorby protilátok vyvolá. Takže tvrdenie, že x dávok vyvolá kvalitnú imunitnú odpoveď, je zcestné. Predpokladá sa, že to tak bude, ale nikto to naozaj nemože vedieť na 100%
- vlastné schéma očkovania si možeš robiť, pretože sa jedná o tvoje dieťa...
- rada by som vedela vysvetlenie od vašej pani doktorky, prečo sa v ČR "musia" aplikovať 4 dávky hexavakcíny a na Slovensku len 3 dávky (v 3., 5., 11. mesiaci)? To sme tak veľmi odlišné národy? To máme tak odlišnú imunitu?

Argumenty, ktoré by ťa mohli zneistiť (ale nedaj sa 😉 ):
- očkovacia schéma 2 plus jedna je na druhej strane typická pre deti, u ktorých sa s prvou dávkou čakalo do veku napr. pol roka a vyššie, pretože tam viac dávok už naozaj nemá zmysel
- očkovacia schéma 3 plus jedna je v súlade s Vyhláškou MZČR

- ideálny rozostup medzi očkovaním tohto typu sú dva mesiace, resp. čo sa týka poslednej dávky, min. s polročným rozostupom (v tvojom prípade, keď ste začali v 3. mesiaci, teraz v 6,5 mesiaci, posledná dávka najskor v 12,5 mesiaci - celkové očkovanie hexavakcínou je podľa vyhlášky povinné uskutočniť do 18 mesiacov veku, takže je tam mooooore času na vačší rozostup). Každopádne tým, že si začala očkovať v 3. mesiaci, čo je štandardný postup, je logické, že dr. sa "bije" za klasickú "overenú" očkovaciu schému.

Eliško, argumenty typu, že nie si od toho, aby si si tvorila svoj očko kalendár, už sú vlastne osobným útokom, lebo pani doktorka nemá kam argumentačne utiecť.
Na druhej strane nie si na skúške z epidemiológie ani z infektológie, tak pokiaľ si si istá svojím rozhodnutím, opakuj jej stále dokola, čo chceš. Jednoducho, vecne, bez argumentov.
Ďalšou možnosťou je proste "byť chorý", keď bude treba ísť na očkovanie, alebo "byť odcestovaný". Ale osobne som radšej pre riešenie narovinu, z toho mám najlepší pocit a najlepšie svedomie. Držím ti palce a keby si niečo potrebovala, zase sa ozvi, milá moja.